testy / Yamaha

20.02.2012r.

Yamaha CS6R- test naszego czytelnika.

CS6R, CZYLI MOTIF RACK BEZ STERYDÓW

 

 

WPROWADZENIE

Yamaha CS6x (wersja z klawiszami) i CS6R (moduł) w swoim czasie budziły wiele emocji, ponieważ w dobie ich wejścia na rynek (rok 1999) brzmiały bardzo czysto i zawierały wiele barw, które powodowały, że modele były kupowane przez miłośników muzyki klubowej. Oznaczenie sugerowało kontynuację linii CS1x i CS2x, ale CS6 tak naprawdę oferował o wiele lepsze brzmienie i funkcje. Brzemienia nadal są atrakcyjne, tylko należy pamiętać że CS6 to razem z Yamahą S30-90 poprzednicy serii Motif. W zasadzie zmieniła się nazwa – cały koncept oparty na AWM pozostał ten sam.  

 

SYNTEZA

Synteza AWM2 jest oparta na 16 MB próbek, które co prawda niezbyt wiernie naśladują instrumenty akustyczne, ale świetnie radzą sobie z barwami przydatnymi w takich gatunkach jak drum and bass, techno, trance, industrial…,czyli ogólnie mówiąc muzyce elektronicznej. Polifonia wynosi 64 głosy a tryb multitimbral ma standardowo 16 kanałów, chociaż posiada dodatkowy na Phrase Clip, czyli prosty sampling, oraz po jednym kanale na każdą kartę rozszerzeń).

Rolę oscylatorów pełnią próbki, czyli mamy do czynienia ze sprawdzonym systemem AWM2. Barwa może się składać od 1 do 4 próbek (oscylatorów, jak twierdzi producent). Mamy do wyboru 469 próbek, z których wiele brzmi doskonale w pojedynkę. Dodając dodatkowe warstwy możemy tworzyć bardziej rozbudowane dźwięki i tekstury. Ponadto jest 12 filtrów 4,3,2 Pole, Band-Pass (6 i 12 dB), Hi-Pass (12,24 dB), Low-Pass (6,18, 24 dB), BPF szeroki, BPF 6, BEF6. Mamy też sekcję efektów zaopatrzoną w 12 pogłosów, 23 efekty typu chorus, 93 efekty typu insert, 24 efekty dla kart rozszerzeń i 4 pasma master equalizera. W zasadzie wszystko identycznie jak w serii Motif, tylko z mniejszą ilością próbek.

BARWY

Ilość barw to 256 fabrycznych presetów + 128 wewnętrznych barw użytkownika (Internal User) + 128 zewnętrznych barw użytkownika (External User). Oczywiście do tych ostatnich potrzebna jest karta, z której po włączeniu instrument przez ok.. 2 sekundy ładuje brzmienia.  Jeśli chodzi o zestawy perkusyjne to ilość wygląda następująco: 8 wewnętrznych + 2 zestawy wewnętrzne użytkownika + 2 zestawy zewnętrzne użytkownika. Należy pamiętać, że wiele barw jest opartych na przebiegach arpeggiatora (128 różnych przebiegów) i bez niego nie są już tak porywające. Jeśli chodzi o zestawy Performance, to pamięć wewnętrzna przewiduje 128 miejsc, natomiast zewnętrzna 64. Zestawy te są przydatne w trybie Multitimbral, chociaż także przy wykorzystaniu podziału klawiatury i indywidualnych ustawień poszczególnych barw.

Jak wspomniałem, w zasadzie użytkownicy serii Motif mają w swoich maszynach model CS6x i CS6R. Jest tak dlatego, że Yamaha Motif posiada 97% sampli z wymienionych modeli i można przenieść  barwy ze 100% dokładnością odwzorowania (włączając sample, filtry, efekty i arpegiator). Miałem okazję odsłuchać oba modele z tymi samymi barwami i brzemienie jest identyczne. Jedyna różnica polega na tym, że Motif nie posiada kilku drobnych „smaczków” jak chociażby jednoczesna aplikacja filtrów LP12 i HP. Barwy serii CS6, chociaż nie wszystkie, są też dostępne na S30-90.

Ocenę brzmienia pozostawiam do indywidualnego osądu. Dla mnie brzmienie CS6 bardzo się podoba jeśli chodzi o barwy syntetyczne. Jeśli chodzi o barwy akustyczne to niestety nie są zbyt ciekawe. Brzmią płasko, sztucznie i bez właściwych detali.

Ciekawostką jest edytor brzmień Yamahy, który działa pod Windows 7, ułatwia edycję barw i  przypisanie gałek, kontrolera wstęgowego w przypadku CS6x, itp. do poszczególnych 4 składników/warstw barwy. Jest to bardzo wygodne narzędzie dające wiele satysfakcji z tworzenia własnych brzmień.

Próbki Brzmień:


WEJŚCIA I WYJŚCIA

Opisywany przeze mnie moduł posiada wejście A/D na przednim panelu, do którego można podłączyć mikrofon dynamiczny lub sygnał z innego źródła dźwięku – niestety mimo dwóch wejść Line1 i Line 2 jest on zamieniany wewnątrz na sygnał monofoniczny. Ponadto widać wejście na Breath Controller, co może być szczególnie przydatne z kartą PLG150-VL. Widać również miejsce na kartę 3.3V Smart Media. Można na niej zapisać dodatkowe barwy (128), tzw. Phrase clip, czyli sample, i ustawienia Multi . Wejście słuchawkowe to raczej standard w przypadku modułu. Pożyteczną sprawą jest oddzielny przycisk pominięcia sekcji efektów i oczywiście gałki - dzięki nim użytkownik może zmieniać przpustowość filtra Cutoff, Resonance, ilość efektu lub inne parametry w czasie rzeczywistym. Na tylnym panelu mamy Midi In, Out, Through, Wyjście To Host do komputera (czy jeszcze ktoś z tego korzysta?) wraz z przełącznikiem na PC1, PC2, Mac, Midi, Wyjście Indywidualne Prawe i Lewe i Wyjście Główne Prawe i Lewe.

Oczywiście jest miejsce na dwie karty Plugin, co w połączeniu z wejściem mikrofonowym może dać nam harmonizer wokalowy (Karta PLG150-VH) lub z Breath Controller dodatkową modulację wirtualnych instrumentów akustycznych (Karta PLG150-VL).

 

PODSUMOWANIE

Mimo zastąpienia przez Motif, ciągle świetny produkt zorientowany na muzykę elektroniczną. Solidne wykonanie gwarantuje niezawodną pracę, natomiast gałki oraz wejścia na przednim panelu oferują opcje niedostępne w Motif wersji Rack. Niemniej jednak czas nie jest zbyt łaskawy dla modelu CS6, ponieważ same sample zapisane w pamięci ROM to za mało… przykładem na potwierdzenie jest chociażby o wiele silniejsza pozycja na rynku wtórnym produkowanych w tym samym czasie modeli EX. Niewątpliwie dlatego, że oferują one inne rodzaje syntezy oprócz AWM2.

Zalety

  • Fleksybilny instrument z opcją rozszerzenia o karty PLG
  • Solidne wykonanie
  • Ciekawe barwy syntetyczne
  • Kontrola barw dzięki gałkom
  • Wejścia A/D i na kontroler BC3
  • Edytor brzmień i ustawień
 

Wady

  • Barw producenta nie można nadpisać
  • Słabe barwy akustyczne
  • Sampling mono
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka