Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pianino cyfrowe czy midi?
22.11.2017, 23:04,
#1
Pianino cyfrowe czy midi?
Witam,
zacznę może od tego, że ostatnio naprawdę dużo zabawy sprawia mi produkcja muzyki. Do tej nagrywałem tylko gitarę i bas, jednak postanowiłem, że fajnie byłoby się nauczyć też grać na pianinie. Z góry zakładam, że nie zostanę wybitnym pianistą; z racji tego, że moim głównym instrumentem jest gitara, nie będę w stanie poświęcić na naukę aż tak dużo czasu. Nawet nie zamierzam uczęszczać na żadne lekcje, co podejrzewam skończy się fatalnymi błędami w technice. Nabyte umiejętności chciałbym wykorzystać głównie do pisania jakichś średnio skomplikowanych melodii.
I tutaj pojawia się problem spowodowany moim kompletnym brakiem wiedzy w tym temacie. Lepiej zacząć uczyć się na pianinie, a potem je zamienić na midi, czy od razu iść w kontroler? Ile klawiszy? Budżet też ciężko mi stwierdzić, bo nie do końca wiem, jak zmienia się stosunek jakości do ceny, myślę, że coś 1-2 tyś., max 3, jeśli byłoby naprawdę warto. Nie chcę przepłacać za coś, czego nie będę potrzebował, wydaje mi się, że jakoś bardzo dobra klawiatura też nie jest mi niezbędna.
Liczę, że wasze doświadczenie mi pomoże! Big Grin

Odpowiedz
23.11.2017, 07:13,
#2
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Witaj.
Myślę że w Twoim przypadku wystarczy klawiatura sterująca z 61 klawiszami a nawet może i 49 by wystarczyło do grania, jak napisałeś, średnio zaawansowanych melodii. Nie widzę sensu wchodzić w 88 ważonych klawiszy.
Wybór klawiatur sterujących jest ogromny, nie wiem jak nagrywasz gitarę, jakiego sprzętu używasz, ale do komunikacji z kompem będzie potrzebny interfejs audio i niektóre klawiatury mają go już na pokładzie.
Zerknij na M-Audio Oxygen, Akai Mpk, Novation Impulse, Alesis VI.

Zobacz wątek z naszego forum

http://www.muzykuj.com/forum/showthread.php?tid=776

Warto też zasięgnąć wiedzy z Kontroleryzm.pl

https://kontroleryzm.pl/tag/klawiatury-sterujace/

Sama klawiatura nie wydobędzie z siebie żadnego dźwięku, potrzebny Ci program zawierający pakiet brzmień, jakich ? nie wiem. Musiałbyś się określić w jakiej muzyce się odnajdujesz

Więc jedna droga to klawiatura sterująca plus brzmienia na komputerze a inna to po prostu syntezator, no ale wspomniałeś o samej klawiaturze więc na tym się skupiłem.

Odpowiedz
23.11.2017, 14:02, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.11.2017, 18:20 przez Ukosnik.)
#3
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Interfejs już mam oczywiście, focusrite scarlett 2i2 i korzystam z dołączonej do niego wersji abletona, na razie mi wystarcza.

Z ilością klawiszy chodzi mi głównie o to, żeby nigdy nie mieć takiego problemu, że nie zagram jakiejś piosenki, bo mam za mało klawiszy. Uważasz, że 61 wystarczy? Z tego co wyczytałem wcześniej, ważone klawisze to podstawa; odniosłem wrażenie, że grając na poważnej będę "upośledzonym" pianistą. To jak to jest w końcu? Opinie są bardzo różne.

Przejrzałem trochę internet i jak na razie Alesis VI najbardziej mi się podoba i chyba na niego bym się zdecydował, tylko klawisze są tam półważone. Oxygen też wydaje się spoko, nie wiem czym się różnią za bardzo.
A co powiedziałbyś o czymś takim?
https://www.thomann.de/pl/m_audio_keysta...8_mkii.htm
https://www.thomann.de/pl/nektar_impact_lx88.htm

Odpowiedz
23.11.2017, 19:41,
#4
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Oczywiście że klawiatura z 88 klawiszami da większą swobodę na przykład w przypadku użycia funkcji split i rozłożeniu dwóch różnych barw na lewej i prawej części klawiatury. Wówczas masz większy zakres grania każdą z tych barw.
Zasugerowałem mniejsze, na przykład 61, sugerując się tym o czym pisałeś, że będziesz się uczył sam, grać będziesz proste melodie itp.
Nie wiem jaką metodę nauki chcesz obrać ale bardzo źle jest jeśli ktoś próbuje ominąć podstawy i próbuje od razu grać to co go interesuje. Podstawy czyli chociażby słynne i nudne "gamy i pasaże" mają na celu zdobycie umiejętności manualnych, nauczyć dłonie aby swobodnie "śmigały" po klawiaturze.
Jeśli nie opanujesz tych zdolności, jeżeli ktoś nie wyeliminuje podstawowych błędów, to będzie tak że pomimo iż będziesz miał w głowie jak zagrać dany utwór, będziesz go umiał "odnaleźć wśród klawiszy" to zwyczajnie Twoje dłonie nie będą potrafiły tego wykonać, będziesz plątał palce, kombinował a utwór nie zabrzmi płynnie lub w ogóle nie będziesz w stanie go wykonać.
Dalszy poziom to umiejętność uniezależnienia od siebie obu dłoni, czyli swobodna gra na dwie ręce tak jakby każda z nich "myślała osobno" Smile i nie mam tu na myśli chałturzenia czyli lewa ręka gra melodie a prawa klepie akord tylko pełna i swobodna gra obydwu rąk.
Ponieważ wspomniałeś jak to będzie z tą nauką to mój wniosek był właśnie taki że wystarczy Ci te 61 klawiszy. Jednak dla swobody rozłożenia brzmień na klawiaturze, jak pisałem na początku, jak najbardziej lepsza będzie wersja 88.

Wracając do poszczególnych modeli to wziąłbym pod uwagę model który posiada jakieś kontrolery, suwaki, potencjometry, dzięki którym będziesz mógł w trakcie gry zmieniać parametry dźwięku.
Więc z tych dwóch linków które podałeś ciekawiej prezentują się możliwości Nektara

Odpowiedz
23.11.2017, 20:07,
#5
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Oczywiście, że nie zamierzam być ignorantem w kwestii uczenia się i podstawami na pewno się zajmę. Z prostymi melodiami chodziło mi coś w stylu https://www.youtube.com/watch?v=TSkhMmYIdMk, w porównaniu do jakichś sonetów, które zakładam, że byłbym w stanie zagrać po kilku latach nauki. Skoro już zeszliśmy na taki temat, co sądzisz o nauce w oparciu o opracowania, jak na tym filmiku?

To będę wybierał chyba między alesis vi61, a tym nektarem. Ciekawe, że różnica cenowa między nimi jest niewielka, a nektar ma 88 klawiszy.

Odpowiedz
23.11.2017, 20:24,
#6
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Te opracowania jak widać "rozkodowują" utwór. Dobre rozwiązanie dla kogoś kto nie zna nut, lub w przypadku gdy mamy popularny utwór do którego nie ma zapisu nutowego i również dla tych którzy z samego słuchu nie dają rady przełożyć to co słyszą na klawiaturę. Ale takie opracowania nie pokazują który palec naciska jaki klawisz. Oczywiście akord można potraktować po kolei ale jakieś przebiegi po klawiaturze to już inna sprawa.

Co do obu tych modeli, to trzeba by było dokładnie prześledzić ich parametry, porównać klawiatury, możliwe też że po prostu Alesis wyżej się ceni

Odpowiedz
23.11.2017, 20:29, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.11.2017, 20:31 przez Ukosnik.)
#7
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Trochę poczytałem i chyba zdecyduję się na 61 klawiszy.

Problem teraz jest z wyborem modeli, bo zastanawiałbym się nad tym alesis i nektarem impact lx61+. Różnica między nimi to 300zł i nie jestem w stanie stwierdzić, który jest lepszy. Nie wiem który ma lepszą klawiaturę i jak duża jest różnica, bo w internecie raczej nie znalazłem o tym informacji. Minusem nektara jest brak aftertoucha, który wydawał mi się być dosyć przydatną funkcją. Alesis ma też więcej padów i wydaje mi się, że są położone w wygodniejszym miejscu, jednak z kolei nie mają suwaków. Nie mam pojęcia Confused

Odpowiedz
24.11.2017, 07:11,
#8
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Tu masz test Nektara

http://www.eis.com.pl/pl/article.php?sid=2637

Tu Alesisa, akurat wersja 49 ale funkcjonalnie to to samo co 61

https://kontroleryzm.pl/alesis-vi49-recenzja/

A żeby nie było za łatwo to dorzucę jeszcze jedną propozycję o której sobie przypomniałem

https://www.arturia.com/keylab61/details

i test z naszego forum akurat wersji 88

http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty...t,544.html

Nie wiem tylko jak z dostępnością modelu KeyLab, na allegro są tylko KeyLab esential a to uboższa wersja

Odpowiedz
24.11.2017, 19:36,
#9
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
O ile keylab jest dostępny, to znacznie przewyższa cenę pozostałych.

Co do tych recenzji, to czytałem je wcześniej już i szczerze mówiąc: wyglądają identycznie Big Grin Jakby ktoś je podmienił, to prawie można byłoby nie zauważyć, więc są raczej średnio przydatne.

Cóż, pomyślę jeszcze przez kilka dni, może ktoś inny by się wypowiedział; wiadomo, im więcej opinii tym lepiej. Tymczasem, dziękuję ci za pomoc, naprawdę bardzo mi pomogłeś Smile

Odpowiedz
24.11.2017, 20:22,
#10
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Coś cicho siedzą inni forumowicze, może pilnowali promocji na black friday Smile

Odpowiedz
28.11.2017, 19:58,
#11
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Tak teraz przejrzałem dokładnie i wychodzi na to, że nie ma keylaba w wersji nie-essential, oprócz 88 klawiszy, który kosztuje ~3k.
Sam keylab essential jest warty brania? Bo też wygląda ciekawie

Odpowiedz
28.11.2017, 20:22,
#12
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
To właśnie sprawdziłem wcześniej i nie znalazłem "pełnego" keylaba" w wersji 61.
Essential spełni swoje zadanie, myślę że tak jak wcześniejsze omawiane. W stosunku do pełnego Keylaba nastąpiły pewne cięcia, które od razu rzucają się w oczy, jak chociażby mniejsza ilość padów, na tylnym panelu mamy mniej złączy a obudowa sprawia wrażenie jakby była zrobiona taniej, ale może to tylko efekt braku tych drewnianych boczków.

Odpowiedz
28.11.2017, 21:02,
#13
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Dochodzę do wniosku, że kluczowe będzie podjęcie decyzji, jak bardzo potrzebny jest mi aftertouch. Jak to się sprawdza w praktyce, często się z niego korzysta?

Odpowiedz
28.11.2017, 21:15,
#14
RE: Pianino cyfrowe czy midi?
Aftertouch to dodatkowa możliwość wyzwalania jakiegoś parametru brzmienia, można przypisać różne parametry, na przykład takie jak cżęstotliwość odcięcia filtra (cutoff) czy modulation możemy regulować potencjometrem, ale można zrobić tak że ten parametr "odezwie się" po dociśnięciu klawisza. Czyli trzymając klawisz naciśnięty, jeśli użyjemy siły i bardziej go dociśniemy to wyzwolimy po przez aftertouch jakiś parametr.
Nie stawiał bym na to jak na coś niezbędnego, a klawiatury z aftertouch są droższe.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 532 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,198 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Pianino cyfrowe no name smallhill 2 398 01.12.2023, 00:31
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe do 5000-5500 Evcia80 5 803 21.11.2023, 19:13
Ostatni post: klezmer_stg
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS