testy / ELPiano

15.06.2012r.

Elpiano DPS-1200 - Test

Wstęp:

Model DPS-1200 to najprostszy model w ofercie Elpiano. Najprostszym pod względem funkcyjnym, gdyż pod względem brzmieniowym wszystkie instrumenty przez nas przetestowane charakteryzują się tym samym silnikiem brzmieniowym. Jest to pianino wycelowane bardzo trafnie w grupę typu: "szukam pianina cyfrowego do 3 tys zł, bez zbędnych bajerów, z dobrą klawiaturą młoteczkową do grania w domu". Jeśli priorytetem jest cena i ładny wygląd, oraz duża ilość brzmień w połączeniu z ważoną klawiaturą, to DPS-1200 na tym polu sprawdzi się wyśmienicie.



Z Zewnątrz:
Instrument wygląda bardzo dobrze i sprawia wrażenie drogiego. Design piana nie zdradza ceny instrumentu, co bardzo pozytywnie świadczy o pomysłowości projektantów. Skrajnie na lewo umieszczono pokrętło głośności. Obok pokrętła znajduje się obszerny panel zmiany brzmień, a w dalszej kolejności znajdziemy przyciski funkcyjne takie jak: Layer, Split, Reverb, Chorus.

Wszystko mamy pod ręką i nie trzeba wykonywać niepotrzebnych kombinacji. Centralnie umieszczono wyświetlacz LED, który podświetlany jest na kolor czerwony. Dalej na prawo producent umieścił przyciski regulacji twardości klawiatury, transpozycji, dostrojenia instrumentu (Tune), oraz co ważne - Sound Balance. To funkcja dzięki której możemy dostosować głośność dwóch brzmień względem siebie.



 

Wejścia/Wyjścia:
Piano wyposażono w wyjścia midi: In/Out, dwa wyjścia słuchawkowe, oraz wyjście i wejście liniowe. To ostatnie będzie przydatne, jeśli dysponujemy kolejnym instrumentem, który chcemy podłączyć. Może również służyć do podłączenia iPoda, bądź innego odtwarzacza mp3. Instrument posiada wbudowany zasilacz, więc do jego podłączenia wystarczy zwykły kabel sieciowy.




Klawiatura:

Klawiatura zastosowana w instrumencie to ta sama co w modelu najwyższym DPR-2200. Zastosowano w niej mechanizm Graded Real Hammer Action Keyboard, który sprawia, że w wyższych partiach klawiatura jest lżejsza, natomiast w dolnych staje się cięższa. Optymalną twardość klawiatury ustawimy za pomocą 9 krzywych. Istnieje również możliwość całkowitego wyłączenia dynamiki w instrumencie. Warto wspomnieć o szybkiej repetycji klawiatury, co przekłada się na szybki odskok klawisza i szybszą grę.




Brzmienia :
W pianino zaimplementowano 48 brzmień oraz 8 zestawów perkusyjnych. DPS-1200 otrzymał również pakiet brzmień General Midi, a w nim znajdziemy np. brzmienia pianin electrycznych, które nie znalazły się w standardowym banku 48 brzmień. Brzmienia można łączyć ze sobą za pomocą funkcji Layer i dzielić dzięki funkcji Split.

Jeśli skupimy się na próbce pianina to tak jak w modelach wyższych, jest ona bardzo podobna do próbek Yamahy. Podobnie również jak w wyższych modelach znajdziemy trzy brzmienia fortepianu, które sprawdzą się w różnej stylistyce.  Sama próbka fortepianu, jak podaje producent została zapożyczona z fortepianu marki Stanway. Jej brzmienie jest przestrzenne  i w  dolnych rejestrach brzmienie "ucieka" w lewo, a w najwyższych skłania się ku prawej stronie, generując przyjemną scenę stereofoniczną. Pianino, jako uzupełnienie całości otrzymało dość skuteczne własne nagłośnienie. Jest to zestaw oferujący moc 2X 25 W, i do wypełnienia muzyką dużego pokoju jest wystarczające. Nagłośnienie dobrze oddaje dół fortepianu oraz górę. Nie brzmi nosowo, a klarownie.

Pierwsza próbka jest typowo klasyczna i tej zdecydowanie używać będziemy najczęściej. Druga jest jasna, dzięki czemu odda lepiej klimaty współczesne np. rockowe. Trzecia jest  najciemniejsza, typowo balladowa.
 

Próbki brzmień:

 



Procesor FX:
Jak wszystkie modele marki Elpiano, ten również otrzymał procesor efektów. Jest to podwójny niezależny procesor, który realizuje funkcję Reverb i Chorus w kilku odmianach. Dokładnie każdy z tych procesorów dysponuje czterema wariacjami efektu.


Rejestrator:
Piano posiada wbudowany rejestrator, dzięki któremu będziemy mogli nagrać efekty naszych ćwiczeń. Rejestrator posiada dwie ścieżki, co pozwoli na nagranie dwóch głosów, lub eksperymentów muzycznych, osobiście jestem zwolennikiem takich dodatków, bo jest to bardzo przydatna funkcja. Czasem trzeba na szybko utrwalić pomysł zrodzony w głowie i taki prosty rejestratorek spisuje się wyśmienicie. Rejestrator jest zdolny pomieścić 4000 nut, a pamięć ta obejmuje dwie ścieżki rekordera.

Zakończenie:
Elpiano DPS- 1200 to pianino, które zostało pozbawione paru szczegółów takich funkcji jak: Brillance, automatycznego akompaniamentu oraz czytnika SD i mp3. Względem najtańszego pianina firmy posiada wyjścia liniowe oraz wejśćia i wbudowany zasilacz. Firma aby się wybić ponad konkurencję musi się zaoferować klientom nowe, lepsze funkcjej. Elpiano stawia na mnogość brzmień oraz funkcję, których u konkurencji za te pieniądze nie dostaniemy. Czy Elpiano odniesie sukces? Jeśli użytkownik nie będzie kierował się zasadą - dobre bo z Yamahy czy Korga - a zada sobie troszkę trudu i wypróbuje instrumenty tej firmy, może się okazać, że znajdzie to czego szukał.

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka