testy / Yamaha

22.08.2011r.

Yamaha Ex5 soundcheck

Chcielibyśmy przedstawić próbki syntezatora legendy. Instrument po którym tak naprawde nie było kontynuatora. Współczesny Korg Kronos posiada syntezy ze swoich poprzedników a Ex5 już dawno był podobnie skonstruowany.

Współczesne Motify ty synteza AWM- czyli pamięć Rom zapełniona próbkami, sekwencer, sampler.

Poprzednik serii motif posiadał o wiele więcej bo wyposażono go w:

  • syntezę VL
  • syntezę AWM
  • syntezę FDSP
  • syntezę AN
  • Sampler

Ex5 posiadał jak na swoje czasy bardzo duzo pamięci Rom , było to całe 16 mb. Sampler 1mb rozszerzalny do 64 mb oraz 8 mb flash. Wyposażony został również w sekwencer i 4 śladowy arpeggiator oraz uwaga .... 128 głosową polifonię. Jak widać jest to bardzo zaawansowany workstation.

Ważący 20 kg 76  Ex5 był dużym sukcesem firmy, i jakoś mam przeczucie że kolejny model będzie podobnej budowy do Exa.

Jeśli brać pod uwagę cenę na rynku wtórnym około (2500-3000) to tak czy inaczej kupując tego dziadka mamy szansę do sporych oszczędności. Dlaczego?

Pomijając słaby moduł brzmieniowy oparty na małej ilości Romu, to zyskujemy syntezę VL - odpowiednik vl70m to koszt około 1800-2400, Yamaha daje nam również Virtualnego Analoga,  Podobnego do An1x który kosztuje około 2 tyś zł, Fdsp nie ma odpowiednika- więc to taka ciekawostka :).

Można również kupić wersję modułową Ex5r która jest odpowiednikiem wersji Ex5.

Warto również zwrócić uwagę na wersję 61 klawiszową o oznaczeniu ex7 która posiada 64 głosy polifonii  oraz jest pozbawiona syntezy VL.

Wszystkie syntezy można ze sobą łączyć, jest to troszkę podobne edycyjne do algorytmów VAST Kurzweila ale niestety taka konfiguracja potrzebuje dużych mocy obliczeniowych której niestety konstruktorzy nie przewidzieli. Konsekwencją jest czasem zawieszenie instrumentu, gubienie nut podczas odtwarzania songów. Oczywiście wszystko zależy od nawału informacji którą musi przeliczyć główny procesor Yamahy. W późniejszym czasie pojawiła się Yamaha Ex5s w kolorze biały która zdaje sie ten problem miała już rozwiązana.

Z tymi utrudnieniami oczywiście da się żyć i nie powinny one odstraszać potencjalnych nabywców. Przed zakupem warto znać wersję systemu operacyjnego gdyż jego aktualizacja odbywa się za pomocą wymiennych Ep-romów. To niestety jeszcze nie czasy ładowania OS z dyskietki do flash rom-ów

Gałeczki w Yamaszce są bez końca czyli kręcą się bez limitów, ich wadą jest tylko to że nie wiadomo w jakim punkcie się znajdują gdyż wskaźnik jest w kolorze gałki, pomocne jest naklejenie sobie strzałeczki na gałce.

 

Soundcheck

 

Ciekawe brzmienia są dostępne również na Youtube :

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka