Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Do nauki
12.01.2018, 20:40,
#1
Do nauki
Dzień dobry, czy raczej dobry wieczór. Jak większość, mam problem z wyborem instrumentu. A niestety akustyk odpada z standardowych powodów, mieszkanie w bloku (na szczęście nie z płyty) i kupa mostków akustycznych (tak to się bodajże nazywa). Wracając do meritum, od dziecka marzyłem by grać, no cóż na skrzypcach, ale wraz z upływem lat pokochałem również dźwięk fortepianu. Niestety na drodze do spełnienia marzeń staną, mój charakter przez długi czas byłem strasznie leniwy, a co gorsza pasywny... no ale dość rozckliwiania się. W końcu zacząłem podążać za marzeniami a że podobno lepiej późno (mam 26 lat) niż wcale nie ma czego żałować. Od półtora miesiąca chodzie na ognisko muzyczne na fortepian. Lekcja trwają 45 min. do tego od poniedziałku do piątku mam możliwość korzystania z sali tak średnio na 1h. o ile się wyrobie po pracy i jeszcze nie będzie normalnych zajęć, bądź szkoła nie będzie akurat zamknięta. A z tym bywa różnie, żeby się trochę uniezależnić od tej losowość planuje kupić pianino cyfrowe tak do 3k. Jako że zanim zdecydowałem się na ognisko (Za co niezmiernie, wam dziękuje) planowałem zostać samoukiem zdążyłem już sporo internetu przejrzeć. Mam swoje typy takie jak Kawai es110 jutro zamierzam go ograć, o ile tak można powiedzieć przy moich umiejętnościach, do tego roland fp 30 niestety go na razie nie znalazłem. Teoretycznie jestem zdecydowany na kawai a praktyka wydze jutro. Wiem że doradzacie ograć instrument i wybrać to co się spodoba pod względem dźwięku i dotyku tylko że ja jeszcze nie mam odpowiedniego doświadczenia by samemu ocenić jak bardzo dany instrument jest podobny do akustyka, a że będę miał z nimi stały kontakt pewnego dnia może nadejść rozczarowanie. Wiem że prędzej czy później przyjdzie ale nie chciałbym by było to za szybko. I stąd moje pytanie czy biorąc wszystko pod uwagę są to wystarczające instrumenty, jeżeli zamierzam kierować się ku klasyce? Tak więc jako nowy i na forum i w świecie muzyki proszę o radę albo i rady.

Wybaczcie wszelkie faux-pas ale niezmiernie rzadko udzielam się w internecie, do tego nowy dla mnie temat, wiec nie wiem co jaki i z czym się je.

Aha dodam jeszcze tylko że w ciągu 3-5 lat o ile piano mnie nie przygniecie planuje zakup kawai vpc 1 czy już 2 jak wyjdzie, albo akustyka ale to zależy od wielu czynników.

Odpowiedz
12.01.2018, 21:29,
#2
RE: Do nauki
Witaj.
Czyli sytuacja wygląda tak, że aktualnie nie posiadasz instrumentu i ćwiczysz na udostępnionej sali. Musisz mieć jak najszybciej swój instrument i ćwiczyć w domu, więcej niż tylko godzinę dziennie Smile
Masz rozsądne podejście, czyli budżetowy instrument na początek a jak umiejętności się rozwiną i wzrosną wymagania odnośnie klawiatury, wówczas zakup już czegoś z wyższej półki.
Kawai Es110 to dobra propozycja, jest to model który można wziąć w ciemno, sprawdzi się na początek zarówno pod względem pracy klawiatury jak i brzmieniowo też prezentuje dobry poziom.
Oczywiście z czasem coraz wyraźniej będziesz odczuwał różnicę po między klawiaturą pianina cyfrowego a akustycznego no ale skoro akustyk nie wchodzi w grę to idź tą drogą którą obrałeś. Kawai Es110, dorzucił bym jeszcze do propozycji Yamahę YDP163 jeśli finansowo jest ona aktualnie osiągalna.
Pozdrawiam

Odpowiedz
12.01.2018, 21:38,
#3
RE: Do nauki
Dobry wieczór.
Przede wszystkim bardzo słuszna kolej w podejściu do tematu, czyli wpierw edukacja a potem zakup instrumentu.

Jeśli jest to możliwe, to proszę jak najwięcej grać/ćwiczyć na instrumencie akustycznym i nie ważne w jakiej klasy on będzie i w jakim stanie (może nie dosłownie) ale nauka na akustycznym pianinie nauczy najlepiej techniki gry ale też umiejętności słuchania i kontroli dźwięku. Później na każdej cyfrówce da się rady ale odwrotnie mogłoby być gorzej.

Kawai ES110 i Roland FP30 w tej klasie to moim zdaniem najlepszy wybór. Do nich dołożyłbym jeszcze Yamahę P115 oraz wymienioną przez Valtari YDP163, to też całkiem dobrze brzmiące pianina i na równi w tej klasie. Jeśli chodzi o rozważanie droższych modeli pianin cyfrowych, to jest to sprawa dyskusyjna czy warto. Ja uważam, że każda cyfra to proteza Wink więc dokładanie kolejnych tysięcy do trochę lepszych specyfikacji, nie zawsze ma swoje odbicie w zamierzonym efekcie. Wszystko jednak zależy od ucha grającego.
Jeśli chodzi o wybór pomiędzy wyżej wymienionymi pianinami, to pewnie sam się wkrótce przekonasz ogrywając je w sklepie, który lepiej osobiście Ci podejdzie pod względem; rodzaju klawiatury, jej pracy oraz odczuciach dotykowych, brzmienia fortepianu i innych dodatkowych aspektów.
Wybór instrumentu to bardzo indywidualna kwestia gustu i dlatego specjalnie wiele nie doradzam, ponieważ moja ocena byłaby z pewnością subiektywna a może być tak, że mamy skrajnie różny gust muzyczny i na nic wtedy taka rada.‎

Widzę jednak w planach, na horyzoncie klawiaturę sterującą Kawai VPC1 a jeśli taki sprzęt, to zapewne będzie wirtualny fortepian. No cóż, jako miłośnik klasyki i fortepianów sam marzę o zestawie VPC1 z Ivory II German D i z całą pewnością mogę powiedzieć, że jak nie mamy możliwości posiadania pianina akustycznego, to wirtualny fortepian jest najlepszym wyjściem. Jest wybór wśród producentów i wśród stajni brzmieniowych (niemieckie, austriackie amerykańskie i japońskie brzmienie). Wiąże się to niestety z zaprzęganiem średniej klasy komputera/laptopa, dokupienie zewnętrznej karty dźwiękowej oraz pary monitorów odsłuchowych, co nie dla każdego jest to komfortowe i tanie ale coś za coś. Sam często, chcąc pograć nie odpalałem wtyczki, tylko ćwiczyłem na wbudowanym brzmieniu swojego cyfrowego pianina i wystarczyło. Jednak przy większych wymaganiach jak nagranie czy uzyskanie większej ilości detali, nie mówiąc już o wierności brzmienia, to wtedy bez wtyczki się nie obeszło.
czymś pomiędzy pianinem cyfrowym a wtyczką, moim zdaniem jest Nord Piano 3 ale to bardziej zwierzę estradowe niż domowe.
Oczywiście zawsze będę zachęcał do wyboru akustycznego - to jest dopiero pełna magia pianistyki.

Pozdrawiam i do usłyszenia Smile

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
16.01.2018, 14:58,
#4
RE: Do nauki
Trochę pojeździłem, obejrzałem kilka instrumentów w tym wszystkie tu polecone. i szczerze mówiąc mam problem. Udało mi się zawęzić listę do dwóch roland fp 30 i kawai es 110, reszta albo za droga albo coś mi nie podeszło.

A problem jest taki że nie wiem który instrument wybrać. Z jednej strony jest Kawai klawiatura trochę za lekka choć pracuje ładnie. Odstępy nie takie duże jak je malują, nie przeszkadzały mi w żaden sposób. Dźwięk też piękny choć mam jedno ale... podczas uderzenia jest wszystko pięknie i ładnie, problem zaczyna się podczas wybrzmiewania (zwłaszcza kilku klawiszy na raz). Nie wiem jak to opisać ale mam wrażenie łoskotu, buczenia, powiedzmy zlania się dźwięków a i z falowaniem tej kakofonii jest coś nie tak. I nie wiem tylko czy to nie winna słuchawek, bez nich było chyba wszystko w porządku ale pewien nie jestem, trochę głośno było. Tylko moje wrażenie czy coś jest na rzeczy?

Z drugiej strony jest roland fp 30 Klawiatura cięższa, o trochę gorszej pracy ale bardziej mi się spodobała. Dźwięk trochę gorszy od kawaia za to bez żadnych ekscesów. I co ważne nadal mi się podobający. I tak właściwie problemu nie ma, tylko że przy okazji sprawdzania kawaia sprawdziłem rolanda f140, (w swojej okolicy nigdzie nie znalazłem i fp30 i es110 w jednym sklepie) ponoć ma taką samą klawiaturę co fp30 wiec stwierdziłem że będzie jakieś porównanie. Tylko że mam wrażenie że w f140 była o wiele cięższa od fp30. I nie wiem czy tak faktycznie jest czy to już zmęczenie się odezwało. Więc bardzo prosiłbym o spostrzeżenia osób które miały przyjemność grania na jednym i drugim pianinie rolanda.


Taka teraz to pisząc, układając myśli, właściwie chyba sobie odpowiedziałem na pytanie które pianino ale wszystko zależy od tego jak z tym rolandem faktycznie jest. Z góry dziękuję za zainteresowanie Smile.

Odpowiedz
16.01.2018, 18:07, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.01.2018, 18:10 przez Rychubil.)
#5
RE: Do nauki
Może być wrażenie ciut sztywniejszej klawiatury w F140 ale wielkiej różnicy od FP30 nie powinno być. Klawiatura jest tam mocniej osadzona - sztywniejsza obudowa. Jest to raczej ciężka klawiatura ale Ja osobiście też ją lubię. Do nauki dla początkującego bardziej poprawna jest klawiatura Kawaia.
Brzmienie Rolanda nie jest idealne ale nie robi się kakofonia jak w Kawaiu i ładnie wybrzmiewa więc potwierdzam spostrzeżenia. Kawai i tak już poprawił swoje brzmienie w ES110 względem ES100 ale nadal to nie to co powinno być uważam. Na słuchawkach bardziej byłoby to słyszalne.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
16.01.2018, 19:07,
#6
RE: Do nauki
No cóż nie będę kombinował na siłę, klawiatura kawaia mi się podobała mimo tego że trochę lekka, może być to plus przy dłużej grze. A dźwięk no cóż, dźwięk zmienić łatwiej niż klawiaturę wiec gdy zacznie mi bardzo przeszkadzać kupię wirtualny fortepian i będzie po sprawie. A mimo wszystko na tą chwile potrzebuje klawiatury głównie do nauki więc lepiej nie ryzykować, w przyszłość gdy będę miał większe rozeznanie i umiejętność będę mógł wybierać i wydziwiać xD.

Dlatego kupie Kawai ES 110 do tego Nomad NKS-K282. Oczywiście poza tym będę grał jak najczęściej na akustyku
Szczerze mówiąc podjęcie decyzji o kupnie instrumentu strasznie przytłacza Smile

Dziękuję wszystkim za rady, za jakiś czas dam znać co i jak. Oczywiście postaram się być aktywnym członkiem forum choć wiele nie mam do zaoferowaniu.

Odpowiedz
17.01.2018, 06:47,
#7
RE: Do nauki
Witam forumowiczów.

Trochę się rozpisałem, ale może z korzyścią dla autora wątku.

Szczerze? Jeżeli masz możliwość codziennego grania na prawdziwym instrumencie odpuść sobie i tego kawai i rolanda i cokolwiek byś nie wybrał. Jedna godzina dziennie dla początkującego przy systematycznej pracy to bardzo dobry wynik. Niczego nie nauczysz się na tych klawiaturkach. A tylko nabierzesz wyłącznie złych nawyków.
26 lat to już oczywiście późno na b. dobrą grę (ja mam 20 więcej, zaczynałem jak miałem 7), ale wystarczająco wcześnie, żeby swą grą zadziwiać innych. Zadbaj o ile to możliwe o 2 lekcje tygodniowo - lepiej spożytkujesz tę kasę. Jedna lekcja i to tylko 45min to jest na początku nauki stanowczo za mało.
Włóż jak najwięcej pracy przez pierwsze lata w naukę techniki gry (i kształcenie słuchu) a za jakiś czas, gdy ręka będzie zaznajomiona z klawiszami zdecydujesz czy kupisz takie zabawki. Wątpie...

FP30 - strasznie lekka mechanika, kanciaste klawisze, można się skaleczyć.
ES110 - chyba jeszcze lżejsze, ale klawisze przynajmniej nie poobcinają palców, podobno ciągle psuje się płyta z elektroniką
Wrażenie gry "jak na pianinie" na powyższych? Żadne. Barwy fortepianów denne , bez szczypty prawdziwości, czy niedoskonałości instrumentów akustycznych. To są stejdż piana, ktore mają być lekkie i nic więcej.

Kl. sterujące:
A-88 - cięższa klawiatura i cięższa mechanika, ale płytka, na dodatek szorstkie klawisze, na estradzie git, pot ma w nie wsiąkać czy jakoś tak, za to istnieje obawa pościerania opuszków, no po prostu nie ma takich tępych klawiszy w "realu". Ale klawiatura w miarę przyzwoita, bo lekka (kg), na scenę rozrywkową styknie.

VPC1
Wiadomo, że najlepsza. Na forum dowiesz się że ma bardzo ciężką mechanikę (a jest normalna, zbliżona do pradziwej, nawet nadaje się do oszukania samego siebie, że jest realna), ale jednak mimo wszystko akcja inna niż w fortepianach. No dobra, jakaś namiastka akustyka jest. Nadal nie czuć tzw. dna klawisza, co potrzebne jest do uzyskania brzmienia na żywym instrumencie.

Do tych 2 powyższych jak już wiesz potrzeba kompa i softu. Dzwięk w zależności od kasy może być o wiele doskonalszy, tu też nie ma niespodzianki.

Reasumując...
Powtórzę za którymś z przedmówców - graj na akustycznym ile możesz, ale od siebie dodam - omijaj cyfrowe jakie by nie były. Przynajmniej na początku, kiedy kształtować będzie się ręka.
Piszę to bardzo poważnie. Nie napalaj się na nie bo one nawet na jotę nie przyczynią się do Twoich postępów.

Garść faktów:

Mam w rodzinie oraz wśród znajomych - dzieci, które chodzą do regulanej szkoły muzycznej (państwowej) i ćwiczą w domu na pianinach cyfrowych. Nie chciałbyś tego oglądać i słuchać.
Moja córka ćwiczy wyłącznie na akustycznym instrumencie i 4 lata młodzieżówki robi w 3 lata (poszła do szkoły mając 11 lat, też późno).

Mamy w domu fortepian, mam też dla siebie do ćwiczeń VPC1, do pracy Studiologic z tp40gh (zdcydowanie lepszy od tych dwóch z wątku do tego tani i kożna nadal kupić za około 2 tysie), Mam też katastrofalną mechanicznie - nektar panorame p6 (wstydzę się że w ogóle ją kupiłem, ale zrobiłem to dla jej gałek i suwaków). Miałem też kawai mp-7, głównie na scenę, niezłe, ale lekkie klawisze, do tego zaczęły głośno klikać. Miałem virusa z klawiaturą tp/8s - była cudowna, no ale to synth.

Życzę powodzenia i przede wszystkim wytrwałości...
Pozdr

Odpowiedz
17.01.2018, 13:47,
#8
RE: Do nauki
Witaj koralfx Smile

(17.01.2018, 06:47)koralfx napisał(a): Jeżeli masz możliwość codziennego grania na prawdziwym instrumencie odpuść sobie i tego kawai i rolanda i cokolwiek byś nie wybrał. Jedna godzina dziennie dla początkującego przy systematycznej pracy to bardzo dobry wynik. Niczego nie nauczysz się na tych klawiaturkach. A tylko nabierzesz wyłącznie złych nawyków.

Zadbaj o ile to możliwe o 2 lekcje tygodniowo - lepiej spożytkujesz tę kasę. Jedna lekcja i to tylko 45min to jest na początku nauki stanowczo za mało.

Włóż jak najwięcej pracy przez pierwsze lata w naukę techniki gry (i kształcenie słuchu) a za jakiś czas, gdy ręka będzie zaznajomiona z klawiszami zdecydujesz czy kupisz takie zabawki. Wątpie...

VPC1
... No dobra, jakaś namiastka akustyka jest. Nadal nie czuć tzw. dna klawisza, co potrzebne jest do uzyskania brzmienia na żywym instrumencie.

Reasumując...
Powtórzę za którymś z przedmówców - graj na akustycznym ile możesz, ale od siebie dodam - omijaj cyfrowe jakie by nie były. Przynajmniej na początku, kiedy kształtować będzie się ręka.
Piszę to bardzo poważnie. Nie napalaj się na nie bo one nawet na jotę nie przyczynią się do Twoich postępów.

Garść faktów:

Mam w rodzinie oraz wśród znajomych - dzieci, które chodzą do regularnej szkoły muzycznej (państwowej) i ćwiczą w domu na pianinach cyfrowych. Nie chciałbyś tego oglądać i słuchać.

No i to jest wszystko prawda niestety ale może i stety Undecided
Jakby nie patrzeć, bardzo cenne uwagi.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
17.01.2018, 23:12,
#9
RE: Do nauki
Koralfx parę pytań początkującego:
(17.01.2018, 06:47)koralfx napisał(a): Szczerze? Jeżeli masz możliwość codziennego grania na prawdziwym instrumencie odpuść sobie i tego kawai i rolanda i cokolwiek byś nie wybrał. Jedna godzina dziennie dla początkującego przy systematycznej pracy to bardzo dobry wynik. Niczego nie nauczysz się na tych klawiaturkach. A tylko nabierzesz wyłącznie złych nawyków.
1. Skąd ta pewność?
Układu dłoni można się uczyć nawet i bez pianina, na stole, ćwicząc każdy palec z osobna, później razem itp.
A jak ktoś będzie brał naukę u profesjonalisty na elektryku to też się techniki nie nauczy?
Wydaje mi się, że będzie tylko różnica w sile uderzenia.

2. Tutaj potępiasz plastik:
Cytat:Wrażenie gry "jak na pianinie" na powyższych? Żadne. Barwy fortepianów denne , bez szczypty prawdziwości, czy niedoskonałości instrumentów akustycznych. To są stejdż piana, ktore mają być lekkie i nic więcej.


A tutaj chwalisz zapewne jeszcze większy plastik:
Cytat:A-88.. na estradzie git, pot ma w nie wsiąkać czy jakoś tak, za to istnieje obawa pościerania opuszków, no po prostu nie ma takich tępych klawiszy w "realu". Ale klawiatura w miarę przyzwoita, bo lekka (kg), na scenę rozrywkową styknie.
Mam mętlik.


Cytat:Reasumując...
Powtórzę za którymś z przedmówców - graj na akustycznym ile możesz, ale od siebie dodam - omijaj cyfrowe jakie by nie były. Przynajmniej na początku, kiedy kształtować będzie się ręka.
Piszę to bardzo poważnie. Nie napalaj się na nie bo one nawet na jotę nie przyczynią się do Twoich postępów.
Podstawy to ułożenie ręki (można ćwiczyć wszędzie), siła uderzenia każdego palca (można ćwiczyć wszędzie), czytanie nut (nie potrzeba pianina), nauka rytmu (są aplikacje do tego).
Coś pominąłem?


Cytat:Garść faktów:

Mam w rodzinie oraz wśród znajomych - dzieci, które chodzą do regulanej szkoły muzycznej (państwowej) i ćwiczą w domu na pianinach cyfrowych. Nie chciałbyś tego oglądać i słuchać.
Moja córka ćwiczy wyłącznie na akustycznym instrumencie i 4 lata młodzieżówki robi w 3 lata (poszła do szkoły mając 11 lat, też późno).
Kwestia talentu i rodziny, twoja córa ma wymagającego tatusia, który również gra, stąd ta przewaga.

Cytat:Mamy w domu fortepian, mam też dla siebie do ćwiczeń VPC1, do pracy Studiologic z tp40gh (zdcydowanie lepszy od tych dwóch z wątku do tego tani i kożna nadal kupić za około 2 tysie), Mam też katastrofalną mechanicznie - nektar panorame p6 (wstydzę się że w ogóle ją kupiłem, ale zrobiłem to dla jej gałek i suwaków). Miałem też kawai mp-7, głównie na scenę, niezłe, ale lekkie klawisze, do tego zaczęły głośno klikać. Miałem virusa z klawiaturą tp/8s - była cudowna, no ale to synth.
Z jednej strony potępiasz elektryki a z drugiej chwalisz. Piszesz, na początek akustyk, później "gdy ręka będzie zaznajomiona z klawiszami zdecydujesz czy kupisz takie zabawki. Wątpie..." a później chwalisz się elektrycznym sprzętem i go zachwalasz. Widzę w tym brak konsekwencji.

Pozdr

Odpowiedz
18.01.2018, 00:54,
#10
RE: Do nauki
Kolega Koralfx potępił Stage piana jako instrumenty do nauki, natomiast później reprezentując już odpowiedni poziom umiejętności można sobie pozwolić na jakiegoś "nie akustyka" bo wówczas już nam krzywdy nie wyrządzi.

Odpowiedz
19.01.2018, 06:31,
#11
RE: Do nauki
Czy kolega Linux ma jakiekolwiek pojęcie o nauce gry na fortepianie? Najlepiej poparte doświadczeniem?
Autor wątku uczy się gry na żywym instrumencie, nie na keyboardzie czy jakby je szumnie nazwać pianinami (cyfrowymi). Na dodatek może codziennie na nim ćwiczyć.
To gigantyczna przewaga w nauce gry na niekorzyść posiadania cyfrowego odpowiednika.
W swoim wywodzie wykazałem beznajdziejność tanich klawiatur, ale również nieprzydatność tych lepszych w porównaniu do używania instrumntu akustycznego.
Ale powtórzę - dotyczy to nauki.

BTW. Nauka gry na stole? Nie gniewaj się, ale wydaje mi się, że nie wiesz o czym piszesz...
Jeśli różnica w nauce między keyboardem a pianinem akustycznym polega na wyrabianiu głównie siły palców, to jedyne co mogę Ci zaoponować, to poczytanie "Sztuki pianistycznej" Neuhausa, choćby kilka ustępów. W trakcie lektury dowiesz się, że gra na fortepianie w ogóle nie polega na używaniu siły palców.

Pozdrowienia

Odpowiedz
19.01.2018, 11:18,
#12
RE: Do nauki
(19.01.2018, 06:31)koralfx napisał(a): Czy kolega Linux ma jakiekolwiek pojęcie o nauce gry na fortepianie? Najlepiej poparte doświadczeniem?

BTW. Nauka gry na stole? Nie gniewaj się, ale wydaje mi się, że nie wiesz o czym piszesz...

Uprzedzę kolegę i podpowiem, że kompletnie nie ma pojęcia o czym pisze o czym świadczą jego wszystkie dotychczasowe posty. Może ma dobre chęci ale kierunek obrał niewłaściwy. Może z czasem zrozumie, choć wątpię.

(19.01.2018, 06:31)koralfx napisał(a): W swoim wywodzie wykazałem beznajdziejność tanich klawiatur, ale również nieprzydatność tych lepszych w porównaniu do używania instrumntu akustycznego.
Ale powtórzę - dotyczy to nauki.

linux proszę przeczytaj jeszcze raz dokładnie to co napisał wcześniej koralfx przez pryzmat powyższego zdania. Powinieneś zrozumieć o co mu chodziło.
Może też wreszcie zrozumiesz i moje posty, które tak uporczywie zgłaszasz do moderatora jako nie związane z tematem, nazywając je spamem. 

P.S. Lektura Neuhausa uważam obowiązkowa dla każdego pianisty a jak ktoś zbyt leniwy, to można znaleźć w necie kilka równie przydatnych porad Leszka Możdżera, który również wspomina o technice gry, pozycji pianisty, itd.

Kolegę koralfx mimo wszystko, gorąco zachęcam do dalszego uczestnictwa na forum. Takie spostrzeżenia będą bardzo cenne dla początkujących pianistów a sporo ich tu akurat zagląda.

Pozdrawiam

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
19.01.2018, 16:29, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.01.2018, 16:30 przez Valtari.)
#13
RE: Do nauki
Dotarło do mnie jak bardzo wszyscy byliśmy naiwni i oszukiwani przez wszystkie lata !
Producenci instrumentów oraz będący z nimi w zmowie nauczyciele w szkołach muzycznych, wmawiali nam że do nauki gry niezbędna jest klawiatura !
Wstyd mi się przyznać ale ja też się na to nabrałem, a właściwie mój ojciec który kupił pianino gdy miałem 8 lat.
Kolejnej osobie która pojawi się na forum z zamiarem rozpoczęcia nauki gry na pianinie doradzę zakup ławy z IKEI lub innego sklepu meblowego, oraz naukę gry klęcząc przed ławką w parku.
Myślę że koniecznie trzeba zaproponować administratorowi utworzenie nowego działu - "jaką ławę wybrać".
Możliwe że w ten sam sposób można nauczyć się pływać, bez konieczności wchodzenia do wody. Wystarczy kilka godzin pomachać rękoma w powietrzu. Przecież tu tylko chodzi o ruch rąk i nie potrzebna jest do tego woda.
Co do zgłaszania postów do moderatora, to tylko mam nadzieję że nigdy nie będę miał takiego sąsiada, który zasypie mnie donosami o wszystko co się da. Inna sprawa, że gdyby zadał sobie trudu i zapoznał się ze składem ekipy forum...

Odpowiedz
19.01.2018, 23:26,
#14
RE: Do nauki
Wasz poziom = zero.
Dziękuję, do widzenia.

Odpowiedz
20.01.2018, 05:35,
#15
RE: Do nauki
(19.01.2018, 23:26)linux napisał(a): Dziękuję, do widzenia.

Nie dziękuję i żegnam Undecided

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
27.01.2018, 12:03,
#16
RE: Do nauki
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuje.
Dyskusja która tu wynikła dała mi wiele do myślenia, podziałała również jak kubeł zimnej wody. Strasznie się napaliłem na te pianina cyfrowe, a przecież faktycznie mam tą komfortową sytuację że mogę chodzić do szkoły i grać. Może nie zawsze, obecnie są ferie i szkoła czynna do 14 wiec nie daje rady, ale za to gdy już gram to często więcej niż godzinne.

A mówiąc szczerze żadne pianino cyfrowe które wypróbowałem nie sprawiło mi frajdy, sprowadzając wybór do tego co mi mniej przeszkadza niż co mi bardziej pasuje. Pewnie dlatego poczułem ulgę gdy zadzwoniłem i anulowałem zamówienie.

Wiem że konkursowym pianistom nie zostanę ale nie chce sobie kłaść zbędnych kłód pod nogi. Dlatego zdecydowałem się na trzecie wyjście. Zamiast wydawać pieniążki na pianino cyfrowe. Wygłoszę pokój w którym pianino ma stać, w granicach rozsądku. Trochę to zajmie i będzie kosztować, ale pokój i tak był do remontu, wiec budżetu specjalnie nie powiększę, jedyne co to zwiększę priorytet. A że moje mieszkanie mieści się na poddaszu, a że bezpośrednio pod nim jest tylko jedna sąsiadka to jakoś się dogadam. Jakby wygłuszenie było mniej skuteczne niż mam nadzieje Smile.

Dziękuję Wszystkim za rady.

Odpowiedz
27.01.2018, 14:33,
#17
RE: Do nauki
(27.01.2018, 12:03)MRaski napisał(a): ... mam tą komfortową sytuację że mogę chodzić do szkoły i grać. Może nie zawsze, obecnie są ferie i szkoła czynna do 14 wiec nie daje rady, ale za to gdy już gram to często więcej niż godzinne.

Wcale mnie to nie dziwi - wybrzmiewanie pianina akustycznego najzwyczajniej wciąga i hipnotyzuje Wink

(27.01.2018, 12:03)MRaski napisał(a): A mówiąc szczerze żadne pianino cyfrowe które wypróbowałem nie sprawiło mi frajdy, sprowadzając wybór do tego co mi mniej przeszkadza niż co mi bardziej pasuje. Pewnie dlatego poczułem ulgę gdy zadzwoniłem i anulowałem zamówienie.

Gratuluję doskonałej decyzji Smile
Pianino akustyczne odwdzięczy i "oddźwięczy" się miłością wzajemną, proszę mi wierzyć a mając taką możliwość jak poddasze z jedną tylko sąsiadką, to warto skorzystać i je tam umieścić.
... tak więc magia prawdziwego brzmienia pianina zwyciężyła Wink

(27.01.2018, 12:03)MRaski napisał(a): Wygłoszę pokój w którym pianino ma stać, w granicach rozsądku.

Dobry pomysł aczkolwiek należy pamiętać, że wygłuszenie pokoju również odbije się na akustyce pomieszczenia, no ale jakiś priorytet musi zostać spełniony.

Proszę się później pochwalić jakie pianino zostało zakupione a przede wszystkim w jaki sposób został wygłuszony pokój. Takie informacje mogą być cenne dla innych użytkowników forum, chcących być może dokonać równie podobnego zabiegu z adaptacją pomieszczenia do warunków ćwiczebnych.

Pozdrawiam

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
27.01.2018, 19:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2018, 19:57 przez zagoor.)
#18
RE: Do nauki
(27.01.2018, 14:33)Rychubil napisał(a): Dobry pomysł aczkolwiek należy pamiętać, że wygłuszenie pokoju również odbije się na akustyce pomieszczenia...

Niekoniecznie. Należy odróżnić izolację akustyczną od aranżacji/adaptacji akustycznej. Od siebie dodam, że najbardziej będą się niosły niskie tony przez podłogę, dlatego najlepiej byłoby położyć płyty osb na płytach z wełny mineralnej, to samo można wykonać ze ścianami, tylko zamiast osb dać GK, a aranżacja akustyczna wtedy może być zupełnie tradycyjna lub studyjna. Podwójne drzwi z uszczelką i progiem też swoje zrobią.

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pianino cyfrowe do nauki wilku2243 1 1,558 18.01.2022, 16:54
Ostatni post: pawelsz
  Prosty syntezator do nauki i na scenę SzymonW51 12 15,415 12.03.2021, 22:56
Ostatni post: SzymonW51
  Pianino cyfrowe z funkcją nauki gry bipolunipol 7 6,350 13.02.2021, 20:35
Ostatni post: Valtari
  Aplikacja do nauki puermartyna 0 1,900 10.12.2019, 14:04
Ostatni post: puermartyna
  Dobra klawiatura do nauki gry + instrumenty wirtualne Wojtek67 1 5,097 21.06.2019, 02:22
Ostatni post: Rychubil

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS