testy / Yamaha

02.11.2015r.

Yamaha PSR S670 - Test.

Yamaha PSR-S670 - Test

 

Ten keyboard to już zdecydowanie poważna maszyna. Nie jest to typowy keyboard, który potrafi odtwarzać pliki oraz grać dobrymi Stylami. Ten instrument to inwestycja w przyszłość, bowiem dzięki niektórym możliwościom szybko się nie zestarzeje. Ale o tym w dalszej części testu.

 

Tył:

Yamaha z tyłu oferuje sztampowo wyjścia stereo, dwa kontrolery nożne, Aux IN, wyjście słuchawkowe oraz dwa porty USB. Zasilacz jest zewnętrzny, ale to w tym przedziale cenowym razczej standard. 

Klawiatura:

To 61 klawiszy typu syntezatorowego. Nie ma w niej Aftertouch, ale to jest ten typ klawiatury, który jest znany użytkownikom Yamahy do 3 tys. zł. Typowa klawiatura keyboardowa. Klawiatura lekka = instrument lekki. Jego waga to 8.1 kg z nagłośnieniem. 

Brzmienie:

W PSR-S670 znajdziemy 416 brzmień w tym 11 brzmień Mega Voice, 19 Sweet Voice, 28 Cool Voice oraz 19 Live! Voice. Dodatkowo mamy 480 brzmień XG. To są brzmienia, których poziom jest wysoki. Brzmieniami Mega Voice normalnie grać się nie da, gdyż każdy zakres dynamiki ma zupełnie inną artykulacje i brzmienie. Mega Voice jest przydatne podczas nagrywania w sekwencerze oraz do tworzenia Styli. Gitarki posiadają różne sposoby artykulacji, a sam charakter brzmienia przypomina ten z Motifa. Slap Bass jest niemal identyczny, nie posiada jedynie glissów. Syntezatory oraz Akordeony są naprawdę fajne. Fortepian nie posiada efektu damper rezonans, ale to również znane Yamahowskie brzmienie typu Full Grand. Elektryczne Pianina to domena Yamahy i jest tutaj super, zresztą w każdym keyboardzie znajdziemy w tym temacie coś dla siebie. Jeśli miałbym się do czegoś doczepić, to producenci mogliby się ulitować i dać kilka brzmień z technologii Super Articulation, na zachętę. 

 

Yamaha dysponuje 128 głosową polifonią, a więc trzyma standard. Na skrajnej prawej części panelu sterowania znajdują się 3 przyciski ze sterowaniem Partów. Możemy użyć 3 brzmień jednocześnie: dwa w prawej ręce i jedno w lewej. 

Edycja brzmień:

Tutaj też pokazano, że traktuje się poważnie klienta. Nie jest to edycja znana z syntezatorów czy workstation. Nie ma edycji próbek, czy nawet wglądu do nich, ale jest to co najpotrzebniejsze: Obwiednia ADR, Vibrato, przypisanie pracy filtra do kółka Modulation, LFO, Mono/Poly, Portamento. To w dużej mierze wystarczy. 

 

próbki brzmień:

Efekty:

Nie spodziewałem się, że w keyboardzie nie sięgającym nawet kwoty 3 tysięcy złotych będzie aż tak grubo w sekcji procesora efektów. Sekcja ta składa się z 6 bloków:

  • Reverb
  • Chorus
  • DSP1
  • DSP2
  • DSP3
  • DSP4

Pierwsze dwa mają przypisane algorytmy zgodnie z nazwą, czyli pierwszy obsługuje efekty przestrzenne, a drugi modulacyjne. Procesory DSP posiadają przeróżne algorytmy, które podzielono na kategorie:

  • Reverb
  • Delay
  • Distortion
  • EQ&Comp
  • Modulation
  • Legacy
  • User
  • Thru

W każdym z nich mnogość algorytmów aż kipi. Łącznie aż 283 algorytmy efektów! Do tego każdy z nich można swobodnie edytować. Efekty DSP możemy przyporządkować do konkretnego kanału MIDI. Algortymy dostarczają nam takich efektów z każdej dziedziny: Wah, Tremolo, Distrortion itp, wszytko w dużej ilości wariacji. Myślę, że nie zaskoczy nas żaden utwór muzyczny, który będziemy wykonywać na tym modelu, gdyż obronimy go nie dość, że bogatym wyposażeniem brzmieniowym, to jeszcze dopasujemy je efektowo. 

W instrumencie nie pominięto nawet Compresora Masteringowego.

Przyciskiem DSP, który znajduje się po prawej stronie instrumentu zmieniamy obroty kolumny Leslie oraz zmieniamy parametry wybranych efektów.

Style:

Yamaha jest mocno rozwinięta pod tym względem. Oferuje sporo Styli w różnorodnych gatunkach muzycznych. Docenić trzeba ludzi, którzy nad nimi pracowali bo są naprawdę schludnie stworzone oraz brzmią bardzo profesjonalnie. To również zasługa modułu brzmieniowego. Style posiadają 3 wstępy oraz zakończenia i 4 wariacje. Jest również opcja nagłego zatrzymania Break. Przyciski są większe, a więc łatwo w nie trafić. Yamaha pomyślała w tej kwestii. 

Tutaj przy okazji warto wspomnieć o przyciskach registracyjnych. Mamy ich 8 i możemy przyporządkować do nich wszystkie ustawienia instrumentu. W S670 mamy też kilka Styli oznaczonych jako DJ. Są to Style odtwarzające już pewien schemat akordowy, a my możemy kręcić dowolnie gałkami i sterować sekcja MultiPad. 

 

próbki Styli:

Edycja Styli:

To jak widać zaawansowany keyboard. Yamaha wsadziła do niego wszystko co mogła w tej cenie, a nawet więcej. Ludzie chcą tworzyć własne Style, lub edytować istniejące i producenci o tym dobrze wiedzą. Dano nam i taką możliwość.. Każdy może od podstaw stworzyć swój podkład nagrywając ścieżka po ścieżce bass, bęben, i pozostałe instrumenty. Mamy na to 8 kanałów oraz 4 wariacje. 

OneTouch Setting:

Nie mogło zabraknąć i tej pożytecznej funkcji. Dla tych, którzy czytają test i chcieliby kupić Yamahę jako pierwszy swój keyboard, już tłumaczę na czym ona polega. Mamy 4 ustawienia OTS. Każdy Styl ma przypisane do OTS konkretne brzmienie, tempo, a nawet ustawienie harmonizera. Koło OTS znajdziemy dodatkową funkcję OTS LINK. Łączy ona ustawienia OTS z wariacjami Stylu. Kiedy podczas gry włączysz wariację 4 Stylu przy włączonej funkcji OTS Link, zostanie zmienione brzmienie na to, które przyporządkowane jest do OTS 4. Dzięki temu nie trzeba klikać najpierw w wariacje a potem w OTS. 

 

Chanel ON/Off & Balance:

Przydatna funkcja nie tylko w przypadku Styli ale i Songów. Pozwala szybko wyłączać poszczególne ścieżki oraz podmieniać brzmienia np. zestawy perkusyjne w Stylach czy Songach. Balance pełni rolę miksera i daje nam szybką kontrolę nad poziomami głośności brzmień poszczególnych Partów, całego Stylu, Songu, Padów i wielu innych.

Arpeggiator/Harmonizer:

Keyboard zaskakuje mnie z minuty na minute. Arpeggiator dzieli swoją funkcję z harmonizerem. Nie jest to harmonizer wokalny - harmonizuje on prawą rękę. Wróćmy natomiast do Arpeggiatora. Oferuje on nie tylko mnogość przebiegów od klasycznych w górę i w dół, ale również mamy przebiegi sekwencyjne. 

oto próbka:

Do harmonizera Yamaha podeszła równie poważnie. Znam tą funkcję ze starego modelu PSR 310 i już tam nie było z nią kłopotów. S670 ma bardzo dużo różnych przebiegów harmonizacyjnych. Panel sterowania został tak przemyślany, że nie trzeba wędrować po Menu gdzieś głęboko. Jest osobny przycisk aktywujący harmonizer czy też arpeggiator. Jest jeszcze trzecia opcja Echo. Pozwala ona na powtórzenie dźwięków. Będzie to pomocne np. przy graniu marimbą. Dostępne są trzy przebiegi: Trill, Tremolo, Echo. 

próbkl:

 

Live Control:

Te dwa potencjometry z prawej strony służą nie tylko do bawienia się filtrem. Pozwalają one na sterowanie akompaniamentem niczym DJ. Możemy za ich pomocą wyłączać poszczególne ścieżki w Stylach, a nawet sterować pracą Arpeggiatora czy obwiednią.

oto demo:

Nagłośnienie:

Możemy je zdezaktywować, gdy chcemy korzystać z zewnętrznego nagłośnienia. Model ten posiada dwa 12 cm głośniki, które mają moc 15 W każdy. Z boku instrumentu znajduje się komora Bass Reflexx, która znacznie poprawia dół. Nic nie trzeszczy i nie charczy, chociaż zawsze będę sugerował podłączenie pod coś zewnętrznego. W zupełności wystarczy ono do potrzeb domowych. Święta już blisko, a więc przy choince zagrać kolędę to wręcz jak znalazł :).

 

Expansion Pack:

To największy plus tego instrumentu. Yamaha jest w stanie przyjąć 32 MB danych w tym Style oraz nowe brzmienia. Kupimy je na stronie http://www.yamahamusicsoft.com. Wielkim uznaniem cieszy się pakiet Euro Dance, który zawiera w sobie 70 dodatkowych brzmień z gatunku Dance. Do sklepu są dokładane dodatkowe Packi, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli czujesz się na siłach to możesz sam robić brzmienia przy pomocy edytora Expansion Manager. Tutaj okazuje się, że Yamaha bije na głowę Rolanda BK-5 oraz PA-300, gdyż żaden z nich nie oferuje takich możliwości. Możesz wczytywać swoje próbki w formacie: WAV, AIFF, AIF oraz SF2.

Masz 32 MB i to od Ciebie zależy jak je wykorzystasz. Mało? Pamiętaj, że PSR-S670 to keyboard edukacyjny, a kiedy poznasz i nauczysz się jak robić wspaniałe brzmienia, to przerzucisz się na wyższy poziom i kupisz wtedy coś lepszego. 

Multi Pad

To dodatkowe elementy, które będą przydatne, gdy chcemy odtworzyć np. fanfary. Mogą być również częścią akompaniamentu, gdyż zmieniają one przebiegi zgodnie z podanymi przez nas akordami i tempem. Do wyboru mamy nie tylko zagrywki perkusyjne, ale też fortepianowe, syntezatorowe czy też gitarowe oraz wiele wiele innych. Możemy też wyzwalać zewnętrzne próbki WAVE jako Audio Link.

próbki:

 

Song:

Yamaha odtwarza pliki MIDI SMF oraz WAVE. Nie czyta plików MP3, ale przy obecnych wielkościach pamięci Flash to chyba aż taki problem nie jest. Tryb Song pozwala w MIDI odtworzyć również nuty oraz tekst. 

próbka pliki SMF:

Jeśli obraz wyświetlany jest za mały, to możesz powiększyć tekst. 

 

Odtwarzacz znalazł swoje miejsce na panelu sterowania. Posiada on funkcję przewijania utworu.

Podczas odtwarzania pliku Audio prosto z USB ekran pełni funkcję odtwarzacza audio.

Warto też wspomnieć o możliwości 16 śladowego rejestratora. Okazuje się, że posiada on proste narzędzia edycyjne, takie jak Transpozycja ścieżki, kwantyzacja, kasowanie i Mix. Instnieje możliwość zarejestrowania całego materiału w AUDIO. Ja w swoim pierwszym keyboardzie takich cudów nie miałem.

Zakończenie:

Na zakończenie wysnuje pewne wnioski wyłapując wady i zalety instrumentu. Żałuje, że kiedy nagrywałem konfrontację Roland BK-5 VS Korg PA-300 zabrakło mi testowanej S670, gdyż z pewnością by ubarwiła to zestawienie. Trzeba pochwalić panel sterowania za przemyślane rozmieszczenie przycisków, ale jednocześnie zganić za umiejscowienie przycisków zmiany oktaw na skraju prawej strony. Flagowiec Tyros 5 posiada je z lewej strony i gdzieś w lewej części bym je widział, gdyż są nienaturalnie daleko. Instrument brzmi bardzo fajnie jak za te pieniądze. Instrument posiada absolutnie wszystko to, co jest potrzebne do występów scenicznych i pracy w domu. Nabywając Yamahę otrzymasz kompletny pakiet startowy do nauki czyli sekwencer, odtwarzacz próbek, kreator Styli itp. PSR S670 `zgarnia naszą nagrodę "Cena Jakość".

 Instrument do testów dostarczył Dystrybutor Yamaha Polska. 

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka