testy / Akcesoria/Programy iOS/Studio

05.08.2013r.

Waldorf Nave-Test

Co jakiś czas prezentujemy starannie wybrane aplikacje muzyczne dla systemu iOS. Decydujemy się tylko na te, które są coś warte i tak co jakiś czas pojawiają się takie perełki jak bohater krótkiego testu Nave. 

Nave to instrument firmy Waldorf, a jego generatorem dźwięku jest 86 różnych fal wavetable, na podstawie których możemy tworzyć swoje przebiegi. Nave posiada dwa oscylatory, które pracują analogicznie względem siebie oraz jeden dodatkowy oscylator. Dodatkowym atutem jest funkcja Überwave, która dopala trzeci oscylator o kolejne 8 tworząc rozszczepiony masywny, stereofoniczny mocny dźwięk. Dwa główne oscylatory posiadają bogatą edycję fali.

Możemy wędrować po wierzchołkach i dolinach fal poszukując pożądanego brzmienia. Co więcej Waldorf Nave może zagrać tym co mu podyktujemy. Dzięki funkcji Talk Nave posłusznie wypowie nam słowa napisane z wirtualnej klawiatury.

Oto demonstracja funkcji przez producenta.  

Oczywiście angielskie słowa wychodzą Waldorfowi najlepiej, ale to zrozumiałe. Może zapytacie: po co to? Otóż w szybki sposób możemy stworzyć swoją fale i wybrać interesujący nas formant. Banalne, ale skuteczne. 

FX:

W tej sekcji znajdziemy 4 efekty:

  • Mod EFX
  • Delay
  • Reverb
  • Compresor

Wszystkie mogą pracować niezależnie, a dodatkowo znalazło się miejsce na 3-zakresowy Equalizer. W tym miejscu umieszczono również Arpeggiator o nietuzinkowych możliwościach. 

Najważniejsze, że wraz z instrumentem producent dostarcza nam wiadro brzmień. Kupujac Nave stajemy się posiadaczamy 17 banków z pogrupowanymi brzmieniami na standardowe kategorie: lead, keys, pad, bass itd. 

Instrument otrzymał też 4-śladowy rejestrator z mikserem. Szybko zarejestrujemy swój pomysł robiąc szybki mix, który powędruje do naszego iTunes'a.

Najważniejsze jest to, że praktycznie każdy parametr syntezatora możemy przyporządkować do zewnętrznych kontrolerów naszej klawiatury. W moim przypadku instrument słuchał nawet paska Ribbon z Kurzweila PC3K.

Brzmienie:

Instrument kosztuje w przeliczeniu na złotówki około 76 zł. Czy jest on warty dość wysokiej ceny? To dużo jak na aplikację, zważywszy na to, że inni producenci utrzymują swoje ceny na poziomie 0.99 Euro, ale te najwyższej jakości oczywiście są znacznie powyżej tej kwoty. Wracając do pytania o wartość aplikacji, to cena jest adekwatna do możliwości. Brzmienia są nietuzinkowe, a jego możliwości i walory są oszałamiające. Sama ilość oferowanych brzmień już dociska w fotel, a znajdziemy w nim brzmienia na każdą "syntezatorową" okazję.

Oto nasza krótka prezentacja wybranych brzmień.

 Waldorf Nave do kupienia jest w AppStore.

 

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka