Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nord Grand a klawiatura Kawai
25.08.2019, 07:19,
#1
Nord Grand a klawiatura Kawai
Witajcie. Przymierzam się do zakupu Kawai MP7SE i proszę, powiedzcie mi czy Nord Grand ma taki sam model klawiatury jak wspomniany wyżej Kawai? (RH III, proszę nie mylcie z RHII). Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
25.08.2019, 08:53,
#2
RE: Nord Grand a klawiatura Kawai
Z oficjalnych opisów Nord ma RH-N "specjalnie zaprojektowaną dla Norda", natomiast Kawai ma RH-III. Myślę, że kolega Rychubil może być pomocny w tym temacie Smile.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
25.08.2019, 10:44,
#3
RE: Nord Grand a klawiatura Kawai
Witaj :)

(25.08.2019, 07:19)Lucy napisał(a): Przymierzam się do zakupu Kawai MP7SE.

Ja również ;)

(25.08.2019, 08:53)pawelsz napisał(a): Z oficjalnych opisów Nord ma RH-N "specjalnie zaprojektowaną dla Norda",

Zgadza się - "z oficjalnych opisów" ale jak przecedzimy ten marketingowy bełkot przez sito realizmu, to z "zaprojektowanej klawiatury" zostaną nam "drobne modyfikacje".
Jakich modyfikacji dokonano w Nordzie, dowiedzieć się będzie można dopiero wtedy, gdy jakiś zapalony fortepianowy chirurg śledczy rozkręci Norda, zrobi zdjęcia i porówna ten mechanizm z oryginalnym mechanizmem w Kawai. Najlepiej byłoby mieć je razem w sklepie i bezpośrednio je porównać w akcji ale z tym pewnie będzie ciężko. Wg mnie różnica pomiędzy RH-N w Nordzie a RHIII w CN27 (RHIII) np. jest niewielka albo może i wcale jej nie ma (przypuszczam że nordowski odpowiednik może być nieco lżejszy). Ta sama RHIII w najnowszym CN29 była (ogrywałem 2 tygodnie temu w sklepie) nieco sztywniejsza od CN27 ale może z uwagi na nieznaczne wyklepanie CN27 i nowość CN29.

Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę ceny i możliwości obu stage pian (Nord Grand i MP7SE), uważam że MP7SE jest znakomitym kompromisem, zwłaszcza kiedy szukamy "takiej" właśnie akcji klawiatury. Jeśli jednak chodzi o brzmienia, to można sobie je mn.w. porównać. W tym wątku są chyba wszystkie obecne dema najnowszego sampla norda "White Grand":
http://www.muzykuj.com/forum/showthread.php?tid=2386
Tutaj znowu można posłuchać jak brzmią fortepiany w Kawai (na przykładzie modelu ES8):
https://www.youtube.com/watch?v=vHRgYTh3YsA
https://www.youtube.com/watch?v=GsJBpFD6ZjQ

P.S. małe porównanie obu akcji:
Nord Grand:
https://youtu.be/FinhFsIOU4A
https://youtu.be/GaqUj1Pmzps
Kawai CN29:
https://youtu.be/CMLwYbtLVYw
https://youtu.be/nHASRwie6fE

Pozdrawiam

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
26.08.2019, 07:34,
#4
RE: Nord Grand a klawiatura Kawai
Też przypuszczam, że nordowski odpowiednik jest lżejszy. Tak, tak-w cenie 6000 zł lepszego stage piana od Kawai MP7SE nie znajdziemy.

Odpowiedz
26.08.2019, 14:28, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.08.2019, 14:29 przez Qaroll.)
#5
RE: Nord Grand a klawiatura Kawai
Tutaj bym polemizował, czy MP7SE jest najlepsze, bo to zależy od potrzeb. W temacie klawiatury, RHIII Kawaia to mój ulubiony mechanizm w cyfrówkach. Miałem w ES8, tęsknię za nią trochę. Jest też bardzo do przodu w stosunku do wcześniejszej RHII (miałem w MP7, bez 'SE').

Klawiszowy samouk. Pop, soul, jazz i worship Angel
Roland FP10, Pianoteq (Electric Pianos, Steinway B, Steingraeber, YC5), Ravenscroft 275, Garritan CFX Lite, Emberton Walker 1955, Addictive Keys Modern Upright
Odpowiedz
27.08.2019, 01:32,
#6
RE: Nord Grand a klawiatura Kawai
(26.08.2019, 14:28)Qaroll napisał(a): Tutaj bym polemizował, czy MP7SE jest najlepsze, bo to zależy od potrzeb.

Nie wydaje mi się, żeby MP7SE, zwłaszcza w tym budżecie i z tak dobrą klawiaturą, miał solidnego konkurenta.
Co mamy w tej samej cenie, co MP7SE (5800zł)?
Domowe stage piano Roland FP30 (nawet nie FP90) z podstawową klawiaturą PHA4 Standard, Kurzweil Artis7 (73 klawiszy) z Fatarem tak samo jak Studiologic Numa Concert też z Fatarem? To wszystko kosztuje tyle ile MP7SE.
Yamaha P515 jest tylko 500zł droższa ale to nadal nie typowo sceniczne stage piano jak CP88, która kosztuje 10000zł. Korg SV1 z chińską (bodajże) wersją klawiatury RH3 jest 1000zł droższy, Korg Grandstage 88 z japońską (na szczęście już) klawiaturą RH3 i chyba brzmi z tych wszystkich pian najciekawiej ale to nadal 2000zł droższy instrument. Nordy kosztują jeszcze więcej.
Tak więc MP7SE z ceną około 5800, uważam że morduje konkurencję. Wymiata, jak to mówią Wink kiler Big Grin

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
27.08.2019, 07:59,
#7
RE: Nord Grand a klawiatura Kawai
(27.08.2019, 04:03)pwa napisał(a): Artis7 siedem ma Fatara, ale TP8

Owszem, Artis7 ma TP8, czyli jest jeszcze gorzej.

(27.08.2019, 04:03)pwa napisał(a): Względem klawiatury, to moim zdaniem bliżej Numie do RM3, niż RHIII.

Tylko na papierze Panie kolego ale w akcji, to nadal typowy Fatar. Nie mówię że Fatar jest kiepski ale szału nie robi i nadal uważam że lepsza (bardziej naturalna) akcja jest w RHIII a tym bardziej w RM3, do której Fatar nie doskakuje. No ale wszystko zależy co kto lubi.

P.S. Grałeś na którejś z nich tak w ogóle oprócz Numa Nero? Cytując inny film:
https://youtu.be/AHGJPruwVOU
"Grał Pan kiedyś w taką pogodę Panie kolego?" Big Grin

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
27.08.2019, 13:03,
#8
RE: Nord Grand a klawiatura Kawai
Nie twierdzę, że MP7SE ma silną konkurencję, bo w tej cenie osobiście wybrałbym właśnie jego, ale co by oddać sprawiedliwość, w okolicach 6tys można dostać nowe:
- Kurzweil Artis (88, nie 7) z Fatarem TP100LR
- Kurzweil SP6 - jeśli komuś nie przeszkadza chińska klawiatura (dotykałem tego, całkiem całkiem jest)
- Yamaha CP4 (widziałem ostatnio za 6,5tys, pewnie do stargowania z uwagi na dostępność nowego modelu)
- Numa Concert
- Dexibell Vivo S7 (poprzedni model, bez 'PRO' w nazwie) - to moim zdaniem najsilniejszy konkurent. Sam go posiadałem i gdyby nie był brzydki jak nieszczęście i miał lepszą klawiaturę (nie podpasował mi ten Fatar), może by i został.

Casio nie wypuściło następcy PX-5S, ale jeśli komuś nie przeszkadza plastikowo brzmiący fortepian, to też jest jakaś opcja. Roland też nie ma propozycji w tej cenie, RD2000 to jednak dużo więcej kasy, a RD800 już trudno dostępne, chociaż myślę, że do utargowania, jeśli gdzieś zostało na magazynie. Pewnie za jakiś czas pojawi się następca RD-300NX (RD-400?).

Klawiszowy samouk. Pop, soul, jazz i worship Angel
Roland FP10, Pianoteq (Electric Pianos, Steinway B, Steingraeber, YC5), Ravenscroft 275, Garritan CFX Lite, Emberton Walker 1955, Addictive Keys Modern Upright
Odpowiedz
27.08.2019, 13:53,
#9
RE: Nord Grand a klawiatura Kawai
(27.08.2019, 12:04)pwa napisał(a): Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli pisząc "typowy Fatar". Czyżbyś chciał w ten sposób zrównać TP8 lub TP100 z TP40?

Absolutnie nie! Mój błąd, że niedoprecyzowałem odpowiedzi a chodziło mi szczególnie o modele TP40 (L,M,H,GH,WOOD).

(27.08.2019, 12:04)pwa napisał(a): Natomiast RHIII nie wzbudził we mnie jakiś szczególnych emocji... nie odebrałem go, jako mechanizmu jakoś szczególnie lepszego od TP40wood. Jak dla mnie, są to mechanizmy porównywalne... ale oczywiście to moje osobiste odczucie.

Każdy jednak czuje i lubi inaczej, no i dobrze.

(27.08.2019, 12:04)pwa napisał(a): Ten temat już przerabialiśmy jakiś czas temuSmile... próbowałem VPC1 i swego czasu CN39.
Fakt, że od 4 lat używam Numa Nero (i fortepianu akustycznego) i być może tak się do Nero przyzwyczaiłem, że inne mi nie podchodzą poza RM3, który uważam za najlepszy manuał produkowany obecnie.

W takim razie zwracam honor - doświadczenie w klawiaturach ważonych masz wystarczające. Może jednak siła przyzwyczajenia też swoje robi ale skoro dobrze się gra, to nie ma co kombinować, tylko grać Smile
Ja również uważam RM3 za najlepszy (najbardziej kompromisowy) manuał i takich głosów ZA, znalazłoby się jeszcze więcej, z resztą wystarczy poczytać inne fora.

(27.08.2019, 13:03)Qaroll napisał(a): Nie twierdzę, że MP7SE ma silną konkurencję, bo w tej cenie osobiście wybrałbym właśnie jego

Czyli jednak MP7SE jest jakimś kilerem? Wink

(27.08.2019, 13:03)Qaroll napisał(a): ... ale co by oddać sprawiedliwość, w okolicach 6tys można dostać nowe:
- Kurzweil Artis (88, nie 7) z Fatarem TP100LR
- Kurzweil SP6 - jeśli komuś nie przeszkadza chińska klawiatura (dotykałem tego, całkiem całkiem jest)
- Yamaha CP4 (widziałem ostatnio za 6,5tys, pewnie do stargowania z uwagi na dostępność nowego modelu)
- Numa Concert
- Dexibell Vivo S7 (poprzedni model, bez 'PRO' w nazwie) - to moim zdaniem najsilniejszy konkurent. Sam go posiadałem i gdyby nie był brzydki jak nieszczęście i miał lepszą klawiaturę (nie podpasował mi ten Fatar), może by i został.

Z tej listy najciekawszą konkurencją wydają mi się być CP4 i Vivo S7. Yamahę uważam za mocną konkurencję pod pewnymi warunkami a mianowicie takimi, że się lubi brzmienie fortepianu Yamahy jako grand nr1 i jej akcję klawiatury NW-GH, za którą Ja osobiście nie przepadam ale czytając fora, ta klawiatura ma sporą rzeszę zwolenników. Vivo S7, który chyba jest najmniej znany, najbardziej zaciekawia biblioteką brzmień Platinum ale jak z nimi naprawdę jest, to tak do końca nie wiem.

(27.08.2019, 13:03)Qaroll napisał(a): Pewnie za jakiś czas pojawi się następca RD-300NX (RD-400?).

No właśnie - brakuje takiego modelu w ofercie Rolanda.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
  Kawai CN301 vs CA49 - co wybrać? Toluen 1 787 23.06.2023, 15:25
Ostatni post: pawelsz
Music Instrument z dobrą klawiaturą aspiryna 19 14,872 10.01.2023, 23:58
Ostatni post: Bapo
  Kawai VPC 1 czy coś innego??? accordiola 2 1,225 01.01.2023, 10:16
Ostatni post: shallya
  Yamaha czy Kawai Ravemag 3 1,712 26.10.2022, 16:02
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS