testy / Farfisa

13.07.2012r.

Farfisa TK89 Test

  Wstęp


Często do naszej redakcji trafiają bardzo drogie i mające mocną pozycję na rynku instrumenty. Są to przeważnie instrumenty dla profesjonalistów. Jest jednak spore grono osób poszukujących czegoś do nauki i domowego użytku. Dzisiejszy test skupia się wokół bohatera, który kierowany jest właśnie do grupy osób szukających instrumentu dla swoich pociech lub lubiących muzykować w gronie rodzinnym. Testowany model Farfisa jest flagowym modelem firmy która jest chyba mało znana w kraju nad Wisłą. Gdyby cofnąć się kilkanaście lat wstecz, by kupić keyboard w korzystnej cenie, byliśmy zmuszeni do wyboru instrumentów z pogranicza „zabawek” z prostym silnikiem brzmieniowym, bez wodotrysków. Jednak czasy się zmieniają i nawet najtańsze instrumenty, kosztujące tyle samo co poprzednicy kilka lat temu, oferują znacznie więcej.

Co w pudełku?

Po odpakowaniu z pudełka, zaskoczyła nas mnogość dodatków, które producent dołączył do zestawu. Pakiet zawiera m.in.: zasilacz (standard), kabel Video, USB, Mikrofon, nakładka z opisem podstawowych dźwięków klawiatury, pulpit na nuty. Instrument można zasilać 8 bateriami R14 (nie są w zestawie). Do pełni szczęścia brakuje tylko Pendrive, jednak trzeba przyznać, że jest to całkiem obszerny zestaw.

Klawiatura:

Instrument wyposażony został w standardową, 61 klawiszową dynamiczną klawiaturę. Repetycja klawiatury jest typowo „syntezatorowa”, ale wygodna w grze. Oczywiście nie ma co mówić o świetnym „wyczuciu” fortepianu, ale na tej klawiaturze naprawdę wygodnie się gra. Dynamikę klawiatury możemy dezaktywować po naciśnięciu przycisku „Touch”. Producent nie wyposażył swojego modelu w aftertouch, ale w tym zakresie cenowym wydaje się to zrozumiałe. Nad klawiaturą znajdują się litery opisujące dźwięki oraz instrumenty perkusyjne przyporządkowane danemu klawiszowi. Do instrumentu dodana jest dodatkowa nakładka na klawiaturę z podpisanym układem solmizacyjnym- miły dodatek edukacyjny, dla początkująych.

Panel:

Po lewej stronie producent ulokował przyciski uruchamiające i wyłączające instrument, regulacja głośności, sekcje sterowania akompaniamentem muzycznym, regulację tempa, aktywację metronomu oraz utworów demonstracyjnych. Na czołowej płycie czytelnie zapisane są numery wszystkich styli, songów oraz brzmień.

Instrument nie został wyposażony w standardowy kontroler Pitch Band, Modulation w postaci „kółka” lub „drążka”. Komunikaty te wprowadzane są za pomocą gumowych przycisków +/-. Wszystkie funkcję są bardzo dobrze czytelne i możne je bardzo szybko przywołać, gdyż przyciski rozmieszczone są blisko siebie. Farfisa otrzymała nagłośnienie o mocy 2x6W, które spokojnie wystarczają w domowych warunkach.

Wyświetlacz:

Wszystkie informacje wyświetlane są na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu, który podświetlany jest kolorem niebieskim. Wyświetlane są takie parametry jak: wybór brzmienia, tempo, nutowy zapis dźwięku, sterowanie akompaniamentem. Na ekranie umieszczono wirtualną klawiaturkę pokazującą wszystkie nasze ruchy na klawiaturze. Kolor wyświetlacza jest bardzo przyjemny dla oka i nie męczy podczas dłuższego obcowania z instrumentem.

Panel Tylny:

W panelu tylnym producent ulokował gniazda zasilacza, pedal switch - sustain, słuchawkowe oraz out, wejście mikrofonu, kontroler głośności mikrofonu, USB to Device - nośnik danych, USB to host - komunikacja z komputerem PC, video - wyjście sygnału telewizyjnego PAL, Audio L/R

Barwy

Na pokładzie instrumentu znajduje się 216 barw, które zostały tak dobrane by grający mógł doskonale odnaleźć się w każdym stylu muzycznym. Trzeba dodać iż są one w pełni kompatybilne z przyjętym systemem GM. Jak zostało wyżej wspomniane instrument został wyposażony w tryb Piano. Po naciśnięciu przycisku zostanie automatycznie przyporządkowana barwa pianina dostępna na całej klawiaturze.

Posłuchajcie jak brzmi.

Barwy wybieramy po naciśnięciu przycisku „Sound”. Można je ze sobą łączyć poprzez funkcję dual, dzielić na klawiaturze (split), co daje szerokie spektrum działań przy kreacji brzemień.

Należy dodać, że instrument wyposażony jest w procesor efektów Reverb oraz Chorus, które można aktywować klawiaturą numeryczną wpisując odpowiedni numer efektu. Każdy z efektów jest podzielony na kategorie np. Reverb: Room-1, Room-2, Room-3, Hall-1, Hall-2, Plate, Delay, Pan Delay. Chorus: Chorus-1, Chorus-2 Chorus-3, Chorus-4, Feed Back, Flanger, Short Delay, FB Delay. Barwy syntetyczne leady można wesprzeć efektem portamento, który również jest aktywowany z pozycji klawiatury numerycznej. TK89 posiada funkcje transpozycji, która pozwala zmienić w górę lub w dół wysokość dźwięku.

Akompaniament:

Farfisa posiada 125 gotowych stylów muzycznych pogrupowanych w kategorie: 8/16 Beat, Rock, Dance, Swing, America, Traditional, Latin, Oriental, Pianist, Dj Style, Song Style. Cała baza sterowania akompaniamentem ulokowana jest z lewej strony i obejmuje:

Break/ Intro - czyli uruchamianie krótkiego intro lub zmiany wariacji akompaniamentu,

Fill Start/ Key Start - uruchamianie podkładu muzycznego dowolnym klawiszem na klawiaturze lub zmianę podkładu na tzw. „przebitkę”,

Easy/Free Chord - uruchamianie funkcji uproszczonego podkładu muzycznego (budowanie akordu jednym palcem), lub pełnego trybu.

Fade In/ Out - rozpoczęcie lub zakończenie, narastającą lub opadającą głośność akompaniamentu,

Tempo+/- - regulacja tempa dla metronomu, songu, oraz stylu,

Intro - rozpoczyna początkową frazę podkładu muzycznego,

Arranger A/B - wybór akompaniamentu z Banku A lub B,

Arranger Large - uruchamianie rozbudowanej formy rytmów,

Ending - uruchamianie końcowej frazy akompaniamentu,

Start/Stop - uruchamianie lub zatrzymywanie akompaniamentu,

Style - wybór stylów muzycznych,

Easy Play - uruchamianie gotowych ustawień brzmienia, tempa, trybu wybierania akordów dla wybranego stylu,

Powracając do trybu budowania akordów Easy Chord należy wspomnieć w jaki sposób budowane są akordy. W przeciwieństwie do innych znanych marek firma Farfisa przygotowała „swój własny” tryb:

-jeden klawisz np. C- to akord durowy C

-dwa klawisze np. C,D- to akord molowy Cm

-trzy klawisze np. C,D,E- to akord dominantowy C7

-cztery klawisze np. C,D,E,F- to akord Cdim

Tak więc, początkujący muzycy korzystający z podkładu spokojnie będą mogli zagrać większość utworów muzycznych.

USB:

TK89 posiada złącze USB Device oraz USB Host. Pierwsze obsługuje pamięć zewnętrzną Pendrive, które umożliwia zapisywanie danych z instrumentu takich jak: nagrania z sequencera SMF, wczytywania plików midi. Drugi port może służyć jako klawiatura sterująca lub przyjmować komunikaty edytora, ale o tym troszkę później.

Posłuchajcie jak instrument poradził sobie z utworem „Sway”

Song:

Instrument ma zaimplementowane 100 tradycyjnych utworów. Są one pogrupowane w kategorie: Italian Traditional, International Folk, International, Classic, Christmas, Children, Classic Waltz. Trzeba dodać, iż w całym przekroju światowych utworów znalazło się miejsce na tradycyjną polską piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka”- ukłony w stronę producenta za zainteresowaniem naszym folkorem. :-)

Posłuchajcie utworów demonstracyjnych:

Sequencer:

Sequencer umożliwia nagrywanie i odtwarzanie melodii wraz ze stylem. Tryb sequencera w tym modelu idealnie służy by ocenić wyniki nauki oraz poziom gry. Sequencer przyjmie do swej pamięci 14.000 znaków midi. Po przekroczeniu tej liczby na wyświetlaczu pojawi się komunikat „Record Off”. Zarejestrowane dane są w pamięci tak długo, dopóki instrument jest włączony, dlatego warto zapisać swoje notacje na zewnętrznym nośniku danych. Jedynym minusem jest to, że dźwięk z mikrofonu nie jest rejestrowany. Jest to prawdopodobnie podyktowane kosztem instrumentu. Dodatkowa pamięć rejestrująca sygnał audio podniosłaby cenę instrumentu.

Funkcje Edukacyjne:

Jak przystało na prawdziwy Keyboard posiada on funkcje pozwalające na udoskonalanie swojej muzykalności oraz ułatwia proces uczenia. Wszystkie funkcje działają za pośrednictwem Songów, które zawarte są w pamięci instrumentu.

Funkcję edukacyjną pełni dział „Maestro”, który dzieli się na:

  1. Tempo- po nabiciu kilku uderzeń metronomu, które wskazują nam tempo utworu możemy grać melodie piosenki naciskając jeden bądź kilka klawiszy, starając się utrzymać tempo melodii. Wszystko pokazywane jest na wyświetlaczu instrumentu.

  2. Note-po nabiciu kilku uderzeń metronomu, możemy grać melodie dowolnego Songu. Cała notacja pojawia się na ekranie. Trzeba naciskać precyzyjnie dany klawisz wskazywany przez ekran, gdyż inne nie są w tym czasie odtwarzane.

  3. Melody Off- akompaniament jest uruchamiany normalnie i nie czeka na nas, tak więc musimy odegrać prawidłową melodie przy aktywacji całej klawiatury.

  4. Chord- musimy grać akordy akompaniamentu za pomocą lewej strony klawiatury do linii melodycznej. Notacja akordów jest pokazywana na ekranie. Jeżeli pomylimy się, automatycznie linia melodyczna zostanie zatrzymana.

  5. Accomp- tak jak w przypadku sekcji Chord gramy akordy do linii melodycznej. Jeżeli zdarzy nam się nie zagrać danego akordu w odpowiednim takcie, wówczas linia melodyczna będzie dalej grała. Tak więc ten poziom jest najtrudniejszy w całej sekcji edukacyjnej.

    Jak widać funkcje edukacyjne pozwalają na rozwój oraz szybkie korygowanie błędów podczas uczenia. Jest to bardzo przydatny dodatek dla początkujących muzyków.

Karaoke:

Farfisa TK89 ma jedną przewagę nad resztą popularnych marek, a jest nią niewątpliwie funkcja Karaoke. By cieszyć się w pełni wyświetlanym tekstem wraz z muzyką potrzebujemy tylko telewizora z wejściem „Video connetion”, które podłączamy do instrumentu i TV. Dzięki dostarczonemu okablowaniu podłączenie do TV jest łatwe.

TK89 jest w stanie czytać popularne formaty karaoke (.kar) za pośrednictwem zewnętrznego nośnika pamięci Pendrive. Po podłączeniu wszystkiego pojawia nam się na ekranie logo „Farfisa Karaoke System” , po wybraniu dowolnego utworu karaoke wyświetlą nam się słowa na ekranie zsynchronizowane z muzyką.

Trzeba przyznać, ta funkcja może urozmaicić nie jedną imprezę lub sprawi, że będziemy rozwijać nie tylko swoje umiejętności manualne lecz także wokalne. Dobra zabawa gwarantowana!

Synth Sound Section:

Co to takiego? Firma Farfisa postanowiła dać nam coś więcej niż tylko keyboard z mnogą ilością funkcji. „Farfisa Synth Sound Maker”- to aplikacja na PC która pozwala edytować brzmienia z pokładu komputera wprost do instrumentu w czasie rzeczywistym. Edytor dostępny jest na stronie Farfisa http://www.farfisa.eu/. Łączymy się za pośrednictwem kabla USB (również w zestawie) z komputerem i instalujemy instrument jako klawiaturę sterującą. Osoby które nie są biegłe w obsłudze komputera nie muszą się zamartwiać, gdyż instalacja przebiega bardzo sprawnie jako Plug&Play, co sprowadza nas do bardzo prostego potwierdzania komunikatów, otrzymywanych na ekranie komputera. Gdy już mamy wszystko zainstalowane możemy zabrać się za zabawę. TK89 ma przygotowaną sekcję syntezatorową tzw. " Synth Sounds” dostępną od numeracji 201-216 czyli 16 brzmień producenta. Bogactwo edycji jest ogromne, gdyż pod względem dostępnych parametrów można się poczuć się jak w prawdziwym analogowym syntezatorze.

Do dyspozycji jest sekcja 2 Oscylatorów, wybór Wave Shape, Octave, Semitone, Attack, Decay, Sust, Relase, Cutoff, Resonance, Vibratto, Filtry, Effekty, Portamento, EQ. Po skończonej edycji można zapisać brzmienie wewnątrz keybordu.

Czegoś takiego można powiedzieć nie było, gdyż virtualne edytory zarezerwowane były tylko dla drogich syntezatorów lub stacji roboczych. Mała rzecz a bardzo cieszy.

Podsumowanie:

Gdy testowałem instrument zastanawiałem się do kogo jest adresowany? Obsługa instrumentu jest bardzo intuicyjna, co sprawia, że osoby młodsze jak i starsze poradzą sobie z nim bez problemu. Szerokie spektrum multimedialne tak jak możliwości karaoke sprawiają, że może on służyć nie tylko w domu, ale również w lokalach gdzie odbywają się konkursy śpiewu z tekstem wyświetlanym na ekranie monitora. Mnogość funkcji edukacyjnych wspomoże niejednego ucznia lub ognisko muzyczne. Edytor PC niejednego zapaleńca wirtualnego kręcenia kontrolerami doprowadzi do nieprzespanych nocy, a i na pewno nauczy zasad edycji brzmienia. Lekka waga oraz możliwość zasilania z baterii sprawia, że może być towarzyszem różnych spotkań plenerowych. Co do jakości brzmienia to można powiedzieć, że zaspokoi z cała pewnością użytkowników do których jest adresowany. Nie ma co oczekiwać od keyboardu w tej kategorii cenowej brzmień czystych jak łza, bo żaden producent takich nie daje. Ten instrument ma raczej za zadanie bawić i edukować i robi to bardzo dobrze. Firma Farfisa pokazała, że rynek keyboardów jest bardzo zróżnicowany i nie wystarczy już dać zestawu brzmień oraz akompaniamentu. TK89 to o wiele więcej niż standardowy keyboard i z pewnością znajdzie wielu zwolenników.

Instrument do testów dostarczył dystrybutor FX Music

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka