Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
23.05.2018, 13:25,
#1
Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Witam wszystkich, zwracam się do Was z prośbą, bo... mam pewien dylemat z wyborem stacji roboczej.

Chciałbym przesiąść się ze swojej Yamahy PSR-3000 na coś świeższego i uniwersalnego, coś co będzie wygodne do gry na żywo, jak i do tworzenia muzyki z dodatkowym softem, ale też do szybkiego nagrywania patternem (dogrywanie ścieżek na żywo). Jeśli chodzi o grę na żywo, to raczej w zaciszu domowym, kawałki fortepianowe ale i muzyka rozrywkowa pod backing tracks i na stylach (możliwość ukręcenia jakiegoś beatu na czasie, ale i w miarę dobrego odwzorowania gitar i styli pod kapele rockowe. Klawisze ważone lub półważone, sporo dobrego czytałem o Ivory Feel G w FA08.

Jakiś czas temu rozważałem Rolanda FA08 i Yamahę MOXF8, ale nie mogę się zdecydować. Czy do tego Rolanda i Yamahy mogę szybko wrzucić gotowe ścieżki wav lub mp3 do odtwarzania w tle, czy nie ma jakichś ograniczeń co do wielkości pliku lub innych problemów?
Czy grał ktoś na jednej i drugiej klawiaturze i może coś powiedzieć? Jak to jest z systemem do arpeggio, widuję czasami komentarze, że Yamaha ma więcej ustawień w tej kwestii, ale może ktoś wie coś więcej?

Jeśli do ok. 6500 zł warto spojrzeć też na jakieś inne modele, to poproszę o taką wskazówkę. Pewnie więcej pytań wyjdzie w trakcie.

Odpowiedz
23.05.2018, 13:41,
#2
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Witaj.
Przerzucasz się z Yamahy PSR 3000 która jest typowym keyboardem - aranżerem.
Wspominasz że chcesz korzystać ze styli, wiesz o tym że zarówno w tym Rolandzie jak i Yamasze nie ma styli (podkładów) ?

Odpowiedz
24.05.2018, 18:27,
#3
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
W instrukcji do MOXFa widziałem coś takiego jak Performances List o nazwach wywołujących bezposrednie skojarzenie ze stylami, stąd pytanie. Wiem też, że wiele mozna zdziałac samymi arpami. Zasadniczo bardzo rzadko mam potrzebę gry ze stylem, ale na rodzinnej imprezie mogę być poproszony np. o zagranie jakiegos Bialego Misia, pytanie co na to taki MOXF8 lub FA08 ?

Odpowiedz
24.05.2018, 20:51,
#4
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Zrobisz wszystko wklepując nuta po nucie, tworząc kolejne ścieżki w sekwencerze. Czyli trzeba sobie po prostu cały utwór skomponować od zera. Takie jest też przeznaczenie tego typu instrumentów.

Zestawy brzmień rozłożone na klawiaturze, które określamy jako performance, robią robotę ale w "Białym Misiu" słabo pomogą, chyba że sobie taki perform zbudujesz.

https://www.youtube.com/watch?v=N53-unQLAVk

Odpowiedz
24.05.2018, 22:24, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.05.2018, 22:41 przez pawelsz.)
#5
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Widzę, że pytasz o takie rzeczy jak arpeggio i odwzorowanie gitar. W tych kwestiach wg mnie Yamaha zdecydowanie góruje, choć MOXFa praktycznie nie używałem, ale mam co jakiś czas kontakt z Motifem ES i tam te performy to są różne, bywają i takie że jest rytm i można do tego grać. MOXF ma też tryb pattern.
Użytkownik Rolanda FA-07.
Ogólnie mam wrażenie, że Yamaha jest bardziej sterylna w brzmieniu co nie zawsze jest wadą. Nie wiem ile się zmieniło w brzmieniu między ES a XF. A niektóre instrumenty akustyczne mogą nawet brzmieć lepiej. Roland pokazuje pazurki w elektronice głównie, choć nie tylko.
Jedyne wejście do Rolanda jeśli chodzi o importowanie plików czy to midi czy audio to jest karta pamięci, a nawet odpowiednie foldery na niej (i istnieje bodajże ograniczenie max 200 plików w folderze), a nie np. folder główny karty, także nie da się puścić nic z pendrive'a na szybko. Nie wiem jak MOXF być może sprawniej.
Co do klawiatur to GHS Yamahy jest całkiem przyjemna, pianista się nie wywróci, ani keyboardowiec palców nie połamie. Ivory Feel-G będzie bardziej fortepianowa w akcji, ale pewnie mniej uniwersalna.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
24.05.2018, 23:32, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.05.2018, 23:37 przez Maestro.)
#6
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Obecnie mam w domu pianino cyfrowe i PSR-3000, o ile do pianina siadam często to z keyboardu obecnie korzystam naprawdę rzadko, jeśli nie wcale Smile
No ale pianino nie daje tego wszystkiego, co by się chciało mieć. Nie mniej jednak szkoda trochę, że w przypadku potrzeby zagrania czegoś na szybko, nie miałbym teraz takiej możliwości bez uprzedniego przygotowania. Keyboardy/aranżery mają z kolei problem z klawiaturami (na ogół krótkie i maślane), nie dadzą też tyle możliwości zabawy z dźwiękiem co syntezator. A jest jakaś baza utworów/styli (jak to nazywać?), skąd bezpłatnie lub za opłatą można pobrać takie performance pod MOXFa 8 lub FA08, gdybym potrzebował?

Dzięki za opinię Pawle, jeśli dobrze rozszyfrowałem imię. Za długo byłem w trybie edycji dopisując coś co parę chwil Smile
Ale kładę się za moment bo już padam, jutro jeszcze raz to przetrawię i pewnie się odezwę.

Odpowiedz
26.05.2018, 10:34,
#7
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Jedyne co mi przychodzi do głowy to bazy takie jak utworki czy midi24 czy camaro24 choć nie korzystałem z żadnej z nich jak dotąd. Na pewno piki .mid całych "songów" tam znajdziesz.
A do zestawienia FA08 i MOXF8 dorzuciłbym jeszcze Korga Krome 88, co by trochę zamieszać, choć nie mam pojęcia jak się ma tamta klawiatura NH do dwóch poprzednich Wink
Paweł

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
29.05.2018, 10:59,
#8
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Dzięki Paweł, ale w sumie KORGa odrzuciłem w trybie wstępnej selekcji, sporo osób na forach, w tym też zagranicznych pisało, że jego klawiatura wypada znacznie słabiej w porównaniu do MOXF8 i FA08.

Myślę, że często będę korzystał z nagrywania patternów LIVE, czyli dogrywanie ścieżek w czasie rzeczywistym, bo tak najszybciej można uchwycić pomysły, którą chodzą po głowie. Pewnie w drugiej kolejności DAW, bo na to trzeba dłuższej chwili. Nie wiem czy dobrze odczytałem, ale MOXF8 ma chyba tylko 4 ścieżki do nagrywania w tym trybie, pomimo 16 dostępnych kanałów sequencera, tzn. że mogę nałożyć na siebie max 4 ścieżki nagrywane w tym trybie? Czy orientuje się ktoś czy w MOXFie można sobie jakieś wzorce pozapisywać pod INTRO, FILL-IN itd, jak w Rolandzie FA08?

Istnieje też różnica w działaniu samplera, bo w Rolandzie mamy 16 padów, pod które można wrzucić customowe sample, ale nie można nimi grać na klawiaturze jak w MOXF8 (swoją drogą, nie wiem czy w praktyce granie takim samplem ma sens). Nie wiem też czy w MOXFie, da się użyć kilku takich wgranych sampli jednocześnie, czy można zastosować jako layer do grania prawą ręką, albo czy można statycznie z buttona nałożyć ze 2-3 sample by grały w tle.

Pewnie trochę się jeszcze pobujam z wyborem, bo trudno mi teraz określić co mi się przyda, a co nie. Życie mnie nauczyło, że że wiele opcji dostępnych w sprzęcie jest czasem zwykłym marketingiem i w starciu z rzeczywistością w ogóle nie jest praktyczne. Myślałem, żeby zamówić 2 instrumenty do sklepu i wybrać jeden z nich po teście, tyle, że na takim rozwiązaniu traci się na start jakieś 8-9 stówek, bo ceny stacjonarne bywają sporo wyższe niż te z neta. A 800 zł to już jakieś monitorki do odsłuchu Smile Druga sprawa, pewnie nie byłbym w stanie w ciągu godziny obadać tych wszystkich funkcji bez podążania za instrukcją, a wątpię by ktoś w salonie zademonstrował jedno i drugie lub udzielił odpowiedzi na jakiekolwiek pytania wychodzące poza podstawowy opis instrumentu Smile

Odpowiedz
29.05.2018, 14:04,
#9
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Da się grać samplami na klawiaturze w Rolandzie FA!!! Smile

Każde "miejsce" na "sampel" (powiedzmy po ludzku próbkę Smile ) ma swoje miejsce na klawiaturze, poczynając od C wielkiego. Jest to pierwsza próbka w pierwszym (BANK 1) banku sampli. I to tak idzie dalej od C, 4 banki sampli x 16 sampli w górę klawiatury po kolei, kończy się na d#4. Zyskujemy przy tym odtwarzanie sampli z dynamiką z klawiatury, pady zawsze grają z głośnością najwyższą 127. Wystarczy tylko w danym studio set ustawić jedną z partii jako PAD PART, domyślnie jest to part 16. Co ważne, można robić poprzez KBD SWITCH podziały wielowarstwowe na klawiaturze łącząc partię padów z innymi partiami modułu instrumentu w dowolnym zakresie na klawiaturze. Polifonia dla odtwarzania sampli wynosi 8 głosów mono lub 4 stereo (lub pewnie pośrednie wartości jeżeli mamy jedne sample mono inne stereo, osobiście używam mono bo zależy mi na polifonii).
Regulacja głośności sampli niestety jest tylko indywidualna dla każdego sampla i trzeba każdy ustawić osobno, choć da się to zrobić względnie szybko używając pokręteł i padów żeby nie zaklikać przycisków na śmierć Wink Można zrobić tak, żeby sampel był wyciszany po puszczeniu klawisza lub żeby wybrzmiał do końca a nawet go zapętlić. Można też zdecydować czy ma na niego działać globalny efekt TFX (polecam ustawić delikatny reverb, uwaga: działa na cały instrument łącznie z audio input).

Linki do YouTube jak to działa znajdziesz w innym moim wątku
http://www.muzykuj.com/forum/showthread.php?tid=1788

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
04.07.2018, 07:55,
#10
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Ok, wybór padł na MOXF8, trochę czasu minęło, a instrument mam w domu od wczoraj Smile
Dzięki wielki za opinie i komentarze. Na razie to jeszcze emocje, ale jestem pod wrażeniem brzmienia i możliwości instrumentu, inspirujący, że aż chce się grać.

Bałem się o klawiaturę, ale jak dla mnie bardzo w porządku. Do tej pory używałem albo zwykłej keyboardowej klawiatury albo pełnej młoteczkowej w pianinie cyfrowym. Ta w MOXF8 jest troszkę płytsza niż w AP-650m, ale komfort grania w moim przypadku znacznie lepszy, jest bardziej uniwersalna, szybkie partie nie stanowią już problemu i czuć, że jakościowo jest bardzo dobra. Być może typowy pianista, który jest przyzwyczajony do klasycznej klawiatury fortepianu nie będzie zachwycony, ale dla kogoś kto potrzebuje uniwersalnego grania (i klasyka i rozrywka) jest w sam raz Smile

Na pokładzie jest multum możliwości, ale żeby to teraz wszystko przetrawić potrzeba będzie czasu, bo interfejs do najprostszych nie należy. Pewnie czeka mnie trochę wieczorów z instrukcją i godziny na forum hehe Smile

Odpowiedz
04.07.2018, 15:45,
#11
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
No to życzę przyjemnie spędzonego czasu przy poznawaniu MOXFa.
Jak wygląda sprawa z instrukcją ? Wersja polska jest pełna, tak jak angielska czy jakiś skrót podstawowych funkcji ?

Odpowiedz
05.07.2018, 10:03,
#12
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
Dzięki wielkie.

Co do instrukcji, po polsku w ogóle nie widziałem książeczki. Jest po angielsku, ale w moim przypadku to nie problem, natomiast mam wrażenie, że instrukcja nie jest zbyt szczegółowa. Najlepiej to w ogóle pobrać sobie wersję elektroniczną PDF i wyszukiwać po frazie - łatwiej coś znaleźć niż w wersji papierowej.

Ale na szczęście są fora i instrument nie jest niszowy, to zawsze można posiłkować się czyimś doświadczeniem.
Taki syntezator to temat rzeka, jak już opanuję podstawy to chciałbym spróbować swoich sił z DAW i komputerem.

Odpowiedz
05.07.2018, 12:49,
#13
RE: Yamaha MOXF8 vs Roland FA08 lub inna stacja robocza
A tak w paru zdaniach podsumowanie
MOXF vs Fa.
Co zadecydowało, jakie cechy dla Ciebie przeważyły ?

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Yamaha Modx7 vs yamaha sx700 qwedud 1 293 21.01.2024, 18:07
Ostatni post: pawelsz
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,187 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Roland FP10 vs Yamaha P45 vs Casio CDP-S110 Borys17 0 332 22.11.2023, 13:59
Ostatni post: Borys17
  Roland FP-10BK vs GO88 therjm_ 2 413 13.11.2023, 17:33
Ostatni post: pawelsz
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,244 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS