Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland Fantom
05.09.2019, 16:23, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2019, 16:29 przez Valtari.)
#1
Roland Fantom
Nareszcie SmileSmile

https://www.youtube.com/watch?v=ELYQKUdIayg

Topowy pełny workstation z klawiaturą PHA50

Odpowiedz
05.09.2019, 16:52,
#2
RE: Roland Fantom
Niesamowite! Jeszcze wczoraj mówiłeś o tym, że u Ralanda nadal brak topowego workstation a tu masz! Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
05.09.2019, 16:53,
#3
RE: Roland Fantom
no to robi się ciekawie :-)

Odpowiedz
05.09.2019, 17:01, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2019, 17:03 przez Valtari.)
#4
RE: Roland Fantom
4 tys USD za wersje 88 z Pha50.
Są też inne nowosci, Jupiter X, Jupiter Xm.

Rysiek, podsłuchali naszą wczorajszą rozmowę i dzisiaj na szybko coś stworzyli Smile Dzięki Roland Smile

Odpowiedz
05.09.2019, 17:30, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2019, 17:41 przez irask.)
#5
RE: Roland Fantom
no to tanio nie będzie :-(
tu trochę brzmień w prezentacji:
https://www.youtube.com/watch?v=UJmy3aaOBls

https://www.youtube.com/watch?v=sHphbXclMMI
https://www.youtube.com/watch?v=z0Q_lVd6WZI

Odpowiedz
05.09.2019, 17:42,
#6
RE: Roland Fantom
Wysypało dzisiaj prezentwcjami Smile
Cena pod Kronosa i Montage, trudno oczekiwać taniej za topowy model. Dobrze że nie dowalili 20 tys na otwarcie

Odpowiedz
05.09.2019, 17:48, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2019, 17:52 przez irask.)
#7
RE: Roland Fantom
Co racja, to racja, flagowiec musi kosztować.
Brzmieniowo całkiem, całkiem, a miałem już kupować Kronosa.
Ciekawe kiedy będzie można ograć w sklepach?

Tak próbuję się doczytać, ale z tego co widzę to poza klawiaturami chyba nie ma różnic w możliwościach pomiędzy wersjami 88, 76 i 61 klawiszy?

Odpowiedz
05.09.2019, 18:21, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2019, 18:24 przez Valtari.)
#8
RE: Roland Fantom
Tak jest zawsze, nie kojarzę aby w jakimś przypadku było inaczej.
Różne wersje klawiaturowe Kronosa, Montage, MODX, Krome, FA, PC3 mają te same funkcje i możliwość.

Model flagowy ale z pewnością poszli jednak na nie mały kompromis. W przeciwnym razie gdyby zrobić na prawdę coś bardzo zaawansowanego to cena by zapewne przekroczyła 20 tys.

sekwencer - uparli się wszyscy na te 16 ścieżek Smile Poprzednik Fantom G miał 128 (24 ścieżki Audio). Mogliby chociaż podwoić do 32.
Wyświetlacz poprzednik też miał większy 8,5'' vs 7''

Żeby było taniej, to wzięli RD2000, dorzucili pady, większy wyświetlacz i mamy nowe workstation Smile

Odpowiedz
05.09.2019, 18:27, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2019, 18:28 przez irask.)
#9
RE: Roland Fantom
Fantom G, to była maszyna, trochę żałuję, że go sprzedałem, choć nowa wersja Fantoma, mimo opisanych przez Ciebie kompromisów, wydaje się nadal interesująca :-).

Odpowiedz
05.09.2019, 18:31,
#10
RE: Roland Fantom
Jak najbardziej nowy Fantom jest interesujący, zwłaszcza że producenci nie rozpieszczają nas tego typu instrumentami. Ja wstępnie jestem bardzo zainteresowany. Mam MODX8 i już kombinuję czy nie zamienić na MODX7 i dokupić Fantoma Smile Ale na razie trzeba lepiej poznać tego nowicjusza Smile

Odpowiedz
05.09.2019, 18:38, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2019, 18:42 przez irask.)
#11
Music  RE: Roland Fantom
Racja, ja też się wstrzymam z zakupem do momentu jak ogram nowego Fantoma, bo brzmieniowo bardzo, (demka) brzmienia mnie przekonują :-)
https://www.youtube.com/watch?v=TtK90osAaJc


Będę miał trudny wybór, Korg czy Roland. Yamaha trochę mi się już przejadła.

Odpowiedz
05.09.2019, 18:43,
#12
RE: Roland Fantom
Na nowego Kronosa też już czas
Ciekawe czy powstaną dodatkowe banki dla Fantoma na Axial.

Odpowiedz
05.09.2019, 18:49, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2019, 18:50 przez irask.)
#13
RE: Roland Fantom
W Jednej z prezentacji z linków, które wkleiłem, o ile dobrze pamiętam ktoś o tym wypominał (Axial). Coś czuję, że będzie grubo, Korg wake up :-)

Odpowiedz
05.09.2019, 18:54,
#14
RE: Roland Fantom
Ja jako zwolennik workstation zawsze bardzo żywiołowo reaguję na takie nowości. Będę musiał się tym Fantomem pobawić, w przeszłości już skreślałem instrumenty za nieintuicyjny i zagmatwany interfejs. Ten z Roland FA bardzo mi się podobał, zobaczę jak wygląda tutaj współpraca z instrumentem.

Odpowiedz
05.09.2019, 19:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.09.2019, 19:05 przez irask.)
#15
RE: Roland Fantom
W Rolandzie FA, rzeczywiście obsługa/interfejs jest ok, ja większość życia spędziłem przy klawiaturach Yamahy, jakoś tak wyszło, trochę pewnie przez zarobkowy tryb życia (wesela itp...) trzeba jakoś na te nowinki zarabiać :-)

Raz mi się zdarzyło kupić klawisz bez ogrania go, (Alesis Fusion 8HD) wbrew obawom był to dobry zakup, i długo się od niego oderwać nie mogłem. Ale wtedy to były trochę inne czasy, nikt nie oszczędzał tylko dawał to co najlepsze, teraz już bym nie zaryzykował...

Odpowiedz
05.09.2019, 23:19,
#16
RE: Roland Fantom
Zapowiada sie ciekawie ale jeszcze cała masa niewiadomych. Jednak Yamaha jak wprowadzała MODX to od pierwszego dnia było wiadomo jakie silniki syntezy zastosowano , ile GB sampli w środku ile użytkownika a tu bardzo szczątkowe wiadomości.

Wiadomo że około 2 GB (w jednej prezentacji pada 1,72) na sample użytkownika ale mam nadzieje że nie na pojedyńcze jak w FA tylko że bedzie możliwość ładowania multisampli jak w MODX/Montage czy w starych Fantomach.
Z ewentualnych silników syntezy to wiadomo tylko że V-piano i sampleplayer ale brak szczegółów o symulacji organ i wirtualnym analogu (po za tym że jakiś będzie) itp. miejmy nadzieje że będą dostępne jakieś już z ich gotowych do wykorzystania typu Plugout itp.
Nie ma nic co jest na pokładzie z sampli. Czy to np Fullpack z Integry 7 plus coś nowego czy zupełnie nowe sample. Czy będzie jakaś kompatybilność wsteczna itp.
Jaka polifonia? W jednej z prezentacji pada że V-piano ma nielimitowaną i tak tez to wygląda a sampleplayer?
Fajnie jak by były w syntezie "Struktury" do wyboru jak w starych Fantomach czy V-synth czy w XP/JV, a nie najprostrzy tor syntezy jak w Montage/Modx.
Jak wspominałem już na początku jeszcze dużo do wyjaśnienia ale zapowiada sie ciekawie pod kątem brzmienia i możliwości i wykonanie wydaje sie byc bardzo solidne.

Zastanawia mnie duża liość złącz USB szczególnie te 3 dla External Devices - czyżby sprzętowa integracja z serią Boutique?

Z racji że jestem wiernym fanem brzmienia Rolanda od bardzo dawna to chyba nadszedł czas wystawić parę zabawek na sprzedanie i zobaczymyWink
No chyba że za chwilę Korg się obudzi bo Kronos zaczął juz się marszczyć ze starości i przebije wszystkichWink wypadało by się obudzić!

A wracając do Fantoma. Czy ktoś wpadł na prezentację gdzie zaprezentowano organy, jak brzmi symulacja Hammonda itp? Wspominają o suwakach że mogą pełnić funkcję Drawbarów i nic po za tym.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
06.09.2019, 07:58,
#17
RE: Roland Fantom
No i nocka zarwana na prezentacje.
Mimo to organów nie usłyszałem.
Co do złącz USB raz chyba padło, że można podłączyć kontroler MIDI np. A49 (nie wiem czy się nie przesłyszałem, tam jest MIDI po USB?)

Na pierwszy rzut oka to jak Montage, ale potem, te pady, pokrętła, chyba co do interfejsu to Roland pozamiatał (sekwence! - można?). Natomiast brzmieniowo to jednak niewiadoma. V-piano bardzo ładne jak dla mnie. O SuperNatural cisza. No zobaczymy.

Odpowiedz
06.09.2019, 10:50, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.09.2019, 10:56 przez Dafik.)
#18
RE: Roland Fantom
I jest cena.
W jednym z warszawskich sklepów - 18599,00 wersja 8.
Zastanawia mnie kto jest targetem dla tego typu instrumentów.
Ludzi próbujących żyć z muzyki na nie raczej nie stać.
Może to sprzęt dla bogatych pasjonatów (managerów, programistów).

Roland HP 605, Yamaha P125
Odpowiedz
06.09.2019, 11:06,
#19
RE: Roland Fantom
Nie jestem bogaty, ale to instrument dla mnie Smile
No ale nie za taką cene, przeliczając z USD to gdzieś bliżej 15 tys

Odpowiedz
06.09.2019, 12:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.09.2019, 12:02 przez Dafik.)
#20
RE: Roland Fantom
15 tys. to już lepiej Smile.

Czytam specyfikację o ani słowa o SuperNatural.
Czyżby jakieś nowe silniki brzmieniowe ?
Co to jest ten ZEN-core ?
Czy to nowa odsłona v-piano ?

Roland HP 605, Yamaha P125
Odpowiedz
06.09.2019, 12:14, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.09.2019, 12:17 przez irask.)
#21
RE: Roland Fantom
ciekawe rozwiązanie z podwójnymi modulatorami (Joy i koła), ok. 2:30 min.
https://www.youtube.com/watch?v=kIWaOI143As


Co do tych 3 USB to rzeczywiście są do sterowania zewnętrznymi modułami (nowymi)
https://www.youtube.com/watch?v=NuUq4eVec98

Odpowiedz
06.09.2019, 14:32,
#22
RE: Roland Fantom
Roland nie podaje ile zajmują sample. W przypadku Fa też tak było, brak takich info w specyfikacji.

Odpowiedz
06.09.2019, 17:22,
#23
RE: Roland Fantom
Uważam, że grubo przesadzili z tą ceną - myślę, że z 30% za dużo. Sampler jest żywcem wzięty z FA - 8 głosów polifonii (w stereo 4). Nigdzie nie widziałem, żeby można było ładować inne brzmienia niż z axial-a, a co za tym idzie brzmieniowo się spodziewam RD-2000 + ZEN-Core (tu może być niespodzianka). Za to interfejs zawodowy - tyle kontrolerów ile dusza zapragnie + dotyk na wyświetlaczu także jako kontroler. Wizualnie uważam go za najpiękniejszy workstation ever!

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
06.09.2019, 18:54,
#24
RE: Roland Fantom
Instrukcja na razie mierna. Myślałem że dowiem się czegoś czytając o edycji Tone ale instrukcja jest tak lakoniczna że można wywnioskować że edycja poprostu jest Wink za to ze zrzutu ekranu widać że są do wyboru Struktury więc jedno z moich pytań się rozwiązało Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
06.09.2019, 19:20,
#25
RE: Roland Fantom
(06.09.2019, 18:54)bestspec napisał(a): Instrukcja na razie mierna. Myślałem że dowiem się czegoś czytając o edycji Tone ale instrukcja jest tak lakoniczna że można wywnioskować że edycja poprostu jest Wink za to ze zrzutu ekranu widać że są do wyboru Struktury więc jedno z moich pytań się rozwiązało Wink

Ja tak nie uważam, edycja tonów jest dość szeroko opisana tu: https://static.roland.com/assets/media/p...ng01_W.pdf
w sekcji Editing a Tone
i tu:
https://static.roland.com/assets/media/p...ng01_W.pdf
w sekcjach ZEN-Core Tone Parameters, Drum Kit Tone Parameters i V-Piano Tone Parameters

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
06.09.2019, 19:44,
#26
RE: Roland Fantom
A gdzie się podziały barwy SuperNatural? Czyżby ZEN-Core zawierał wszystkie rodzaje SN i PCM znane z FA i Integry?

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
06.09.2019, 19:55,
#27
RE: Roland Fantom
(06.09.2019, 19:20)zagoor napisał(a): Ja tak nie uważam, edycja tonów jest dość szeroko opisana tu:

Jak uważasz że to szeroko opisane do zajrzyj do np instrukcji od dowolego Kurzweila od 2000 w górę Wink ale fakt jak się zestawi to z tym drugim dokumentem który podałeś to już coś można wywnioskować.
Ja wywnioskowałam (tak na szybko) że Z-Core to zwykły Rompler i trochę dziwi mnie wymyślanie jakieś kosmicznej nazwy, bo trudno mi się tu doszukać czegoś przełomowego w edycji Tonu w porównaniu z poprzednimi Fantomami (porównałem z moim Fantomem XR i tu też ton składa się z 4 elementów i mamy Struktury między elementami 1-2 oraz 3-4 ale do wyboru mam 10 struktur a w nowym 5)
Spodziewałem się raczej że będzie wsadzony jakiś z silników boutikue jako źródło dla Oscylatora a nie same sample. Trzeba jednak powiedzieć że to co jest w Fantomie to i tak sporo więcej jak mamy w MOntage/MOdx odnośnie budowania partu z próbek bo choćby właśnie Struktury robią robotę.

Zaznaczam że na razie zapoznałem się pobieżnie i może później odszczekam ale musze już kończyć studiowanie bo nasi zaczynają grać w piłke więc browar w rękę i na fotel Wink

Korzystając z przerwy:
Udało mi się doczytac że Oscylatorem może być albo PCM czyli próbka lub VA czyli fala wirtualnie modelowana "wirtualny analog" i więcej nic. Więc i może coś wsadzili tylko co? Nie widzę informacji szczegółowych odnośnie Oscylatora itp.

Edit: wszystko jestWink

Oscylatorem moze być PCM, PCM sync, VA, SuperSaw i noise

Przebiegi VA też są wyspecyfikowane.

Wychodzi mi na to że wirtualnych silników jako składowa barwy rodem z Boutique nie ma podobnie jak zabrakło symulacji Tonewheel Orgam (więc Hamondy mamy z sampli po staremu Wink )

(06.09.2019, 19:44)pawelsz napisał(a): A gdzie się podziały barwy SuperNatural? Czyżby ZEN-Core zawierał wszystkie rodzaje SN i PCM znane z FA i Integry?

SuperNatural bazuje na próbkach więc pewnie uznali że skoro do próbek dodają VA to należy wymyślić nową nazwę która pociągnie kampanie reklamową Wink i powstało ZEN-core (Z-Core)

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
06.09.2019, 20:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.09.2019, 21:16 przez pawelsz.)
#28
RE: Roland Fantom
ZEN-Core wym. Zenkor, czyżby jakaś sugestia? Big Grin

Ciekawi mnie jeszcze w ogóle polityka Rolanda. To, że użytkownicy Fantoma X i G czekali na następcę to nie ulega wątpliwości. Pojawiły się FA. Część ludzi była rozczarowana. Czy Roland wtedy myślał, że workstation już nie muszą być wszystko mającymi kombajnami i okroił Fantoma do FA? Oczekiwania zweryfikowały taką wizję. Czy teraz Roland zarzuci instrumenty typu FA czy będziemy mieć dwie linie instrumentów jak u innych? Kronos-Krome a nawet Kross. Montage-MODX.
Interesuje mnie, jak to mnie, oczywiście klawiatura polwazona w nowym Fantomie, szczególnie że w poprzednikach była wg mnie fantastyczna.

Aha, gdzie jest V-beam? Wink

Edit: hammondy z sampli? Brak choćby organów SuperNatural mając slidery na panelu? Brzmi jak żart. Chyba, że w ogóle SuperNatural odchodzi do lamusa... zostanie tylko w wersji modelingowej do pianin?? W serii VR jest Virtual Tonewheel Organ w sumie taki dedykowany SuperNatural.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
06.09.2019, 21:14,
#29
RE: Roland Fantom
Gdyby w sekcji oscylatorów VA były oscylatory z JX-03, JP-08, JU-06, SE-02 czy SH-01A to pewnie były by ciekawiej odwzorwane barwy w stylu protoplastów Wink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
06.09.2019, 22:42,
#30
RE: Roland Fantom
O tu fajna prezentacja
https://www.youtube.com/watch?v=hZLJyHm506k

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Roland Juno-X - nowy syntezator ZenCore bestspec 11 4,969 04.01.2024, 23:58
Ostatni post: bestspec
  Roland Galaxias - nowy "Super Instrument" wirtualny od Rolanda bestspec 1 332 16.11.2023, 01:33
Ostatni post: bestspec
  Roland Fantom, aktualizacja Fantom EX GoOrange 3 488 09.11.2023, 19:40
Ostatni post: bestspec
  Roland GAIA 2 garit 1 376 28.09.2023, 17:48
Ostatni post: bestspec
  Roland FP-E50 bestspec 1 750 27.01.2023, 14:39
Ostatni post: garit

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS