testy / Yamaha

18.08.2011r.

Yamaha PLG-150 VL

Karta VL Yamahy rozszerza możliwości instrumentu który wyposażony jest w slot na plg 150 - o zupełnie nową syntezę, która daje instrumentom naprawdę niezłego kopa.

 

Wróżenie z fusów

Fizyczne modelowanie, które ma już swoje lata. I choć Yamaha w dwóch ostatnich swoich modelach porzuciła ten format oraz złącze Breath, to mogę się jednak założyć że następny model yamahy będzie bogaty w synteze Vl oraz AN i DX :) Korg Kronos obecnie czerpie z bogatej spuścizny firmy i dysponuje kilkoma modelami w jednym, wiec i Yamaha zrobi podobnie.Z tego względu wielu nie sprzedawało Motifa es gdyż możliwość posiadania karty plg w swojej maszynie daje o wiele więcej niż nowe próbki w jego samplerze.

 

Historia

Na początku lat 90 tych Yamaha oddała muzykom instrument o nazwie VL1.  JAk to bywa z technologią jutra jest ona niestety bardzo droga i niestety VL1  nie sprzedawał się za dobrze. Był to jednak pierwszy instrument który dawał muzykom kontrolę nad wieloma parametrami na raz i pozwalał na wierna symulację brzmień akustycznych oraz uzyskiwał on dwa głosy polifonii. Był również dostępny jako moduł Vl1m.

Ze względu na cenę która sięgała 4000 funtów w 96 roku  zdecydowano się oddać w ręce muzyków  mniejszą wersję o oznaczeniuVL7 ograniczoną do jednego głosu polifonii oraz mniejszej klawiatury cena spadła do 2200 Funtów. Do obu instrumentów można było podłączyć kontroler WX5

Yamaha nie spoczywając na laurach w latach późniejszych wyprodukowała moduł Vl70 m , a w 1999 uaktualniła sterownik Wx5 do nowszego modelu Wx11

 

 

Aż się wierzyć nie chce że moduł który posiada takie same możliwości jak Vl7 przetrwał do dziś i nadal jest w ofercie firmy, a dla tych co nie potrzebują drugiego pudełka stworzono plugin 150 VL. W między czasie przed serią motif pojawił się model Ex5 który posiadał kilka syntez oraz wspomnianą VL.

 

Możliwości :

Fizyczne modelowanie w teorii pozwala na urealnienie brzmień poprzez symulacje różnych zjawisk zachodzących w instrumencie np. dętym, strunowym, czy klawiszowym. W praktyce do każdego parametru syntezy możemy przypisać kontroler który steruje zjawiskami akustycznymi. Symulować z łatwością można zadęcia, oddech, przedmuch.

Modelowanie fizyczne pozwala na tworzenie dźwięków które nie mają odpowiedników w realnym świecie, przez co powstaje dużo ciekawych brzmień. Zdecydowanie mocną stroną rozszerzenia  są brzmienia etniczne.

 

Zapraszam do posłuchania :

 

Brzmienia bez użycia kontrolera bc3:

 

Na zakończenie wrzucam mojego Jingla w którym nagrałem harmonijkę z Vl, aby pokazać jak się komponuje z innymi instrumentami,

VL Music Muzykuj.com

 

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka