testy / Oprogramowanie

03.10.2015r.

Omnisphere 2 - Test.

Omnisphere 2 -Test.

 

Do tego testu podchodziłem wiele razy, ale w końcu się udało. Między czasie Spectrasonic udostępnił update do wersji 2.1.e, a tym samym mamy test najnowszej wersji produktu. Generalnie jestem fanem produktów Spectrasonics, ale jak się okazuje nie tylko ja, a cały muzyczny świat. Nic dziwnego pakiet brzmień Omnisphere jest niesamowity i dostarcza brzmień zarówno akustycznych jak i syntetycznych. Teraz przyszła kolej na Omnisphere2. Ten instrument zabija brzmieniowo każdy soft. Nawet Komplete od Native Instruments nie jest wstanie mu zagrozić. Myślę nawet, że te dwa pakiety wzajemnie się uzupełniają, bo w Native Instruments jest kilka perełek, bez których nie mogę się obejść. 

 

Co nowego?

Po pierwsze zmienił się wygląd aplikacji. Teraz jest jakoś tak zgrabniej. Pierwszy Omnisphere wyszedł w 2008 roku, a więc Panowie mieli sporo czasu, by słuchać użytkowników. Zmienił się sposób wyszukiwania brzmień, mamy więcej kategorii i panuje zdecydowanie większy porządek. Użytkownik może zdecydować czy mają być wyświetlane brzmienia z wersji pierwszej czy drugiej Omnisphere. Nowością jest  opcja Martch Current Selection, która pozwala zaproponować podobne brzmienia do tego, które aktualnie mamy wybrane. Zdecydowanie szybciej korzysta się z wyszukiwarki. Podczas eksplorowania brzmień możemy natrafić na świetny przebieg arpeggiatora, ale brzmienie może nam się nie podobać. Zwykle kończyło się to na zaniechaniu tego programu, ale w nowej wersji jest zupełnie inaczej. Możesz zablokować ustawienie Arpeggiatora i wybrać inne brzmienie. To samo dotyczy ustawienia filtrów,LFO, efektów oraz wielu innych parametrów. Przyznam, że to jest mega przydatna rzecz.

 

Pojawił się Clock Speed znany ze Stylusa. Jeśli chcemy zwolnić przebieg parametrów syntezy np. przebieg Pitch-Bendera czy Filtra to właśnie ta funkcja służy do tego.

Zmiany zmiany dużo zmian

W sekcji syntezatora jest sporo dla maniaków tworzenia własnych brzmień. Od teraz mamy uwaga: 400 nowych fal do wyboru. W skład wchodzą fale z takich klasyków jak MiniMoog, Oberheim, Juno, Arp, Prophhet i wiele wiele innych… tak Virus też jest :-).  Oprócz klasyków jest wiele zmodyfikowanych czekających na odkrycie. 

Fale możemy poddać różnym syntezom: FM,Ring,WaveShaper, Unison, Harmonia, Granular. 

 

Filtry:

Pojawiły się nowe filtry. Oprócz klasycznych dolno, górno przepustowych mamy zakładkę "Speciality Filters", a w niej gotowe presety filtrów. 

oto próbki:

Brzmienie może składać się z dwóch warstw. Skorzystać możemy z różnych fal, albo potężnej biblioteki próbek, a jest w czym wybierać. Jak pamiętacie z pierwszej wersji producent dał najwyższej jakości próbki nagrane bardzo blisko i w wersji 2 jest dokładnie tak samo. Nie brzmią one jak doklejone do wersji pierwszej próbki, tylko są tak dobrane i zarejestrowane by stanowić całość z biblioteką pierwszej wersji. Wersja 2.0 oferuje brassy, pady, atmosferyczne brzmienia przestrzenne, leady, fale różnych syntezatorów, próbki instrumentów akustycznych i wiele wiele innych ciekawych insstrumentów, jak praca dysku laptopowego, czy też interferencja z iphone, telewizora, samochodu, a nawet z ekranu iMaca. 

Kupując Omnisphere2 nabywamy brzmienia z różnych bibliotek np. "Hearh of Asia", "Heart of Africa", "Vocal Planet", "Symphony of Voices", "Hans Zimmer Guitarits Vol1", "Blizarre Guitar". Absolutnie jest tu wszystko co inspiruje i to jest naprawdę tak, że tu nie ma słabych próbek wypełniających kolekcję.

  

Potężnym narzędziem Omnisphere jest Mod Matrix, który pozwala na modulowanie różymi parametrami syntezy. Praktycznie każde brzmienie ma przypisane różne parametry, dzięki czemu zyskują plastyczności oraz życia. 

Bilbioteki:

Nowy Omnisphere 2 oprócz potężnej biblioteki brzmień poprzedniej wersji otrzymał zupełnie nowe brzmienia. Stał się bardziej Dub-Step’powy. Miłośnicy nurtu EDM pokochają go od razu. Brzmienia są tłuste, masywne co udowodnię na próbkach.

 

 

Jeśli już jesteśmy przy bilbiotece brzmień, to chciałbym pokazać zupełnie nowe i mega inspirujące narzędzie USER AUDIO. Jest to funkcja, która sprawiła że chciałem mieć Omnisphere 2 natychmiast.  W wielkim skrócie polega ona na tym, że ładujesz próbkę audio do instrumentu po czym możesz totalnie zmienić dźwięk totalnie nie do poznania. Najbardziej do tego nadaje się synteza granularna. Możliwości są ogromne, tak więc można pracować w nieskończonośc.

Arpeggiator:

Arpeggiator został również rozwinięty. Jego wygląd został odmieniony i pozwala teraz zmienić  szybkość przebiegów, a każda nuta może teraz mieć inną wysokość.

 

Efekty:

Nowa wersja została rozwinięta o 25 nowych efektów. Wśród nich jest sporo symulatorów wzmacniaczy oraz efektów modulacyjnych. Najważniejszą zmianą jednak jest dodanie aż 16 slotów do zapakowania efektami. Dodano również opcję PRE/Post. Zmiany bardzo korzystne. 

Oto spis wszystkich:

 Jeśli nie nie mamy czasu na budowanie własnego rack'a z efektami możemy skorzystać z gotowych presetów "na każdą okazję".

Stack Mode:

Gdy użyjesz Stack Mode instrument stanie się 8 kanałowym modułem brzmieniowym, który możesz dowolnie konfigurować. Możesz stworzyć Layer, albo Split w dowolnym miejscu. To co nie zawsze jest dostępne w instrumentach klawiszowych to płynne przenikanie brzmień. Dzieląc klawiaturę na dwie części nie musi być tak, że jest sztywny punkt który rozdziela dwa brzmienia, ale moga one płynnie wchodzić jedno w drugie.

poniższy screen bardzo dobrze to przedstawia.

Na zakończenie chciałem pokazać, że Omnisphere nadaje się nie tylko do udźwiękowienia produkcji filmowych, ale nowoczesna bilbioteka brzmień syntezatorowych EDM pozwala tworzyć nowoczesną muzykę elektorniczną. Do utworu wykorzystałem dwie instancje Omnisphere 2, a całość składa się z 15 ścieżek.

 

Reasumując:

Jeśli szukasz jednej potężnej bilbioteki to śmiało kupuj Omnisphere 2. Zawiera ona brzmienia wszystkich syntezatorów świata od Cs80, Virus, Roland, Prophet, PPG, Novaion, OSCar, Moog i wiele wiele innych. Genialne instrumenty akustyczne będące inspiracją do wielu Waszych utworów oraz wiele zagrywek i zaśpiewów to atuty tego oprogramowania. Z pewnością będziesz usatysfakcjonowany, bo nie znam nikogo komu by się Omnisphere nie podobał. Chłopaki ze Spectrasonics z całą pewnością zasłużyli sobie na to aby patrzeć w najdroższe telewizory i jeździć najdroższymi samochodami świata, tak więc mam nadzieję, że nie ściągniesz pirackiej wersji tylko kupisz oryginiał! 

Mimialne wymagania:

Procesor: 2.4 Ghz,

4GB Ram/ zalecane 8 GB,

64 GB wolnej przestrzeni na dysku.

Windows 7/Vista,

Mac: OSX 10.8 Mountain Lion lub nowszy.

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka