Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budżetowy keyboard dla początkującego.
26.02.2019, 20:17
Budżetowy keyboard dla początkującego.
Witajcie.

Czy możecie doradzić w temacie budżetowego keyboarda dla zupełnie zielonego w tych tematach człowieka? Najchętniej używka (możliwości vs budżet), ale może coś poniżej tysiąca PLN można kupić z nowych instrumentów?

Na co zwrócić uwagę? Nie zależy mi na bajerach w stylu disco-polo, na razie chcę się skupić na nauce gry na pianinie i na takim dźwięku mi zależy, reszta to dodatki, może w przyszłości.

Kiedyś znajomy miał PSR260, brzmiało całkiem znośnie a sprzedał 3 lata temu za jakieś 300 PLN. Więc obstawiam, że za powiedzmy 500PLN da się kupić coś fajnego.

W ogóle w nazwach modeli np. Yamahy zaszyte są jakieś informacje (np. PSR coś oznacza, PSE co innego itd), czy są zwyczajnie przypadkowe?
26.02.2019, 21:56
RE: Budżetowy keyboard dla początkującego.
Witaj.
Keyboard to określenie tak zwanego "samograja", czyli instrumentu posiadającego gotowe podkłady (style). Z kolei wśród osób nie zorientowanych w tematyce instrumentów klawiszowych keyboard mówi się na wszystkie elektroniczne instrumenty klawiszowe.
Typowy keyboard jest naszpikowany bajerami, które służą temu aby instrument grał sam, przy minimalnym udziale kogoś. kogo raczej nazwałbym "obsługantem" niż grającym muzykiem.

Wspomniana przez Ciebie seria PSR od Yamahy to właśnie takie samograje, a skoro wspominasz że chciałbyś się uczyć grać to tego typu instrument kompletnie się do tego nie nadaje !

Po pierwsze barwa fortepianu, na której Ci zależy, jest słaba. Po drugie klawiatury stosowane w keyboardach o ile są do zaakceptowania dla kogoś kto potrafi grać, to za wiele się na takiej nie nauczysz. Po trzecie "Disco-polowe" bajery o których wspomniałeś będą odciągać Twoją uwagę i zamiast nauki gry, będziesz się bawił puszczając gotowe podkłady.

Jeśli na prawdę chciałbyś nauczyć się grać to niezbędny jest instrument z odpowiednią do tego klawiaturą, no i brzmieniem fortepianu na wyższym poziomie niż w keyboardach, którego dynamikę i wybrzmiewanie będziesz się uczył kontrolować waśnie na odpowiedniej do tego klawiaturze.
Takim instrumentem jest Pianino cyfrowe. Jeżeli uprzesz się na keyboard jedyne czego się nauczysz to gdzie się naciska żeby grało Smile

Przy Twoim budżecie nie bardzo jest jak poszaleć, proponuję poczekać i dozbierać do Yamahy P45
Najtaniej widzę taką za 1400zł

https://www.ceneo.pl/36490430

To odpowiedni dla Ciebie instrument do początkowej nauki. Jeszcze raz namawiam abyś odpuścił sobie te PSR-y, no chyba że szukasz zabawki a nie instrumentu.
28.02.2019, 19:56
No właśnie czytam i czytam różne źródła i lekko dryfuję w kierunku pianina cyfrowego.
Te pokazane przez Ciebie jest zbyt kosztowne, ale kusi 88 klawiszy.
Z kolei patrzę (i słucham na youtube) np. Yamaha NP-12, nowe 800 PLN. Brzmieniowo nawet OK, tylko czy te 61 klawiszy będzie miało dla mnie (zielonego) znaczenie?

Z drugiej strony, budżetowe keyboardy mają zazwyczaj te 61 klawiszy, a patrząc w tych pieniądzach można znaleźć nienajgorzej brzmiące instrumenty. I często mają "wspomagaczki" nauki (choć Wy lepiej się na tym znacie i możecie ocenić czy to cokolwiek jest warte).

Patrzę np. na Casio CTK-3500, Yamaha PSR-E363, jest tego masa i średnio się w tym łapię.
28.02.2019, 22:01
Tak, mają różne wspomagaczki, podkłady, światełka i setki barw. Ale nie mają ważonej klawiatury.
Choć nie powiem, przegrałem 12 lat na klawiaturze keyboardowej (stanowczo za długo) 76 klawiszy (grając regularnie także na stage piano Yamahy przynajmniej raz na tydzień i czasem na akustykach) i żyję z pianinem cyfrowym dopiero od 3 lat a mam 24. 61 klawiszy to dla mnie "budka telefoniczna". Chyba, że na organy, to może być, syntezatory.

Yamaha P-515, Roland FA-07, Hammond XK-1c
Presonus Eris E5, AKG K271 MKII
03.03.2019, 18:51
No dobra, jakby się skupić na pianinie cyfrowym, nie keyboardzie.

Patrzę po sklepach i są np. Yamaha NP-12 (61 klawiszy) lub NP-32 (76 klawiszy). Poza ilością klawiszy pewnie są i inne różnice (jakie?).

Przypominam, że chcę dopiero zacząć naukę. Taki NP-12 wystarczy, czy jednak może za NP-32 warto wyasygnować dodatkowe kilka stówek.

A może jeszcze coś innego za podobne pieniądze?
03.03.2019, 22:09
Yamaha NP to jeszcze nie jest pianino cyfrowe. Idealnie byłoby znaleźć Ci Yamahę P-45 lub starszą P-35 używaną, pewnie w okolicy 1000-1100 zł można by kupić. Różnica tkwi w klawiaturze, przy czym mniejsza o liczbę klawiszy, choć to też ważne, a chodzi o to jaki klawisze stawiają opór, jak się zachowują podczas gry.
Jeśli chcesz koniecznie NP, to bierz NP-32 z uwagi na więcej klawiszy, mocniejsze nagłośnienie, będzie lepiej grało. Yamaha pisze na swojej stronie, że w NP-32 jest klawiatura Graded Soft Touch co jest minimalnym udoskonaleniem klawiatury keyboardowej. Poniższy filmik przedstawia różnice między popularnymi modelami klawiatur Yamahy.

https://www.youtube.com/watch?v=bR4KjsZ3UWM

NP-32 ma tę pierwszą, P-45/35 tę drugą.

Yamaha P-515, Roland FA-07, Hammond XK-1c
Presonus Eris E5, AKG K271 MKII