testy / Korg

26.11.2011r.

Korg Poly -61

Korg Poly 61 to syntezator, który był produkowany w latach 1982-1986.

Klawiatura Korg Poly 61 reaguje dosyć przyjemnie podczas grania. Warto tylko wspomnieć, iż z racji tego, że jest to instrument o charakterze budżetowym nie mamy tu opcji takich jak aftertouch albo velocity. Dlatego, jeżeli chcecie aby wasze partie zachowały bardziej dynamiczny charakter jedyne co pozostaje to ręczna edycja (automatyzacja głośności) nagranego materiału audio.

Korg był jednym z pierwszych instrumentów na rynku, w którym zastosowano budżetowe technologie. W wyniku czego przy zachowaniu analogowego charakteru udało stworzyć się instrument, który był jeszcze do tego bardzo atrakcyjny cenowo (i taki pozostaje do dzisiaj).  Podobnie jak w cyfrowym syntezatorze Yamaha DX 7 z tamtej ery aby zredukować jego cenę zamiast gałek zastosowano system przycisków na głównym panelu, które odpowiadają za sterowanie tym urządzeniem.

Jego tor syntezy składa się z 2 oscylatorów (polifonia - 6 głosowa), które są sterowane cyfrowo (2 x DCO). Pierwszy oscylator generował 3 analogowe sygnały (piła, puls oraz PWM). Natomiast drugi oscylator jest w pełni cyfrowy (12 bitowe fale – piła oraz kwadrat).

Dzięki zastosowaniu modelu hybrydowego instrument ten w porównaniu do klasycznych syntezatorów tamtej  ery ma bardziej ostrzejsze brzmienie, które znakomicie nadaje się do tworzenia dźwięków basowych oraz solowych.

Oprócz tego na tor syntezy składa się filtr dolnoprzepustowy (12db/oktawa).  Warto tu jednak zwrócić uwagę, iż ze względu na budżetowy charakter instrumentu producent zastosował w nim obcięcie oraz rezonans o dosyć małej skali co ogranicza nieco jego pracę. Posiada on także jedno LFO (czyli modulację fazy dźwięku). W tym przypadku nasz tor syntezy możemy modulować falą o kształcie trójkąta (mamy do tego joystick, który znajduje się po lewej stronie klawiatury).  Za dynamikę dźwięku odpowiedzialna jest jedna obwiednia ADSR. Dzięki niej możemy zmieniać kształt naszego dźwięku.

Instrument ten oprócz arpegiattora (czyli generatora sekwencji) nie posiada żadnych wbudowanych efektów. Sam arpegiattor jest dosyć trudny w obsłudze gdyż standardowo nie mamy żadnej możliwości aby sterować go przez sekwenser w komputerze. Możemy do tego jedynie wykorzystać zewnętrzny sekwenser,  który będzie wysyłał dla nas elektryczne sygnały, gdyż w Korgu Poly 61 znajduje sie wejście line in z tyłu instrumentu, do którego możemy wpiąć takie urządzenie.

System zapisywania dźwięków jest prosty w obsłudze. Mamy możliwość zapamiętania 64 dźwięków.

W późniejszym okresie wraz z rozwojem technologii midi wprowadzono nową wersję tego syntezatora na rynek, która różniła się tylko tym, iż miała  wejście MIDI IN (Korg Poly 61M). Dzięki temu, można było wykorzystać komputer bądź urządzenie midi do wprowadzania sekwencji nutowych. 

Na szczęście dla wszystkich posiadaczy pierwszej wersji możemy znaleźć w internecie tanie rozwiązanie wprowadzenia technologii midi do naszego wiekowego już syntezatora. Firma CHD Elektroservis z Pragi produkuje midi kity do Korga Poly 61. Udało mi się zainstalować ten dodatek bez większych problemów. Dzięki temu mogę sterować mój syntezator z dowolnego sekwensera na komputerze. Proszę tylko zwrócić uwagę na to, iż jest to tylko protokół MIDI IN. Nie możemy wysyłać informacji z syntezatora na komputer oraz zapisywać go w postaci midi.  Link możecie znaleźć poniżej:

 

http://www.chd-el.cz/index.php?id=464

Próbki brzmień:

Dodatkowo ostatnio udało mi się znaleźć na youtube.com kanał, na którym przedstawione zostały modyfikacje Korga Poly 61. Polecam bardzo go odwiedzić, gdyż jeżeli brakuje wam kontroli gałkowej właściciel kanału może wam udostępnić za darmo schemat wbudowania gałek do Korga Poly 61 co w jednoznaczny sposób przełoży się na wygodę pracy z naszym syntezatorem.

Moja subiektywna ocena syntezatora:

ZA:

-      łatwość obsługi, bardzo dobry dla początkujących adeptów syntezy subtraktywnej (oczywiście na początku musimy się pogodzić z korzystaniem z przycisków na głównym panelu)

-      ze względu na swój hybrydowy charakter instrument cechuje się bardzo ciekawym brzmieniem (swoją drogą zastanawia mnie fakt, że dzisiejsi producenci nie stosują już tej technologii)

-      dobra klawiatura

-      łatwość modyfikowania instrumentu (protokół midi in oraz instalacja gałek)

-      bardzo niska cena na rynku jak na 6 głosowy analog

PRZECIW:

-      jak kto w przypadku wiekowych instrumentów ciężko jest znaleźć okaz w dobrym stanie (ja miałem dużo szczęścia ze swoim, póki co wszystko działa bez zarzutów)

-      ze względu na budżetowy charakter urządzenia dosyć prosty tor syntezy

-      średniej jakości filter (lecz jeżeli macie w domu inny syntezator z wejściem audio to tak jak ja możecie przepuścić sygnał Korg Poly 61 przez niego i dalej modulować dźwięk zewnętrznym syntezatorem, w moim przypadku używam do tego Mopho z Dave Smith Instruments – sygnał z Korga plus filter/lfo z Mopho = mniam !!!)

-      po zakupie proszę od razu zwrócić uwagę na baterie, która jest odpowiedzialna za podtrzymanie zapisanych dźwięków !!! (dosyć często się wylewają, co może zniszczyć bezpowrotnie wasz instrument, jeżeli po rozkręceniu przedniego panelu zauważycie, iż bateria się wylewa proszę natychmiast ją usunąć i albo zamówić nową lub używać instrumentu bez, nie przeszkadza to w niczym tylko nie będziecie mieli możliwości zapisywania dźwięków)

Jakiś czas temu zrobiłem proste demo tego instrumentu . Możecie je znaleźć na moim kanale youtube (dźwięki które możecie w nim usłyszeć przechodzą przez wewn. arpegiattor) :

 

 

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka