Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybór dla początkującego czyli od CT-X700 (przez PR E463 EW410 P45 P115) do P-125
13.10.2018, 12:43, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.10.2018, 21:25 przez Arten.)
#1
Wybór dla początkującego czyli od CT-X700 (przez PR E463 EW410 P45 P115) do P-125
Planuję zakup "porządniejszych klawiszy"

Moja historia w skrócie:

Jako dzieciak dostałem kiedyś na gwiazdkę Casio -CTK-471 - straszna zabawka/tandeta, chciałem iść do szkoły muzycznej niestety brak normalnego pianina mnie zdyskwalifikował ... poszedłem więc na skrzypce

Od jakiegoś czasu gram na gitarach - zarówno elektryk jak i akustyk.

Ostatnio podczas wizyty w sklepie muzycznym (kupowałem pierdołki do gitary) zagadałem ze sprzedającym na temat klawiszy. I tutaj zaskoczył mnie nowym produktem Casio CT-X700 - pomimo że byłem sceptycznie już nastawiony do tej firmy to miło się zaskoczyłem. Pianino ma tryby do nauki (co prawda nie ma podświetlanych klawiszy, jednak to podobno bardziej bajer z tego co czytam na forum).

I teraz pytanie do Was - czy warto w to iść czy może jest jakaś alternatywa ?
Zakładam budżet 1000 zł na instrument (wiadomo dojdzie do tego stojak i pewnie jakieś lepsze siedzisko będę musiał wykombinować).
Być może jest jakaś inna firma / model godny uwagi ?

Zaznaczam tutaj że będę się uczył praktycznie od postaw, znam ledwie kilka zagrań na pamięć i to tyle.

Oglądałem prezentację:

https://youtu.be/tKpqIG2wBgk

I wydaje mi się że na moje obecne potrzeby w zupełności wystarczy, oczywiście jeśli już ogram ten instrument na 100% wtedy założę nowy wątek w tym dziale i będę szukał czegoś innego.

Odpowiedz
13.10.2018, 13:09,
#2
RE: Casio CT-X700
Kup to co Tobie się podoba. Jeśli Tobie podoba się Casio to bierz ale żebyś kiedyś nie był rozczarowany, że za niewiele więcej możesz kupić wiele lepiej brzmiący instrument. Mam na myśli Yamahę serii PSR, które szczerze najbardziej polecam Smile
Pamiętaj że w sklepie będą Ci polecać to co mają na stanie i to co im się najlepiej sprzedaje. Trochę już na ten temat było na forum więc możesz poczytać.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
13.10.2018, 13:27,
#3
RE: Casio CT-X700
Dziękuję, podjadę jeszcze kilka razy do sklepu na spokojnie się przymierzyć. Czy masz na myśli jakiś konkretny model PSR ?

Odpowiedz
13.10.2018, 14:05,
#4
RE: Casio CT-X700
Yamaha z serii Psr e. Nie wiem czy w zasięgu Twojego budżetu byłaby Psr e463.

Odpowiedz
14.10.2018, 17:02,
#5
RE: Casio CT-X700
Zapytam się jeszcze - w modelach Casio klawiatura jest z klawiszy takich jak w pianinach - czy będzie miało to wpływ na mechanikę gry ? Gdyż u Yamahy klawisze nie są "pełne"

Czy rozważając E463 warto dołożyć do EW410 ? Klawiatura ma wtedy 77 klawiszy ?

Pytam pod kątem nauki gry.

Chciałem się jeszcze zapytać czy ktoś miał okazję w tych dwóch modelach porównać metody nauczania przez instrument ?

W casio widziałem że jest tryb który pokazuje które palce danej ręki, wygra dźwięki po czym czeka na użytkownika.

W yamasze nie mogłem tego znaleźć (albo nie wiem jak to się nazywa) aby zobaczyć na youtube ...

Generalnie na zagranicznych forach wyczytałem że lepiej wziąć wersję CT-X800 - ze względu na usb. Jednak u nas to już koszt 1250 zł - po drodze mam E463 za niecałe 1200 lub W410 za 1500

Odpowiedz
14.10.2018, 21:04,
#6
RE: Casio CT-X700
Mechanizm i praca klawiatury w keyboardach nie ma nic wspólnego z pracą pianina akustycznego. Niech nie zmyli Cię wygląd klawiszy, czy "pełne" czy podcięte wszystkie mają prosty mechanizm. Są to lekkie klawiatury jeżeli chodzi o grę i jeżeli ktoś chce się uczyć grać na poważnie to nie nadają się do tego.
Zresztą zobacz jak zrobione jest to Casio
https://www.youtube.com/watch?v=iAcNjVdd25w

Co do ilości klawiszy to grając na dwie ręce 61 klawiszy zawsze będzie za mało.
Wszystkie te funkcje "uczące" gry nie zastąpią lekcji z nauczycielem

Odpowiedz
14.10.2018, 21:08,
#7
RE: Casio CT-X700
Tak, wiem stąd zacząłem się zastanawiać nad P45

Odpowiedz
14.10.2018, 21:16,
#8
RE: Casio CT-X700
Jeśli finansowo dasz radę to nawet się nie zastanawiaj ! Nie będziesz miał bajerów i brzmień tylko parę, ale za to barwa fortepianu to jak będziesz mógł kontrolować dynamikę za pomocą tej klawiatury powinny Cię ucieszyć. No w przeciwieństwie do keyboardów na tym instrumencie da się nauczyć grać Smile

Odpowiedz
14.10.2018, 21:19,
#9
RE: Casio CT-X700
Jedyne czego się boję to właśnie nauka gry, że bez tych "samouczkow" nie pójdę dalej

Odpowiedz
14.10.2018, 21:36,
#10
RE: Casio CT-X700
Ale te samouczki nie uczą dobrze. To tak jak nauka tańca za pomocą programu komputerowego.
Nie wystarczy pokazać który klawisz nacisnąć którym palcem, uwierz mi ! Nauczyciel nauczania początkowego pomoże opanować takie ćwiczenia że potem palce same śmigają po klawiaturze a Ty nawet możesz na nią nie patrzeć.

Odpowiedz
14.10.2018, 22:24,
#11
RE: Casio CT-X700
Weź sobie do serca to co napisał Valtari. Żaden keyboard! Do nauki tylko pianino plus żywy nauczyciel.
P45 to najlepsza propozycja z najtańszych pianin.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
15.10.2018, 12:27,
#12
RE: Casio CT-X700
Właśnie zrobię tak, że wezmę P45, do tego na początek wykupię jakiś kurs online co by się nauczyć nut i grania na dwie ręce, a później już jakieś lekcje indywidualne.

Dziękuję Wam za objaśnienie i wyrozumiałość.

Jeszcze chciałem się zapytać, bo może trafi się używka- czy warto się w to bawić? Oczywiście kupowałbym z gwarancją. Czy ten model ma jakieś typowe wady ?

Wiadomo jeśli trafi się coś za 1100 z roczną gwarancją to biorę (wczoraj takie było na olx). Natomiast powyżej już raczej nie... I wtedy nowe

Ciekawostka co do CT-X700 / 800 - u nas różnica 250 zł, a w niektórych krajach 20 dolarów

Odpowiedz
15.10.2018, 13:16,
#13
RE: Casio CT-X700
Zakup P45 to bardzo dobra decyzja Smile
Jeśli trafisz używany, to sprawdź go dobrze. Patrz też od kogo kupujesz i kieruj się intuicją, bo to może też podpowiedzieć jaki prawdziwy zamiar miał sprzedający pozbywając się pianina. Używany z gwarancją to rzadkość i niewielka różnica w cenie ale szukaj.
Co do nauki, to proponowałbym raczej najpierw lekcje u nauczyciela a potem wsparcie lekcjami online ale jak uważasz.
Powodzenia i gratuluję raz jeszcze słusznych decyzji Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
15.10.2018, 13:20,
#14
RE: Casio CT-X700
Już to kiedyś pisałem ale powtórzę pewną zależność, otóż na pianinie cyfrowym głównie się gra a mniej grzebie w menu i używa przycisków, natomiast w keyboardzie odwrotnie Smile
Dlatego przy wyborze P45 głównie trzeba sprawdzić klawiaturę, bo jeśli była intensywnie i długo użytkowana przez kogoś z ciężką ręką to może się "wytłuc". Objawy to głośna praca i luzy (klawisze bujają się na boki).
Więc przy używce poproś o zdjęcia, takie aby była widoczna klawiatura, czy klawisze są równe i tworzą jeden równy "parapet" Potem osobiste oględziny, nie baw się w wysyłkę bez zobaczenia instrumentu na żywo, bo sprzedający zapewne powie że jest w idealnym stanie a może okazać się coś innego.
Nauka gry jeszcze przed Tobą ale musisz jednak sprawdzić jak pracuje klawiatura. Naciśnij każdy klawisz jeszcze przed włączeniem instrumentu, żeby usłyszeć jak głośno pracuje mechanizm. Zobacz czy klawisze nie bujają się na boki. Potem przy załączonym instrumencie ponownie naciśnij każdy klawisz z możliwe taką samą siłą i posłuchaj czy każdy wyzwala jednakowo głośny dźwięk.
Sprawdź też ze słuchawkami, czy gniazdo wtykowe nie wprowadza trzeszczenia, czy tworzy dobre połączenie z wtykiem od słuchawek.

Odpowiedz
16.10.2018, 16:17,
#15
RE: Casio CT-X700
Panowie zmiana planów - jednak nie wezmę P45

Miałem wziąć już P115 ale zauważyłem że wyszła nowa P125 którą mogę mieć w tej samej cenie co P115.

Wobec tego zapytam czy są jakieś przeciwwskazania dla tego modelu ?

Odpowiedz
16.10.2018, 17:32,
#16
RE: Casio CT-X700
Nie ma żadnych przeciwwskazań Smile Dafik właśnie taki model kupił jak widać jest zadowolony.

http://www.muzykuj.com/forum/showthread....0#pid12850
Zobacz ostatnie posty

Odpowiedz
17.10.2018, 22:19,
#17
RE: Wybór dla początkującego czyli od CT-X700 (przez PR E463 EW410 P45 P115) do P-125
Chciałem jeszcze raz podziękować wszystkim za uratowanie skóry przed tandetą.

Dzisiaj już odebrałem pianino P-125 wraz z słuchawkami AKG K240

O pianinie:

Już samo pudełko budzi respekt, zapowiadając że mamy do czynienia z pełnowymiarowym pianinem (88 klawiszy).
W pudełku ładnie zapakowane pianino, zasilacz, pedał oraz pulpit do nut.
Jeśli chodzi o mechanikę klawiatury - bardzo przyjemna, lekka wciskająca się a zarazem masywna.
Dźwięk to bajka, nie mam się do czego tutaj przyczepić, oczywiście mamy możliwość używania dodatkowych dźwięków wgranych.

Osobiście wybrałem kolor czarny gdyż bardziej mi się podoba, zamawiam także narzutę ochronną co by się niepotrzebnie nie kurzyło w ciągu dnia.
Być może w przyszłym tygodniu otrzymam już statyw (L-125) akurat nie mieli już czarnych w sklepie - to wtedy wrzucę jakieś zdjęcie.

O słuchawkach:

Myślałem o AKG K271 jednak potrzebowałem słuchawek mniej studyjnych; odrobinę bardziej uniwersalnych. Z racji tego, że to też pierwsze moje słuchawki tego typu nie chciałem od razu tracić majątku, a bardziej poznać swój gust muzyczny i z myślą o przyszłych wiedzieć czego chcę.
Tak więc wybrałem AKG K240 MKII

Same słuchawki otrzymujemy w ładnym opakowaniu - z dodatkowymi welurowymi gąbkami, 2 kablami (jeden zwykły drugi spirala) a także wkręcana przejściówka Jack)

Jeśli chodzi o brzmienie - jest bardzo czyste. Słychać, że słuchawki nie ingerują (aż tak) w dźwięk. Słuchanie muzyki z komputera czy telefonu jest inne - nie mówię czy gorsze czy lepsze jednak wydaje się znacznie czystsze - co mi osobiście pasuje. Należy zwrócić uwagę, że są jeszcze nowe i po jakimś czasie powinny brzmieć jeszcze lepiej. Bardzo wygodne, u mnie idealnie zakrywają uszy.

Ponieważ gram również na gitarze elektrycznej - interesowało mnie jak się tutaj zachowają - tutaj również miłe zaskoczenie. Dźwięki są czyste i wyraźne, także nie będę przeszkadzał już domownikom gdy w nocy weźmie mnie ochota na granie.

Ale gdy podłączyłem je do pianina - to myślałem że ich nie mam na głowie Big Grin - na serio mocno się zdziwiłem - tutaj brzmienie naprawdę godne polecenia i odnoszę wrażenie że ich długo nie zmienię.

Podsumowanie:

Jak ktoś spojrzy na temat od początku - zapewne się zdziwi - z keyboard'a za 1000 zł zmieniłem decyzję na pianino za prawie 2,5 razy tyle. Owszem to prawda ale myślę że należy sobie tutaj zadać pytanie "jak zamierzam grać?" - w moim przypadku muzyka to osłoda życia, gra na pianinie zawsze była jakimś marzeniem z dzieciństwa i teraz mam okazję je realizować. Ucząc się na pianinie mam możliwość położenia solidnego fundamentu, gdzie za jakiś czas nie będę miał problemu z przejściem na keyboarda czy "inne zabawki" natomiast w drugą stronę to już nie zadziała.
Tak oto z CT-X700 zacząłem rozważać PR-E463 (~1200zł) jednak trochę mało klawiszy... EW410 (~1500zł) no ale za 1600 mam pełno prawne pianino P-45 - ale mogłoby mieć więcej wyjść, kilka opcji - więc P115 - ale jako że wyszedł w tym roku nowy model P125 w cenie gdzieniegdzie mniejszej od P115 - wybór był już prosty.

Dlaczego piszę tą odpowiedź ? Ponieważ z pewnością nie jedna osoba stanie przed poważnym dylematem zakupu i mam nadzieję że moja historia w jakiś sposób pomoże naprowadzić na właściwy tor. Pozwoliłem sobie również edytować tytuł tematu, aby inni mogli łatwiej znaleźć ten wątek.

Jeśli kogoś interesuje to kupowałem w Guitar Center - w Łodzi - bo tanio i na miejscu. (jeśli moderacja uzna to za jakąś formę reklamy to proszę usunąć ostatnie zdanie).

Odpowiedz
17.10.2018, 23:15,
#18
RE: Wybór dla początkującego czyli od CT-X700 (przez PR E463 EW410 P45 P115) do P-125
Gratuluję znakomitej decyzji Smile
Wierzę że ten instrument będzie dla Ciebie narzędziem rozwoju oraz źródłem inspiracji muzycznych.
Z mojej strony dziękuję za krótką lecz treściwą recenzję, która na pewno tu na forum jeszcze nie jednemu się przyda i może się przyczynić do właściwej decyzji.
Otrzymujesz za nią punkt w reputacji.
Pozdrawiam serdecznie Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
18.10.2018, 11:04,
#19
RE: Wybór dla początkującego czyli od CT-X700 (przez PR E463 EW410 P45 P115) do P-125
Super że tak to się potoczyło ! Można powiedzieć że przeszedłeś ewolucję od zabawki do instrumentu muzycznego Smile No i ważne w tym wszystkim jest też to że mogłeś pozwolić sobie na znaczące przekroczenie początkowego budżetu. No bo co doradzić komuś, kto szuka instrumentu do nauki dla dziecka przy budżecie max 1200zł gdzie prawdopodobnie każde 100zł więcej to już nie lada wyzwanie.
Taki wątek był nie dawno.
Inna sprawa że sama nauka gry na instrumencie, to nie tylko zdobywanie co raz to większych umiejętności, ale też zaczynamy inaczej postrzegać samą muzykę. Muzyka przestaje być jedną mieszaniną - zupą, którą traktujemy jak jeden smak nie mając pojęcia jakie są jej składniki.
Zaczynamy się uwrażliwiać, słuchamy utworów a nie tylko je puszczamy aby umiliły nam czas w trakcie jazdy autem czy innych zajęć. Wsłuchujemy się w poszczególne składniki utworu, w to co jest dalej w tle poza główną melodią. A następnie wyobrażamy sobie gdzie ten utwór znajduje się na klawiaturze, w jakiej jest tonacji.

Bardzo fajnie opisałeś Twoje doznania związane z zakupem, wspominając dodatkowo że muzyka dla Ciebie jest osłodą życia. Niech nią będzie ta wykonywana osobiście Smile
Zaglądaj nadal na forum, z pewnością możesz pomóc w kolejnych tego typu sytuacjach

Pozdrawiam

Odpowiedz
18.10.2018, 11:38,
#20
RE: Wybór dla początkującego czyli od CT-X700 (przez PR E463 EW410 P45 P115) do P-125
(18.10.2018, 11:04)Valtari napisał(a): Zaglądaj nadal na forum, z pewnością możesz pomóc w kolejnych tego typu sytuacjach

Również zachęcam do kolejnych odwiedzin na forum oraz dzielenia się z nami kolejnymi spostrzeżeniami względem P125.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
18.10.2018, 21:47,
#21
RE: Wybór dla początkującego czyli od CT-X700 (przez PR E463 EW410 P45 P115) do P-125
Jak najbardziej na forum spoglądam, od jakiegoś czasu myślałem o jakimś kanale na youtube (bardziej pod grę na gitarze) jednak w sumie wrzucenie jakichś kwestii użytkowych będzie dla wielu pomocne Smile

Odpowiedz
18.10.2018, 22:07,
#22
RE: Wybór dla początkującego czyli od CT-X700 (przez PR E463 EW410 P45 P115) do P-125
Jest taki dział Smile
http://www.muzykuj.com/forum/forumdisplay.php?fid=243

Możesz wrzucić coś, z Twojego repertuaru gitarowego. Posłuchaj utworów Jaricza i zerknij na jego profil, ma Gibsona Les Poul. Może to ośmieli Ciebie aby coś swojego wrzucić.

Odpowiedz
18.10.2018, 22:42,
#23
RE: Wybór dla początkującego czyli od CT-X700 (przez PR E463 EW410 P45 P115) do P-125
(18.10.2018, 21:47)Arten napisał(a): ... wrzucenie jakichś kwestii użytkowych będzie dla wielu pomocne Smile

jak najbardziej zachęcam Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Perkusja dla 9-latka. celgz 4 598 21.02.2024, 18:42
Ostatni post: celgz
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,194 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Roland FP10 vs Yamaha P45 vs Casio CDP-S110 Borys17 0 333 22.11.2023, 13:59
Ostatni post: Borys17
  Czy mnie słuch nie myli? FP-10 vs P45 cs S110 AntKampino 6 1,633 18.08.2023, 11:01
Ostatni post: Valtari
  Budżetowy keyboard dla początkującego. greggo-r 205 180,282 29.06.2023, 18:43
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS