Baza sprzętu

Filtruj po nazwie:
Producent:
Rodzaj instrumentu:
Sklep:

baza sprzętu

KORG MS-20 Mini

MS-20 mini - jest to monofoniczny syntezator analogowy pokroju klasycznego MS-20 , ale w mniejszym rozmiarze, przez co jest bardziej mobilny. Jednakże posiada oryginalną konstrukcję z 1978 roku. Mimo swoich lat, do dnia dzisiejszego jest pożądanym i poszukiwanym instrumentem. Zawdzięcza to niepowtarzalnemu brzmieniu, legendarnym analogowym filtrom, oraz kultowemu wyglądowi. Dziś oryginalne brzmienie MS-20 powraca w nowej, sprzętowej odsłonie – MS-20 Mini!Jedną z najważniejszych cech MS-20 Mini są filtry, które dają możliwość wprowadzania w rezonans zarówno górnego jak i dolnego pasma. Wzmocnienie rezonansu powoduje, że filtr zaczyna sam oscylować niemal jak oscylator, dzięki czemu można otrzymać charakterystyczne zmiany brzmienia. ESP (procesor zewnętrznych sygnałów) pozwala na wykorzystanie wysokości dźwięku, lub głośności zewnętrznego źródła dźwięku do kontroli syntezatora. Na przykład można podłączyć gitarę i używać MS-20 mini, jako syntezator gitarowy. Można także np. podłączyć mikrofon i sterować nim syntezatorem.Możliwości tworzenia brzmień ograniczone są tylko naszą wyobraźnią. Możemy kreować każde brzmienie na nowo, przy czym z łatwością może się nim posługiwać muzyk, który wcześniej nie miał do czynienia z tego typu sprzętem. Kształt MS-20 został zapożyczony z dużo większych i bardzo drogich syntezatorów modularnych, ale w odróżnieniu od nich MS-20 miał być bardziej przystępny cenowo, mobilny i przede wszystkim łatwiejszy w obsłudze.

Bliski oryginałowi:

KORG MS-20 mini jest wierną repliką oryginalnego MS-20. Zespół inżynierów kierowany przez twórców MS-20 dokładnie odwzorował oryginalną, analogową konstrukcję instrumentu. Niektóre oryginalne elementy nie były dostępne i zespół wybierając ich współczesne zamienniki, starannie, kierując się słuchem dobierał je tak, aby MS-20 mini, brzmiał dokładnie tak jak nowy MS-20 sprzed lat.

Klasyczny syntezator:

MS-20 mini odtwarza charakterystyczną syntezę MS-20; dwa oscylatory z modulacją kołową i generatory obwiedni z hold i delay. VCA posiada konstrukcję oryginału, a mała modyfikacja pozwoliła na zmniejszenie szumów oryginalnego MS-20.  

Samooscylujące wysoko i nisko przepustowe filtry z charakterystycznym przesterem:

Jedną z najważniejszych cech MS20 były filtry, które dawały możliwość wprowadzania w rezonans zarówno górnego jak i dolnego pasma. Wzmocnienie rezonansu powodowało, że filtr zaczynał sam oscylować niemal jak oscylator, dzięki czemu można było otrzymać charakterystyczne (dramatyczne) zmiany brzmienia. Tą unikalną cechę modelu MS20 w późniejszych latach wykorzystano projektując modele monotron oraz monotribe. Mniej więcej w połowie okresu, w którym produkowano MS20 zmieniono projekt filtru. W obwodzie MS20mini zastosowano filtr pierwszego projektu z uwagi na bardziej radykalne, przez co lepsze brzmienie.

ESP – procesor zewnętrznych sygnałów

ESP pozwala na wykorzystanie wysokości dźwięku, lub głośności zewnętrznego źródła dźwięku do kontroli syntezatora. Na przykład można podłączyć gitarę i używać MS-20 mini, jako syntezator gitarowy. Można także np. podłączyć mikrofon i sterować nim syntezatorem.

Elastyczny system połączeń:

System połączeń zlokalizowany w prawej części instrumentu pozwala na tworzenie kompleksowych brzmień, łącząc kablami różne moduły instrumentu. Możliwości tworzenia brzmień ograniczone są tylko wyobraźnią. Przebieg sygnału rozrysowany jest na obudowie MS-20 mini, także nawet początkujący odnajdzie się w tym, skomplikowanym na pierwszy rzut oka instrumencie 

Kształt MS-20 został zapożyczony z dużo większych i bardzo drogich syntezatorów modularnych, ale w odróżnieniu od nich MS-20 miał być bardziej przystępny cenowo, mobilny i przede wszystkim łatwiejszy w obsłudze.

Zmniejszenie MS-20 mini do 86% wielkości oryginału, czyni go jeszcze bardziej poręcznym. Proporcjonalnie zmniejszono wszystkie pokrętła i nadruki. Wtyczki kabli i gniazda zostały zamienione na mini jacki, a nowa klawiatura to także 86% wielkości oryginału. 

Wierna replika oryginału:

Wysiłki KORG-a, aby wiernie odtworzyć MS-20 nie dotyczyły jedynie instrumentu. Odtworzono także oryginalne opakowanie i instrukcję zawierającą przykładowe ustawienia i wyjaśniającą proces tworzenia brzmienia. Wszystko to pozwala poczuć tą samą radość, która towarzyszyła tym, którzy w 1978 roku odkrywali pierwszą generację MS-20!

Film prezentujący Korga MS-20 Mini

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka