Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
28.04.2018, 07:36, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.04.2018, 08:33 przez Tryl.)
#1
Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Postanowiłem spełnić swoje marzenia z dzieciństwa i rozpocząć naukę gry na pianinie/keyboardzie. Rozpatruję w tej chwili Yamahę DXG-660.
Wykorzystanie to w 60% fortepian + 40% inne brzmienia.

Tu niestety spotkałem się z totalnej rozbieżnymi opiniami włącznie z takimi ze DGX-660 zrobi mi krzywdę jeżeli chodzi o naukę gry na pianinie i że lepiej sobie narysować klawiaturę na papierze i na niej ćwiczyć Big Grin

Czy DGX-660 (klawiatura , brzmienie) to taka Yamaha P-115 z dodanymi funkcjami keyboardu (dla mnie idealne połączenie) ? Czy też DGX jest w czymś gorszy od P-115 ?
Zrobiłem rozpoznanie na "youtube" i alternatywnie widzę jeszcze FP-30(podobno bardzo dobra klawiatura i lepsze, jaśniejsze i bogatsze jak dla mnie brzmienie fortepianu chociaż podobno niezbyt realistyczne. ) i Kawai ES-110. Problem w tym, że nie mają one praktycznie żadnych dodatkowych brzmień poza fortepianem, które mnie interesują(saxofon, trąbka , flety..) .

Podobno można użyć rolanda jako klawiatury sterującej i korzystać z instrumentów VST ale te darmowe które odsłuchałem pozostawiają wiele do życzenia z kolei te które naprawde mi się podobały sa bardzo drogie. Poza tym to zawsze jakieś dodatkowe kombinacje z podłączanie instrumentu do komputera..

Co poradzicie, czy klawiatura w DGX-660 jest aż tak bardzo zła, że wyklucza typową naukę gry na pianinie?
Ewentualnie czy jest dostępna jakaś inna alternatywa dla DGX-660 z lepsza klawiatura ?

PS:Stand/stojak nie jest potrzebny koniecznie. A żeby nie katować sąsiadów będę głownie używał Słuchawek.

Odpowiedz
28.04.2018, 12:27,
#2
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Witaj. Czyli aktualnie nie potrafisz jeszcze grać i chcesz rozpocząć naukę ? Napisz jak ma wyglądać ta nauka, bo mam nadzieję że nie jakieś pseudo lekcje z internetu typu "pokażę gdzie naciskać żeby to zagrać".
Co do instrumentu to DGX660 faktycznie zrobi Ci krzywdę, bo zamiast uczyć się prawidłowo od podstaw gry na obie ręce to będziesz bawił się podkładami (stylami) z tej Yamahy i zatrzymasz się na etapie grania lewą ręką akordów.

Odpowiedz
28.04.2018, 13:32,
#3
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
(28.04.2018, 12:27)Valtari napisał(a): Witaj. Czyli aktualnie nie potrafisz jeszcze grać i chcesz rozpocząć naukę ? Napisz jak ma wyglądać ta nauka, bo mam nadzieję że nie jakieś pseudo lekcje z internetu typu "pokażę gdzie naciskać żeby to zagrać".

Na początku myslałem o 1-2 lekcjach miesięcznie + "gamy i pasaże" +
https://www.hoffmanacademy.com czy parę kursów na youtube.

Odpowiedz
28.04.2018, 14:45,
#4
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Do kitu z takimi lekcjami online!
Tylko żywy nauczyciel ale też z prawdziwego zdarzenia skoryguje twoje błędy, ustawi Ci prawidłowo rękę i wytłumaczy jak właściwie grać a czego też nie robić, bo każdy może robić różne błędy będąc konkretnie tego nieświadom.
Uważasz że komputer będzie widział czy właściwie siedzisz na stołku przy instrumencie? Czy masz sztywną rękę czy nie? Czy właściwie przekładasz rękę i palce grając gamy czy pasaże? Zastanów się.
Pozdrawiam

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.04.2018, 18:12, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.04.2018, 18:33 przez Valtari.)
#5
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Myślę że jeśli zaczniesz korzystać z lekcji nauczyciela gry na pianinie, to ten nauczyciel na pierwszej lekcji powie Ci to co napisał Rychubil i odwiedzie od wszelkiego rodzaju lekcji internetowych.
Praca dłoni jest bardzo ważna, ponieważ tylko odpowiednio wyćwiczona dłoń poradzi sobie potem z z wszystkim tym, co będziesz chciał zagrać.

Chciałbym wrócić do tematu instrumentu i jednak namówić Ciebie do rezygnacji z modeli posiadających funkcję keyboardu, ponieważ jestem przekonany że odciągnie Ciebie od właściwej nauki a zaczniesz korzystać z tego że instrument gra sam podkładami.
U Yamahy najpopularniejszym typem ważonej klawiatury jest model GHS, który możemy spotkać w takich modelach jak właśnie wskazany przez Ciebie DGX660, MX88, P45, P115, najnowszy P125, Arius YDP143 i jeszcze kilku innych.
Jednak oprócz samej konstrukcji tego typu klawiatury, są jeszcze inne parametry takie jak osadzenie jej w obudowie i rożne warianty jej wykonania.
Tu musiałby to Rychubil dokładnie wytłumaczyć w czym rzecz, ale jest tak że w teoretycznie ta sama klawiatura pracuje jednak troszkę inaczej w poszczególnych modelach.
Właśnie na świeżo mogłem to kolejny raz potwierdzić bo dopiero co bawiłem się Yamahą MX88 i klawiatura w tym modelu nie pracuje tak samo jak w modelu YDP143 przeznaczonym typowo do nauki. Może różnica nie jest kolosalna jednak przyjemniej grało mi się na tym drugim.

Napisz jaką kwotę byłbyś wstanie przeznaczyć na instrument, to może udałoby się wybrać coś bardziej wartościowego do nauki od tego DGX

Pozdrawiam

Odpowiedz
28.04.2018, 20:03,
#6
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
(28.04.2018, 18:12)Valtari napisał(a): Praca dłoni jest bardzo ważna, ponieważ tylko odpowiednio wyćwiczona dłoń poradzi sobie potem z z wszystkim tym, co będziesz chciał zagrać.

Dokładnie tak. Do tego jeszcze dochodzi właściwa pozycja przy pianinie, wytłumaczenie gdzie są punkty podparcia pianisty, no i dalej takie szczegóły jak sam sposób wydobycia dźwięku, który zaczyna się w głowie, przechodzi przez cały ciężar ciała, kończąc na właściwie ustawionej ręce i palcach w odpowiedniej głębokości klawiatury.
Tego jednak nie pokaże nawet najbardziej wypasiony MacBook pro Wink

(28.04.2018, 18:12)Valtari napisał(a): Jednak oprócz samej konstrukcji tego typu klawiatury, są jeszcze inne parametry takie jak osadzenie jej w obudowie i rożne warianty jej wykonania.

No i jak powyżej - nie będę się rozpisywał ale w skrócie, im bardziej zwarta konstrukcja instrumentu, tym klawiatura lepiej pracuje, czyli lepiej wyczuć jej moment aktywacji klawiszy, co daje precyzyjniejszą kontrolę nad dynamiką i artykulacją.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.04.2018, 20:51,
#7
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
(28.04.2018, 14:45)Rychubil napisał(a): Do kitu z takimi lekcjami online!
Tylko żywy nauczyciel ale też z prawdziwego zdarzenia skoryguje twoje błędy,

I tak też napisałem, co 2-4 tyg spotkanie z żywym nauczycielem(za mało?), reszta to praca własna.
Co do funkcji keyboardowych to właśnie mi na nich zależy a wy usiłujecie mnie od tego odwiesc Smile. Rozumiem, że nie ma żadnych innych przesłanek(technicznych) poza potencjalnym osłabieniem motywacji, żeby takowe funkcje instrument posiadał?

Odpowiedz
28.04.2018, 21:37,
#8
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
(28.04.2018, 07:36)Tryl napisał(a): Postanowiłem spełnić swoje marzenia z dzieciństwa...

Człowiek pewnie zdaje sobie sprawę, że konkursów chopinowskich wygrywać nie będzie, w dodatku jest dorosły i nie stosowne jest tłumaczenie mu czego on sam chce.

Pojedź do sklepu pomacaj, posłuchaj, napal się i kup. Potem Ciesz się jak dziecko i to jak najdłużej. Tego Ci życzę.

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
28.04.2018, 22:23,
#9
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Zależy na czym najbardziej Tobie zależy? Czy na w miarę najlepiej pracującej klawiaturze, czy na dodatkowych funkcjach instrumentu? Na jak najlepszej nauce techniki pianistycznej, czy na pogrywaniu sobie ot tak, bez większego zaangażowania obu rąk?
Na te pytanie musisz odpowiedzieć już sobie sam.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.04.2018, 22:58,
#10
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
(28.04.2018, 22:23)Rychubil napisał(a): Zależy na czym najbardziej Tobie zależy? Czy na w miarę najlepiej pracującej klawiaturze, czy na dodatkowych funkcjach instrumentu? Na jak najlepszej nauce techniki pianistycznej, czy na pogrywaniu sobie ot tak, bez większego zaangażowania obu rąk?
Na te pytanie musisz odpowiedzieć już sobie sam.

Biorąc pod uwagę to co lubię, niekoniecznie klasykę (chociaż Bacha uwielbiam)to bez zaangażowania obu rąk się nie obejdzie.
Rozważam jeszcze Zakup Rolanda F-140R . Problem w tym, że to jest mebelek na który mogę nie mieć miejsca.

Odpowiedz
28.04.2018, 23:22,
#11
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
(28.04.2018, 21:37)zagoor napisał(a): Człowiek pewnie zdaje sobie sprawę, że konkursów chopinowskich wygrywać nie będzie, w dodatku jest dorosły i nie stosowne jest tłumaczenie mu czego on sam chce.

zagoor Nie chodzi o to, żeby chcieć z kogoś na siłę zrobić wirtuoza klawiatury ale żeby mu uświadomić jaki instrument w czym mu pomoże lub nie i nikt tu nikomu raczej nie tłumaczy czy wmawia czego ktoś chce. Co w tym niestosownego, że się komuś tłumaczy jakie mogą być konsekwencje wyboru właściwego lub niewłaściwego rodzaju instrumentu?

(28.04.2018, 22:58)Tryl napisał(a): Rozważam jeszcze Zakup Rolanda F-140R . Problem w tym, że to jest mebelek na który mogę nie mieć miejsca.

Weź zatem pod uwagę Rolanda FP30 (ta sama klawiatura i silnik brzmieniowy co F140R), który może stać na dowolnym stojaku i łatwiej będzie go gdziekolwiek przenieść czy ustawić. Roland jednak ma skrajnie inną klawiaturę i brzmienie od wspomnianych wcześniej Yamah więc najlepiej, jak słusznie sugeruje zagoor, wybrać się do sklepu i poogrywać kilka instrumentów w wybranym przez siebie budżecie.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
28.04.2018, 23:31, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.04.2018, 23:45 przez Tryl.)
#12
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
(28.04.2018, 23:22)Rychubil napisał(a): Weź zatem pod uwagę Rolanda FP30 (ta sama klawiatura i silnik brzmieniowy), który może stać na dowolnym stojaku i łatwiej będzie go gdziekolwiek przenieść czy ustawić. Roland jednak ma skrajnie inną klawiaturę i brzmienie od wspomnianych wcześniej Yamah więc najlepiej, jak słusznie sugeruje zagoor, wybrać się do sklepu i poogrywać kilka instrumentów w wybranym przez siebie budżecie.

Tak też zrobiłem od samego początku i powiem szczerze, że przynajmniej samo brzmienie fortepianu podobało mi się znacznie bardziej na FP30. Problemem FP30 jest mała ilość brzmień, F-140R tej wady nie ma poza tym, że to mebelek. Rozumiem, że sam fortepian na FP-30 i F140R brzmi tak samo ? Swoja droga DGX-660 też mały nie jest i tutaj znowu nie podoba mi się jego keyboardowy wygląd. Ideałem byłoby F-140R w obudowie FP-30 Smile

Odpowiedz
29.04.2018, 01:58,
#13
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
(28.04.2018, 23:31)Tryl napisał(a): Ideałem byłoby F-140R w obudowie FP-30 Smile

To może FP-60? Wiem że jest droższy od FP-30 a nawet od F140R ale miałbyś to co na ten moment chcesz.
Przede wszystkim jednak ograj w sklepie kilka pianin z różnych stajni.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
26.09.2019, 08:22,
#14
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Nie wiem czy jeszcze ktoś zagląda do tego wątku ale aby nie tworzyć nowego piszę tutajSmile
Moja córka od zeszłego roku zaczeła uczęszczać na lekcję nauki na pianinie. Obecnie korzystamy z jakiegoś starego keybordu yamahy. Na lekcjach uczą się grać na yamaha dgx-660 i zastanawiam się czy nie kupić tego keyborda/pianina.
Na początku chciałem kupić typowe pianino cyfrowe ale od yamahy ale wydaje mi się że dla takiej dziewczynki jak ona będzie to najlepszy instrument. Nie oczekujemy od niej aby brała udział w konkursach Chopinowskich, bardziej zależy nam aby zbliżyła się bardziej do muzyki, może pójdzie w kierunku klasyki ale również może iść w kierunku popowej muzyki.
Co sądzicie o takim instrumencie na początek - planuje dokupić jej listwę z pedałami, jakiś mikrofon (bo lubi śpiewać).
Będę wdzięczny za sugestie.

Odpowiedz
26.09.2019, 10:10,
#15
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Według mnie wystarczy Yamaha P45 zamiast DGX660. Taka sama klawiatura, ale bez zbędnych przeszkadzaczy. Style (podkłady) w DGX niepotrzebnie odciągają uwagę od właściwej nauki gry. Córka zamiast ćwiczyć grę na dwie ręce zacznie bawić się podkładami, grając do nich tylko melodię jedną ręką. To ogranicza a wręcz stopuje rozwój umiejętności.

Odpowiedz
26.09.2019, 13:04,
#16
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Słuszna rada. Nic dodać, nic ująć.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
26.09.2019, 13:55,
#17
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Dzięki wielkie za podpowiedziSmile
Obecnie ćwiczy w domu na zwykłym keybordzie z yamahy psr e363, na lekcjach uczy się własnie na dgx-660 i stąd pomysł na taki sam instrument.
Póki co na keybordzie nie używa wspomagaczy i pomyślałem że tutaj też nie będzie...a mam wrażenie że później pójdzie bardziej w popowe klimaty stąd pomysł takiej hybrydy.

Odpowiedz
26.09.2019, 17:46,
#18
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Kij ma dwa końce jak to mówią. Z jednej strony "przeszkadzacze" mogą przeszkadzać, z drugiej mogą właśnie pobudzać kreatywność. Brzmienia różnych instrumentów itd...
Osobiście moim drugim instrumentem (o pierwszym nie ma co pisać nawet) był DGX jeszcze bez klawiatury ważonej, zaczynałem z podkładami, jednakże od wielu lat ich nie używam i gram pianistycznie, bo tak chciałem. Wydaje mi się, że tu nie instrument jest szczególnym ograniczeniem bądź przeszkodą. Pianino które jest tylko pianinem z jednej strony nie zawiera "pokus", z drugiej strony może być nudne.
Zależy od tego w którą stronę córka pójdzie.
Nie zdziwiłbym się gdyby DGX lepiej brzmiał ze względu na usytuowanie głośników, ale nie porównywałem bezpośrednio, więc nie wyrokuję. W każdym razie brzmienie to bardzo ważna rzecz, decydująca o tym, czy siadając do instrumentu chce się nam grać.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
26.09.2019, 18:26,
#19
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Najlepiej pójść z córką do sklepu, niech pogra na kilku różnych instrumentach i może wtedy się okaże, co bardziej porywa ją do grania.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
26.09.2019, 20:23,
#20
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Właśnie córce bardziej pasuje DGX bo ognisko muzyczne na które chodzi gdzie pobiera lekcje nauki gry na pianinie kupiło właśnie taki sprzęt.
Czy biorąc pod uwagę to że będzie grała na nim jak na pianinie to czy ten sprzęt nie zrobi jej krzywdy??
Z drugiej strony może łatwiej będzie jej grać jeśli w domu i tam gdzie się uczy będzie grała na takim samym instrumencie.
Kupie jej wersję z pedałami dodatkowymi aby faktycznie była to namiastka pianina.
Chciałem jej kupić jakieś pianino yamahy za 4000-4500 zł ale mam wrażenie że w przyszłości nie będzie jej chodziło tylko o graninie typowo na pianinie ale również zagrać coś innego. Najwazniejsze dla mnie aby nauki gry uczyła się pod pianino a którą drogą później pójdzie kto wieSmile
Nie lubię zmieniać szybko sprzętów w domu tj. samochodów, Tv czy właśnie tego pianinaSmile
Pytanie czy jest coś innego producenta w takiej hybrydowej formie czym warto się zainteresować??

Odpowiedz
26.09.2019, 20:44,
#21
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Korg Hevian 30, ale sporo droższy od DGX

Odpowiedz
27.09.2019, 10:12,
#22
RE: Pianino Cyfrowe + keyboard? do 3500zł
Już różnica w cenie jest spora... więc chyba zostane przy tym dgx.
dzięki za pomoc

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ktory Keyboard? bartwylye 9 460 08.03.2024, 14:03
Ostatni post: bartwylye
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 532 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe no name smallhill 2 398 01.12.2023, 00:31
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe do 5000-5500 Evcia80 5 803 21.11.2023, 19:13
Ostatni post: klezmer_stg
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS