testy / Casio

14.05.2012r.strona 2 z 2

Casio XW-P1 Test

 

Próbki brzmień:

Brzmienia Perform:
To brzmienia złożone. W tym trybie dostępne są cztery strefy. Mamy do dyspozycji Arpgeggiator, Sekwencer krokowy, oraz sekwencer fraz. Dodatkowo do kółek przypiszemy komunikaty CC. Tryb ten z pewnością będzie często używany przez właścicieli, ze względu na łatwość programowania. Bardzo prosto umieścimy brzmienie w przestrzeni stereofonicznej, stworzymy splita,
Oto jak brzmi tryb Perform:

Procesor Efektów:
Casio dysponuje potrójnym procesorem efektów. Dwa to na stałe przypisane Reverb i Chorus, a ostatni pełni rolę multi-efektu. Efekt posiada 46 algorytmów z efektami takimi jak: Wah, Comp, Dist, Phaser, Rotary, itd. Posiada również efekty łączone ze sobą np. Distortion/Wah. Na uznanie zasługuje pełna edycja każdego algorytmu.
Oto jak brzmi procesor efektów:

Patterny rytmiczne/ sekwencer krokowy/ sekwencer fraz :
Sekwencer fraz pozwala przenieść to co nagramy na klawiaturę, w dowolnej tonacji. Zagrany materiał możemy wyrównać za pomocą kwantyzacji. Phrase sekwencer posiada wbudowanych 100 własnych fraz, oraz miejsce na 100 fraz użytkownika. Gdyby zabrakło nam miejsca, to zawsze możemy się posiłkować kartą SD, na którą zgramy wszystko co stworzyliśmy na instrumencie.Na osobną wzmiankę zasługuje sekcja pattern. Do każdego Perform możemy przyporządkować sekcję rytmiczną. Jeśli nie mamy weny, to skorzystamy z gotowców których jest 99. Obejmują one różną stylistykę - od jazzu po rocka, sambę i elektronikę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy sobie sami stworzyli swój pattern, za pomocą sekwencera krokowego. Nie jest to trudne, gdyż producent przeznaczył do tego 16 przycisków, dzięki którym bedziemy mogli spokojnie sklecić swój bit. Na dodatek za pomocą suwaków możemy nie tylko zmienić brzmienie, ale także rytm.
Przykłady Patternów:

Przykłady Patternów:

Arpeggiator:
Jak na syntezator przystało, Casio również został wyposażony w arpeggiator. Przebiegi są różne od standardowych pochodów góra-dół, do akordowych, aż na pochodach basowych kończąc. Casio również pod tym względem nie ustępuje największym i pozwala edytować i tworzyć swoje przebiegi argpeggio. Ta sekcja z pewnością uatrakcyjni nie jedno brzmienie.
Oto przykłady przebiegów arpeggio na przykładzie jednego brzmienia:

Teraz w kwestii brzmienia:
Jakość brzmienia w Casio jest kwestią dyskusyjną, lecz gdyby instrument dostał troszkę lepsze przetworniki, to brzmienie było by o wiele ciekawsze. Instrument kosztuje tak niewiele (około 2000zł), że za te pieniądze świetnie się broni. Casio to nie Virus, gdyż kosztuje tyle co płyta czołowa od Polara, to zupełnie inna bajka. Casio włożyło kij w mrowisko, bo ten segment został przez producentów porzucony. Casio może mieć problemy z przebiciem się, gdyż oferta instrumentów używanych jest dosyć mocna. Jedni kupują małe samochody nowe, drudzy za te same pieniądze wybiorą coś większego, ale z lekkim ryzykiem.  Ubolewam, że producent włożył w ten instrument 64 głosy polifonii, ale dzięki temu udało się z pewnością uzyskać swoją atrakcyjną cenę. Co do brzmień, to ilość presetów nie zabije nas wszechstronnością, ale nie zapominajmy że to nowy instrument i wiele może się wydarzyć. Wiele osób kupuje Virusa, ponieważ jego użytkownicy robią dużo brzmień i je udostępniają za free. Biorąc pod uwagę, że Casio nie kosztuje dużo, to może dość do bardzo podobnej sytuacji, że w sieci użytkownicy będą się wymieniać gotowymi brzmieniami i problem z niedoborem uniwersalnych brzmień zniknie. Z Casio można o wiele więcej wycisnąć niż pokazał producent i z pewnością sie o tym przekonamy za jakiś czas.

Zakończenie:
Casio XW-P1 to instrument, który za niewielką cenę oferuje bardzo dużo. Barwy akustyczne, barwy syntetyczne, automat perkusyjny (8 patternowy), oraz symulację organową. Casio jeszcze długo będzie odbudowywać swoją dawną renomę. Polecam niedowiarkom ograć ten syntezator, gdyż producent włożył sporo wysiłku, aby przekonać ludzi do Casio, co zdaje się mieć potwierdzenie w możliwościach instrumentu, gdyż tak wiele, za tak niewiele, raczej w tej półce cenowej póki co się nie otrzyma. Warto dodać, że do instrumentu dystrybutor dodaje polską instrukcję, która dodaje jest bardzo szczegółowa.

Dystrybutorem Casio na Polskę jest firma Zibi, której dziękujemy za użyczenie instrumentu do testów.

Zainsteresowanym podajemy stronę poświęconą Casio XW-P1 http://xwsynth.wordpress.com/

Zalety

  • Atrakcyjna cena
  • Ciekawe brzmienia syntezatorowe (jak na swój przedział cenowy)
  • Duży potencjał brzmieniowy ze względu na różne tryby kreowania dźwięku.
  • Wejście Liniowe i Mikrofonowe
  • Waga
  • Karta SD
  • Polska instrukcja
 

Wady

  • Przy trybie organ ruch drawbarami nie jest od razu słyszalny.
  • Polifonia tylko 64 głosy
  • Brak Aftertouch

 

poprzednia strona 1
2
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka