testy / Akcesoria/Programy iOS/Studio

07.03.2013r.

iRig Midi-Test

iRig Midi


Każdy użytkownik muzycznych aplikacji dochodzi do momentu, kiedy ekran tabletu staje się mało wygodnym narzędziem do wystukiwania zagrywek klawiszowych, bądź partii perkusyjnych. Wyjątkiem jest ANIMOOG :-) Szybki rozrost różnych aplikacji sprawił, że praktycznie każdego użytkownika przeszła przez głowę myśl "fajnie było by użyć tego na scenie". Teraz rodzi się pytanie jak? Jest kilka opcji. Ja z początku wybrałem drogę Apple czyli Apple Conection KIt i tani port USB (o którym wspominałem na forum), jednak to rozwiązanie nie jest do końca uniwersalne. Niby fajnie, otrzymujemy czytnik kart pamięci SD oraz wejście USB, jednak w moim przypadku nie zdało to egzaminu, gdyż zakupując drogą przejściówkę popełniłem błąd, nabywając tani interface MIDI z Allegro. Zdaje sobie sprawę, że to interface robił problem, jednak wydając ponad 100 zł na interface w sumie przekroczyłoby to kwotę ponad 280zł. Takie rozwiązanie może sprawdzić się jeśli mamy instrumenty, które działają sprawnie pod MIDI USB, jednak mój Virus, który nie zawsze chce poprawnie współpracować z aplikacjami. Moje myślenie było następujące: lekki tablet + lekka klawiatura = mobilny instrument. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy instrument gniazdo USB traktuje jako MIDI, tak wiec szukałem czegoś, co pozwoli mi podłączyć każdy "złom" z lat 90 tych. Ja wtopiłem pare złotych i musiałem zacząć szukać od nowa. Na celowniku był iRig MIDI a, że często pytacie w e-mailach jak rozwiązać problem MIDI w iPadzie, więc postanowiłem przetestować ten interface przeznaczony do urządzeń Apple wyposażonych w dock poprzedniej generacji. Dlaczego do starszej a nie do nowszej? Po pierwsze Apple wyprodukowało ogromną ilość urządzeń wyposażonych w stary dock i co najważniejsze te urządzenia sprawdzają się znakomicie w dziedzinie audio, stąd szeroka grupa użytkowników nie czuje potrzeby zmiany na nowszy model ( w tym ja). Po drugie... IK Multimedia nie ma jeszcze w ofercie iRig Midi na złącze Lighting. 

Z Zewnątrz:
Urządzenie jest malutkie, a jego wielkość można porównać do paczki zapałek. Wykonano go z plastiku, chociaż wizualnie wygląda na metalową konstrukcję. Nie wygląda na to aby miał rozpaść w dłoni, ale rzucać tym nie będziemy. Lekką obudowę tłumaczy fakt, że zastosowanie metalu podniosłoby jego wagę, a to może grozić uszkodzeniem docka z powodu zbyt wielkiego ciężaru. iRig Midi posiada złącza Midi, które realizowane są przez małe kabelki oraz port mini USB, przez który naładujemy tablet czy telefon. Oczywiście nie musimy go używać, gdyż iRig pobiera prąd z naszego urządzenia iOS.

W Praktyce:
Po podłączeniu do telefonu system wykrył urządzenie i zaproponował wejście do AppStore w celu zapoznania się z oferta IK Multimedia.


Działa! No tak miało działać, wysyła komunikaty Midi o nutkach, a dodatkowo informuje nas małymi diodami o wysyłaniu i odbieraniu ciągu komunikatów MIDI.
Cena interfejsu nie przekracza 250zł, a ten wydatek wiąże się z fajnymi bonusami. Za przynależność do IK Multimedia otrzymujemy różne dodatkowe brzmienia, kiedy tylko zalogujemy się i podamy nasz numer seryjny naszego produktu. Oczywiście nie musimy korzystać z softu od IK, gdyż Korg, Yamaha, Moog oraz Arturia ma swoje ciekawe instrumenty w sklepie Apple, jednak włoskie IK Multimedia wydało już kilka ciekawych produktów m.in. iGrand Piano - brzmienia fortepianowe oraz iLectric Piano czyli Rhodesy i inne elektryczne fortepiany. Ważne jest to, że interface nie gubi nut i nie zapycha się i wszystko działa jak powinno. Nie ma problemu z kontrolerami CC wysyłanymi z instrumentu do tabletu i wszystko pracuje tak jak powinno.

Pobierając SampleTank Free otrzymujemy kilka instrumentów za darmo, a tworząc sobie konto na IK poszerzamy swoje zbiory o kolejnych kilka brzmień. Zdaję sobie sprawę z tego, że SampleTank troszkę kosztuje, a jego zakup to dopiero wstęp do wydatków. Podstawowa wersja programu udostępnia 136 brzmień. Za dostępność wszystkich brzmień, których jest ponad 500 musimy dodatkowo zapłacić kolejne pieniążki. Dobrze, że można przesłuchać przed zakupem czy dane brzmienie nam odpowiada. Wiadomo, każdy chce zarobić, dlatego sprawdźmy czy produkty innych firm nie będą dla na atrakcyjniejsze. Programu SampleTank nie będziemy omawiać. Posłuchacie jego dema na naszym kanale YT:

SampleTank (jeszcze z użyciem Apple Camera Kit) :-)

Programem, który będzie również przydatny jest iRig Midi Recorder:
To uniwersalna darmowa aplikacja, która zapewni nam nagrywanie i odtwarzanie sekwencji MIDI. Program jest bardzo prosty. Klikamy w "Record", a iRig Midi dostarcza aplikacji komunikaty Midi generowane przez keyboard, syntezator, czy... może iPada. Nagrane pliki mogą być eksportowane do poczty e-mail oraz udostępnione przez iTunes. Dodatkowym atutem jest możliwość pobrania plików za pomocą przeglądarki internetowej i połączenia Wi-Fi. iRig Midi Recorder pozwala na przesyłanie i rejestrację komunikatów SYSEX oraz filtrację poszczególnych typów komunikatów Midi. Bardzo dobry program tym bardziej, że jest on darmowy.

Nabywając iRig Midi otwieramy sobie świat zupełnie innych aplikacji. Zaczniemy używać np. Garage Band z większa przyjemnością, a i przekonamy się, że wszystkie testowane aplikacje brzmią zupełnie inaczej przez Midi. Skąd ta różnica? A stąd, że klikając w ekran często wyzwalamy jedną, stałą wartość velocity i np. brzmienia fortepianowe brzmią jak zabawki. Kiedy zaczniemy grać z uzyciem zewnętrznej klawiatury to przekonamy się, że te brzmienia faktycznie grają dobrze. Tak więc, to co przeznaczyliśmy na śmietnik warto przelecieć jeszcze raz z użyciem interfejsu Midi :-). 

Zakończenie:
Cóż... może zapytacie z czego on się tak cieszy, przecież normalne, że będzie działało. Oczywiście że tak, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że temat iOS to jeszcze wiele niedoskonałych urządzeń. Coś działa, coś nie działa. Szczególnie jeśli kupujemy zamienniki. Znany jest mi przypadek, gdzie na nieoryginalnym czytniku "wszystkich kart" można było odtworzyć dane z np. z karty pamięci czy pen drive'a, natomiast podłączony kontroler Korg NanoPad już nie chciał pracować gdyż nie otrzymywał dostatecznego zasilania. Na oryginalnym Apple Camera Kit działał on bez problemu. Stąd moja ostrożność podczas zakupu dodatków do tabletu Apple. IK Multimedia to firma, która zorientowana jest głównie na przemysł iOS, mamy więc gwarancję, że każdy ich soft czy urządzenie powinno działać na dobrym poziomie. Tak też jest i w przypadku tego malutkiego interfacu. Z drugiej strony oni lubią wydawać różne ciekawe instrumenty i zawsze nagradzają swoich użytkowników bonusowymi instrumentami, a nigdy nie wiadomo do czego jeszcze się posuną. W końcu to ekspansywni Włosi o mocnym temperamencie. Ja w końcu mogę mieć zawsze pod ręką zbiór ulubionych brzmień w telefonie czy tablecie podłączając je pod dowolny instrument. Potrzebujesz Midi dla iPada/iPhona/Ipoda iRig Midi to pewny interfejs, który wspiera Midi Core i powinien być kompatybliny z każdą aplikacją pracującą w tym standardzie.

comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka