old synths / Korg

03.01.2013r.

Korg Wavestation AD/EX/ SR

Korg Wavestation
Data produkcji tego wspaniałego syntezatora przypada na 1990 rok. Jest to instrument oparty o syntezę wektorową, którą zaczerpnięto z instrumentu Sequential Circuits Prophet VS. Synteza wektorowa umożliwia za pomocą dedykowanego Joystika płynne przechodzenie między czterema źródłami dźwięku. Joystik porusza się po osi X i Y, a ustawienie go np. po środku spowoduje taki sam poziom głośności dla wszystkich źródeł dźwięku. Synteza wektorowa nie sprowadza sie tylko do sterowaniem Joystikiem, gdyż kontrolować dźwięk można za pomocą generatorów obwiedni oraz LFO. Korg Wavestation w przeciwieństwie do swoich modeli typu M1 czy też serii X nie był typowym workstation. To typowy syntezator, który w latach 90 oferował niesamowite brzmienia. Były to nie tylko znane leady, stringi i pady, ale również brzmienia które po jednym dotknięciu klawisza same zaczynały "żyć swoim życiem".
Korg Wavestation posiadał 2 MB pamięci Rom, która gromadzi próbki instrumentu. W jego syntezie zaimplementowano filtr dolnoprzepustowy oraz bardzo dobry procesor efektów. Instrument mógł być rozszerzony za pomocą mocno rozwijanych w tamtym czasie kart PCM.

Korg rozwinął model Wavestation o wersję EX. Pojawiła się ona w 1991 roku. Różnica między standardowym modelem to: 4MB pamięci próbek instrumentów akustycznych i bębnów oraz zwiększona liczba przebiegów wavestation. Procesor efektów względem zwykłego modelu również uległ zmianie. Oferował on o 8 algorytmów więcej np. Mod Pitch Shift-Delay, Compressor-Limiter/Gate Stereo, vocoder Overdrive Distortion.
Korg A/D to ulepszona wersja modułowa klasycznego modelu. Była dedykowana poszukiwaczom nowych dźwięków lubiących eksperymentować. Model A/D wzbogacony został o 2 wejścia XLR, służące do kierowania zewnętrznych źródeł sygnału do wewnętrznego procesora efektów oraz syntezy instrumentu.

W ofercie Korga pojawił się również model Korg Wavestation SR.  Jest to nadal ten sam instrument, tyle że przepakowany do racka 1 U. Posiada wszystkie cechy Korga Wavestation EX (4 MB Rom),  jednak ze względu na mały ekran jego programowanie może być kłopotliwe.

 

Ciekawe strony na temat Wavestation:

http://wavestation.voila.net/