testy / Ringway

03.08.2018r.

Ringway Tg 8862 - Test

Ringway TG8862 - Piano do salonu

Jeśli Twoim priorytetem jest, aby instrument spełniał walory muzyczne, ale również estetyczne. Prezentowany model kosztuje około 3200 zł i w tej cenie oferuje funkcje nie dostępne dla innych. 

Instrument w standardowym kolorze mat palisander kosztuje około 2600zł, natomiast za wersję na wysoki połysk nie trzeba sporo dopłacać, gdyż jest to koszt 3200zł, co jest sporym plusem. Oczywiście mamy tutaj do czynienia z produktem chińskim, ale wszystko jest tam robione, więc w obecnych czasach to tylko kwestia kontroli jakości.  

Tył:

Rzut oka na tył instrumentu i widzimy, że mamy sporo możliwości. Plusem jest to, że nadrukowano na płycie tylnej wszystkie oznaczenia, przez co nie trzeba nurkować i szukać gdzie co jest, a to naprawdę czasami nie jest oczywiste. Mamy tam USB, wyjścia L/R, wejścia L/R oraz MIDI In/Out, Thru. 

 

Panel: 

Panel instrumentu składa się z eq, głośności, sterowania akompaniamentem, ekranem centralnym, natomiast prawa część służy nam do wyboru brzmień, edycji brzmienia, oraz wybieraniu funkcji lekcji. Generalnie każda funkcja, która jest potrzebna jest dostępna z panelu. Te bardziej zaawansowane są schowane, ale to kwestia 2-3 kliknięć. 

Generalnie instrument wygląda na bardzo drogi. W kolorze białym na wysoki połysk zdecydowanie bez wstydu może być atrakcyjnym meblo-instrumentem. Czar troszkę pryska gdy się go otworzy, gdyż mamy tam niestety sporo czarnego, natomiast gdy jest zamknięty nikt nie jest w stanie trafić, co to za marka, a już napewno nikt nie posądzi nas o tani instrument. Nie ma takiej opcji. To najładniejsze tanie pianino, jakie kiedykolwiek u mnie było. 

 

Klawiatura: 

Klawiatura w tym instrumencie jest ważona i ma 88 klawiszy, czyli jak w fortepianie. Nie posiada wymyku i jak do każdej klawiatury trzeba się przyzwyczaić. Oczywiście mówimy tutaj o budżetowym instrumencie, w którym wszystko podlega ekonomii. Nie jest to klawiatura z serii PRO, ale też trudno tego oczekiwać. Istnieje możliwość podziału jej na dwie równe części: uczeń, nauczyciel. Jeśli klawiatura wydaje się być za ciężka, to możemy zmniejszyć jej dynamikę, albo nawet całkowicie wyłączyć. Jeśli jest dla Ciebie za lekka, możesz ustawić jej twardość do poziomu Hard i wtedy powinieneś odczuć satysfakcję. :)

Brzmienia:

W pamięci instrumentu zapisano 480 brzmień. Od fortepianów po różne kosmiczne dźwięki, czy efekty specjalne oraz zestawy perkusyjne. Jednym słowem, możemy się pobawić oraz uczyć grać. Pewnie większości zainteresuje brzmienie Piano. To nie jest czarny koń, jeśli popatrzymy na to przez pryzmat wysokich modeli. Jednak zejdźmy na ziemię. Wszystko według potrzeb. Posłużę się przykładem. Podczas gdy profesjonalni fotografowie cieszyli się z Canona 5D i jego niskim poziomem szumów, to ci mniej wymagający rozkochali się w modelu 600D, który szumiał, ale miał chociażby ruchomy ekran LCD. Jeszcze inni wybrali gorszy jakościowo obrazek z dużo niższych modeli. Dlaczego? Dlatego, że na ich potrzeby był wystarczający. Ten model daje nam piano na poziomie tanich pianin z gatunku chińskich, jednak oferuje, takie możliwości jakich nie ma żadna konkurencja. Czy w pianinie cyfrowym do 3 tysięcy znajdziemy edytor brzmień (namiastkę syntezatora): Attack, Decay, Release, Vibrato Delay, Vibrato Sets, Resonance, Cutoff. Nigdy nie wiemy, czy bawiąc się takimi parametrami i zmieniając brzmienia, dziecko powie: Ej rodzice kupcie mi syntezator, bo mi się to podoba”. Użytkownik klasycznego pianina cyfrowego nigdy nie dotknie nawet takich funkcji, albo nawet nie będzie miał świadomości, że coś takiego jest. Tutaj nawet jest Arpeggiator, jednym słowem producent stawia na świetną zabawę. 

 

USB AUDIO:

Kolejna rewelacyjna funkcja, to funkcja karty muzycznej. Podłączamy instrument pod komputer. Instalujemy sobie jakieś darmowe instrumenty wirtualne, a może pracujesz na komputerze MAC, to wiedz, że aplikację Garage Band masz za darmo, a tam sporo fajnych brzmień siedzi. Kiedy już podłączysz komputer i wybierzesz pianino w ustawieniach audio i MIDI, to usłyszysz dźwięk z komputera przez głośniki instrumentu. To naprawdę świetna sprawa, bo za darmo można sobie polepszyć brzmienie. Za darmo, bo do tej operacji nie potrzebujemy głośników i karty muzycznej, czyli kolejnego stanowiska. Zostaje po staremu, a my potrzebujemy komputer i kabel USB. W ten sposób również możemy nagrywać na komputerze pliki Audio. 

Na koniec wspomnę tylko, że jak najbardziej możemy również łączyć ze sobą brzmienia oraz dzielić klawiaturę (split).

 

Rytmy:

Jest to pianino cyfrowe z funkcja keyboardu. Sekcja akompaniamentu obejmuje ponad 200 Styli w różnym rodzaju. Każdy Styl ma dwie wersje. Style są zaczerpnięte jakościowo z keyboardów cenowo sięgających gdzieś w okolicach 1000-1500zł. Nie nadają się do grania wesel, jednak świąteczne kolędy, „sto lat”, czy inne przeboje na imprezach „wymykających się spod kontroli”, instrument ogarnie bez problemu. 

Procesor Efektów:

Mamy dwa procesory Reverb oraz Chorus. Pogłosów mamy aż 10, natomiast efektów modulacyjnych jest 13. Mamy wpływ na głośność efektów.

 

Pedały:

Standardowo 3 pedały ustawione są na kontrolę brzmienia, jak w akustycznym instrumencie. Jednak gdyby potrzebne byłby ręcę do grania i tylko do grania, to możemy do dwóch kontrolerów nożnych przypisać funkcję np. sterowania akompaniamentem, lub możemy np. nabić tempo nogą. 

 

Funkcje dodatkowe:

Wspominałem już o możliwości łączenia brzmienia czy dzielenia klawiatury, natomiast, jeśli tak nagrzebałeś w instrumencie, że nie wiesz jak powrócić, to jest prostsze rozwiązanie niż ponowne włączenie i wyłączenie. Funkcja Pianist Mode pozwala szybko osiągnąć tryb pianisty, czyli fortepian na całej klawiaturze, bez zbędnych dodatków. Z potrzebnych funkcji mamy metronom, pokładowy rejestrator, czy funkcje lekcji i ćwiczeń. 

 

Zakończenie:

Pianino ewidentnie skrojone jest na użytkownika o nieco innych wymaganiach niż standardowo. Jeśli masz aspiracje na wysokiej klasy muzyka klasycznego, to kup pianino klasyczne, albo fortepian. Ten model zdecydowanie trafi do grupy pasjonatów gry, którzy lubią eksperymentować, lubią się nagrywać, a nawet od czasu do czasu użyć funkcji keyboardu, to również bardzo pożądana cecha, gdyż często rodzice zapisują dzieci do ognisk muzycznych na przeczekanie, albo „wybadanie terenu”. Jednym słowem trzeba spróbować osobiście. Szkoda tylko, że w sklepie nie skorzystacie z funkcji USB Audio, chociaż proście sprzedawce by Wam zaprezentował. 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka