testy / Novation

29.08.2011r.

Novation KS4

Novation ks4 to urządzenie w sumie mało popularne na naszych scenach muzycznych, chcemy zatem przybliżyć nieco ten instrument. Trzeba sobie powiedzieć na wstępie że Novation Ks4 to bardzo zgrabnie i ładnie zbudowany instrument.

Wszystkie gałki są naprawdę logicznie ustawione, nawet parametry sterowania filtrem są umieszczone lekko z lewej strony nad wyświetlaczem.

Syntezatory Novation słyną z wbudowanego weń multi procesora efektów w którym na raz może mieć włączonych kilka efektów. Algorytmy które mogą być obsłużone to :

  • reverb
  • delay
  • chorus
  • distortion
  • eq
  • panning
  • Vocoder

Taki stan rzeczy znacznie podnosi atrakcyjność syntezatora i wpływa bardzo na jego brzmienie, konkurencja na tym tle wypada słabiej gdyż za zwyczaj jest tak że mamy do dyspozycji wachlarz efektów z którego na raz można uaktywnić dwa-góra trzy.

 

Brawa należą się również za sposób wybierania presetów. Jest możliwość poprzez kręceniem potencjometrem oraz poprzez przyciski numeryczne które umożliwiają szybsze dotarcie do wybranego presetu.

Dużym plusem jest mnogość kontrolerów które obsługują znaczną cześć syntezy instrumentu, więc nie trzeba się przedzierać przez malutki ekran aby dotrzeć do wybranej funkcji.

Novation oferuje trzy tryby pracy, Program, Perform, Drums. W pierwszym instrument pracuje w trybie barwy pojedyńczej i pracuje na jednym kanale midi. W trybie perform, obsługuje 4 barwy z trybu program. Warto dodać że do tego na każdym z czterech kanałów można uruchomić cztery arpeggiatory.

Ostatni tryb to Drums który pozwala na tworzenie zestawów perkusyjnych i dodawanie ich również do trybu perform. Jeśli wszystko logicznie sobie podzielimy to 16 głosów w zupełności wystarcza.

Ostatnią godną opisania funkcją jest Hypersync. Synchronizuje ona wybrane parametry syntezy z wewnętrznym zegarem np. : LFO, Filter, Panorama co pozwala na grę ze zmieniającymi się parametrami w tempie, co ubarwi nie jedną Waszą barwę.

Osobiście lubię kiedy wybrane strefy można mutować przypisanym do tego przyciskiem, tak też jest i w tym modelu co znacznie przypadło mi do gustu.

Model powstał w 2003 roku i był produkowany w 3 wersjach ks4 49 klawiszy, ks5 61 klawiszy oraz Ks4 rack - wersja modułowa. Będzie to ciekawa alternatywa dla VirusaA, Korga MS2000, Alesis Iona, Waldorfa MicroQ.

Jak brzmi Novation?

Zapraszam do odsłuchu.

 

 

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka