testy / Artesia

04.08.2017r.

Artesia DP7+

Artesia DP-7+

 

Wzięliśmy pod lupę budżetowe pianino cyfrowe marki Artesia. To pianino skierowane jest do klientów, którzy pragną mieć w swoim domu ładny mebel, przypominający zwykłe pianino domowe. Takie modele u firm wiodących rozpoczynają się od około 4 tysięcy. Tutaj mamy cenę połowę tańszą. Co Artesia oferuje za te pieniądze? 

 

Dlaczego pianino cyfrowe w drewnie, a nie stage piano na statywie? W 90% wyboru pianina do domu dokonują Panie i to one nie wyobrażają sobie kawałka metalu, czyli statywu w salonie. Pianino ma być ładne. Artesia jest również w kolorze białym, a więc każde wnętrze może być ozdobione. W modelu tym nie znajdziemy dużego ekranu, czy też srebrnego - tandetnego kółka do zmian brzmień, co tylko szpeci instrument. DP-7+ może się podobać. Drugą zaletą tego typu instrumentów jest posiadanie 3 pedałów, co nie zawsze jest możliwe w przypadku modelu na statywie typu X, a nawet jeśli dokupimy do nich specjalny drewniany statyw, to nie zawsze otrzymujemy 3 pedały, tylko jeden. Jendak instrument w dalszym ciągu nie wygląda atrakcyjnie. 

 

Oprócz pedałów instrument posiada wyjście liniowe, 2 słuchawkowe oraz USB. Możemy w przyszłości podłączyć swój instrument pod komputer i wykorzystywać go jako klawiaturę sterującą. 

Klawiatura:

Instrument dysponuje klawiaturą ważoną. Nie ma w niej wymyku, bo to nie ten pieniądz, natomiast nie jest ona przesadnie ciężka, więc sporo osób ją polubi. Możemy regulować jej czułość 7 ustawieniami, od lekkiej po ciężką, lub wybrać na stałe daną wartość velocity np. 100. 

Brzmienie:

Tutaj nie ma zaskoczenia. Budżetowy Kurzweil z serii KA, czy testowane przez nas ElPiano i założę się, że inne modele Dynatone korzystają z tego samego Chipu brzmieniowego. Te brzmienia słyszy się wszędzie. Nie ma tutaj efektu damper resonanse, czy string resonance. Mamy kilka brzmień fortepianowych. One też nie są bez skazy, ale każdy chińczyk ma to samo. Troszkę krótszy czas wybrzmiewania i w najwyższych partiach brakuje brzmienia uwolnionych tłumików w najwyższych partiach. Z tym się trzeba liczyć kupując budżetowe pianino cyfrowe, ale coś kosztem czegoś. Do ćwiczeń, lub grania sporadycznego będzie ono dobrym wyborem. Sprawdziłem ile warstw znajduje się pod klawiaturą. Pierwsza bardzo ciemna i druga jaśniejsza. Jest jeszcze trzecia.

Bardzo fajne są brzmienia gitar i pianina elektrycznego. Obsługa instrumentu jest bardzo prosta. Każda funkcja znajduje swoje miejsce na panelu sterującym, więc naciskasz i masz. Brzmienia wybieramy błyskawicznie. Klikamy w odpowiednią kategorię i malutkim potencjometrem Data Control wybieramy brzmienia z danej kategorii. 

Możemy w nim połączyć dwa brzmienia ze sobą lub podzielić klawiaturę. 

Tak brzmi połączone brzmienie Piano String

próbka

a tak brzmi Piano Split, czyli podział klawiatury, gdzie w dole gra gitara basowa:

 

Oto jak brzmi w muzyce klasycznej:

Różne brzmienia:

Instrument posiada wbudowany metronom, który będzie pomagał w równym graniu.

Funkcje dodatkowe:

Artesia posiada dwa procesory efektów. Pierwszy to Reverb, który posiada 8 algortymów:

  • Hall1
  • Hall2
  • Room1
  • Room2
  • Room3
  • Stage1
  • Stage2
  • Stage3
  • Plate 

próbka:

Możemy sterować nasyceniem pogłosu naszego brzmienia. Podobnie jest z drugim procesorem, który odpowiada za efekty modulacyjne. Mamy ich 13:

  • Chorus1
  • Chorus 2
  • Chorus 3
  • Chorus4
  • Flanger1
  • ShDI
  • ShDLFB
  • Flanger2
  • Flanger 3
  • Celeste1
  • Celeste2
  • Celeste3

Dla tych, którzy chcą zagrać w innej tonacji, a nie potrafią transponować, mamy funkcje Transpose, czyli podnoszenie nuty o określoną ilość półtonów. Jest funkcja Duet, czyli możliwość podziału klawiatury na dwie części uczeń-nauczyciel. W ten sposób każdy ma swoją klawiaturę o tej samej wysokości. Mamy również rejestrator dwuśladowy, co znacznie podnosi walory instrumentu. Możemy zarejestrować dwie partie, ale nie musi być to tylko piano. Na pierwszej ścieżce możemy nagrać Piano+String plus Split, a na drugiej np. melodię. 

 

Instrument oferuje pakiet edukacyjny. Klikając Lesson wybieramy z trzech banków. Pierwszy to CZERNY, a w nim 70 utworów. Drugi to BEYER. Znajdziecie w nim 106 utworów. Trzeci wariant to SCHOOL bank zawierający w sobie 124 ćwiczenia. Dodatkowo otrzymujemy książkę z 55 utworami. 

Nagłośnienie instrumentu osiąga moc 15W x2 i do użytku domowego wystarczy. Nie wspomniałem jeszcze, że może ono służyć nam jako nagłośnienie domowe. Instrument posiada wejście Aux In, które znajduje się przy włączniku. Możemy podłączyć nasz telefon i puszczać z niego muzykę .

Zakończenie:

Chcąc posiadać ładny mebel i decydując się na modele Low Entry musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Artesia posiada wszystkie funkcje z dobrych instrumentów, lecz kosztem dźwięku. W zasadzie to jestem troszkę krytyczny do tych instrumentów. Bo praktycznie każdy model w tych pieniądzach posiada dokładnie podobny dźwięk. Artesia i wszystko podobne do niej to taka Dacia czy Chevrolet. Instrument spełnia swoja funkcję zarówno ozdobną i edukacyjną. Nie wspomniałem jeszcze, że producent wyposażył nas we wszystko. Nawet podczas składania pianina nie musimy mieć żadnych narzędzi. Śrubokręt jest w standardzie! To bardzo miłe. 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka