Ankieta: Barwy które Was inspirują pochodzą:
z VST
wbudowane w instrument od producenta
[Wyniki ankiety]
Uwaga: To jest publiczna ankieta, więc każdy może zobaczyć na co zagłosowano.

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowy klawisz z małym domowym studiem
15.06.2019, 00:58
Nowy klawisz z małym domowym studiem
Witajcie proszę o sugestię i rady a propo mojego rozumowania obecnej ery muzycznej.
Przymierzam się od roku do zakupu nowego klawisza z klawiaturą 88. Gram na pianinie->keyboardzie Yamaha dgx 620 od 7 roku życia (teraz 32). Pianino zostało w domu rodzinnym, a dgx sie sypie (ma 11 lat), klawiatura ma na 3 klawiszach mechaniczne uszkodzenia - haczą się podczas grania o inne klawisze i czasami są przebicia głośności 2 klawiszów - to chyba elektronika. Chcialbym wykorzystać stary keyboard jako klawiaturę sterującą do dzwięków VST.
W związku z powyższym potrzebuje nowego półprofesjonalnego syntezatora/worstation typu roland fa 08, Modx8. roland rd2000 lub inne (propozycje)
Do tego wkręciłem się w Daw, który chciałbym kupić. Testowałem, najbardziej są mi przyjazne Cubase, Ableton (prawdopodobnie wybiorę ten drugi ze względu na tryb seesion view). Loopowanie bardzo mnie zainspirowało. Stąd wymyśliłem, że zrobie sobie mini produkcje dla potrzeb własnych, taki BoX 2 klawisze + Pady. Tutaj ze względu na funkcjonalność myślę o PUSH2. Chciałbym mieć to tak zestawione abym mógł odgrywać live akty bez klikania myszką etc. Wszystko od podstaw - ewentualne sample na padach
Mam problem z wyborem finalnego sprzętu, nie wiem w jakie programy VST zainwestowac. Czy wystarczy mi wesja Ableton Suite? Czy może wersja lite i zestaw programów typu Native Instruments Komplete, keyscape, Arturia?
Ważne pytanie. CO jest lepsze: VST czy dźwięk z jakiegoś klawisza za 5000-9000 zł? Przepraszam jestem nie w temacie.
Do tego oczywiście nagłośnienie(monitory?), słuchawki, mikrofon do nagrywania delikatnych wokalów, partii bongosów i innych szmerów.
Pomieszczenie, niezaadaptowane jest to duży salon 5m/10m i tak raczej będzie musiało być (chyba że zrobię jaką ściankę działową).
Całkowity koszt do 15000zł
Dzisiaj, 13:06
RE: Nowy klawisz z małym domowym studiem
(15.06.2019 00:58)K0K0N napisał(a):  Witajcie proszę o sugestię i rady a propo mojego rozumowania obecnej ery muzycznej.
Przymierzam się od roku do zakupu nowego klawisza z klawiaturą 88. Gram na pianinie->keyboardzie Yamaha dgx 620 od 7 roku życia (teraz 32). Pianino zostało w domu rodzinnym, a dgx sie sypie (ma 11 lat), klawiatura ma na 3 klawiszach mechaniczne uszkodzenia - haczą się podczas grania o inne klawisze i czasami są przebicia głośności 2 klawiszów - to chyba elektronika. Chcialbym wykorzystać stary keyboard jako klawiaturę sterującą do dzwięków VST.
W związku z powyższym potrzebuje nowego półprofesjonalnego syntezatora/worstation typu roland fa 08, Modx8. roland rd2000 lub inne (propozycje)
Do tego wkręciłem się w Daw, który chciałbym kupić. Testowałem, najbardziej są mi przyjazne Cubase, Ableton (prawdopodobnie wybiorę ten drugi ze względu na tryb seesion view). Loopowanie bardzo mnie zainspirowało. Stąd wymyśliłem, że zrobie sobie mini produkcje dla potrzeb własnych, taki BoX 2 klawisze + Pady. Tutaj ze względu na funkcjonalność myślę o PUSH2. Chciałbym mieć to tak zestawione abym mógł odgrywać live akty bez klikania myszką etc. Wszystko od podstaw - ewentualne sample na padach
Mam problem z wyborem finalnego sprzętu, nie wiem w jakie programy VST zainwestowac. Czy wystarczy mi wesja Ableton Suite? Czy może wersja lite i zestaw programów typu Native Instruments Komplete, keyscape, Arturia?
Ważne pytanie. CO jest lepsze: VST czy dźwięk z jakiegoś klawisza za 5000-9000 zł? Przepraszam jestem nie w temacie.
Do tego oczywiście nagłośnienie(monitory?), słuchawki, mikrofon do nagrywania delikatnych wokalów, partii bongosów i innych szmerów.
Pomieszczenie, niezaadaptowane jest to duży salon 5m/10m i tak raczej będzie musiało być (chyba że zrobię jaką ściankę działową).
Całkowity koszt do 15000zł

Cubase i Ableton, to 2 różne produkty jeżeli chodzi o podejście do produkcji muzycznej. Cubase to typowo liniowy DAW, raczej do pracy w studio niż na scenie. Ableton został stworzony głównie do pracy na scenie, więc jego filozofia jest zupełnie inna. Koncentruje się głównie na przygotowaniu materiału pod live acty. Jeżeli więc głównie będziesz działa w swoim domowym studio, to Cubase, zaś jeżeli scena będzie Twoim głównym polem działania, to Ableton. Zwróć też uwagę na Bitwig, który jest konkurencją dla Ableton... ciekawy produkt.
Co do wersji Ableton, to Lite (Intro) ma znaczne ograniczenia co do ilości ścieżek oraz obsługiwanych kanałów audio. Jeżeli nie jest na tę chwilę ograniczenie dla Ciebie, to zacznij od Lite a najwyżej później podniesiesz się do wersji standard lub suite. Tu masz porównanie:
https://www.ableton.com/en/live/compare-editions/
Jeżeli chodzi o VST vs. stacja robocza, to nie ma tu większej różnicy w przypadku dźwięków syntetycznych. Stacje robocze pracują na próbkach (samplach), podobnie jak samplery VST np. Halion. Stacja robocza to taki keyboard typu Twojej Yamahy, natomiast z o niebo większą możliwością wpływania na brzmienia. Niewątpliwą zaletą stacji roboczych jest fakt, że są w zasadzie pozbawione latencji. W przypadku VST musisz się z nią liczyć. Podobnie ma się sprawa z syntezatorami cyfrowymi typu Ultranova a syntezatorami VST. Nie ma żadnej różnicy, poza tym, że w przypadku Utranova masz fizyczny kontakt z instrumentem (co nie jest bez znaczenia) a nie kręcisz myszką po ekranie (choć i to można obejść używając kontrolera typu Nektar Panorama P1). Oczywiście cały czas pozostaje sprawa latencji.
Jeżeli dobrze zrozumiałem, Twój pokój ma wymiary 5m x 10m, czyli w sumie 50m2. Wydaje mi się, że przynajmniej bez jakiejś zgrubnej adaptacji się nie obędzie, zwłaszcza jeżeli chcesz nagrywać instrumenty akustyczne i wokale. Jeżeli chodzi o wokale, to są dostępne ekrany, które w jakimś zakresie dają radę. Są tez kabiny, które można ustawić w pomieszczeniu. Wiele zależ od tego, jak pokój wygląda w tej chwili. Czy są w nim puste ściany? czy jest w nim dywan? zasłony? jak jest wysoki? W jakimś zakresie można dostosować akustycznie pokój przez jago umiejętną aranżację.
Obawiam się, że 15000 to trochę mało, jeżeli chcesz z nich wydać 5-9 tys. na instrument, to na cały osprzęt pozostanie Ci 6-10 tys. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaką jakością będziesz chciał się zadowolić. Pamiętaj jednak, że w miarę przyzwoite monitory to ok. 2 tys., zaś słuchawki to jakieś 500-1000. A gdzie mikrofony, interfejs audio lub mikser, kable, być może jakieś kontrolery... no i oczywiście oprogramowanie, ktore tanie nie jest.

DSI Mopho keyb./Pulse2/Blofeld/Ultranova/MOX6/Neutron/Model D/Numa Nero/TR-8/MPX16/Beatstep Pro/UFX1204/Novation Zero SL MkII/DT770/HD600/AKG K77/Focal Alpha 50/Cubase 10 Pro/V Collection 6/Spark 2&VDM/Korg Legacy/The Grand 3/AIR Instrument Complete 3/iZotope RX6&Ozone&Neutron.