testy / Kawai

10.09.2015r.

Kawai CN-25 - Test.

Kawai CN-25

 

Kawai CN-25 to kolejny model w ofercie, któremu wróżymy spory sukces. Dlaczego? 

Wygląd:

Kawai tworzy ładne instrumenty, które nie krzyczą "tu jestem”. To skromnie wyglądające ozdoby każdego domu. CN-25 jest bardzo ładnym modelem i mi osobiście podoba się wersja biała tego instrumentu, która była pokazana podczas tegorocznych targów MusikMesse 2015. W tym CN-25 wszystko się zgadza. Nogi są drewniane, nic nie skrzypi i jest stabilne. Bardzo solidny jest pulpit na nutki z regulacją nachylenia.

 

Jest coś w tym instrumencie, co sprawia, że po zagraniu kilku nut wiesz, że jest dobrze. Kawai wie jak robić instrumenty, tak aby podobały się wizualnie oraz brzmieniowo. 

 

Klawiatura:

W Polsce Kawai zbiera bardzo pochlebne recenzje za swoje klawiatury. Muzycy z którymi się spotykam, często wymieniają je jako ideał. W CN-25 zastosowano model klawiatury RH III. To bardzo wygodna i przyjemna klawiatura. Posiada trzy czujniki wykrywania szybkości. Wyposażono ją również w mechanizm wymyku oraz w efekt let-off, który stał się wizytówką firmy. Klawisze pokryte są specjalnym materiałem symulującym kość słoniową. Palce nie pocą się dzięki Ivory Touch. Polecam zapoznać się z tą klawiaturą, jeśli jeszcze nie znalazłeś tej wymarzonej. 

 

Brzmienia:

Fortepian przy 192-głosowej polifonii modułu brzmieniowego jest nie do zapchania. W pamięci CN-25 kryje się 19 brzmień.  

Oto lista brzmień:

  1. Concert Grand, 
  2. Concert Grand 2, 
  3. Studio Grand,
  4. Studio Grand 2,
  5. Mellow Grand, 
  6. Mellow Grand 2, 
  7. Modern Piano, 
  8. Rock Piano, 
  9. Classic E.Piano, 
  10. Modern E.Piano, 
  11. Jazz Organ, 
  12. Church Organ, 
  13. Harpsichord, 
  14. Vibraphone, 
  15. String Ensemble, 
  16. Slow Strings, 
  17. Choir, 
  18. New Age Pad, 
  19. Atmosphere

Brzmienia fortepianowe samplowane są w technologi Progressice Harmonic Imaging. Kawai do samplowania używa swoich instrumentów. W tym przypadku był to koncertowy Kawai EX. Programiści pobrali żywcem każdy klawisz z różną dynamiką i zapisali do pamięci Rom, na której nie oszczędzano. Szkoda, że nie podają ile megabajtów czy też gigabajtów użyto do ich brzmień. Nagrać 88 klawiszy z różną dynamiką raczej w 32 mb się nie zmieści, no ale Kawai jako Gentelman widać nie lubi walki na cyferki, a na dźwięk. Brzmieniowo jest bardzo dobrze. Fortepiany brzmią bardzo przyjemnie, a to za sprawą dodatkowych efektów wspomagających realizm brzmienia. Istnieje nawet opcja podziału klawiatury.

Instrument oferuje nam mnogość dodatkowych funkcji przy pomocy których będziemy mogli ustawić brzmienie fortepianowe według własnych preferencji.  

Oto następujące funkcje:

Voicing- pozwala określić tonalny charakter brzmienia. Do wyboru mamy 4 zakresy:

  • - Normal
  • - Mellow
  • - Dynamic
  • - Bright

Charakter brzmienia uzależniony jest od dynamiki gry. Tryb Mellow daje miękki ciemny charakter, a z kolei Dynamic zmienia się z ciemnego do jasnego w zależności od siły. Bright daje jasny charakter w każdym zakresie dynamicznym. 

Damper Resonance- to efekt, który pojawia się w momencie wciśnięcia pedału sustain. Następuje zwolnienie tłumików i wszystkie struny są wolne. Wpadają one w bardzo przyjemny rezonans podczas grania nut z naciśniętym pedałem. 

Damper Noise - to charakterystyczny stukot mechaniki podczas wciskania pedału podtrzymującego dźwięk (sustain).

String Resonance - to dość często implementowany ostatnimi czasy efekt. W Fortepianie kiedy wciśniemy klawisz, ale tak, by nawet nie wyzwalać dźwięku zwalniamy tłumik, podczas przytrzymania klawisza oraz naciśnięcia następnego wibracje granej struny wpływają na te, których klawisze są naciśnięte. 

Key-off - Symulacja Kawai sięga bardzo zaawansowanych procesów. Ten efekt symuluje dźwięk tłumika dotykającego struny. Efekt ten jest szczególnie słyszalny w zakresie basowej części klawiatury.

próbka:

Fall-Back Noise - Lubię kiedy aż tak wiernie podchodzi się do tematu symulowania brzmienia fortepianowego. Ten efekt symuluje charakterystyczny stukot mechanizmu klawiatury podczas zwalniania klawisza.

próbka:

 

Stretch Tuning- pozwala wybrać sposób strojenia naszego wirtualnego Fortepianu. Można wybrać takie ustawienie, które sprawi, że instrument nie będzie idealnie stroił. Nie oznacza to, że będzie rozstrojony. Wyższe dźwięki będą kilka centów wyżej od dolnych.

Brilliance - pozwala przyciemnić lub rozjaśnić całe brzmienie. Nakładamy filtr na brzmienie i nie ma on wpływu na dynamikę gry. 

próbka:

 

Jak widać instrument naprawdę potrafi wiele. a jego brzmienie powinno zadowolić wybrednych pianistów. Można również łączyć brzmienia ze soba dzięki funkcji layer.

Oto próbki brzmień:

 

 

Vocal Assist:

Kawai chwali się nową funkcją o nazwie Vocal Assist. Cóż to takiego? Podpowiedzi głosowe. W instrumentach typu pianina cyfrowe obsługa nie należy do wygodnych. Wiele funkcji ukrytych jest pod klawiaturą i musimy mieć, albo ściągawkę w postaci instrukcji, albo nauczyć się na pamięć, która funkcja znajduje się pod jakim klawiszem. Kawai wychodzi na przeciw swoim użytkownikom i proponuje podpowiedzi. Kiedy funkcja Vocal Assist jest uruchomiona to instrument przemówi do nas kobiecym głosem i powie, jaką barwę wybraliśmy, jaki efekt jest włączony itd.

próbka:

 

 

Procesor Efektów:

Składa się on z pojedynczego procesora realizującego efekt Reverb. Procesor dysponuje następującymi algorytmami:

- Room

- Lounge

- Small Hall

- Concert Hall

- Live Hall

- Cathedral

Oprócz zmiany algorytmów możemy ustalić poziom nasycenia efektem.

Próbka:

 

Funkcje dodatkowe:

Pianino posiada funkcje Metronomu, oraz Dual Hand, która daje możliwość nauki gry uczeń-nauczyciel. Gdy funkcja ta jest aktywna instrument dzieli klawiaturę na dwie części i każdy ma możliwosć gry w tej samej oktawie. Posiada funkcje lekcji oraz prosty recorder. Jest też montowana w większości instrumentów firmy Kawai opcja Concert Magic. Tryb MIDI pozwala na wyłączenie modułu brzmieniowego (Local Control) czy zmianę brzmień poprzez Program Change. Ostatnio modną funkcją jest Auto Power Off. Instrument sam wyłączy się nie używany po określonym upływie czasu.

 

 

Nagłośnienie:

W instrumencie siedzą 2 głośniki o średnicy 12 cm. Moc całego nagłośnienia wynosi 40 Watt. Trzeba przyznać, że pianino gra głośno i nic się w nim nie wzbudza, ale u Kawai to raczej standard. Jestem przekonany, że użytkownik rzadko będzie zmuszony sięgnąć po dodatkowe nagłośnienie. Gdyby tak się stało, to pamiętajcie, że instrument możecie podłączyć tylko i wyłącznie przez wyjście słuchawkowe. Nagłośnienie dzięki 12 cm głośnikom gra odpowiednim basem i powinno wystarczyć nawet do niewielkich salek koncertowych. 

 

Zakończenie:

Kolejny dobry instrument KAWAI. Zawodowe funkcje w połączeniu z przyzwoitym nagłośnieniem to recepta na sukces KAWAI. To co rzuci Wam się jednak w oczy i uszy to po pierwsze zawodowa klawiatura oraz moduł brzmieniowy. CN-25 to pianino cyfrowe o dobrym brzmieniu oraz nagłośnieniu. Kawai robi znakomite instrumenty i CN -25 jest tego przykładem. Jedyną wadą, którą posiada to brak wyjść liniowych. Posiada tylko podwójne wyjścia słuchawkowe. To tak na sam koniec, co by nie zarzucili, że tylko wychwalamy. ;)

Instrument do testu dostarczył dystrybutor firma: Silesia Music Center 

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka