old synths / Korg

01.01.2013r.

Korg Trinity

Korg Trinity

Korg Trinity był wielkim skokiem brzmieniowym. Odcinał się od dosyć mocno od brzmień znanych z serii X. Produkowany był w latach 1995-1998 i nie korzystał już z syntezy AI2 a zupełnie nowej ACCESS( Advanced Combined Control Synthesis System). Przełom nastąpił również w jakości próbek, gdyż rozszerzono je do 24 MB. Ilość próbek PCM może nie zwiększyła się znacznie gdyż ich liczba osiągnęła 375 oraz 258 próbek perkusyjnych, to i tak Trinity wiał świeżością. Posiadał opcjonalny moduł samplera 8 MB, oraz wielki i innowacyjny jak na tamte czasy dotykowy wyświetlacz LCD 320x240. Sekwencer instrumentu miał 16 ścieżek, a jego pojemność wynosiła 80 000 nut.

Chociaż polifonia instrumentu nadal wynosiła 32 głosy, to procesor efektów został zupełnie zmieniony. W jego wnętrzu kryje się do 8 insertów po 100 algorytmów i 2 procesory master. Instrument występował również w wersji modułowej pod nazwą TR-Rack. Ciekawostką jest odmienna wersja Trinity V3. Jest to ten sam model, jednak z wbudowaną syntezą MOSS znaną z Korga Z1. Instrument zyskiwał dodatkowe 128 brzmień oraz funkcję syntezatora opartego o fizyczne modelowanie. W ofercie Korga znalazł się model o oznaczeniu Trinity Plus. Posiadał on bank S zaczerpnięty z instrumentu Korg Prophecy. 

Na Trinity powstało wiele przebojów lat 90 tych. Backstreetboys mocno wykorzystywali jego brzmienie w swoich przebojach:) Gitara, Pianina Elektryczne oraz Zestawy perkusyjne (szczególnie Chimesy) królowały w ich utworach.

Posłuchaj: