old synths / Korg

01.01.2013r.

Korg M1

Korg M1 to instrument, który był niesamowitym hitem. Pojawił się 1988 roku, jako instrument mający wszystko. Na jego pokładzie był: sekwencer 8 śladowy, procesor efektów, a w zasadzie dwa oddzielne identyczne bloki oraz to na co świat czekał, czyli presety. To właśnie w tym momencie nastąpił maksymalny zwrot i od tego czasu w instrumentach zaczęło brakować potencjometrów. Po wielu latach użerania się z analogami muzycy pragnęli gotowych brzmień. Już nie trzeba było zapisywać na kartkach swoich brzmień, a instrument był samo wystarczalny. Synteza Advanced Integrated Synthesis System (AI) była bardzo podobna do analogowego instrumentu, przez co była bardzo zrozumiała i łatwo było się na M1 przesiąść.

Pamięć na próbki wynosiła 4 MB, co na tamte czasy było bardzo odważnym posunięciem, a polifonia 16 głosów- istny szał. Korg M1 to również tryb Combi, a zatem łączenie brzmień (do 8). Na tym instrumencie powstało wiele przebojów, a są brzmienia, które na dobre wiążą skojarzenia właśnie z tym modelem. Zestawy perkusyjne to już klasyka gatunku, podobnie jak pady oraz gwiazda wieczoru fortepian. Fortepian z M1 nie przypomina może tego klasycznego brzmienia, jednak jego brzmienie jest bardzo przyjemne i nawet we współczesnych utworach można to brzmienie znaleźć. 

Warto przypomnieć, że M1 sprzedał się ponad  200 000 egzemplarzy, a miał na to tylko 6 lat bo tyle czasu był w produkcji.

Korg M1r to wersja modułowa instrumentu, jest to dokładnie ten sam instrument pozbawiony klawiatury.

Mocnym dodatkiem do Korga M1 były karty, które dodawały do instrumentu nowe próbki i brzmienia.

Korg M1 doczekał się mocniejszej wersji M1EX. Różnice względem M1 to zwiększona pamięć próbek Rom wynosząca 8 MB.

 Klasyczny fortepian M1 usłyszycie w przeboju Des'ree: