testy / ELPiano

09.04.2012r.

Elpiano DPR-2200 -Test

Osoba szukająca instrumentu do rozpoczęcia nauki gry nie ma lekko. Zawsze pojawia się pytanie: tanie pianio markowe z podstawowymi funkcjami, czy może mniej znane ale bardziej rozbudowane? Polecam przyjrzeć się bohaterowi niniejszego testu, gdyż potrafi wiele więcej niż konkurencja w rozsądnym budżecie. Elpiano to instrument stworzony przede wszystim do edukacji muzycznej.

Klawiatura:
Klawiatura to chyba największa zaleta modelu DPR-2200. Mechanizm młoteczkowy jest dobrze wyczuwalny. Klawiatura jest nie tylko dynamiczna ale i  ważona. Producent podaje że jest ona młoteczkowa, (konstrukcja klawiatury to własny mechanizm stworzony przez Dynatone) pozwala na wrażenie jakby młoteczek uderzał w strunę. Klawisze bardzo szybko odskakuje pozwalając na sprawną repetycję. Możemy regulować jej twardość, poprzez wybór z 9 ustawień krzywych klawiatury. Po kolei mamy do wyboru po trzy z każdej grupy : Soft, Normal, Hard. Można oczywiście samemu wyłączyć dynamikę klawiatury. Myślę, że jest to klawiatura idealna zarówno dla początkującego pianisty jak i tego zaawansowanego. Oddaje ona pracę klawiatury prawdziwego fortepianu poprzez zastosowanie w niej systemu ciężkości podobnego do pracy "dużego" fortepianu. Ponadto w dole klawisze chodzą ciężej niż w przypadku górnych rejestrów, a zatem Ci którzy szukają instrumentu oddającego pracę "żywego" mechanizmu klawiatury, powinni również zapoznać się z jej pracą osobiście. A skoro o osobistych odczuciach mowa, to wolę klawiatury głębszę. Ta jest płytsza, co zdecydowanie poprawia szybkość gry.

Z Zewnątrz:
Instrument jest bardzo ładny i z pewnością nie oszpeci żadnego salonu. Jego zmontowanie to kwestia 15 minut. Po otwarciu klapy dostrzegamy, że pianino oferuje więcej niż standardowe pianina cyfrowe. Elpiano możemy podzielić na 4 sekcje. Z lewej strony mamy sekcję automatycznego akompaniamentu, wraz z umiejscowieniem wszystkich przycisków potrzebnych do jego obsługi. Po środku wyświetlacz, a po jego lewej i prawej stronie znajdziemy przyciski dzielenia klawiatury i łączenia brzmień, obsługi procesora efektów i wprowadzania danych do instrumentu. Prawa część Elpiano to sekcja wyboru brzmień, a skrajna cześć obsługuje rejestrator oraz czytnik kart SD. Pisząc ten test pokusiłem się o mały test. Nie mówiąc nic zaprosiłem znajomego, który lubi grać na akustycznym pianinie i jest ogromnym estetą. Jego uwagę przykuł wygląd instrumentu, który określił jako "przytulne, domowe pianino akustyczne". Po odsłonięciu klawiatury był zaskoczony mnogością funkcji i ładną barwą fortepianową. Jedyny minus, który wskazał to niepasująca srebrna obwoluta wyświetlacza. Fakt rzuca się mocno w oczy i sprawia, że instrument wygląda "taniej".

Wyjścia:
Wszystkie wyjścia instrumentu umieszczono pod spodem instrumentu i słusznie, gdyż wpływa to bardzo korzystnie na estetykę pianina, a z takiego rozwiązania korzystają najwięksi, np. Yamaha w modelu Grand Touch. Znajdziemy tam standardowe wyjścia liniowe L/Mono R, wejście liniowe L/Mono R, złącze dla pedału nożnego, porty MIDI In, Out, oraz port USB, który pozwoli na podłączenie instrumentu do komputera i wymianę danych midi. Z lewej strony standardowo poniżej klawiatury od spodu umieszczono dwa gniazda słuchawek.

Procesor Efektów:
Do dyspozycji mamy dwie sekcje: Reverb i Chorus. W każdej z nich mamy do wyboru po 8 algorytmów, zarówno efektów przestrzennych jak i modulacyjnych. O tym ile pogłosu ma być dla każdej sekcji instrumentu możemy decydować sami. Niestety nie mamy możliwości edycji algorytmów, ale przecież to pianino domowe a nie syntezator, więc jest to do wybaczenia.

Pedały:
Jako, że instrument ma symulować prawdziwy akustyczny instrument, został wyposażony w trzy pedały. Ich działanie jest analogiczne jak w prawdziwym fortepianie, natomiast mogą one mieć funkcję dodatkowe. Za pomocą lewego pedału można sprawnie sterować automatycznym akompaniamentem. Możemy startować akompaniament, przełączać variacje itd. Generalnie możemy przypisać do lewego pedału każdy przycisk obsługujący sekcję Styli w tym instrumencie. Bardzo pomysłowe, gdyż nasze ręce leżą na klawiaturze i nie musimy ich odrywać kiedy chcemy zrobić przejście (Fill), tylko wyzwolić je nogą.

Brzmienia:
Instrument oferuje 72 brzmienia panelowe, które są podzielone na 9 kategorii: Piano, Vib, Organ, Flute, Violin, Strings, Brass, Sax, Perc. Brzmienia trzymają jakość pianina domowego, czyli są lepsze i gorsze. Te lepsze dotyczą zdecydowanie próbki pianina akustycznego i elektrycznego, natomiast wśród gąszczu różnych brzmień znajdziemy i te słabesze. Te słabe generalnie dotyczą fletów, skrzypiec i saksofonu. Próbka akustycznego fortepianu przypomina nam w środkowym rejestrze tę, znaną z dobrej i drogiej Yamahy jaką była swojego czasu Yamahy Clavinova, tyle że z innymi przetwornikami. Sama próbka fortepianu, jak podaje producent została zapożyczona z fortepianu marki Steinway. Jej brzmienie jest przestrzenne  i w  dolnych rejestrach brzmienie "ucieka" w lewo, a w najwyższych skłania się ku prawej stronie, generując przyjemną scenę stereofoniczną. Próbka jest jasna i klarowna, a wbudowane nagłośnienie jest tak zbudowane, że pozwala cieszyć się brzmieniem grającemu jak i słuchającemu. Wspomniany wyżej znajomy był brzmieniem zachwycony, więc moje studyjne przyzwyczajenia, które każą surowiej podejść do instrumentu, są chyba całkiem niepotrzebnie. Producent nie podaje jak obszerna jest pamięć na zapisane próbki instrumentu. Bardzo ładne są próbki brzmień pianin elektrycznych. Sustain podtrzymuje je do końca, a większego kopa barwie daje uaktywniony chorus. Cały moduł instrumentu nie jest przesadnie rozstrzelony w panoramie stereo i na wbudowanym nagłośnieniu (2x 50 wat) brzmienie się sprawdza. Oprócz 72 panelowych brzmień, otrzymaliśmy cały pakiet brzmień dobrze znanych chyba wszystkim, gdyż jest to bank General Midi. W tym banku znajdziemy standardowo 128 brzmień.  Warto dodać, że polifonia instrumentu wynosi aż 128 głosów, a więc jest komfort że przy gęstej grze jej nie zabraknie.

Próbki brzmień:

 

Film z prezentacją brzmień:

 

 

Akompaniament:

Pianino ma do zaoferowania 80 podkładów w dwóch wersjach. Style zostały podzielone na 10 kategorii takich jak: Pop, Ballad, Rock, Slow Rock, Hip Hop, Latin, Waltz, Bossa, Jazz, Country. W każdym znajdziemy 8 różnych odmian wybranego stylu. Niestety nie ma możliwości wczytywania kolejnych podkładów z karty SD, a szkoda, bo zwiększyło by to znacznie możliwości instrumentu. Obsługa styli jest na poziomie profesjonalnego keyboardu, mamy tutaj: start synchroniczny z klawiaturą, wstęp, dwa przejścia, zakończenie, oraz fade.

 

 

 

Funkcje Dodatkowe:
EQ
- instrument oferuje equalizer, którego zadaniem jest poprawić brzmienie instrumentu. Do naszych rąk oddano osiem presetów i są to: Normal Piano, Live, Dance, Pop, Rock, Loud oraz User. W trybie User możemy wykreować własne ustawienie. Możemy regulować brzmienie w czterech pasmach : Low, Middle- Low, Middle- High, High w zakresie -12db +12db.

Brillance - to funkcja pozwalająca na rozjaśnienie brzmienia, bądź jego ściemnienie. Standardowa próbka piana, przy skrajnie ustawionym -50 zabrzmi tak, jakby klapa fortepianu była opuszczona, a brzmienie stanie się "zamulone" i ciemne. Przy skrajnej wartości +50, pianino nabierze rockowego charakteru i jasności.

 

 

Metronom - pozwala na wybór następujących metrum: 2/4, 3/4, 4/4, 5/4, 6/4, 7/4, 8/4. Daje możliwość ustawienia głośności uderzenia "na raz", oraz pozostałych uderzeń.

Rejestrator - potrafi nagrać dwie ścieżki naszych dokonań na klawiaturze. Bez względu czy gramy pełną klawiaturą czy użyjemy podziału klawiatury, pianino zarejestruje grę na jednej ścieżce np. basu granego lewą ręką i pianina. Stworzony song zapiszemy na karcie pamięci.

 

 

Ustawienia Registracyjne - pianino umożliwia zapisanie wielu ustawień instrumentu i przywołanie ich za pomocą jednego przycisku. Do tego celu mamy 5 dedykowanych przycisków. Możemy również zapisać te ustawienia na zewnętrznej karcie pamięci.

 

 

Odtwarzacz- Swoje utwory zapisane na karcie pamięci oczywiście możemy odtworzyć z karty, ale również załadujemy standardowe pliki midi. Testowany model jest kompatybilny ze standardem General Midi, a do jego pamięci wczytamy następujące pliki: SMF 0, SMF 1, SMF 2.

 

 

Midi:

Zacząć trzeba od tego, że instrument jest bardzo ładnym meblem. Pomimo pewnych niedoskonałości brzmieniowych, instrument można polecić osobom, dla których funkcja automatycznego akompaniamentu, możliwość rejestrowania swoich pomysłów na karcie pamięci, oraz wydajne nagłośnienie to funkcje kluczowe i potrzebne. Nie jest to instrument dla osób, które oczekują wyśmienitego fortepianu (Ci muszą wybierać kilka półek wyżej). Instrument będzie idealny dla dziecka, które pragnie zapoznać się nie tylko z barwami fortepianowymi, ale również syntetycznymi, perkusją, czy też gitarą. Wyposażenie instrumentu pozwala na natychmiastowe korzystanie z jego dobrodziejstw. Nawet karta SD została dodana do kompletu, a taki zestaw ucieszy nie jednego zaczynającego karierę muzyka.
Tryb Midi nie jest mocno rozbudowany, ale to przecież pianino cyfrowe, a nie klawiatura sterująca. Możemy wyłączyć cały moduł wewnętrzny i używać instrumentu jako klawiatury midi. Oprócz tego możemy wybrać osobny kanał midi dla głównego brzmienia, barwy split, oraz layer.

 

 

 

Zakończenie :

Zacząć trzeba od tego że instrument jest bardzo ładnym meblem. Pomimo pewnych niedoskonałości brzmieniowych, instrument można polecić osobom, dla których funkcja automatycznego akompaniamentu, możliwość rejestrowania swoich pomysłów na karcie pamięci, oraz wydajne nagłośnienie to funkcje kluczowe i potrzebne. Nie jest to instrument dla osób, które oczekują wyśmienitego fortepianu (Ci muszą wybierać kilka półek wyżej). Instrument będzie idealny dla dziecka, które pragnie zapoznać się nie tylko z barwami fortepianowymi, ale również syntetycznymi, perkusją czy też gitarą. Wyposażenie instrumentu pozwala na natychmiastowe korzystanie z jego dobrodziejstw. Nawet karta SD została dodana do kompletu, a taki zestaw ucieszy nie jednego zaczynającego karierę muzyka.

Zalety

  • polifonia
  • wyposażenie
  • ładne wykonanie
  • złącza midi i usb oraz wejście stereo
  • wydajne nagłośnienie
 

Wady

  • płytka klawiatura (w ocenie testującego)

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka