testy / Oprogramowanie

07.12.2012r.

Native Instruments Komplete 8 Abbey Drums

Native Komplete 8 Ultimate to zestaw składający się z ogromnej ilości materiału dźwiękowego. W zasadzie instalując go na dysku otrzymujemy doskonale zaopatrzone studio nagrań w świetnej jakości brzmienia. Jako że, szkielet prawie każdego utworu zaczyna się od brzmień perkusji, tak więc i my zaczniemy od niej. Perkusja w Komplete 8 Ultimate to w zasadzie 7 oddzielnych pluginów perkusji akustycznej, a każdy ma swój niepowtarzalny charakter brzmienia. Każdy model dostępny jest w wersji Full oraz Litlle. Ta pierwsza zawsze przekracza 0.5 GB, natomiast druga sięga do 250MB. Znajdziemy tam następujące brzmienia: Studio Drummer, Abbey Road 60s, Abbey Road 70's, Abbey Road 80's, Abbey Road Modern, Moddern Drummer, 70s Drummer. W każdy z nich zaimplementowano gotowe zagrywki bogate w przejścia, zakończenia itd. Zagrywki pogrupowano według styli muzycznych: Pop, Funk, Jazz, itd. Jeśli znajdziemy już zagrywkę, która nam odpowiada to zwyczajnie ją przeciągamy do okna naszego sekwencera i to tyle. Każdy groove możemy odpowiednio przygotować,  tak aby np. grał nie równo (czytaj bardziej ludzko) oraz ustawić aby z równego Rocka zrobił się np. Rock lekko Swingujący. Po wrzucenia pliku midi do ścieżki naszego DAW możemy dowolnie edytować ilość uderzeń stopy czy werbla, lub wyrzucić niepotrzebne elementy z zagrywki.

Ważne! Każdy plugin jest kompatybilny z liczącymi się samplerami perkusyjnymi Addictive Drums, BFD, EZDrummer, Superrior Drummer, co oznacza że wstawiając plik midi np. z Addictive zagra on poprawnie. Kompatybilność obejmuje rownież zestawy elektroniczne Rolanda TD 3.6.8.12, 20, więc podłączamy naszą perkusję kablem midi wskazujemy nasz model i gramy.

Brzmienia są niezwykle czyste, przez co będziemy mogli dostosować ich do każdej produkcji. Room pomieszczenia jest nagrany bardzo przejrzyście i nie jest on tak agresywny jak w przypadku Addictive Drums, lecz ten drugi dysponuje solidnym "kopem" i agresywnością i brudem. Nie to aby bębny od Native były gorsze, one zwyczajnie są inne, czystsze i nie wymagają aż takiej pracy z brzmieniem jak wspomniany AD.  

Edycja:

Edycja brzmienia odbywa się w mikserze pluginu, który jest bardzo przejrzysty. Widzimy w nim poszczególne kanały: Kich, Snare, Hi HAt, Tom1 ... itd. Każdy kanał zawiera w sobie 4 pasmowy EQ Solid G EQ, Transient Master, Compresor, Tape.

Dołączone efekty pozwalają na edycję bez wychodzenia "na zewnątrz" pluginu. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach aby edytować brzmienie w mikserze to może wybrać gotowe presety, które są napisane na każdą okazję. Wszystkie wymienione elementy podlegają zmianie kolejności. Odnośnie brzmienia, to zaznaczę tutaj, że dostępne mamy 2, a czasem trzy rodzaje brzmień werbla. Wybieramy je za pomocą literek A,B,C znajdujące się koło ikonki werbla. Tak więc nie skazujmy na straty presetu który nam nie podszedł, bo być może wersja B lub C będzie tym czego szukamy.

Zestaw brzmień Abbey 80s mają troszeczkę odmienny mixer. Jest on Vintage'owy i nie zmącony zbędnymi ulepszeniami. To typowy standardowy mixer, w którym możemy zadecydować o tym jak długie mają być poszczególne elementy naszego zestawu oraz jak mocne mają być przesłuchy w overhead'ach.

Oczywiście wszelkie podstawowe elementy do ustawienia perkusji jak, bramka gate, ustawienie głośności, położenie mikrofonu czy panoramy są w pakiecie. Często zdarza się tak, że stereofonia overheadów czy pomieszczenia Room nie koreluje z resztą, a całość brzmi jak rzeczy nagrywane w kilku innych miejscach. W przypadku bębnów od NI tego problemu nie ma, gdyż całą bazę stereo można zawęzić lub rozszerzyć w miarę potrzeby.  

Procesor efektów jest również mocną stroną tego softu. Otrzymujemy bardzo fajne algorytmy w ilości 7, które sprawdzają się bardzo dobrze w uzyskaniu tego czego chcemy. Tak jak już wspominałem, wtyczka NI pozwoli na pełną edycję w sposób w jaki pracuje się z bębnami, ale to już pewien standard w tego typu programach.

Co tu dużo pisać zapraszam na film

Brzmienia grane z ręki. Zerknijcie na rozpiętość artykulacji i ilość dźwięków. Wszystkie zestawy były nagrywane w trybie Full.

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka