Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problem z przyciskami
12.05.2019, 13:14, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.05.2019, 17:39 przez mar11111.)
#1
problem z przyciskami
Witam. Mam problem z z działaniem przycisków moim w pc3k. Podejrzewam, że są tam mikrostyki i są już niestety wypracowane. Czy znajdzie się ktoś mający wiedzę na ten temat??? Czy można jakoś wymienić??? A może wymienia się całe sekcje przycisków/ płytki pod przyciskami??? Wiedzę również że suwaki (dwa pierwsze A i B) też mają oznaki zużycia... Myślę że powinno się udać wymienić te elementy. Tylko o jakich parametrach są montowane?? Czy pozostaje mi serwis w tym temacie???

Za pomoc z góry dziękuje Smile

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
12.05.2019, 17:41,
#2
RE: problem z przyciskami
Ewentualnie może orientujecie się gdzie mogę znaleźć jakieś materiały (zdjęcia, filmy) z rozbiórki tego instrumentu? Zawsze można rzucić okiem może będzie widać jakie są podzespoły

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
12.05.2019, 19:57,
#3
RE: problem z przyciskami
Ja bym zadzwonił do dystrybutora na Polskę, mają też serwis. Ew. Jakiś znajomy elektronik może wymienić mikroprzelaczniki, takie elementy że świata elektroniki pewnie są standardowe.

Odpowiedz
13.05.2019, 10:35,
#4
RE: problem z przyciskami
Też myślę że podzespoły powinny być w miarę standardowe. A jak się dobrać do wnętrza? Żeby niczego nie uszkodzić????

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
13.05.2019, 16:51,
#5
RE: problem z przyciskami
Nie wiem czy PC3 jest tak samo złożony jak Sp4 ale zobacz ten wątek, bo zawiera zdjęcia z rozbiórki instrumentu. Wygląda na to że po odkręceni paru śrubek na spodzie dostanie się do środka jest już łatwe.

http://www.muzykuj.com/forum/showthread.php?tid=137

Odpowiedz
13.05.2019, 23:12,
#6
RE: problem z przyciskami
Zarówno potencjometry jak i przyciski pewnie da się naprawić bez ich wymiany jeśli problemy dopiero się zaczynają. Wystarczy je potraktować specjalnym płynem do poprawy styków (sprey). W przypadku potencjometrów to bardo proste bo jest dostęp bez rozbierania czegokolwiek bo psikasz trochę w rowek i kilka razy suwakiem trzeba powachlować i odczekać trochę i potencjometr powinien działać jak nowy (wymiana jest konieczna kiedy warstwa oporowa całkiem się wytrze a w pierwszej fazie to się zabrudza lub pokrywa się nalotem który pogarsza przewodzenie i do tego są te płyny).
Z przyciskami jest podobnie jeśli się fizycznie mechanicznie nie zepsuły to płyn też powinien pomóc ale tu już jest gorzej bo instrument trzeba rozebrać aby dobrać się do płyty z przyciskami. Przycisków nie trzeba wylutowywać tylko na płycie delikatnie na każdy prysnąć aby płyn się dostał do środka i kilka razy powciskać i również odczekać (aby wyschło).
Sprey kosztuje nie wielkie pieniądze więc warto zaczac od tego a jak nie pomoże dopiero trzeba mysśleć o wymianie fizycznej przycisków czy potencjometrów.
Ja dokładnie tak reanimowałem swojego Rolanda XP-80 w którym po wielu latach zaczął trzeszczeć potencjometr głośności oraz kilka przycisków nie działało za pierwszym razem albo trzeba było mocniej wciskać. Po tej operacji wszystko zaczęło działać jak nowe i to przez kilka lat aż poszedł na sprzedaż (i pewnie dalej komuś służy)

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
14.05.2019, 08:20,
#7
RE: problem z przyciskami
Konkretna pomoc, tak zrobię Smile Końcem tygodnia biorę się za to o ile coś mi planów nie zmieni.

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
15.05.2019, 19:23,
#8
RE: problem z przyciskami
Małe pytanko. Czy wszystkie przyciski i suwaki potraktować sprayem? Te działające również

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
02.06.2019, 01:54,
#9
RE: problem z przyciskami
Nie polecam eksperymentować ze sprejami. A jeśli już to b ostrożnie. Ja w pc3x wymieniałem kilkanaście naraz bo mocno już nie domagały. Wymieniałem w serwisie Kurzweila w Krakowie i kosztowało to grosze. Proponuje takie rozwiązanie.

Odpowiedz
02.06.2019, 19:38,
#10
RE: problem z przyciskami
Już przeprowadziłem regenerację Smile Ale nie wykluczam, że po sezonie jednak odwiedzę serwis w Krakowie.
Na dzień dzisiejszy wszystko działa jak należy. Jak tylko będę miał trochę czasu to wrzucę tu na forum przebieg naprawy. Mam kilka zdjęć z tej operacji, może się komuś przyda.

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
02.06.2019, 20:28,
#11
RE: problem z przyciskami
Koniecznie wrzuć zdjęcia, myślę że przyda się nie raz.

Odpowiedz
04.06.2019, 20:48,
#12
RE: problem z przyciskami
Oczywiście że będą zdjęcia. Myślę, że ten materiał będzie wartościowy dla potrzebującychSmile W swoich poczynaniach poszedłem daleko bo rozbierałem na pierwsze części cały instrument oraz każdy mikrostyk... czyściłem je z nalotu i lekkiego (tak jakby) nadpalenia, smarowałem preparatem i składałem. Zeszło mi połowę soboty z tą robotą ale chyba warto było.
Relację z naprawy wrzucę w pierwszej wolnej chwili.

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
04.06.2019, 21:46,
#13
RE: problem z przyciskami
Oglądam na Youtube "reduktor szumu", to videoblog Krzysztofa Bielewicza który rozbiera i naprawia wzmacniacze, odtwarzacze CD oraz ma serię porad z dziedziny audio.

Przydały by się takie filmiki z napraw różnych instrumentów klawiszowych, może spróbujesz sił Smile
Jest na Youtube gość który "otwiera" instrumenty i pokazuje jak są zrobione i co mają w środku ale to nie to samo co poradnik z naprawami Wink

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS