Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Książki do nauki gry
02.11.2015, 00:11,
#1
Książki do nauki gry
Mam do Was trochę odmienne pytanie, mianowicie jakie książki polecacie do nauki gry na pianinie? Gram od roku, więc teoretycznie jakieś podstawy już znam, obejrzałem cały ten kurs i przećwiczyłem większość technik, które były w nim pokazane, ale zakładam, że nie wszystkie ważne i podstawowe rzeczy były tam omówione. Poza tym moja obecna "nauka" wygląda tak, że znajduję sobie w internecie nuty do utworów, które mi się podobają i się ich uczę.
Jak wiadomo książek do nauki jest sporo, ale nie wiadomo która z nich się do tego rzeczywiście nadaje. Zainteresowała mnie książka "Szkoła gry na fortepianie" autorstwa Mieczysława Fryca, bo wyczytałem, że jest używana jako podręcznik w szkołach muzycznych. Może ktoś z Was miał już z nią doświadczenie?

Odpowiedz
02.11.2015, 01:20,
#2
RE: Książki do nauki gry
Kilka pokoleń wychowało się i nauczyło grać na 'Szkole na fortepian' A. Klechniowskiej

Odpowiedz
02.11.2015, 18:18,
#3
RE: Książki do nauki gry
Najlepiej by było Lucas, abyś zastanowił czego tak na prawdę potrzebujesz.

Najpierw zastanów się jaką muzykę lubisz grać i ewentualnie tworzyć. Jeśli fascynuje cię klasyka i utwory typowo na fortepian/pianino to bez względnie książka, o której wspomniał mój poprzednik jest bardzo wskazana.

Ja na przykład gram i komponuję muzykę elektroniczną o zróżnicowanym charakterze, wliczając w to soundtracki do filmu lub gry. Używam do tego celu syntezatorów, a barwa piano bardzo rzadko u mnie "gości".

Każdy mający jakąkolwiek praktykę w graniu na instrumencie klawiszowym (bez znaczenia czy samouk, czy pobierał lekcje) wie co mu wychodzi, a co nie. Ponad to, samouki do których ja się bezwzględnie zaliczam, mają spore braki z ogólnej teorii muzyki. Dlatego ja kupiłem swego czasu dwie pozycje, aby lepiej zrozumieć zasady tworzenia i komponowania. Są to wg kolejności:

1.) Gra na fortepianie - Brad Hill, wydawnictwo Rebis
2.) Teoria muzyki dla bystrzaków - Michael Pilhofer, Holly Day, wydawnictwo Helion.

Są to książki napisane bardzo przystępnym językiem i zawierają wszystko czego było mi trzeba. Obie mają w komplecie płytę CD z przykładami.

Do tego uzupełniłem sobie domową biblioteczkę o malutki kieszonkowy skrypcik "Akordy klawiszowe" Grzegorz Templin, wydawnictwo Absonic. Są w nim pokazane wszystkie popularne akordy stosowane w muzyce.

Na tym etapie wystarczy mi to Smile .

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
02.11.2015, 22:48,
#4
RE: Książki do nauki gry
Dzięki za propozycję. Bardziej kieruję się w kierunku gry typowo na pianino/fortepian, może nie tylko do grania muzyki "klasycznej", ale też pianinowych coverów utworów z gier/filmów/seriali/itp. Chociaż kto wie z czym będę eksperymentował w przyszłości Smile .
Jeśli mi się uda to jutro w księgarni obejrzę "Szkołę na fortepian" i "Teorię muzyki dla bystrzaków", bo widzę że są u mnie dostępne.

Odpowiedz
02.11.2015, 23:17,
#5
RE: Książki do nauki gry
Aż się miło czyta, że ktoś się zabiera z takim zapałem do nauki gry na fortepianie! Pamiętaj jednak, żeby ćwiczyć systematycznie. Lepiej mniej, krócej ale częściej i z pełnym skupieniem, z dala od telefonu, facebooka itp ustrojstw - to jednak bardzo rozprasza świadomość. Najlepiej codziennie, tak żeby weszło Ci to w nawyk, jako nieodzowny element rytuału dnia.
Powodzenia Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
03.11.2015, 20:36,
#6
RE: Książki do nauki gry
Tak, staram się grać codziennie chociaż przez 15 minut, powtarzam sobie coś co już umiem lub ćwiczę gamy/akordy/itp. Kupiłem "Szkołę na fortepian", bo dużo przykładów i w końcu sobie coś na rytm poćwiczę, bo wstyd się przyznać, ale do tej pory rytm grałem na słuch Big Grin . Jeśli chodzi o samą teorię to w książce są chyba tylko wyjaśnienia jak czytać nuty z pięciolinii, co już umiem od dawna. Przydało by się teraz coś, gdzie opisane są również techniki gry z ćwiczeniami. Natknąłem się w internecie na książkę autorstwa Chuan C. Changa "Fundamentals of Piano Practice", w której wg. autora opisane są najbardziej skuteczne metody ćwiczenia, do wielu z nich daje wyjaśnienia w prawach fizyki i budowie fortepianu. Nie wiem co o tej książce sądzić, może ktoś ją zna i może dać jakąś opinie?

Odpowiedz
03.11.2015, 22:29,
#7
RE: Książki do nauki gry
No i bardzo fajnie do tego podchodzisz, tylko nie myśl już o tym czego nie umiesz w kategoriach wstydu, bo to nie pomaga a często wręcz hamuje. Każdy ma jakieś zaległości (wiem coś o tym).
Nie znam tej książki ale dzięki, że podrzuciłeś linka - może się przydać, zbieram wszelkie materiały na ten temat.
Radziłbym też jednak zainwestować w kilka prywatnych lekcji fortepianu u nauczyciela - bywają bezcenne.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
04.11.2015, 22:47,
#8
RE: Książki do nauki gry
Też już myślałem o nauczycielu, jak będę miał kiedyś czas to do jakiegoś się wybiorę żeby skorygował moją grę. Ale póki co muszę się ratować książkami i internetem.
Jeśli jeszcze znacie inne ciekawe książki to piszcie, ja ponawiam pytanie o "Szkołę gry na fortepianie" M. Fryca, która jak na podręcznik szkolny jest słabo dostępna w księgarniach.

Odpowiedz
07.11.2015, 13:25, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.02.2016, 10:18 przez Dankal.)
#9
RE: Książki do nauki gry
Mam nadzieję, że mi wybaczysz Lucas, że podbiję się pod pytanie. Dodam za to coś od siebie Smile

Mam książkę pani Klechniowskiej i ją polecam. Niedługo może będę mógł powiedzieć, że już wszystko z niej umiem, natomiast nie za bardzo wiem co dalej. Szukałem książek "for intermediate players", ale nic takiego nie znalazłem, jedynie teksty typu "you must practice intermediate scores".

Co udało mi się znaleźć (punkty 2 i 3 to źródła nut, a nie książki do nauki gry. Uznałem jednak, że warto je w tym wątku zamieścić):
1) Chuan C. Chang, Podstawy ćwiczeń fortepianowych
http://www.maciejka.org.pl/podstawy_cwic...nowych.pdf - polskie tłumaczenie!
http://www.pianopractice.org/book.pdf
Wspomniana już przez Lucasa książka jest darmowa, większość opinii jest bardzo pozytywnych. Czytałem natomiast przede wszystkim negatywne opinie na jej temat i sprowadzają się do "nieładna forma, nieładne formatowanie, kiepscy edytorzy" - i w rzeczywistości, książka wygląda jak jakaś rozprawa doktorska, w wersji przed edycją Smile Tak jak ktoś napisał w jednej z tych negatywnych recenzji, książkę warto wydrukować, przeczytać, pozaznaczać ważne fragmenty (zakreślaczem) albo spisać je i stworzyć taką własną wersję książki. Może to trochę zniechęcać do nauki gry, ale wydaje mi się, że dzięki temu więcej z takiej książki się nauczymy.

2) Easy piano classics vol 2
http://pianosolo.altervista.org/wp-conte...-Vol.2.pdf
Ta książka raczej nie jest darmowa, ale jest to zbiór starych utworów, do których prawa autorskie już wygasły, więc może jest to legalne? Pierwszą cześć znalazłem tutaj: http://pl.scribd.com/doc/58563727/The-Li...l-1#scribd Specjalnie najpierw napisałem drugą część, bo wydaje mi się, że pierwsza część jest trudniejsza od drugiej (średnia trudność utworów jest większa).

3) 8notes
http://www.8notes.com/ (na pianino http://www.8notes.com/piano/ )
utwory są pogrupowane w poziomy trudności (nie zawsze sensownie Wink), można je "odgrywać" ze zmiennym tempem, wydrukować (niestety każdą stronę z osobna). Jest wiele wersji uproszczonych znanych utworów.

4) Przeczytałem też dobre komentarze o Paulu Bartonie i jego kursach online (wiem, to nie jest książka, ale znowu uznałem, że warto zamieścić Smile)
Przykład (utwór akurat dość trudny) https://www.youtube.com/watch?v=aq3SxS2Z...87AEH0XrAZ
Chociaż "nie zastąpi to lekcji u nauczyciela", bo nie każdy usłyszy co źle gra, to jak dla mnie przerobienie z nim kilku takich utworów może być równie wartościowe.
Minusem jest to, że ciężko się odnaleźć w tych filmikach, żeby znaleźć coś dla siebie (dla swojego poziomu umiejętności).
Na tym filmiku Paul uczy na żywo bardzo początkującego grającego, wydaje mi się jednak, że ma on przed sobą wielką przyszłość Big Grin https://www.youtube.com/watch?v=hjsu3SGAdLs

Odpowiedz
08.11.2015, 23:12,
#10
RE: Książki do nauki gry
Nie ma sprawy, dzięki za linki, bo niektórych nie znałem Smile Filmik ze słoniem wymiata i zainteresowany tematyką, znalazłem zwycięzce następnego konkursu Chopinowskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=zKipZjrkohA Tongue
Jeśli chodzi o tutoriale na YouTubie, to jeszcze mogę Ci polecić stronę https://sites.google.com/site/pianoandma...-tutorials, są tam też inne ciekawe rzeczy.
Duży zbiór nut też jest tutaj, ale nie jest on uporządkowany na poziomy trudności.
Jak już przerobiłeś całą "Szkołę.." p. Klechniowskiej, to może po prostu zacznij się uczyć utworów, które lubisz (w miarę możliwości oczywiście Big Grin), ja w zasadzie przez poprzedni rok tak "ćwiczyłem" i nawet są z tego efekty. Spójrz też na listę z tej stronki, która jest tam trochę niżej z podziałem na stopnie (klasy?) i propozycjami utworów do nauki. Niestety nie orientuję się, jaki rzeczywisty poziom trudności reprezentują kolejne stopnie, ale myślę, że po utworach można do tego dojść, jak sam skończę "Szkołę na fortepian" to będę próbował przerobić tą listę od początku Wink.

Odpowiedz
17.12.2015, 07:57,
#11
RE: Książki do nauki gry
Gram na keybordzie. W latach 1995-1999 przyjeżdżał nauczyciel.
W moim odczuciu można również samemu nauczyć się grać.

Kupiłem nuty "fortepianowe piosenki" oraz "kolędy na fortepian" i uczę się obecnie.
Marny skutek ale coś wychodzi... wiem, że nauka na keyboard jest inna niż na pianino

Myślę, że książki nie potrzebujesz do nauki na początek. Naucz się nut i pobaw się sam...

Odpowiedz
07.03.2016, 10:27,
#12
RE: Książki do nauki gry
Zna ktoś jakieś online książki ?

Odpowiedz
21.03.2016, 20:21,
#13
RE: Książki do nauki gry
Uczyłem się 10 lat Smile Żadnej książki Ci nie polecam, albo inaczej - polecam każdą jaka Ci wpadnie w ręce. Wszystkie są na jedną modłę i tylko podstawę podstaw poczytasz - to samo co znajdziesz i w internecie.

http://www.empik.com/szkola-gry-na-forte...,ksiazka-p
Na tym uczą się w szkołach muzycznych na 1 stopniu.

Odpowiedz
18.09.2016, 23:20,
#14
RE: Książki do nauki gry
A czy jest sens uczyć się grać za pomocą programów typu synthesia?

Odpowiedz
19.09.2016, 11:31,
#15
RE: Książki do nauki gry
Oczywiście. Wszystko co zachęci cię do gry na syntezatorze, pianinie ma sens. Synthesia może nauczyć rytmiki i zapamiętania nut. Zależy czy jesteś wzrokowcem, czy słuchowcem.

Generalnie muzyka to po prostu rytmika. Nawet wyzwalanie dźwięków w większości nurtów muzycznych wiąże się z rytmicznym ich ujarzmianiem w zgodzie z rytmem perkusji - podkładu, itp.

Pierwsze czego się naucz to rytmiki. To podstawa podstaw. Bez rytmiki nie ma muzyki i panuje chaos. Nawet proste klaskanie lub pukanie dłonią/palcami w blat stołu lub kolano to świetny trening niezależnie jak bardzo jesteś zaawansowany(-a).

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
19.09.2016, 12:05,
#16
RE: Książki do nauki gry
(19.09.2016, 11:31)Azzorek napisał(a): Nawet proste klaskanie lub pukanie dłonią/palcami w blat stołu lub kolano to świetny trening niezależnie jak bardzo jesteś zaawansowany(-a).

Prawda! Często też tak robię w pracy.
Kolejny dowód na to żeby się rozwijać, nie koniecznie zawsze potrzebny jest instrument Wink

P.S. Rytm ma wychodzić z Ciebie a potem z instrumentu.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nauka gry na fortepianie dla najmłodszych - materiały dydaktyczne kasandra_roxana5 6 12,030 29.03.2020, 23:34
Ostatni post: Rychubil
  Niezawodny tablet z "kwitami" do gry live i na próby? puncho 15 26,033 08.05.2014, 21:05
Ostatni post: hammond

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS