testy / ELPiano

04.05.2012r.strona 1 z 2

Elpiano DPR-2000 Test

Wstęp:
Elpiano to firma, która 5 lat temu wkroczyła na rynek polski. Instrumenty tej firmy są produkowane w Korei. Testowany model to instrument z bardzo kontrowersyjnymi funkcjami, bo nie często się zdarza, aby producent oprócz ładnego mebla domowego do pianina cyfrowego zaimplementował np. odtwarzacz mp3, oraz dodał czytnik plików midi wraz z dołączoną kartą SD.

Z zewnątrz:
Elpiano DPR-2000 to instrument ładnie wykonany. Osobiście jestem przeciwnikiem wielkich wyświetlaczy w tego typu konstrukcjach, gdyż potrafią one zepsuć "klimat" instrumentu. W testowanym instrumencie zastosowano prosty ekranik LED, który ładnie komponuje się z całością. W tej konstrukcji rolę przycisków funkcyjnych przejęły klawisze instrumentu, co spowodowało obniżenie ich ilości na panelu przednim. Po lewej stronie instrumentu znajdziemy potencjometr głośności, przyciski obsługujące rejestrator i odtwarzacz. Bliżej ekranu z lewej strony znajdziemy okrągłe przyciski, odpowiadające za sterowanie automatycznym akompaniamentem i jego tempem. Po prawej stronie wybierzemy brzmienia i podzielimy klawiaturę, dodamy kolejną warstwę, oraz uruchomimy procesor efektów i metronom.

Klawiatura:
Praca klawiatury jest przyjemna. Jest to klawiatura symulująca klawiaturę fortepianową, a więc młoteczkową. Jej twardość można regulować w 9 stopniach, po 3 w każdej kategorii. Z tej palety łatwo będzie wybrać złoty środek twardości dla siebie. Klawiatura ma dość szybkie odbicie, co przekłada się na szybką repetycję.

Brzmienia
DPR-2000 otrzymał 50 brzmień "panelowych", oraz 128 trybu General Midi. Brzmienia pogrupowane zostały w 11 grup, w której każda zawiera brzmienia odpowiednie dla swojej kategorii: Piano, EPiano, Organ, String itd. Najważniejsza rzecz jasna jest próbka fortepianu. Brzmień fortepianowych nie ma dużo - bo tylko 3 - ale każde brzmienie jest inne, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsze to standardowe wyraziste piano, które dobrze będzie oddawało piękno utworów klasycznych. Barwa o nazwie Piano 2 jest jaśniejsza, typowa do brzmień o zabarwieniu Rockowym. Trzecie brzmienie jest ciemniejsze od dwóch pozostałych. Osoby lubujące się w romantycznych balladach często będą po nią sięgały.
Ciekawą rzeczą są próbki brzmień elektrycznego pianina. W tej kategorii cenowej zazwyczaj nie nadają się do użycia, gdyż mają zbyt krótki sustain. Tutaj jest inaczej, możemy rozkoszować się brzmieniem bez przymusowego legato, gdyż barwa jest wydłużana poprawnie.

Próbki brzmień:

 

Brzmienia można ze sobą łączyć za pomocą funkcji Layer. Można ustawić głośność drugiego głosu, co jest dużym plusem, gdyż o tak prozaicznej funkcji często producenci zapominają. Dodatkowo możemy podzielić klawiaturę na dwie części, tak aby na dole grać np. basem, a u góry pianinem. Split może być uaktywniony wówczas, kiedy gramy barwą layerowa. Czyli w jednym momencie możemy użyć aż 3 brzmień na raz. Trzeba jednak uważać, gdyż Pianino ma 64 głosów polifonii i przy takich kombinacjach może jej brakować. Przy brzmieniach czysto fortepianowych jej wystarcza, tak więc nie trzeba się martwić o to, że nasze wygrane nuty gdzieś tam będą się po drodze gubiły.

Brillance:
Oprócz trzech rodzajów próbek pianin, mamy możliwość ściemnienia i rozjaśnienia brzmienia za pomocą funkcji Brillance. Skrajne przesunięcie wartości w stronę minusa powoduje przyciemnienie brzmienia, natomiast maksymalne położenie na plusie da brzmienia bardzo jasne. Oddaje to jeszcze większe możliwości dla tych, którym 3 brzmienia to mało.

Próbka:

Wyjścia:
Pianino posiada wyjścia Midi In/Out, USB, które również pełni rolę portu midi, oraz wejście na pedał i zewnętrzny zasilacz. Oprócz dwóch wyjść słuchawkowych nie znajdziemy wyjść liniowych. Zatem pozostaje nam podłączenie instrumentu poprzez wyjście słuchawkowe.

Procesor Efektów:
Procesor efektów to dwie oddzielne sekcje Reverb i Chorus. Reverb otrzymał 7 algorytmów pogłosu, natomiast efekt Chorus 8 algorytmów. Nie mamy wpływ na ich edycję taką jak długość trwania pogłosu, natomiast możemy regulować nasycenie brzmienia wybranym efektem.

Akompaniament:

Wbudowany moduł automatycznego akompaniamentu otrzymał 80 Styli od Popu aż po Makarenę. :-) Z uwagi na to, że wyświetlacz nie wyświetli nam nazwy konkretnego stylu, trzeba posiłkować się instrukcją, ale po pewnym czasie obcowania z instrumentem zapamiętamy numerologię rytmów. Moduł rozpoznaje akordy w trybie:

  • Single Finger
  • Fingered
  • Full Keyboard

Pierwszy tryb pozwala w prosty sposób grać akordy używając do tego maksymalnie dwóch palców. Tryb Fingered to tryb, w którym gramy uzywając tradycyjnie 3 palców, bądź wiecej, natomiast ostatni tryb Full Keyboard pozwala grać dwoma rękoma. Na klawiaturze nie pojawią się brzmienia typu piamo, organ, tylko cała klawiatura zarezerwowana jest dla automatycznego akompaniamentu. Za pomocą lewego pedału (Soft), możemy ustawić jedną z kilku funkcji dla obsługi akompaniamentu np. Fill, Fade, Start/Stop. Brzmienia akompaniamentu czasem dość dziwnie schodzą w dół rejestru, co skutkuje lekkim chaosem. Na szczęście nie dotyczy to większości aranżacji.

Próbki:

 

1
2 następna strona
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka