testy / Yamaha

01.01.2013r.

Yamaha CLP 411

Yamaha CLP 411

To instrument wyprodukowany w roku 1996. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale Ci, którzy poszukują ładnego mebla z dobrą mechaniką klawiatury oraz klasycznym brzmieniem Yamahy powinny zainteresować się tym instrumentem. Skąd pomysł aby polecać 17 letni instrument? Dlatego, że aktualny wysyp koreańskich, chińskich (i nie tylko) instrumentów bazuje na brzmieniu Yamahy. Kryzysowe cięcie kosztów dotyka również instrumentów. A to nagłośnienie słabe lub klawiatura nie taka. Osobiście znam przykład nowego instrumentu w którym nie działa kółko Jog. Dlatego czasem warto rozejrzeć się za sprawdzonym mechanizmem oraz tradycją firmy. Dziś przedstawiamy staruszka: Yamahę CLP 411. 

 

Modele Clavinova od zawsze były w ofercie instrumentami prestiżowymi. Pierwsze modele korzystały z syntezy FM, np. model Yamaha PF 15. Testowany model prezentuje silnik brzmieniowy oparty na znanej syntezie AWM. Brzmienia zawarte w modeli 411 są stereofoniczne.

Klawiatura:

W modelu CLP 411 postawiono na klawiaturę ważoną, której twardość regulowana jest poprzez wybór 4 różnych twardości od lekkiej do najcięższej. Repetycja jest szybka, a klawiatura trwała. Testowany model nie przejawiał żadnych wad, ani wyczuwalnego zużycia w pełnym zakresie klawiatury. Klawiatura nie jest tak płytka jak obecna seria S90, czy też Motif 88, ale dramatu nie ma. Zadbano o to aby w najwyższych partiach była lżejsza niż w części najniższej, a wiec dokładnie tak samo jak w akustycznym instrumencie. 

 

 

Brzmienie:

Yamahę wyposażono w 7 brzmień w kilku wariacjach. Brzmienie pianina znamy z pierwszej serii Motif, a trzeba zaznaczyć, że nadal jest ono używane i słyszane w wielu przebojach. Przy polifonii 32 głosy raczej nie ma mowy o gubieniu nut w grze jedną barwą, natomiast co jest oczywiste, tryb dual nie będzie już tak tolerancyjny i polifonia spadnie do 16 głosów. Brzmienie Piano występuje w dwóch odmianach jedno jaśniejsze drugie ciemniejsze. Drugi zestaw brzmień to Clavinova Tone. Znajdziemy w nim kilka bliżej nieokreślonych dźwięków. Taki mix pianina elektrycznego z brzmieniem orkiestrowym. Jak na swój wiek, to bardzo ładnie brzmią instrumenty z grupy Electric Piano. Niestety znów mamy do czynienia z krótkim podtrzymaniem tych dźwięków przez pedał. W pamięci instrumentu zgromadzono jeszcze brzmienie Harpsichord oraz Pipe Organ. Tak jak już wspominałem możemy łączyć ze sobą dwa brzmienia, bądź podzielić klawiaturę na dwie części z ustaleniem jej miejsca podziału.

Poniżej próbki:

Wejścia/Wyjścia/Nagłośnienie:

Instrument wyposażono bardzo hojnie. Dwa wyjścia słuchawkowe to w przypadku pianin cyfrowych standard, ale kiedy w instrumencie pojawiają się wejścia Aux i wyjścia liniowe to znak, że instrument należy do tych z wyższej półki. Yamaha CLP otrzymała komplet wejść/wyjść MIDI, a nagłośnienie instrumentu to dwa głośniki o mocy 20W. Ich moc dla grającego jest w zupełności wystarczająca. Wejście Aux in będzie przydatne, aby podłączyć do niego telefon, komputer aby ćwiczyć z z naszym ulubionym wykonawcą nasz ulubiony przebój.

 

 

Rejestrator/Metronom:

CLP 411 posiada rejestrator jednośladowy, który przyda się do rejestrowania pomysłów, bądź oceny swoich postępów w nauce. Bo nic tak nie motywuje jak słuchanie swoich nagrań i analizowaniu błędów. Jak na instrument domowo szkoleniowy Yamaha może pochwalić się cyfrowym metronomem, który zmusi nas do równego grania. 

 

Procesor Efektów:

Procesor efektów w tym fortepianie to trzy algorytmy do wyboru: Room, Hall1, Hall2, Stage. Przytrzymując przycisk zmiany algorytmu możemy ustawić poziom nasycenia procesora efektu danej barwy. Jest to prosty, aczkolwiek skuteczny i sprawdzony sposób okraszania efektem brzmień w pianinach cyfrowych Yamahy.

Zakończenie:

Zakup instrumentu używanego zawsze wiąże się z ryzykiem, lecz jeśli trafi nam się instrument w dobrym stanie technicznym i w okazjonalnej cenie to warto rozważyć taki zakup. Yamaha CLP411 waży 62 kg, stąd pewność że nikt nią nie rzucał :-) oraz to, że stała w jednym miejscu. Testowany instrument pomimo swoich lat wygląda nadal idealnie i jest sprawny, a to dowód na solidność konstrukcji klawiatury jak i całego szeregu jej podzespołów. Szukający instrumentu  mają nie lada orzech do zgryzienia, gdyż walka toczy się zazwyczaj między nowym chińskim instrumentem, albo używanym starszym renomowanej firmy. Cóż do Was należy decyzja. 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka