Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
09.08.2019, 15:21
Post: #1
poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
Dzień dobry!

Mam na imię Darek. Na co dzień grywam sobie na pianinie cyfrowym Roland RD-170. Głównie gram sobie popularne melodie i różne rodzaje akompaniamentu, głównie brzmienie pianina. Sprzęt sprawuje się bardzo dobrze, ma tylko małą wadę, jest ciężki, waży 20kg, więc jest kłopot z szybkim transportem.

Ostatnio dostałem propozycję wzięcia udziału w takim wspólnym domowym muzykowaniu. Gitara, śpiew i właśnie jakieś klawisze jako tło. Z racji wymiarów i wagi mój sprzęt nie jest najlepszym wyborem. Pomyślałem żeby kupić jakieś podstawowe Casio z serii CTK, ale zawsze marzył mi się syntezator z wieloma różnego rodzaju brzmieniami. No i tak bym rozważał sobie coś takiego kupić.

Tylko mam kilka dylematów. Oczywiście chciałbym najlepiej dobrą dynamiczną klawiaturę, najchętniej 88 klawiszy, jak najwięcej barw różnych dźwięków, ale jednocześnie żeby to był sprzęt dobry do schowania w pokrowiec i łatwego w transporcie. I tu musiałbym jednak wybrać raczej sprzęt o mniejszych gabarytach i wadze a więc muszę się zadowolić tylko 5 oktawami.

Czy ktoś mógłby mi coś polecić, jakiś syntezator o wielu brzmieniach ale jednocześnie dobry do szybkiego transportu, czyli kosztem ilości klawiszy i mniejszej wadze. No i żeby klawiatura była chociaż trochę dynamiczna. Budżet jaki mogę przeznaczyć to 2500zł, ale jak byłaby jakaś szczególna okazja to do 3000zł jakoś może dam radę.

Jeśli ktoś ma jakieś propozycję to proszę o opinie. Smile
Cytuj
09.08.2019, 16:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.08.2019 18:03 przez pwa.)
Post: #2
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że Casio CTK to nie syntezatory, a keyboardy.
Rozumiem, że tobie bardziej chodzi o workstation, a nie o syntezator. Workstation bazuje na samplach, które mniej, lub bardziej można modyfikować (w zależności od firmy i modelu). Wiem, że niektórzy nazywają te instrumenty syntezatorami, ale patrząc na ten temat ortodoksyjnie, nie nazwał bym z czystym sumieniem stacji roboczej syntezatoremSmile. Syntezator, to instrument, w którym barwę kreuje się od podstaw (w zależności od typu syntezy przez odejmowanie pewnych elementów brzmienia podstawowego lub dodawania). Są również syntezatory bazujące na samplach, ale sample te pełnią rolę oscylatorów.
Wracając do tematu zasadniczego, to widzę, że kilka dni temu ogłoszono promocję na Korg Krome EX 61, który można nabyć za 3200,- (bez promocji ok. 1000,- drożej). Stacja posiada półważony manuał, a je waga to 7,2 kg. Poniżej link do Korga
https://www.korg.com/us/products/synthesizers/krome_ex/

DSI Mopho keyb./Pulse2/Blofeld/Ultranova/MOX6/Neutron/Model D/Numa Nero/TR-8/MPX16/Beatstep Pro/UFX1204/Novation Zero SL MkII/DT770/HD600/AKG K77/Focal Alpha 50/Cubase 10 Pro/V Collection 6/Spark 2&VDM/Korg Legacy/The Grand 3/AIR Instrument Complete 3/iZotope RX6&Ozone&Neutron.
Cytuj
09.08.2019, 16:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.08.2019 16:24 przez pawelsz.)
Post: #3
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
Raczej trudno o instrument 88-klawiszowy o niskiej wadze i z dobrą dynamiczną klawiaturą, aaaaaale.... jest jeden albo nawet dwa wyjątki i nazywają się Numa Compact 2 i Numa Compact 2x. Waży jakieś 7-8 kg i ma nawet jakieś tam malutkie głośniczki. Klawiatura półważona sprawdzonej marki Fatar model TP/9PIANO. Mają parę barw syntetycznych ale syntezatory to nie są, raczej superkompaktowe stage piana.
Jeśli mniej niż 88 klawiszy i głośniki wbudowane to zostają keyboardy.
Bez głośników wybór jest większy, choć trudno będzie o dobrą klawiaturę, pytanie jaka jest dla Ciebie dobra. Nie znam instrumentu RD-170, jest to instrument już dość stary, według tego co widzę na stronie http://www.syntaur.com może korzystać z Fatar TP/40 (jeszcze Roland swoich nie robił?), więc może aż takiego szoku nie będzie po przesiadce na półważoną w syntezatorze. Na pewno inaczej to działa niż obecne generacje serii RD.
Przy nowych instrumentach do 2500 trudno coś wybrać co nie będzie keyboardem, jeśli mogą być używane, możliwości jest więcej. Jakich brzmień szukasz? To ma być syntezator analogowy czy cyfrowy (cyfrowy może mieć barwy instrumentów akustycznych tworzone z próbek, często są to stacje robocze a nie syntezatory)? Jak lekki ma być instrument?

Yamaha P-515, Roland FA-07, Hammond XK-1c
Presonus Eris E5, AKG K271 MKII
Cytuj
09.08.2019, 17:02
Post: #4
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
W moim Rolandzie jest klawiatura z mechanizmem młoteczkowym imitująca klawiaturę fortepianu, ale na ile jest to wierna imitacja to trudno mi osądzić.
Oczywiście liczę się z tym że syntezator będzie miał o wiele mniejszą dynamikę, więc jestem przygotowany na sporą różnicę. Ale w tym wypadku bardziej zależy mi na barwie dźwięków i lepszej mobilności sprzętu.
Jestem samoukiem, który zna ogólne zasady muzyczne, potrafię sam dobrać akordy do danej melodii i ogólnie poradzić sobie z akompaniamentem na pianinie. Teraz chciałbym spróbować pobawić się innymi dźwiękami przy okazji akompaniowania.
Na syntezatorach czy innych tego typu sprzętach niestety się zupełnie nie znam, dlatego liczę na sugestie innych forumowiczów. Trudno mi dac odpowiedź czy to ma być syntezator analogowy czy cyfrowy.

Ten sprzęt ma być tylko dodatkiem, więc jak najbardziej może być używany. Ważne żeby miał "bogate wnętrze" w postaci wielu różnych rodzajów barw dźwięków. No i był mobilny, czyli może być mniejsza ilość klawiszy i mniejsza waga. Jaka konkretnie, trudno mi ocenić. Ale już te 7kg to jest inaczej niż obecne 20kg które mam.
Cytuj
09.08.2019, 19:37
Post: #5
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
Chodziło mi raczej o maksymalną wagę do przyjęcia.
No nic, na syntezatorze analogowym nie będzie na przykład dźwięków instrumentów dętych czy to drewnianych czy blaszanych, smyczkowych, strunowych, a jedynie barwy syntetyczne generowane z fali o różnych kształtach. Myślę, że zdecydowanie cyfrowy, bo on potrafi obydwie te rzeczy = więcej barw.
Generalnie w takim budżecie masz z nowych instrumentów syntezator Yamaha MX 49 II lub 61 II, syntezator Roland JUNO-DS61, syntezator/stację roboczą Korg Kross 2. Półeczkę wyżej jeśli chodzi o zaawansowanie będą stacje robocze takie jak Korg Krome lub Krome EX, Yamaha MOXF6, Roland FA-06 i tu już raczej rynek wtórny, chyba, że ten Korg promocyjny. W tych Rolandach "szóstkach" klawisze są węższe i krótsze od fortepianowych w stopniu zdecydowanie zauważalnym, akcja sprężynowa, w Yamaszce i Korgu bardziej przypominają rozmiarem fortepianowe, ale w czuciu są keyboardowe, miękkie.
Byłoby łatwiej doradzić gdybyś np. posłuchał brzmień instrumentów różnych marek i określił które Ci się najbardziej podobają.

Yamaha P-515, Roland FA-07, Hammond XK-1c
Presonus Eris E5, AKG K271 MKII
Cytuj
09.08.2019, 19:39
Post: #6
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
Do rozważenia ROLAND JUNO-DS76 ilość klawiszy (76) wystarczająca a waga niecałe 7 kg. Ilość barw syntezatorowych wystarczająca i można wgrywać też własne sample a i Pianino znośne więc powinien wystarczyć ci do wszystkiego na takie mobilne wypady.
Jeśli 61 klawiszy to w obecnej promocji faworytem chyba będzie wspomniany wcześniej Korg ewentualnie można szukać używanego Rolanda FA-06 albo nowy ROLAND JUNO-DS61 i jeszcze pieniądze zostaną.

Kurzweil PC3K8 Kore64 i Ribbon, Virus Ti2 Desktop, Waldorf Blofeld, Yamaha MODX6.
Do sprzedania:
1) Waldorf Blofeld z Licencją SL (wgrywanie sampli),
2) Interfejs audio: M-Audio Profire610 (komplet)
Cytuj
09.08.2019, 21:02
Post: #7
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
Witaj.
Ja zapytam trochę z innej strony, aby dokładniej wpasować się w Twoje potrzeby. Jaki repertuar chcecie wykonywać, jakie brzmienia będą głównie używane ? Chałturzenie disco polo a może poezja śpiewana ?
Czy zależy Ci głównie na brzmieniu fortepianu, czy jakieś tła syntezatorowe, a może flety, trąbki, akordeony ?
Cytuj
09.08.2019, 22:16
Post: #8
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
To będzie raczej coś w rodzaju takich piosenek ogniskowych czy ogólnie popularne piosenki pop/rockowe, które chętnie się śpiewa przy gitarze a klawisze będą po prostu tłem. Tło może być zwykłe fortepianowe ale przy okazji można wykorzystać inne brzmienia które akurat by pasowały do danego utworu.
A dlaczego syntezator a nie keyboard? Zawsze marzył mi się syntezator z racji na bogate brzmienia i chciałbym się takimi różnymi brzmieniami po prostu przy okazji pobawić.
A jeśli chodzi o barwy które mnie interesują to coś w stylu hitów z muzyki lat '80 na przykład czy typowa muzyka elektroniczna np. J.M.Jarre czy nasz M.Biliński. Coś w tym syntezatorowym stylu, ale mogą to być też inne brzmienia różnych pojedynczych instrumentów.
Cytuj
10.08.2019, 00:45
Post: #9
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
Keyboardy można właściwie nazwać samograjami. To, co robisz lewą ręką na keyboardzie to raczej sterowanie podkładem (stylem) po przez trzymanie wybranego akordu. Jeśli Twoje umiejętności pozwalają na swobodną grę na dwie ręce, to zdecydowanie odpuść keyboard.

Myślę że na Twoje potrzeby nie ma sensu rozpisywać się i wyjaśniać czym jest workstation i czy instrument odtwarzający próbki (sample ) z pamięci jest syntezatorem czy nie (chodź tak jest potocznie i w uproszczeniu nazywany). Należy raczej skupić się na instrumencie klawiszowym którego brzmienia, obsługa i ogólnie funkcjonalność najbardziej Ci przypasuje, bez zastanawiania się jak się takie coś nazywa.

Moje propozycje to Roland Juno Ds w wersji 76 (z pewnością docenisz większą ilość klawiszy niż 5 oktaw)
Znalazłem też coś ciekawego z używanych
https://www.olx.pl/oferta/kurzweil-artis...0ee548724f

Zachęcam do zerknięcia na test tego instrumentu, akurat tutaj w wersji 88 klawiszy. Test zawiera prezentacje różnych grup brzmień więc można posłuchać jak brzmi.

http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...s,445.html
Cytuj
10.08.2019, 09:07
Post: #10
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
(10.08.2019 00:45)Valtari napisał(a):  Myślę że na Twoje potrzeby nie ma sensu rozpisywać się i wyjaśniać czym jest workstation i czy instrument odtwarzający próbki (sample ) z pamięci jest syntezatorem czy nie (chodź tak jest potocznie i w uproszczeniu nazywany).
Ja natomiast myślę, że im więcej człowiek wie, tym jego wybory są bardziej świadome (przez to być może trudniejsze). Pozwala to również uniknąć rozczarowań po zakupie instrumentu, który nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Przerobiłem już ten temat kupując swego czasu Yamaha MOX, którego uruchamiam 1-2 razy w roku.
Warto więc wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje instrumentów elektronicznych choćby po to, żeby znać ich możliwości i ograniczenia i w pełni świadomie dokonać wyboru.
Po tym, co wcześniej napisał kolega Darek, widać, że w temacie instrumentów elektronicznych jest niczym dziecko błądzące we mgle. Warto więc, aby przed zakupem pierwszego instrumentu nie będącego pianem elektronicznym, ogarnął nieco temat i rozróżniał poszczególne rodzaje tych instrumentów i ich charakterystyczne cechy. Wtedy będzie miał szansę wyartykułować swoje potrzeby nieco lepiej i precyzyjniej. Nie odbierajmy mu więc szansy poszerzenia jego wiedzy w tym zakresie zakładając, że ta wiedza nie jest mu potrzebna.

@Darek - poniżej linki do bardzo ogólnych artykułów różnicujących poszczególne instrumenty elektroniczne. Być może będą pomocne w wyborze typu instrumentu.
https://www.infomusic.pl/poradnik/34978,...y-keyboard
https://www.infomusic.pl/poradnik/17378,...my-klawisz

DSI Mopho keyb./Pulse2/Blofeld/Ultranova/MOX6/Neutron/Model D/Numa Nero/TR-8/MPX16/Beatstep Pro/UFX1204/Novation Zero SL MkII/DT770/HD600/AKG K77/Focal Alpha 50/Cubase 10 Pro/V Collection 6/Spark 2&VDM/Korg Legacy/The Grand 3/AIR Instrument Complete 3/iZotope RX6&Ozone&Neutron.
Cytuj
10.08.2019, 11:31
Post: #11
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
Na początek bardzo dziękuje za powyższe propozycje. Ja wcześniej miałem jakieś pojęcie czym się różni keyboard od syntezatora, ale przyznam że nie znałem nawet takiego słowa jak workstation.

Oczywiście keyboard od razu odpada. Przy pianinie lubię sobie czasami usiąść i wybrać jakąś sekwencje harmoniczną z jakiegoś utworu i samemu coś poimprowizować czy wymyślić zupełnie inny rodzaj akompaniamentu. A przy keyboardzie zostałoby mi to odebrane, a to dla mnie największa frajda w graniu, właśnie układanie różnego rodzaju akompaniamentu.
Tak więc skłaniam się do szukania syntezatora a może nawet bardziej workstation.

Teraz drugi dylemat. Jasne że 76 klawiszy to znacznie lepiej niż tylko 5 oktaw, ale wybierałem 5 oktaw ze względu na większą mobilność. Moje obecne pianino Rolanda nie jest zabudowane tylko właśnie typu scenicznego, czyli mógłbym spokojnie zdjąć go ze stojaka i zabrać do samochodu. Tylko ma ono swoją wagę. 20kg no i wymiary, z racji 88 klawiszy. To trochę utrudnia, bo samochód też musi być z tych większych…

Ale z drugiej strony jak przesiądę się do zaledwie 5 oktaw a lubię sobie porobić różnego rodzaju pasażowe przejścia akordowe, to będzie mi brakować przestrzeni. Muszę się wybrać do jakiegoś sklepu i protestować podane propozycje i samemu zobaczyć. Ale już powoli wiem na co zwracać uwagę no i wiem o co pytać.

Jeszcze raz dziękuję za propozycje. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły czy uwagi to proszę pisać.
Cytuj
10.08.2019, 11:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10.08.2019 11:53 przez pawelsz.)
Post: #12
RE: poszukiwany syntezator jako dodatkowy sprzęt
Skoro pojawił się temat JUNO-DS76, to oprócz tego, że jest dłuższy, powinien mieć zauważalnie lepszą klawiaturę. Sam zamieniłem FA-06 na FA-07 z tych dwóch względów - po pierwsze szóstka dla mnie jako najlepiej czującego się na 88 była za krótka, a po drugie akcja klawiszy przyjemniejsza w 07. Także brałbym siódemkę jeśli o Rolanda chodzi. Wersja FA jest półważona, w JUNO chyba nie ma ciężarków, taka różnica. I raczej nie znajdziesz go na wystawie, choć kto wie Wink
Generalnie instrumenty 73 a szczególnie 76 klawiszy to fajny kompromis między wygodą gry a wygodą przechowywania i transportu.

Kurzweil Artis 7 też jak najbardziej wart zastanowienia, króciutki jak na 76, solidniej wykonany, 12-13 kg. Niestety nie miałem bezpośredniego kontaktu.

Skoro mówisz o sekwencjach akompaniamentu, to może rzeczywiście workstation który miałby możliwość nagrywania, w tym również w pętli? Wtedy instrument z sekwencerem. Nie wiem co JUNO potrafi w tym temacie. Kurzweil Artis nie ma sekwencera.

Yamaha P-515, Roland FA-07, Hammond XK-1c
Presonus Eris E5, AKG K271 MKII
Cytuj


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pierwszy keyboard/syntezator Koredor 1 78 14.08.2019 06:16
Ostatni post: Valtari
  Jaki syntezator KKwola98 21 3,104 04.05.2019 15:04
Ostatni post: Rychubil
  Pianino do nauki ale i jako kontroler MIDI qnewbie 7 2,750 22.01.2019 18:59
Ostatni post: qnewbie
  RD2000 jako pierwszy cyfrowy instrument..? mirimo 6 3,047 06.08.2018 10:45
Ostatni post: Rychubil
  Syntezator do 1500zł maciej90 13 4,637 19.07.2018 21:59
Ostatni post: hammond

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości