testy / Kurzweil

01.09.2011r.

Kurzweil Pc1x

Każdy kupując instrument chce kupić jak najlepiej za jak najmniej, to zrozumiałe. Czy w przypadku tego modelu będzie to dobra inwestycja ? Instrument w dniu premiery kosztował 5-6 tyś zł.

Kontynuował serię pc88 oferując znacznie więcej. Pc1x to chyba pierwsze pianino sceniczne które zostało pomniejszone z 88 klawiszy aż do 61.

Co dostajemy kupując pc1x?

Świetne brzmienie Kurzweila które nadal jest atrakcyjne i bardzo popularne w gatunkach rozwijanych przez fachowców z Dream Theater, ale również w produkcjach gospelowych. Tam znaczna część trzyma nadal pc88 bądź micropiana :)

Na pokładzie mamy

  • 64 głosy polifonii
  • Rom z Pc2x
  • Rom orkiestrowy
  • podwójny procesor fx oparty na znanym KDFX Kurzweila
  • 4 strefowy kontroler
  • Arpeggiator

Znajdziemy jako opcję rozszerzenie polifonii do 128 głosów oraz vintage classic keys Rom- świetny pakiet brzmień klasycznych syntezatorów, mellotronów i innych brzmień klasy Vintage, ponadto znajdziemy wejście na długaśny pasek riibon znany z K2600, który również jest opcją.

 

4 kontrolery, oraz przyciski nad nimi do mutowania pozwalają okiełznać instrument, a panel wybierania barw jest tak przemyślany że dostanie się do wybranego programu nie stanowi większego problemu.

Edycja w Pc1x nie jest tak rozbudowana jak w Pc2xgdzie można zmieniać key-mapy ( multi-próbki ) oraz mieć wpływ na LFO. Do ustalenia mamy niezbędne parametry takie jak , panorama, głośność, sendy procesora fx, transpozycje. split, jednak w dużej mierze to w zupełności wystarcza ona ,jednak osobie która potrzebuje mocno zagłębić się w edycje polecam rozejrzeć się za wyższym modelem Pc2/ Pc3x.

Pc1x waży 23 kilogramy, jest smukłym instrumentem gdyż nie posiada wielkiego wyświetlacza, i nie potrzebuje mieć szerokiego "pulpitu kierownika", przez to jest wąskim instrumentem którego wygodnie się transportuje.

Jeśli 23 kilogramy to za mało można poszukać wersji pc3se :

Jest to wersja 76 klawiszowa również z ważonymi klawiszami ważąca niewiele mniej bo 21 kilogramów, jednak ( tutaj niespodzianka) wyposażono wersję SE w Rom Classic Keys.

Gdyby to nadal było ciężko firma wypuściła na rynek model Pc161 czyli wersję z 61 klawiszami typu syntezatorowego.

Ten instrument oferuje szeroką paletę brzmień, jego mocną stroną są instrumenty najczęściej używane czyli piana, elektryczne pianina, rhodesy, hammondy oraz pady. Na specjalne uznanie zasługuje zaimplementowany rom orkiestrowy który jest skonstruowany tak wspaniale że droższe instrumenty mogą mu nosić zasilacz, gdyż niestety jest zewnętrzny.

 

Jak brzmi Pc1x?

Zapraszam do odsłuchu :

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka