Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roland FP 30 z całym zestawem vs Elpiano SLP-210
26.10.2018, 19:13, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.10.2018, 19:15 przez balti.)
#1
Roland FP 30 z całym zestawem vs Elpiano SLP-210
Witam wszystkich Smile

Jestem nowym użytkownikiem na tej stronie i jak to spora większość, trafiłem tutaj z powodu wyboru pierwszego pianina cyfrowego. Nie mam żadnego doświadczenia w graniu na klawiszach, ale grałem jakiś czas na gitarze akustycznej, dlatego też pomyślałem, że chciałbym spróbować na pianinie cyfrowym.

Początkowy budżet 2100-2200zl
Pianino cyfrowe o którym myślałem to Roland FP-30

Początkowo miałem kupić wersje z jednym pedałem i jakimś tam stojakiem, ale coraz bardziej przekonuję się do całego zestawu ( statyw + 3 pedały) ale taka wersja jest droższa o około 600-700 zł.

Czy warto przeznaczyć aż 2800 zl, żeby mieć "cały zestaw"

Zobaczyłem później, że w tej cenie znajduję się też Elpiano SLP-210

Które z wyżej wymienionych wersji byłoby lepsze dla początkującego?
Czy możecie doradzić, czy warto kupować wersje z statywem i 3 pedałami, czy jednak wersja bez "całego zestawu" też jest wystarczająca?

Odpowiedz
26.10.2018, 20:52,
#2
RE: Roland FP 30 z całym zestawem vs Elpiano SLP-210
Witaj Smile
Przede wszystkim zacznij wpierw od nauki na tym instrumencie a potem dopiero inwestuj w pianino. Najlepiej jak zaczniesz od kilku prywatnych lekcji, które nauczą Cię więcej od zakupu nie wiem jak świetnego instrumentu.
Jeśli już taki budżet a jesteś dopiero początkujący na klawiaturze, to listwa trójpedałowa nie jest niczym pilnym.
Bardziej poleciłbym jakąś Yamahę (P45, P115, P125) lub Kawaia (ES110), potem Rolanda ale już na pewno nie Elpiano czy Casio.
Pozdrawiam

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
26.10.2018, 21:43,
#3
RE: Roland FP 30 z całym zestawem vs Elpiano SLP-210
Na początek mam zamiar kupić sobie ten kurs: https://www.elpiano.pl/kurs/ oraz książkę "nauka gry na pianinie klechniowska" (Oczywiście z czasem mam zamiar wziąć parę lekcji prywatnych) . Myślałem też o yamaha p115, ale zdecydowanie bardziej spodobały mi się dżwięki Roland FP-30, dlatego też padło na niego. Słyszałem że Roland ma cięższa klawiaturę, być może dlatego mówisz, żeby na początku Rolanda nie brać. Dodam że też mam swoje lata i to nie będzie tak, że odłożę instrument i się będzie kurzyć Tongue

Jeżeli mógłbyś trochę opisać, dlaczego akurat dla początkującego lepsza będzie yamaha, a nie ten Roland to byłbym bardzo wdzięczny Wink

Odpowiedz
26.10.2018, 22:44,
#4
RE: Roland FP 30 z całym zestawem vs Elpiano SLP-210
Szkoła Klechniowskiej, to jak najbardziej trafiony materiał do nauki od podstaw ALE! pod warunkiem ścisłej kontroli nauczyciela - żywego nauczyciela, który będzie widział, kontrolował i korygował pracę twoich rąk, postawy itp. elementów aparatu gry. Lekcje online są połowicznym rozwiązaniem, dobrym dla kogoś, kto już ma w miarę ustabilizowaną technikę. Tak więc nadal radzę postarać się o prywatne lekcje lub kurs dla dorosłych ale pod kontrolą nauczyciela fortepianu.
Dlaczego Yamaha a nie Roland? Z powodu pracy klawiatury.
Ten model Rolanda ma akurat dość ciężko pracującą klawiaturę (PHA-4) w swojej głębszej części, co nie jest zbyt pożądane, zwłaszcza w nauce. Żeby źle nie zrozumieć - ciężka klawiatura nie oznacza gorszej, gdyż są ciężkie klawiatury, które pracują równo. W FP-30 klawiatura na końcu klawisza pracuje ciężej niż na jego początku a tak nie powinno być. Klawiatura powinna pracować równo na całej swojej długości klawisza. Jest to minus z którym można żyć ale dla uczącego się, początkującego pianisty raczej nie wskazany.
Yamaha może nie ma tzw wymyku klawiatury i przyjemnej w dotyku imitacji kości słoniowej, co ma akurat Roland ale nie zagraża zmanierowaniu aparatu gry. Najlepiej jednak ta kwestia prezentuje się u Kawaia - to są najlepsi fachowcy od klawiatur fortepianowych w instrumentach cyfrowych.
No cóż - wybór instrumentu, to często spory kompromis pomiędzy pracą klawiatury a brzmieniem. Mnie Roland FP-30 również skusił swoim brzmieniem fortepianu ale jego klawiaturę nadal jeszcze lubię Wink

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
27.10.2018, 19:32,
#5
RE: Roland FP 30 z całym zestawem vs Elpiano SLP-210
Dziękuje za odpowiedzi.
W następnym tygodniu prawdopodobnie się zdecyduję na kawaia Wink

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,188 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Roland FP10 vs Yamaha P45 vs Casio CDP-S110 Borys17 0 333 22.11.2023, 13:59
Ostatni post: Borys17
  Roland FP-10BK vs GO88 therjm_ 2 413 13.11.2023, 17:33
Ostatni post: pawelsz
  Dynatone slp-210 wh Przemas45 1 375 17.09.2023, 15:55
Ostatni post: Valtari
  Czy mnie słuch nie myli? FP-10 vs P45 cs S110 AntKampino 6 1,631 18.08.2023, 11:01
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS