testy / Oprogramowanie

26.12.2012r.

Muzykant S2

Muzykant S2 to syntezator wirtualny, którego autorem jest nasz rodak Adam Śmiałek. Nie jest to pierwszy instrument, gdyż Adam ma na swoim koncie wiele fascynujących projektów, jak chociażby edytor dla syntezatora Blofeld.

 Jak sam twierdzi swoje najnowsze dziecko, czyli Muzykant S2 stworzył dlatego, że instrumenty wirtualne, które miały symulować brzmienie analogów nie do końca sprostały jego oczekiwaniom, a zatem postanowił stworzyć własny. Muzykant S2 to wirtualny syntezator analogowy o nieco subiektywnej budowie toru syntezy. Subiektywność zawiera się w osobliwie dobranych zakresach nastaw czy rezygnacji z tego, co nadmiarowe, a nie przynoszące ciekawych efektów. Głównym zadaniem instrumentu jest generacja ciepłych i nieco brudnych zarazem, a przede wszystkim „grywalnych” brzmień przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Instrument powstawał dość długi czas, a autor nie pozwalał sobie na kompromisy, aż uzyskał projekt, który go satysfakcjonował w pełni.Instrument posiada dwa zupełnie różne interfejsy: rozbudowany, w stylu „steampunk” i uproszczony w ten sposób, by uzyskanie satysfakcjonujących brzmień było łatwe i szybkie. Silnik obu interfejsów jest identyczny. Wbrew pozorom, ascetyczny interfejs (nota bene także w dwóch mutacjach - ciepłej i chłodnej) jest wygodniejszy do codziennej pracy i zajmuje znacznie mniej miejsca na ekranie. Dostępnych jest 121 nastaw, z czego 32 w czasie rzeczywistym przez kontrolery. Ich opis możemy znaleźć w karcie implementacyjnej midi.

 

Syntezator został napisany w środowisku SynthMaker, w darmowej wersji dostępnej w pakiecie CM Studio i został dogłębnie zoptymalizowany. Instrument jest w pełni darmowy dla wszelkich zastosowań, jednak jeśli ktoś chciałby wynagrodzić pracę autora, może to zrobić po kliknięciu w pozycję ''Donate!''

 

Instrument posiada klasyczną budowę, charakterystyczną dla syntezatorów z epoki: blok oscylatorów, blok filtrów, blok wzmacniacza i efekty. Przejdźmy teraz do dokładnego opisu aplikacji. Źródłem dźwięku syntezatora są dwa niezależne generatory (VCO1 i VCO2). Mogą one generować typowe przebiegi: sinus, trójkąt, piłę, prostokąt i przebieg szumowy. Każdy z nich możne być przestrajany w obrębie 8 oktaw (64-1/4), przesunięty o kwintę (FIFTH) i przestrajany w zakresie jednego procenta (TUNE) celem uzyskania dudnień, które to można zablokować (DETUNE). Generatory możemy przestrajać także manipulatorem Pitch Bend (BEND), pierwszy, drugi lub obydwa albo generatorem obwiedni (GLIDE), również pierwszy, drugi albo obydwa. W generatorze obwiedni (ENV VCO) możemy zmieniać czas narastania (ATTACK), opadania (DECAY) i opadania po puszczeniu klawisza (REL), możemy także odwrócić kolejność zmian (FALL), a sam poziom (GLIDE) regulować wykładniczo, na początku uzyskując dudnienia o różnej skali, by pod koniec otrzymać bardzo mocne efekty niemuzyczne.

 

Blok PORTATIME umożliwia włączenie monofonicznego trybu pracy (ON) i regulację czasu ślizgania (PORTATIME) oraz tryb emulacji puszczenia poprzedniego klawisza po wciśnięciu następnego (HOLD). W bloku znajduje się także wybór zakresu przestrajania dźwigni Pitch Bend, do wyboru: sekunda, kwinta, oktawa i dwie oktawy.

 Wróćmy do generatorów VCO. Oba źródła możemy zmiksować w dowolnym stopniu (OSC), zmiksować ich iloczyn (PW) oraz tak zwaną ''sumę maksimum'' podbijającą harmoniczne (HARM). Generator pierwszy może modulować generator drugi (FM) i może być przesuwany w fazie do 180 stopni (PHASE), co po wybraniu przebiegów prostokątnych i ich wymnożeniu da nam możliwość uzyskania przebiegu prostokątnego o zmiennym wypełnieniu. Generatory VCO możemy przestrajać generatorem wolnych przebiegów (LFO VCO). Tu do wyboru mamy następujące kształty: sinus, trójkąt, piła opadająca, piła narastająca, prostokąt, przebieg szumowy i przebieg szumowy o złagodzonych zmianach (nie dający słyszalnych ''skoków'' częstotliwości). Możemy ustawić częstotliwość w hercach (SPEED) w bardzo szerokich granicach, dodatkowe zwiększanie częstotliwości dźwignią modulatora (MOD INC) oraz poziom modulacji, kolejno: częstotliwości generatorów (TUNE), przy czym możemy wyłączyć modulację generatora pierwszego (VCO1), sprzężenia modulacji częstotliwości (FM) i przesunięcia fazy generatora pierwszego (PHASE).

 Ostatnim, szóstym blokiem związanym z generatora jest stała tablica modulacji (MATRIX VCO). Źródła modulacji to: dynamika (VELO), dźwignia modulatora (MOD) i docisk klawiatury (AT). Każde ze źródeł niezależnie może wpływać na częstotliwości generatorów (TUNE) - obu albo tylko drugiego (VCO1), sprzężenie modulacji częstotliwości (FM) oraz przesunięcie fazy generatora pierwszego (PHASE). Dynamika może być interpretowana liniowo bądź wykładniczo (VELO EXP), co umożliwia bardziej ekspresyjną grę.

 Sygnał z bloku generatorów przechodzi do bloku filtrów (VCF). W bloku tym mamy jeden stały filtr górnoprzepustowy (HPF) oraz konfigurowalny filtr: dolnoprzepustowy klasyczny, dolnoprzepustowy łagodny, górnoprzepustowy, pasmowoprzepustowy, pasmowozaporowy i sumę czystego sygnału i filtra pasmowoprzepustowego. Możemy zmieniać częstotliwość filtra (CUTOFF) i dobroć (RESO) oraz modulować go generatorem obwiedni (ENV VCF), generatorem wolnych przebiegów (LFO VCF) i tablicą modulacji (MATRIX VCF).

 W generatorze obwiedni filtra (ENV VCF) możemy zmieniać czas narastania (ATTACK), opadania (DECAY), poziomu po opadaniu (SUST) i czas opadania po puszczeniu klawisza (REL) oraz siłę wpływu na filtr (LEVEL). Generator wolnych przebiegów filtra (LFO VCF) jest podobny do generatora LFO VCO. Poziom pozycji FILTER wpływa na zakres modulacji filtra.

 Tablica modulacji filtra (MATRIX VCF) umożliwia przestrajanie filtra poziomem dynamiki (VELO), dźwigni modulacji (MOD) oraz dociskiem klawiatury (AT). Dodatkowo docisk klawiatury może wpływać niezależnie na częstotliwość filtra górnoprzepustowego (AT HPV).

 Kolejnym zestawem bloków jest blok wzmacniaczy.  Generator obwiedni (ENV VCA) jest podobny do generatora ENV VCF. Poziom pozycji LEVEL określa siłę sygnału wyjściowego. Generator wolnych przebiegów filtra (LFO VCA) jest podobny do generatora LFO VCO. Poziom pozycji VOL wpływa na zakres modulacji głośności.

 Tablica modulacji wzmacniacza (MATRIX VCA) umożliwia wpływanie na wzmocnienie poziomem dynamiki (VELO), dźwigni modulacji (MOD) oraz dociskiem klawiatury (AT). Dodatkowo docisk klawiatury może skracać czas narastania (AT ATTACK) i czas wybrzmiewania (AT DECAY) generatora obwiedni wzmacniacza. W tym miejscu następuje zsumowanie polifonii syntezatora do sygnału stereofonicznego. Sygnał ten przechodzi do bloku efektów. Każdy z efektów możemy aktywować (ON).

 Pierwszym blokiem jest blok wzmacniacza (AMP). Składa się z czterech stałych filtrów (BASS, LOMID, HIMID i TREBLE) o zakresie +-36dB i szerokości dwóch oktaw. Każdy z nich możemy aktywować (ON). Możemy także włączyć dodatkowe wzmocnienie (GAIN) łącznie z możliwością przesterowań. Poziom (AMP) umożliwia ustalenie głośności ogólnej. W bloku znajduje się oscyloskop, na którym możemy zobaczyć przebieg, a w szczególności odstęp od poziomu przesterowania. Syntezator zaopatrzony jest w stały limiter zapobiegający bardzo nieprzyjemnym przesterowaniom cyfrowym.

 Kolejny efekt to klasyczna krótka linia opóźniająca (CHORUS) umożliwiająca uzyskanie efektów takich jak chorus, flanger, phaser czy slap delay. Mamy tu mikser sygnału czystego i opóźnionego, czas opóźnienia w milisekundach (TIME), modulację w hercach (RATE), głębokość modulacji (DEPTH) oraz poziom sprzężenia zwrotnego (FEED), które możemy wyłączyć (ZERO).

 Następny efekt to TREMOLO. Możemy tu zmienić siłę modulacji, częstotliwość w hercach i przesunięcie w fazie pomiędzy kanałami (PHASE), które można wyłączyć (ZERO).

 Z kolei mamy echo (DELAY): mikser sygnału czystego i opóźnionego, sprzężenie zwrotne (FEED), opóźnienie kanału lewego (TIME L) i prawego (TIME R) w milisekundach, szerokość bazy stereo (WIDTH), poziom wyjścia na pogłos (REVERB) oraz tłumienie częstotliwości niskich (BASS) i wysokich (TREBLE). Nastawy te umożliwiają emulacje różnych rodzajów echa: od monofonicznych po typy ''ping-pong'', a także analogowe z degradacją sygnałów opóźnionych.

 Ostatnim efektem jest pogłos (REVERB). Tutaj mamy mikser sygnału czystego i opóźnionego, czas opóźnienia pierwszych odbić w milisekundach (PRE), czas pogłosu (TIME), szerokość bazy stereo (WIDTH), czas zanikania wysokich częstotliwości (DAMP) oraz korektor częstotliwości niskich (BASS) i wysokich (TREBLE).

 Brzmienia można eksportować do pliku (File/Save) bądź importować je (File/Load). Jednocześnie można załadować 32 brzmienia. Fabrycznie 22 pozycje załadowane są typowymi brzmieniami ''z epoki'', z których część autor użył do nagrania dema. W przyszłości planuje się udostępnianie kolejnych banków brzmieniowych.

Oto demo brzmień Muzykanta S2 zawarte w jednym utworze:

Instrument można pobrać niestety póki co tylko dla systemów Windows ze stromy autora.

Link

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka