Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka pytań...granie na weselach.
11.07.2016, 22:34,
#1
Kilka pytań...granie na weselach.
Witam wszystkich. Jestem Krystian, mam 21 lat i od 10 gram na akordeonie, a od 8 na keyboardzie. Ukończyłem PSM pierwszego stopnia w klasie akordeonu, a później już grałem dla przyjemności jakieś wesołe kawałki. Ostatnimi czasy dostałem ofertę dołączenia do zespołu. Jest to dla mnie dość atrakcyjne, ponieważ dopiero zaczynają i fajnie by było razem poćwiczyć. Sprzęt mam bardzo podstawowy, bo jest to Casio CTK 800 jeszcze z czasów PSM. Chciałbym kupić coś lepszego. Zacząłem oglądać nagrania na YouTube z różnych wesel i zauważyłem, że klawiszowcy mają po dwa klawisze. Zagłębiłem się w temat i dowiedziałem się, że jeden z nich to syntezator.
Jeśli ktoś będzie tak miły mi to wszystko wytłumaczyć to będę niezmiernie wdzięczny.
Co to jest syntezator, do czego służy na weselach i czym się różni od keyboardu? Czy jest niezbędny w obecnych czasach?
Od czego zacząć przygodę z weselami? Od kupna sprzętu, czy na razie ćwiczyć na swoim i z biegiem czasu kupić coś lepszego?
Dowiedziałem się, że można wgrywać gotowe style. Czy według Was to oszustwo? Lepiej grać wszystko na żywo (wszystko stukać), czy kombinować ze stylami? Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość Smile

Odpowiedz
12.07.2016, 08:54,
#2
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
Witaj Smile
Osoby grające na weselach na początku wybierają keyboard, szczególnie w małych składach w których nie ma perkusisty, basisty i te partie trzeba po prostu "puścić z keyboardu" czyli wykorzystać gotowy styl (podkład ) charakterystyczny dla danego utworu a następnie kontrolować go akordami lewej ręki a prawą gramy jakąś solówkę prawda ? Smile Wówczas potrzeba tylko kogoś, kto nam do tego zaśpiewa Smile
W podstawowym (nie drogim) keyboardzie mamy pewien zestaw brzmień, nie koniecznie dobrej jakości no i style, które odwalają całą robotę dla kogoś kto gra sam lub ewentualnie we dwoje.
Bardziej rozbudowane keyboardy zwane już są aranżerami, mają na pokładzie wielościeżkowy sekwencer, procesor efektów a i brzmienia są już bardziej realistyczne oraz można je edytować czyli zmieniać ich parametry i tworzyć nowe.
Dla klawiszowca w zespole grającym na weselach przychodzi taki moment, w którym brzmienia które ma w swoim keyboardzie przestają go zadowalać. Tyle tylko że cały materiał pod konkretne utwory ma przygotowany pod ten instrument który posiada, więc wymiana na inny spowoduje konieczność opracowania na nowo utworów, lub ewentualnie przerzucenie całego swojego "dorobku muzycznego" na nowy model, co może nie być proste a na pewno będzie czasochłonne. Więc pojawia się pomysł aby zostawić swój dotychczasowy keyboard i dokupić do niego drugi klawisz, na przykład właśnie syntezator.
W syntezatorze nie ma podkładów, nie jest on tak zwanym samograjem, ale ma najczęściej sporą bazę różnorakich brzmień wysokiej jakości oraz bardzo duże możliwości edycyjne tych brzmień, więc można "wykręcić" dużo bogatsze brzmienia niż te, które posiadamy w keyboardzie. Dobrym pomysłem jest też dokupienie syntezatora z innej firmy niż dotychczasowy klawisz, ponieważ każda firma ma swoją filozofię podejścia do brzmienia i często te same brzmienia brzmią zupełnie inaczej na klawiszach dwóch różnych firm.
Więc w skrócie można powiedzieć, że dokupujemy syntezator, żeby wzbogacić swoją paletę brzmień o takie, których nam do tej pory brakowało, lub też były niezadowalające jakościowo.

Co do potrzeby wykorzystywania stylów to zależy to właśnie od składu zespołu. Jeśli nie macie perkusisty to skądś ten rytm, podkład perkusyjny trzeba wziąć. Chyba że skład jest tak bogaty, że nie trzeba będzie perkusisty, basisty i gitarzysty zastępować podkładem z keyboardu. Wówczas dobrze byłoby rozważyć zakup Stage piano. Tego typu instrumenty świetnie sprawdzają się na scenie, klawiatura jest rozszerzona ponad standardowe 61 klawiszy a i brzmienia, szczególnie barwa fortepianu jest bardzo wysokiej jakości.

Mam nadzieję że coś tam pomogłem Smile
Pozdrawiam

Odpowiedz
12.07.2016, 12:31,
#3
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
Bardzo dziękuję za pomoc Smile

Odpowiedz
12.07.2016, 15:42,
#4
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
Nie ma sprawy Smile Jeśli dojrzeje w Tobie temat kupna nowego instrumentu to napisz w dziale "nie wiem jaki instrument wybrać" a z pewnością posypią się różne ciekawe propozycje i pomożemy coś wybrać.
Skoro koledzy zapraszają do zespołu, to włóż swój wkład w ten zespół w postaci Twoich umiejętności gry oraz porządnego instrumentu Smile

Odpowiedz
19.07.2016, 08:23,
#5
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
świetne radySmile miło jest przeczytać konkretną wypowiedź, która ma sens i wnosi coś do zapytania. Kolega miał podobny problem i cieszę się, że ta wypowiedź mu pomogła, pozdrawiam

Odpowiedz
19.07.2016, 09:16,
#6
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
To dlaczego kolega sam nie napisał ? Smile Uzyskałby odpowiedź konkretnie dostosowaną do jego pytań i sytuacji.
Pozdrawiam

Odpowiedz
26.09.2016, 20:38,
#7
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
(26.09.2016, 19:50)Eucliwood napisał(a): Syntezator to jedno wielkie oszustwo. Chyba, że ktoś robi w Eurodance albo disco.

Największe oszustwo wobec Nas na forum jest to, że używasz dwóch kont jako: Eucliwood i Mind_astray!

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
26.09.2016, 20:54,
#8
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
A może i więcej niż dwóch.

Ale da się coś z tym zrobić ! Proponuję Chloropromazynę 1x dziennie po śniadaniu, a jak nie pomoże to już tylko leczenie hipnozą plus pływanie z delfinami.

Odpowiedz
22.01.2017, 20:52,
#9
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
WITAM CZY ZNAJDE TU KOGOŚ KTO MA W JEDNYM PALCU NORDS STAGE 2EX?

Odpowiedz
22.01.2017, 21:31,
#10
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
Myślę że "hammond" a ze świeżych posiadaczy NS2EX to "tomek zet".

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
08.06.2018, 09:03,
#11
RE: Kilka pytań...granie na weselach.
Witam. Też mam parę pytań dot. chałturzenia.
Ogólnie jestem ogarniętym muzykiem, gram na skrzypcach elektrycznych, gitarce elektrycznej. Mam trochę sprzętu, na którym gram imprezy i autorską muzykę. Laptop, Ableton, sterownik midi taki malutki żeby był, jakiś tam interfejs audio, ogólnie wszystko mi dobrze działa, dużo loopuję.

Mam zamiar zacząć grać na weselach, bo dziecko się urodziło, samochód potrzebny, warto by zacząć odkładać grosz jakiś na chatę. Dla tego dziękuję za komentarze typu "granie z podkładów to wstyd" itp.

Nigdy nie grałem z gotowymi podkładami, bo Ableton służy mi bardziej do loopowania. Oczywiście jakieś backing tracki czasem się używa ale tylko przygotowane przeze mnie.

Wchodzę na pierwszą lepszą stronkę z podkładami, ściągam pliki typu xx.mid, wrzucam w Abletona (lub jakikolwiek inny DAW, Logic, Reaper) i nie wiem co z tym zrobić, bo wszystkie ścieżki w kawałku mam zapisane w jednym clipie midi. Co się z tym konkretnie robi, żeby rozdzielić to automatycznie na różne ścieżki i dopasować sobie brzemiania midi w/g upodobań?
Coś czytałem o stylach ale im wiecej czytam tym więcej nie wiem o co chodzi. Kanały midi... też coś o tym jest w kontekście tych podkładów. Tak na codzień kanały midi oczywiście kumam. Oprócz klawiatury, używam jeszcze sterownik nożny FCB1010, więc trochę wiem o midi bo jakoś to musiałem ogarnąć jak zaczynałem, ale czy kanały midi maja coś do rozdzielania tych plików mid na osobne tracki?

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Aplikacja dla zespołu do komunikacji na scenie aster 2 513 09.11.2023, 18:49
Ostatni post: aster
  Ryski na klawiaturze. GoOrange 12 5,304 31.10.2022, 17:44
Ostatni post: GoOrange
  Kto chce pograć na keyboardzie? garit 0 929 28.03.2022, 09:02
Ostatni post: garit
  Sale na konferencje marzenka22Walc1 1 2,348 12.05.2020, 17:16
Ostatni post: Valtari
  przemyślenia na temat instrumentu lub oprogramowania do brzmień organów kościelnych tilla 18 19,539 07.04.2020, 05:56
Ostatni post: bestspec

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS