Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Studiologic Numa Nero
25.08.2012, 17:03
Studiologic Numa Nero
Wśród różnych ważonych klawiatur sterujących, sporo dobrych opinii zbiera włoski Fatar TP/40, który z resztą siedzi w nie jednym dobrym instrumencie z klawiaturą 88cio klawiszową jak np: Kurzweil PC3 (LE, X, k8) czy Clavia Nord Stage2 i Nord Piano 2.
Niemniej jednak, są to wersje lekkie (w Kurzweilu) lub średnie M (w Nordzie).
Milczeniem jednak jest pominięta flagowa chyba konstrukcja Fatara TP/40WOOD – Studiologic Numa Nero z drewnianymi klawiszami, która sądząc po opisie najlepiej nadawała by się dla pianistów.

http://www.fatar.com/studiologic/pages/NUMANERO.html

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z tą czarną klawiaturą to bardzo proszę o głos.
Ciekawi mnie również porównanie jej do TP/40GH, którą można znaleźć w klawiaturach Studiologic SL-990 czy VMK-188.

http://www.fatar.com/studiologic/pages/SL_990PRO.htm

http://www.fatar.com/studiologic/pages/VMK_188.htm

Roland FP-30 | Neumann KH120 | Grado SR80 | Mackie Big Knob Passive | Zoom H4n
16.06.2019, 20:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.06.2019 20:03 przez pwa.)
RE: Studiologic Numa Nero
Nie wiem, czy w końcu ktoś Ci odpowiedział na Twoje pytanie, więc stąd ten post. Używam Numa Nero od 4 lat i jestem zdania, że TP40/Wood to jeden z najlepszych manuałów na rynku. W moje opinii jedyna sensowna konkurencja dla niej, to kontroler Kawai VPC1 lub któreś z pianin z mechaniką Grand Feel II. Podobnie jak Kawai, posiada potrójne czujniki i mechaniczny wymyk. Jest dość ciężka (twarda) i na początku czułem ją w palcach :-), ale wystarczył miesiąc, aby palce się przyzwyczaiły. Dodam, że mechanika w niej jest cięższa od tej w fortepianie akustycznym, na którym ćwiczę co tydzień.
Co do samego kontrolera, to jest to konstrukcja minimalistyczna podobnie jak VPC1, czyli przeznaczona dla pianistów. Poza pokrętłem modulacji, w zasadzie nie ma innych kontrolerów. Posiada 4 strefy dowolnie konfigurowane, więc można pod nią podpiąć kilka instrumentów. Oczywiście posiada kilka charakterystyk reakcji klawiatury oraz tryb samouczenia, czyli dopasowania charakterystyki do Twojego sposobu gry. Przez 4 lata nie miałem z nią żadnych problemów, choć kilka razy zdarzyło jej się zgubić nutę choć nie jestem pewien, czy nie gubiła się on czasem gdzieś "pomiędzy". Zdarzyło się to jednak naprawdę kilka razy na 4 lata i w 100% nie jestem pewien, że to wina klawiatury a przy tak rzadkich przypadkach nie bardzo chce mi się analizować komunikaty midi.
Podsumowując, polecam ten mechanizm dla wszystkich, których głównym instrumentem jest fortepian. Jak zapewne wiesz, w chwili obecnej ten kontroler został zastąpiony SL88 Grand ale manuał ten sam za naprawdę rozsądną cenę w okolicy 3200.

DSI Mopho keyb./Pulse2/Blofeld/Ultranova/MOX6/Neutron/Model D/Numa Nero/TR-8/MPX16/Beatstep Pro/UFX1204/Novation Zero SL MkII/DT770/HD600/AKG K77/Focal Alpha 50/Cubase 10 Pro/V Collection 6/Spark 2&VDM/Korg Legacy/The Grand 3/AIR Instrument Complete 3/iZotope RX6&Ozone&Neutron.
16.06.2019, 21:00
Choć dziś już mniej się interesuję klawiaturami sterującymi, jak wówczas kiedy mocno zainteresowany byłem wirtualnymi fortepianami (nie umniejszając ich wartości), to i tak dzięki za odpowiedź.
Ciekawi mnie jednak nadal, jak w akcji wypada ona w porównaniu do popularnej wersji Fatara TP40M na przykład, który jest zamontowany choćby w Nord piano 4 (2 i 3 również), czy do wspomnianego VPC1?
Pewnie ciężko o takie porównanie, zwłaszcza kiedy takiego sprzętu nie uświadczy się nawet w dużym sklepie muzycznym.

17.06.2019, 15:14
Wydaje mi się, że VPC1 wypada jednak nieco korzystniej w ogólnym odczuciu gry niż TP/40 Wood, ale jest to oczywiście moje osobiste wrażenie.
Co do TP40, to nigdy nie ogrywałem instrumentów korzystających z tego manuału. Ja postawiłem na wirtualne fortepiany ze względu na nieporównywalną jakość brzmienia, co jest zrozumiałe przy wadze bibliotek oferowanych chociażby przez EWQL (280GB w wersji Platinum). Minus to latencja, ale można to jakoś oganąć.
Jeżeli jestś z Wawy lub okolic, to widzę, że w Pasji bywają dostępne Nordy 4 i VPC1, więc można się z nimi mówici potestować :-)

DSI Mopho keyb./Pulse2/Blofeld/Ultranova/MOX6/Neutron/Model D/Numa Nero/TR-8/MPX16/Beatstep Pro/UFX1204/Novation Zero SL MkII/DT770/HD600/AKG K77/Focal Alpha 50/Cubase 10 Pro/V Collection 6/Spark 2&VDM/Korg Legacy/The Grand 3/AIR Instrument Complete 3/iZotope RX6&Ozone&Neutron.
17.06.2019, 18:23
(17.06.2019 15:14)pwa napisał(a):  Wydaje mi się, że VPC1 wypada jednak nieco korzystniej w ogólnym odczuciu gry niż TP/40 Wood

Spotkałem się już nie raz z taką właśnie opinią dotyczącą obu tych klawiatur lecz interesowała mnie zawsze bardziej wnikliwa i detaliczna opinia.

18.06.2019, 18:31
Z porównaniem obydwu manuałów jest pewien problem, ponieważ obydwu nie można w zasadzie nic zrzucić. Trudno w tym momencie o głębszą analizę, stąd wiele opinii o ogólnym odczuciu przewagi Kawai nad Studiologic :-)... po prostu jak by Kawai lepiej "leży" pod palcami :-)

19.06.2019, 01:08
(18.06.2019 18:31)pwa napisał(a):  Z porównaniem obydwu manuałów jest pewien problem, ponieważ obydwu nie można w zasadzie nic zrzucić. Trudno w tym momencie o głębszą analizę, stąd wiele opinii o ogólnym odczuciu przewagi Kawai nad Studiologic :-)... po prostu jak by Kawai lepiej "leży" pod palcami :-)

Tak pewnie też jest, że obie są na bardzo podobnym, dobrym poziomie wykonania i akcji klawiatury, choć czytam na forach i widzę na kanale YouTube, że często właściciele Numy Nero, po jakimś czasie grają na VPC1, co nie oznacza że Numa Nero jest zła, tylko że VPC1 jest jednak ciut lepsza. No ale jakie te różnice są, trzeba jednak pomacać samemu, bo to trochę jak lekarzowi opowiadać przez telefon o dolegliwościach a przecież nie widzi pacjenta.

19.06.2019, 20:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.06.2019 21:00 przez pwa.)
Jak dla mnie, pomiędzy VPC1 a Numa Nero nie ma aż tak znacznej różnicy, żebym zdecydował się na wymianę. Pewnie jak bym miał "wolne" 6k PLN, to czemu nie Smile

20.06.2019, 02:18
(19.06.2019 20:46)pwa napisał(a):  Jak dla mnie, pomiędzy VPC1 a Numa Nero nie ma aż tak znacznej różnicy, żebym zdecydował się na wymianę. Pewnie jak bym miał "wolne" 6k PLN, to czemu nie Smile

Nie jest powiedziane, że na 100% VPC1 okazałby się dla Ciebie lepsza. Wielu pianistów bardzo lubi i ceni Fatara a ten jest jeszcze w drewnie więc zmiana nie koniecznie mogłaby być dla Ciebie korzystna. Wszystko kwestia gustu rąk własnych Wink

20.06.2019, 12:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.06.2019 12:21 przez pwa.)
Z tym VPC1 to jest tak, że pod palcami wydaje mi się fajniejsza, niż TP40Wood, ale nie aż na tyle, żebym miał za nią zapłacić 2 razy więcejSmile. Tak jak napisałem, jak bym miał na zbyciu pieniążki w określonej kwocie i nie wiedział, co z nimi zrobić, to pewnie bym przesiadł się właśnie na nią, no ale tak dobrze to nie mamSad

21.06.2019, 02:25
kolejna treść wątku, nie dotycząca już wyżej omawianych klawiatur sterujących, została przeniesiona do osobnego wątku:
http://www.muzykuj.com/forum/showthread....1#pid14641