Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kurzweil Artis7 i Forte7
01.03.2017, 23:22,
#1
Kurzweil Artis7 i Forte7
Witam szanownych forumowiczów.
Mam do kolegów dwa pytanka:

1 Czy możliwości brzmieniowe Artisa7 ograniczają się tylko do tego co ma na "pokładzie", czy może jest możliwość dogrania czegoś np. z PC3K i ewentualna edycja z pomocą Ipada?

2 Gdyby nie patrzeć na dane techniczne tylko na ucho, to czy brzmienia Artisa7 w porównaniu do Forte7 to wielka przepaść?

Pytam gdyż cena Artisa7 to około 50% ceny za Forte7, więc czy w ogóle jest sens dorzucać drugie tyle za Forte (nie biorąc pod uwagę samej klawiatury bo wiadomo, że są to inne Fatary)?

Odpowiedz
02.03.2017, 06:52,
#2
RE: Kurzweil Artis7 i Forte7
Witaj.
W Artisie masz 256 komórek na nowe brzmienia i możesz wpakować tam na przykład brzmienia z rozszerzenia KORE64 i to za darmo Smile

http://www.muzykuj.com/brzmienia/autorsk...ienia.html
Tu znajdziesz pliki z brzmieniami do Artisa

https://www.youtube.com/watch?v=FIX4uChNT5I
a tu parę słów na ten temat

Co do różnicy w cenie to wynika ona z różnicy w możliwościach obu instrumentów, pewnie wiesz że do Forte można załadować ponad 3GB sampli. Brzmień wyjściowo jest trochę więcej niż w Artisie a nowych można wpakować aż 3072 !!
Czy jest przepaść to trzeba samemu się przekonać, ja w moim Forte Se mam również brzmienia fortepianów z Artisa i też lubię grać tymi brzmieniami Smile

Odpowiedz
14.03.2017, 23:44,
#3
RE: Kurzweil Artis7 i Forte7
Witam wszystkich. (Kurz. Forte7 i Nord S.2 EX)

Tak się złożyło, że niedawno byłem w jednym ze sklepów muz. i miałem przyjemność ograć Kurz. Forte7 (monitory Adam A5X).
Powiem krótko, byłem pod wrażeniem tego instrumentu praktycznie pod każdym względem i wiem, że taki powinienem kupić.
Ale całkiem przypadkowo wracając do domu zaczepiłem jeszcze o jeden sklep muz., a skoro stał tam podłączony Nord Stage 2 88 EX do jakiegoś nagłośnienia Yamahy z głośnikiem 12” nie mogłem przejść obojętnie bez dotknięcia tego instrumentu.

Powiem szczerze, że wkurzyłem się, gdyż byłem w stu procentach przekonany do zakupu Forte 7 a tu pewne zaskoczenie.
Jako, że miałem tylko 45 min to na szybko co się dało to pomacałem w Nordzie.

Wnioski:
Piana w Nordzie grały inaczej jak w Forte7 - i w zasadzie nic w tym dziwnego bo inny instrument, tylko, że te piana i nawet nie tylko piana, bo jeszcze kilka innych brzmień (organy, brassy…) grały w porównaniu do Forte7 jakoś inaczej w sensie swojej struktury … i tu brakuje mi słów żeby to opisać, ale spróbuję:
- grały jakby szlachetniej, a może określę "kulturalniej", grając to samo co przed godziną na Forte miałem wrażenie jakby dźwięki z Norda do wszystkiego pasowały, bardziej się miksowały - tak powiedzmy żartobliwie, że brzmiało bardziej radiowo – hihi.

To oczywiście tylko moje SUBIEKTYWNE zdanie, chociaż nie do końca, bo był ze mną mój przyjaciel muzyk klawiszowy i miał odczucia bardzo podobne do moich.

Czy ktoś z kolegów mających okazje ograć Forte i Norda St.2 miał może podobne odczucia, czy to tylko było moje i mojego kolegi takie złudzenie w danej chwili podyktowane całodniowym zmęczeniem?

Tak więc jestem trochę zły, gdyż psychicznie (po ograniu) nastawiłem się na Forte, bo w porównaniu do Norda ma większe możliwości syntezatora, więcej pamięci na sample, brzmienia w moim odczuciu bardziej przestrzenne itp., a tu pewne zaskoczenie - urzekający, klarowny i szlachetny dźwięk Norda S2.
Więc znów jestem głupi na co postawić.

Pozdrawiam

Odpowiedz
15.03.2017, 14:20,
#4
RE: Kurzweil Artis7 i Forte7
Oj znam ten ból, bo sam przez to przechodziłem. Jedyna droga, to sprecyzować swoje potrzeby do tych najważniejszych, ograć instrumenty kilka razy i wybrać to co najbardziej podejdzie, zwłaszcza w kwestii brzmienia, chyba że klawiatura ma dla Ciebie duże znaczenie ale Kurzweil i Nord mają prawie tego samego fatara.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
15.03.2017, 14:45,
#5
RE: Kurzweil Artis7 i Forte7
Tak jak napisał Ryszard, na spokojnie ograć jeszcze obydwa instrumenty.

Roland HP 605, Yamaha P125
Odpowiedz
12.04.2017, 02:40,
#6
RE: Kurzweil Artis7 i Forte7
Pokazał się update do Kurz. Forte v.2.10. Ciekawe czy coś doszło.

Odpowiedz
12.04.2017, 10:51,
#7
RE: Kurzweil Artis7 i Forte7
Trochę udogodnień i chyba poprawiono parę błędów

Version 2.10 Release Notes

NOTES:

WARNING: Some objects created with Forte v2.10 are NOT compatible with previous versions of Forte. Of course, Forte v2.10 and later will read content created with previous OSs.
See the updated Rev E Musician's Guide for operational details.

MULTI MODE:

Features:

New Global Parameter: Show Zone Info (See Global notes below for details).

Fixes/Improvements:

EDIT / OVERVIEW - Favorite 2 button will now toggle between Entry and Exit values for Volume and Pan (described in the HELP page).

In our efforts to keep facilitating the smoothest transitions between multis, we now allow users to tweak the Exit Volume and Exit Pan for each zone in your multis, like it was available in PC3-family products. By default they are set to 127 and 64 respectively in all factory multis but you can now tweak it as needed.
EDIT / OVERVIEW: Even if a zone is muted, we now continue to show the Program name and key-range.
EDIT / OVERVIEW - When Editing a Program from within a Multi, Import program layer was returning to the wrong page. This has been fixed.
EDIT / CONTROLS - Controller Mode's set to OFF are now properly observed. Previously, in some instances, Destination assignments were still active.
EDIT / CONTROLS - Destination now shows a series of Arpeggiator options (destinations #150-160 and #170-178).
EDIT / ARP - Editing of Arp patterns is now working properly.
EDIT / ARP - Arp Velocity modes "MIDI 109" and "Fixed" could slow the UI or make it temporarily unresponsive. This has been fixed.
EDIT / ARP - Arp Shift Pattern Editor now shows Direction in header.
EDIT / IMPZN - When importing a zone, the overview page now properly shows zone information in all cases.
EDIT - Delete button functionality improved (Advanced mode).
On the Multi Select page, with Show Controllers enabled (Global) when a physical controller is triggering several destinations, they are now all shows, one by one.
Fix implemented for some instances of inconsistent volume when switching multis.
When selecting Multi Mode, after having cancelled a split or layer originated in Program Mode, the last multi is now properly recalled.
KB3 programs could get extra loud. This has been fixed.

PROGRAM MODE:

Fixes/Improvements:

EDIT / ARP - Editing of Arp patterns is now working properly.
EDIT / ARP - Arp Velocity modes "MIDI 109" and "Fixed" could slow the UI or make it temporarily unresponsive. This has been fixed.
EDIT / ARP - Arp Shift Pattern Editor now shows Direction in header.
EDIT / AMPENV - You can now control the Attack time with a mod even when the time is 0s. Previously only non-zero attack time values could be controlled via a mod.
EDIT - Delete button functionality improved (Advanced mode).
EDIT - Intuitive Entry icon is more consistent in operation.
Program Entry values are now properly applied when transitioning from Multi to Program Mode.
Fix implemented for some instances of inconsistent volume when switching programs.
Program 238 Boutique 12 Str - several parameters updated.

GLOBAL:

Features:

MAIN 1 - New Parameter: Show Zone Info.

When set to Yes and on the Multi Select Page (not in List view) a new region will appear on screen offering vital zone information (mute/solo status, program, vol., destination and output routing). Depending on the number of zones in the multi the data displayed will be dynamically adjusted to fit.

Fixes/Improvements:

MAIN 1: Show Controllers - Now has 3 values: No, Yes and Yes (incl. pedals). This last option is new and it also displays the real time controllers assigned to pedals and pressure.
MAIN 2: SW Override - Arp Latch option now available for Switch Pedal overrides.
MAIN 2: Key Velocity Map - The Key Velocity Map Save page now operates properly.
MIDI: Program Change Mode - "QAccess" option renamed to "Favorites" and is now working properly.
Delete - Previously, some object types were not considered when showing the message of No User Objects.

STORAGE:

Fixes/Improvements:

LOAD / FILL - Loading individual objects from an OPEN file using FILL now works properly.
STORE / ADVANCED - This operation now properly respects the "Store Dependent Objects?" prompt. Previously it was always storing dependents.
STORE - Files generated with this OS and onward will have modified date of April 7th 2017.

GENERAL:

Features:

Search string function added - a convenient way to expedite locating multis, programs, keymaps, FX chains, control sources and more. Search any term or string of characters within the currently selected list, or range of values (see Musicians Guide Rev E pg. 3-19 for details).

Fixes/Improvements:

The last multi selected is now properly stored in the master table when exiting Global Mode even if no global parameter has been edited.
When renaming objects, the +/- button LED (aka Guitar category button) now properly indicates character case.
"Favorites" text in header was partially deleted in certain situations.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  KURZWEIL K2061 zagoor 10 694 08.03.2024, 20:55
Ostatni post: bestspec
  Kurzweil SP7 Valtari 23 8,115 01.12.2022, 21:46
Ostatni post: pawelsz
  Kurzweil PC4 SE bestspec 3 2,719 24.10.2021, 13:37
Ostatni post: pawelsz
Lightbulb Kurzweil K2700! pawelsz 28 20,507 01.09.2021, 08:41
Ostatni post: bestspec
  Kurzweil KM88A Rychubil 3 4,821 07.10.2020, 18:48
Ostatni post: pawelsz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS