testy / Clavia

20.08.2012r.strona 1 z 3

Nord Piano2- Test

Nord Piano2 

Znów czerwony instrument zagościł na naszym portalu, tym razem jest to Nord Piano2. Jest to model w którym zakochać mają się pianiści i pianistki, a czy Nord ma w sobie cechy kandydata na wspólne wieczory we dwoje czy publiczne występy? Przekonajmy się. 

Pianiści to specyficzna grupa muzyków. Są bardzo wymagający od instrumentu (klawiatura, brzmienie), ale bardzo często nie chcą przejść na ciemniejszą stronę innych dźwięków np. syntezatory, leady, pady. Obcując tylko z instrumentem klasycznym nie są biegli w obsłudze skomplikowanego stage piano (są wyjątki), a zatem chcą mieć instrument dobrze brzmiący. Nord Stage to nie było to. Tam jest zbyt wiele potencjometrów oraz wiele elementów im nie potrzebnych: Synth, Organ. Szwedzi wyczuli ten moment doskonale i wprowadzili serię Nord Piano. Po udanym debiucie przyszedł czas na drugą odsłonę instrumentu.

Klawiatura:

Nord Piano2 otrzymał klawiaturę HA88, czyli taką samą co w modelu Nord Stage2. Jest to bardzo przyjemna klawiatura z dobrą ciężkością i szybką repetycją. Producent uzyskał świetny kompromis, względem wagi instrumentu a ciężkości klawiatury. W zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Mojej żonie, która jest pianistką, klawiatura bardzo przypadła do gustu.

 

Z zewnątrz:

Instrument został tak zaprojektowany aby maksymalnie ułatwić jego programowanie. Obsługę podzielono na kilka sekcji: Programs, Piano, Sample Synth i pozostałe sekcje procesora efektów. Takie zorganizowanie obsługi jest bardzo proste i po chwili już intuicyjnie jesteśmy w stanie operować wszystkimi funkcjami Norda. 

 

Z tyłu:

Panel tylny jest standardowy. Znajdziemy tam wyjście słuchawkowe, stereofoniczne L/R, Monitor In - służące do podłączenia zewnętrznego źródła audio. Niestety poziom głośności sygnału musimy kontrolować na urządzeniu które podłączamy do Norda, gdyż nie posiada żadnego dedykowanego potencjometru. Standardowo Nord posiada wejście, wyjście Midi, również USB je realizuje i służy do zarządzania pamięcią instrumentu. Z tyłu znalazły się jeszcze gniazda Volume i Sustain. Warto dodać, że do Nord2 dostajemy potrójny pedał, taki sam jak w fortepianie, ale o tym później.

 

Brzmienia:

Sekcja Piano

Co tu dużo mówić, Nord Piano2 posiada te same próbki fortepianu co Nord Stage2, a to oznacza że wczytamy aktualnie największe wagowo fortepiany. Z biblioteki Norda fortepian XL zajmuje około 196 MB, a pamięć instrumentu na sekcję fortepianową producent rozszerzył podobnie jak w Nord Stage2 do 500 MB. Pamięć ta dzielona jest na wszystkie instrumenty z tego sektora czyli: Grand Piano, Upright Piano, Electric Piano2, Electric Piano2, Clavinet, Harpsi. Absolutnie w żadnej z tych kategorii nie znajdziemy słabych brzmień.

Fortepiany to po prostu fortepiany. O co chodzi? Roland, Korg, Yamaha czy Kurzweil mają swoje specyficzne brzmienie, po którym rozpoznasz, że to fortepian z tej stajni. Przy Nordzie jest zupełnie inaczej, pracuje on na samplach prawdziwych instrumentów, przez co brzmienie jest bardzo naturalne. Zastosowanie w nim efektów Long Release, które wspomagają grę legato oraz String Resonance to mistrzostwo świata. String Resonance to efekt znany nam z Nord Stage2, gdzie np. jeśli zagramy trójdźwięk podtrzymując go, to kolejne dźwięki wejdą w interakcję z trójdźwiękiem, gdyż struny nie są już tłumione. Dodają się bardzo miłe dla ucha harmoniczne częstotliwości przez co brzmienie jest jeszcze bardziej dokładne.

Próbki :

To nie wszystko. Nord Piano2 sprzedawany jest razem z potrójnym pedałem, dzięki czemu fortepian jest jeszcze bardziej realny. Prawy pedał to klasyczny sustain, lecz wzbogacono go o efekt wciśniętego pedału Pedal Noise. Symuluje on podniesienie całego mechanizmu, co daje charakterystyczny stukot. Efekt ten zastosowano przy fortepianach Rhodes i Pianinach. 

Próbki:

Wracając do tematu pedału. Lewy pedał to tłumik, który powoduje łagodne, stłumione brzmienie i obniżenie głośności Fortepianu. Środkowy pedał odpowiada przytrzymaniu strun tylko w momencie, kiedy położymy akord i następnie naciśniemy środkowy pedał, wtedy akord zostanie przytrzymany, a inne dźwięki już nie. Ogromne brawa za tak fachowe podejście do tematu pedału, gdyż warto dodać że jest on dynamiczny, a to oznacza, że im mocniej naciśniemy kontroler, tym głośniej zabrzmi np. Pedal Noise. 

Próbki:

 

1
2 3 następna strona
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka