testy / Lab4Music

26.10.2015r.

Sipario - Test.

Spiaro - Test

Kiedy byłem na targach MusikMesse 2015 zaczepił mnie pewien Włoch mówiąc „Hej, znam twój kanał YouTube! Chcę Ci coś pokazać". Miał malutkie stoisko i w sumie przeoczyłbym je jak każdy, który na targach szuka czegoś wielkiego. Miał przy sobie niewielkie urządzenie, o którym kiedy sam myślałem, że takie stworze. Jest to Ruter MIDI z dotykowym ekranem. Obiecał, że wyśle do mnie to urządzenie na testy. Zgodziłem się i minęło kilka miesięcy, a tu nagle dociera do mnie paczka z Włoch z Sipario. Od tej pory polubiliśmy się z Sipario bardzo.  

 

Wygląd:

Urządzenie jest bardzo minimalistyczne. Posiada jeden wielki, podświetlany, w dwóch kolorach przycisk oraz drugi przycisk exit i enkonder z naciskiem. To w zasadzie tyle. Centrum dowodzenia urządzenia jest mały ekran LCD reagujący na dotyk o rozdzielczości 320x240. Router jest z wykonany z solidnego kawałka metalu, a pod spodem znajdziemy gumowe nóżki oraz gwint do przykręcenia np. na statywie. 

Tył:

Sipario z tyłu wypełniony jest po brzegi. Patrząc od lewej mamy gniazdo zasilające USB, wejście na kontroler nożny, port USB służący jako magazyn danych oraz port Midi i dwa gniazda MIDI In oraz dwa gniazda MIDI Out. Jedyne co mi brakuje to zasilania stałego na zasilacz.

Programowanie:

Sipario jest banalnie proste w obsłudze. Zaczynamy od kliknięcia w ikonkę Sipario, co oznacza "kurtyna". Wybieramy „Scenę”, jedną z 40, którą możemy potraktować jako jeden utwór. 

 

Po wybraniu sceny Sipario przenosi nas do 6 komórek Performance. Każdą z nich programujemy sobie osobno. Możemy nadać im grafiki typu gitara, chóry, fortepian, e.piano itp. Klikając edit wchodzimy w edycję, a tam czekają na nas tylko 2 ekrany robocze. Szacunek za nie zawalenie użytkownika zbędnymi parametrami. Jest absolutnie to co trzeba, a jeśli przyjdzie Wam do głowy jak usprawnić urządzenie to Lab4Music otwiera się na użytkownika i z pewnością zaimplementuje nowe funkcje. Ja już podsunąłem kilka pomysłów. 

Edycja:

Pierwszy ekran roboczy obejmuje 10 parametrów. 

  • Active - służy do aktywowania strefy,
  • Solo - podsłuch wybranego kanału ,
  • Volume - ustalenie głośności,
  • Key L - zakres wysokości klawiatury punkt najniższy,
  • Key H - zakres wysokości klawiatury puntk najwyższy,
  • Ch Rout - wybór kanału MIDI,
  • Midi In - kierowanie sygnału MIDI In do wybranych gniazd  (USB, IN 1, IN2),
  • Midi Out - kierowanie sygnału MIDI OUT do wybranych gniazd (USB, OUT 1, OUT 2),
  • Pitch - aktywowanie efektu Pitch-Bender,
  • M.Wheel - praca kółka Modulation (można przypisać parametr Volume do kółka by płynnie przenikać między brzmieniami).

Rozwinę działanie kółka Modulation. W trybie W działa standardowo powodując modulację, jednak ustawienie go na tryb V+ lub V- spowoduje, że brzmienie będzie się pogłaśniało, lub przyciszało. Kiedy stworzymy sobie 4 strefowe brzmienie możemy w ten sposób przechodzić płynnie między poszczególnymi kanałami (brzmieniami). 

Drugi ekran prezentuje się następująco:

  • Sustain - włącza/ wyłącza pedał sustein,
  • CC.Rot - komunikat CC wyzwalany z pedału, 
  • Velocity - posiada 3 krzywe dynamiki: Light, Normal, Hard,
  • Octave - podniesienie lub obniżenie oktawy ( -2, +2),
  • A.Touch - aktywacja lub dezaktywacja Aftertouch,
  • P. Change - wybór programu,
  • Chanel Rout - kanał MIDI do którego ma zostać skierowana zmiana brzmienia, 
  • Bank MSB - wybór banku starszy bajt,
  • Bank LSB - wybór banku młodszy bajt.

A teraz praktyka:

Ustawiasz Performance, który będzie się składał z 3 osobnych komórek na wstęp, zwrotkę, refren, zwrotkę, refren i tylko naciskasz podczas zmiany jeden zielony przycisk, a cały Twój arsenał zmienia się pod konkretny cel. Działa to niesamowicie szybko i co najważniejsze nic się nie zatyka.

Możesz sprawić by twoje 3 instrumenty grały osobno, ale również możesz połączyć je w jedno i grać na trzech z wykorzystaniem jednej klawiatury. Sipario sprawdzi się dobrze w pracy z modułami. Widzę tu zastosowanie zarówno dla muzyków Eventowych, ale nie tylko. Może nie wiedziałeś do tej pory jak ogarnąć kilka instrumentów na raz, a chciałeś połączyć kilka brzmień w jedno z różnych instrumentów i grać tym live. Routery Midi są na rynku od jakiegoś czasu, ale ten jest wyjątkowo przyjazny dla użytkownika. Jestem po rozmowie z twórcą tego urządzenia i wyjawił mi, że pracuje nad moim pomysłem, czyli Routerem MIDI z Pitch Bendem i Modulationem, czyli idealnym narzędziem dla Norda Electro, który nie posiada tych kontrolerów. Z nowym oprogramowaniem 2.0, może pracować jako interfejs MIDI zarówno z komputerem jak i iPadem.

Na koniec przedstawiam jego możliwości w praktyce:

Do testów dostarczył Lab4Music.

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka