testy / Akcesoria/Programy iOS/Studio

25.07.2013r.

Cubasis- Test

Cubasis

 

Cubasis to bardzo udana aplikacja zespołu niemieckich programistów firmy Steinberg. Gdyby ktoś nie był do końca zorientowany w temacie to producent chyba najpopularniejszego oprogramowania DAW Cubase. W dużym skrócie Cubasis to tabletowa wersja wielkiego Cubase. Dotykowy interfejs Cubasis'a jest bardzo intuicyjny i wiele potrzebnych funkcji zostało wysuniętych na stałe do przodu. Producent zadbał o to aby takie elementy jak: undo/redo, copy, transpose, quantize, mute, draw, split, były zawsze pod ręką, co bardzo się chwali. Są one dostępne po kliknięciu w przycisk "Tools". Cubasis jest oczywiście dość mocno okrojony w stosunku do wielkiej wersji, ale przecież nie o to chodzi aby stworzyć niesamowicie zaawansowany DAW na iPada, chodzi o szybki i co najważniejsze prosty w użyciu sekwencer audio oraz Midi i w zasadzie Steinbergowi udało się to, gdyż każdy użytkownik dorosłego Cubase już po 2 minutach będzie sprawnie obsługiwał program. 

 

Audio:

Kanał audio bardzo przypomina ten z wersji PC/MAC. Suwak "głośniczek" monitor jest w tym samym miejscu. Cała logika kanału również została taka sama. Możemy zapiąć efekt w tor insertowy (dokładnie 4 efekty insertowe) oraz dodać efekt Send (maksymalnie 3x Send). Najnowsza wersja 1.5 przyniosła wiele zmian, gdyż liczba efektów obsługiwanych przez aplikację wynosi 12 i pewnie producent w przyszłości dołoży coś od siebie. Na dzień dzisiejszy są to następujące algorytmy:

  • Reverb
  • StudioEQ
  • ShelfEQ
  • Filter
  • AMP Sim
  • OverDrive
  • Delay
  • Limiter
  • Chorus
  • Flanger
  • Phaser

Jak na aplikację na urządzenie przenośne wygląda to imponująco. Obsługa Reverbu sprowadza się do zdefiniowania trzech elementów Time, Pre-delay, Brightnes, jest to prosty Reverb, aczkolwiek skuteczny. W mojej opinii programistom udało się ograniczyć liczbę kliknięć w ekran do minimum, przez co cała aplikacja jest lekka i przyjemna w użytkowaniu. Warto dodać, że Cubasis obsługuje karty wielokanałowe, a więc zwolennicy nagrywania kilku ścieżek na raz powinni być zadowoleni. W sekcji Audio input wybieramy z którego kanału wejściowego ma być wprowadzany sygnał. Edytor audio w który wejdziemy klikając dwa razy na nagrany track pozwala nam dokonać dokładniejszej edycji. Są tutaj najpotrzebniejsze rzeczy: Fade In/Out/ Normalizacja, Erase oraz Revers. 

 

Midi:

Kanał Midi jest bardzo bogaty. Bezpośrednio na wewnętrzny instrument Midi możemy nałożyć jeden z 12 efektów insertowych i Send analogicznie jak w przypadku ścieżki audio. Edycja komunikatów Midi jest znana z dużego Cubase, a więc łatwo poprawimy nasze potknięcia, które możemy wprowadzać z klawiatury Midi oraz wewnętrznej wirtualnej klawiatury. Dla instrumentów perkusyjnych przewidziano specjalne pady, które również mogą grać pełnymi akordami.

Cubasis obsługuje do 48 głosów polifonii, a liczba instrumentów jest jak na aplikację bardzo duża, bowiem osiąga aż 85 rożnych brzmień, raz lepszych, raz gorszych - pochodzą one z modułu HalionSonic. Bardzo fajne są brzmienia bębnów z ostatniego update'u oraz nowego syntezatora Micrologue, to bardzo duży krok na przód. Brzmi on bardzo dobrze i i profesjonalnie. 

Próbki:

 

Wystarczy posłuchać video producenta.

Niestety Micrologue pokazał, że iPad 2 już ma swoje lata. Przy niektórych brzmieniach i gęstej grze zaczynają pojawiać się dropy. Cóż, trzeba powoli rozglądać się za nowszym sprzętem. Kiedy tworzyłem demonstracyjne nagranie, byłem zmuszony zamrażać ślady Midi, ale po to wymyślono funkcję mrożenia aby z niej korzystać, tak więc przez jakiś czas można jeszcze z iPada 2 korzystać.

W nowej wersji znajdziemy odświeżone brzmienia perkusyjne:

 

Pozostałe:

Cubasis może pracować na pętlach audio mp3 oraz plikach Midi. W pamięci znajdziemy aż 280 plików Audio i Midi z zagrywkami perkusyjnymi. Aplikacja pozwala eksportować pliki do następujących formatów: Cubase, Dropbox, SoundCloud, oraz e-mail. Do wielkiego Cubase 7 producent wypuścił specjalną łatkę dzięki której można eksportować projekty do Cubasisa. Wraz z wersją 1.5 dodano współprace z Audiobus.

Na sam koniec chcę Wam pokazać jak wygląda praca z Cubasis'em. Do tego celu użyliśmy karty M-audio Fast Track Duo, która posiada specjalne złącze do podłączenia iPada. Cały podkład został oparty o wirtualne instrumenty aplikacji oraz brzmienia gitar Kurzweila PC3K z rozszerzenia Kore 64. Możecie zobaczyć jak przy takiej ilości śladów (w tym zamrożonych) wskaźnik CPU sięga prawie maksymalnej wartości.

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka