testy / Kurzweil

31.10.2011r.

Kurzweil Micro Ensemble

Kurzweil Micro Enseble to malutki ważący półtora kilograma moduł brzmieniowy oparty na bazie brzmieniowej Kurzweila Pc2. Zgrabna konstrukcja pozwala istnieć w naszym arsenale muzycznym prawie niezauważalną. Zasilacz dołączony do zestawu chodzi w podobnej kategorii wagowej co nasz moduł.

 

Szczypta Historii :

W ofercie firmy Kurzweil, były trzy liczące się uznaniem moduły : Micro Piano, Kme, Pc2r. Dlaczego je wymieniam ? MicroEnsemble jest porównywany brzmieniowo z PC2, a przecież istniała wersja modułowa tego instrumentu więc gdzie tkwi haczyk ? Znów troszkę historii. Mało osób pamięta serię lekkich, wiotkich instrumentów sprzedawanych pod symbolem Kme -61. Były to instrumenty które posiadały bazę brzmieniową nowej na tamte czasy serii Pc1-Pc2 jednak jakościowo od nich odbiegały. Winą za owe różnice były prawdopodobnie przetworniki oraz słabszy procesor efektów. Czy wspomniana ubogość dźwięku jest aż tak słyszalna? Owszem jeśli skonfrontujemy moduł z Pc2 usłyszymy różnicę, jednak jest to nadal profesjonalny dźwięk, który podczas codziennego korzystania z instrumentu daje łatwo zapomnieć o lekkich niedoskonałościach.

 

Z Zewnątrz :

Moduł posiada ubogi panel, bowiem ma tylko potencjometr głośności oraz drugi potencjometr wprowadzania danych"Data" Dodatkowo dwa przyciski którymi zmienimy bank oraz numer programu, niestety całość obsługi będziemy musieli zrzucić na swoją klawiaturę sterującą gdyż szybkie trafienie w określony program jest raczej nie możliwe. Prosty ekran LED przekazuje informację w prosty i w miarę czytelny sposób. Ze względu na malutkie pole wyświetlania konstruktorzy wpadli na pomysł aby podczas przestrajania modułu w centach np w dół, brzegi ekranu rozjaśniały się  aby użytkownik wiedział że nie kręci w górę tylko w dół.

 

(- 12 Centów)

( +12 Centów)

 

Z Zewnątrz :

Również skromnie dwa złącza midi ( In/Out) oraz Wyjścia audio i słuchawkowe ( duży Jack).

Wewnątrz:

W instrument wbudowano 256 brzmień pogrupowanych w 16 bankach. Całość oparta jest na 32 głosowej polifonii której czasami jednak brakuje. Kurzweil jest 16 multi-timbralowy, jednak przy tej polifonii na raz komfortowo ( zależy od użytych programów) wykorzystamy maksymalnie tylko trzy. W przypadku brzmień fortepianowych polifonii wystarcza w zupełności, jednak są brzmienia które w sobie zawierają kilka stereofonicznych próbek przez co wykorzystanie wszystkich palców :) jest niemożliwe, dotyczy to brzmienia Piano & String gdyż string również jest stereofoniczny.

Procesor FX :

Do dyspozycji użytkownika jest 8 algorytmów różnych przestrzeni Hall. Nie znajdziemy tu Phaserów i innych efektów, jednak niektóre brzmienia zostały w nie wyposażone poprzez nagranie efektu w próbkę np. brzmienie " Pearly Keys", dodatkowym atutem jest możliwość regulowania nasycenia efektu Reverb oraz Chorus. Programy Kurzweila zostały napisane tak aby procesor efektów nie definiował brzmienia, czyli nie znajdziemy tu niesamowitych brzmień w których wszystko lata od ucha do ucha, a po wyłączeniu procesora efektów trudno uwierzyć że to ta sama barwa ( problem ten zawsze dotyczył brzmień Korga). Generalnie wszystkie instrumenty firmy Kurzweil słyną z brzmień które po lekkim nałożeniu "czegoś" przestrzennego zaczynają brzmieć i nie ma z nimi problemów podczas rejestracji audio z resztą śladów i nie są rozjechane w bazie stereo do granic możliwości.

 

Edycja :

Instrument nie posiada edycji brzmień, jednak pewne parametry mamy przypisane do określonych kontrolerów. Na kółku modulation, zazwyczaj "zapięty" jest efekt  jest tremolo w brzmieniach el piano. Podczas barw łączonych czasem kółko ściemnia bądź rozjaśnia brzmienie.

 

Polecam przesłuchać demo gdyż różni się od tego zamieszczonego na stronie producenta.

Instrument jak każdy ma swoje mocne i słabe strony. Do największych wad instrumentu to zbyt mała ilość głosów polifonii dla niektórych brzmień. Kiedy w użyciu jest jedna barwa stereofoniczna i jedna monofoniczna, to wtedy instrument wyrabia, natomiast dwie barwy stereofoniczne zaczynają stwarzać kłopoty i instrument dławi się. Brzmienia z kategorii Pad nawet w modelach Pc1 i Pc2 były poprawne, tak więc i tutaj znajdziemy ze trzy programy które będą spełniały swoją rolę. Niestety kategoria Drums w Kurzweilu nadal kuleje i nie dotyczy to tylko tego modułu a każdego instrumentu tej firmy. Jeśli nadejdzie taki dzień że bębny zostaną poprawione to całość nabierze zupełnie innego brzmienia i Kurzweil będzie instrumentem samo wystarczalnym w kategorii "workstation", gdyż obecnie troszeczkę odstaję od reszty pod tym względem. Gitary elektryczne  i smyczki to instrumenty które będą chętnie wykorzystywane przez nabywcę oraz niektóre instrumenty syntetyczne. Brzmienia akustycznych pianin oraz ich elektrycznych odpowiedników to profesjonalna półka Kurzweila i nie będzie wstyd z nimi wyskoczyć na dużych scenach, jeśli dodamy że opisywany sprzęt sprzedawany był na poziomie 1100-1500zł jako nowy, to sami dojdziemy do wniosku że dostajemy profesjonalny pakiet brzmień za cenę której konkurencja nawet nie dotyka.

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka