testy / Casio

29.08.2017r.

Casio CTK-3500

Casio CTK 3500 Test

 

Każdy instrument ma swoje przeznaczenie. Jedne mają być narzędziem pracy, drugie inspiracją, inne zabawką. Są też takie które mają bawić i jednocześnie edukować. Takim instrumentem jest właśnie CTK 3500.  Casio CTK -3500 ma nieść radość z muzykowania i poznawania świata dźwięków. Casio na tym polu ma mocne doświadczenie i wie, że zaproponowanie samych dźwięków kaczek, ptaków i innych baranków już nie wystarczy. Potrzebne są inne narzędzia. Zapraszam do testu.

Klawiatura:

Casio posiada 61 klawiszy, a więc standardową ilość. Nie ma tu kompromisu, dziecko zaczyna na instrumencie dużym i ma już komfort, bo może operować niskimi jak i wysokimi dźwiękami. Co przy grze z akompaniamentem ma znaczenie, gdyż dolne dwie oktawy są już zarezerwowane na grę akordami. Fajny początek, tym bardziej, że klawiatura jest dynamiczna. 

 

Brzmienia:

Instrumenty dziecięce nie będą miały niesamowicie realistycznych brzmień, bo musiałby wtedy kosztować 6x więcej, ale to co usłyszałem w CTK 3500 to przepaść między tym co słyszałem 15 lat temu.  Wśród tych 400 brzmień są brzmienia bardzo fajne, ale najważniejsze jest to, że znajdziesz tam wszystko. Od akustycznych pianin, po syntezatory, flety, które faktycznie przypominają flety, gitary. To oczywiście świetnie gra w swojej określonej skali, bo zastosowana technologia samplingu, bazuje tu na rozciągnięciu próbek. Ogromna ilość brzmień, to możliwość obcowania z nimi, poznawania ich. Ja w swoim pierwszym keyboardzie miałem ich 100 i to nie takie jak bym chciał, a tu nawet Mellotron się znalazł. Dziecko może uczyć się grać ze słuchu na różnych brzmieniach partie, które słyszy. 

próbki:

 

To, że w takich instrumentach pojawia się procesor efektów jest znakiem naszych czasów. Przestrzenny Reverb i dłuższy Virtual Hall sprawiają, że dłużej wysiedzisz przy instrumencie, bo brzmienie staje się od razu przyjemniejsze. 

Akompaniament:

W instrumencie mamy 100 Styli, czyli akompaniamentów. W dziecięcych sprzętach rzadko sie zdarza, aby Style miały wariacje. W CTK-3500 mamy dwie wariacje, wstęp oraz zakończenie. Znajdziemy tu rytmy z różnych zakątków świata, jak te nam dość bliskie, Polki, Disco, Dance, EDM i inne. Aranżacje są fajnie przygotowane, jednak musimy mieć na uwadze to, że moduł brzmieniowy jest dla dzieci, a więc perkusja nie będzie w nim łupała jak w keyboardzie za 10 tysięcy i dotyczy to styli akustycznych, bo te elektroniczne radzą sobie fajnie. Zastosowano tu również funkcję One touch preset. Jeśli jest włączona i wybrałeś konkretny styl, to zostanie do niego ustawione tempo oraz brzmienie dla prawej ręki.

próbka:

 

 

Dance Mode:

Casio posunęło się o krok do przodu. Dało użytkownikowi 50 gotowych schematów muzycznych, dzięki którym każdy, bez względu na to czy potrafi grać, czy też nie będzie mógł tworzyć muzykę. Jak to możliwe? Pod klawiaturą mamy oznaczenia 3 wariacje dla perkusji, 4 dla basu, syntezatora pierwszego oraz drugiego. Możemy odtwarzać różne zagrywki i je zatrzymywać jednym klawiszem. Do tego mamy efektowne przejścia, zakończenie i efekty DJ-skie. Do tego możemy, ale nie musimy dogrywać prawą ręką. 

Zobaczcie jak to działa:

  

Funkcja lekcji:

Instrument daje nam możliwość nauczenia się 60 wbudowanych utworów. Nauka prawej ręki jest prosta. Wystarczy najpierw posłuchać uruchamiając opcję Listen, a gdy już poznamy melodię, możemy włączyć opcję Follow. Odpowiednie dźwięki wyświetlane są na ekranie, a kiedy nie zagramy odpowiedniej nuty, to utwór zostanie zatrzymany. Casio poczeka na nas aż znajdziemy właściwy dźwięk. Nie jest to trudne bo widzimy właściwy klawisz na ekranie, a dodatkowo otrzymujemy informację którym klawiszem grać. 

 

Funkcje dodatkowe:

Do instrumentu podłączymy pedał, co jest wielkim plusem, bo dziecko już oswaja się z jego działaniem. Może on pracować na bateriach. Bardzo dobrym posunięciem jest zaimplementowanie Pitch-Bendera. To małe kółko po lewej stronie być może będzie inspiracją do naśladowania solówek klawiszowych, lub brzmień gitarowych. 

 

Chordana Play:

To darmowa aplikacja dedykowana instrumentom Casio. Dzięki niej możesz uczyć się grać na instrumencie utworów, które dostępne są w Internecie. Aplikacja czyta format MIDI, a podłączamy ją do instrumentu w mega prosty sposób. Wystarczy kabel mini jack. Możemy za jej pomocą transferować pliki muzyczne do naszego keyboardu i zapisywać w przeznaczonej do tego pamięci.

Oto opis aplikacji:

 

Prezentacja z targów MusikMesse 2017:

Gdyby komuś było mało, to nagrałem film prezentacyjny:

 

Zakończenie:

Casio CTK -3500 to bardzo udany, prosty model do wejścia w świat muzyki. Wcale nie musisz umieć grać, wystarczą dobre chęci i pozytywne podejście. Z apką Chordana możemy rozkminić każdy utwór muzyczny od prostego disco, do zaawansowanych utworów jazzowych. Aplikacja nam wszystko wyświetli nutka po nutce. Uważam, że edukacyjnie Casio zrobiło naprawdę udany model, a aplikacja jest niewątpliwym hitem i obsługiwać ją może naprawdę każdy, taka jest prosta. Klawiatura jest dynamiczna, a obecność portu USB sprawia, że możemy podłączyć go do komputera, czy tabletu i wykorzystywać jako klawiaturę sterującą. Za takie pieniądze instrument oferuje naprawdę pełen wachlarz możliwości. 

 

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka