Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korg Grandstage
20.01.2017, 13:07
Korg Grandstage
https://www.instagram.com/synthjam/
Nowe stage piano Korga albo nowa twarz SV-1?

Dwie wersje klawiatur 88/73.

7 silników syntezy:
SGX-2
EP-1
CX-3
HD-1
AL-1
Vox Organ
Farfisa Organ

Wśród brzmień fortepianowych zawiera m.in:
New Italian Grand (Fazioli)
New Yamaha Upright
German Grand
Yamaha Grand
Austrian Grand
Berlin Grand
New CP80

400 programów.

Roland FP-30 | Synthogy Ivory II Grand Pianos | Production Voices-Compact Grand | Dexed FM | Zoom MS-70CDR | Reaper | Zoom H4n
Neumann KH120 | Mackie Big Knob Passive | DT-990 pro | ATH-M50X
20.01.2017, 18:47
RE: Korg Grandstage
No to wojna na StagePiana na całego Smile. Nie wiem czy to konkurent dla RD2000 ale zawsze to coś nowego do wyboru
21.01.2017, 17:02
Bardzo fajne posunięcie.
Nie każdy potrzebuje zaraz Kronosa Smile

Roland HP 605, Yamaha P125
21.01.2017, 20:24
(21.01.2017 17:02)Dafik napisał(a):  Bardzo fajne posunięcie.
Nie każdy potrzebuje zaraz Kronosa Smile

Też tak uważam. Wygląda trochę na zubożone Nord piano:
https://www.youtube.com/watch?v=Zv_Jl8I4AMs
Trzeba poczekać na jakąś prezentację i test, jak to przede wszystkim brzmi, bo na papierze całkiem ładnie ale jak na razie to tylko takie demko:
https://www.facebook.com/kcs.news/videos...546195143/
http://keyszone.boards.net/thread/15/korg-grand-stage

Roland FP-30 | Synthogy Ivory II Grand Pianos | Production Voices-Compact Grand | Dexed FM | Zoom MS-70CDR | Reaper | Zoom H4n
23.02.2019, 18:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.02.2019 18:17 przez Qaroll.)
Kupiłem sobie Grandstage'a w wersji 88-klawiszowej. Krótka "recenzja" i porównanie do Kawai ES8, które również posiadam.

Jakość wykonania
Instrument zbudowany jest głównie z aluminium, spód to niestety płyta MDF, boczki są plastikowe. "Chromowane" wstawki pomiędzy boczkami a resztą to również plastik. Na oko dosyć podatny na zarysowania. Gałki, potencjometry i przyciski sprawiają wrażenie bardzo porządnych. Elementy spasowane są bardzo poprawnie, nic nie trzeszczy, nie skrzypi, nie ugina się. Oceniam jakość wykonania na bardzo dobrą, chociaż do Kawaia się to nie umywa. Tam mamy głównie metal i wrażenie niezniszczalności.

Grandstage: 8
ES8: 10

Wygląd
Mi się Grandstage bardzo podoba wizualnie. Połączenie czarnego z quasi-drewnem (przypomina mi ciemne panele podłogowe Big Grin ), czerwone podświetlenie kontrolerów, czytelne wyświetlacze OLED no i to urocze pulsujące logo KORG - wszystko składa się na spójny retro-look. ES8 to zupełne przeciwieństwo GS-a. Czarna metalowa obudowa, na której świetnie wyglądają refleksy światła i to logo Kawai na pionowej "ściance" za klawiaturą, jak w fortepianie. Wygląda bardzo klasycznie, trochę takie czarno-białe zdjęcie z lat 60-tych. Zupełnie inne podejścia do stylingu, ale w mojej opinii:

Grandstage: 9
ES8: 10

Klawiatura
Pomimo, że obie klawiatury dzielą nazwę "RH3", to jest to jeden z niewielu elementów wspólnych. Subtelna faktura kości słoniowej Kawaia bije na głowę śliski plastik Korga. Klawiatura Kawaia jest również zauważalnie szybsza i lżejsza, ale obie pozwalają na dobrą kontrolę dynamiki. W tym aspekcie ktoś, kto lubi cięższe klawisze, być może wybierze Korga. Miałem jakieś 12 lat temu SP-250 i klawiatura pomimo braku zmiany nazwy, na pewno zmieniła się konstrukcyjnie (na plus). Sprawdziłem sygnały MIDI w DAWie - na Korgu łatwiej osiągnąć zarówno niskie (<10) jak i wysokie (>120) poziomy velocity. Na koniec: klawiatura Korga jest bardziej hałaśliwa, jeśli kogoś to obchodzi.

Grandstage: 8
ES8: 9.5 (10 zostawiam na hybrydowe klawiatury)

Moduł brzmieniowy
Myślę, że Korg wygrywa tutaj wyścig wśród stagepian. To w zasadzie Kronos bez możliwości edycji. Kronos, z którego wybrano najlepsze do każdej kategorii. Nie znalazłem ani jednej źle brzmiącej barwy. Od razu zaznaczę, że dema na YouTubie zazwyczaj nie oddają dynamiki fortepianów Korga: recenzenci najczęśniej grają na standardowej krzywej velocity 4-Normal, co znacznie ogranicza brzmienie. Test Muzykuj akurat w tym względzie wypada całkiem nieźle Wink
Z fortepianów mamy do wyboru Yamahę, Fazioli, Bechsteina, Steinwaya i Bechstaina. Jest również tajemniczy "Grandstage piano". Występują one w kilku odmianach (dark, bright, mono), więc coś na każdą okazję. Lepszych Rhodesów jeszcze w keyboardzie nie słyszałem. Pady też są cudowne, świetnie grają z fortepianem. Kawai na tle Korga nie wypada szczególnie korzystnie. O ile nowa seria SK-EX brzmi dużo lepiej niż poprzednia, to dalej jest to dla mnie "utemperowane" brzmienie, trochę bez charakteru, trochę "zbyt ładne". Grandstage to fortepianowo taka Marilyn Monroe, która bez swojego pieprzyka, nie byłaby Marilyn Monroe. ES8 tego pieprzyka brakuje. Jedyna barwa w Kawaiu, która może konkurować z Korgiem, to Rhodes.

Grandstage: 10*
ES8: 8

Funkcjonalności
Grandstage jest bardzo łatwy w obsłudze. Wszystko, czego potrzeba, jest na wierzchu. O to nie było trudno, bo tych możliwości edycji zbyt wiele nie ma. Z fajnych rzeczy: 3-pasmowy EQ z suwakami, pokrętła dla poziomów partii, 64 banki na "ulubione", ciekawe pokrętło od dynamiki (działa jak suwak Dynamics w Pianoteq) i wyjścia XLR z przełącznikiem uziemienia. Jedyne, czego mi naprawdę brakuje, to wewnętrzny rejestrator audio. Żadnego pomysłu bez interfejsu i komputera sobie nie nagramy. USB A służy jedynie do zapisywania ustawień i aktualizacji systemu. Kawaia tutaj nie porównuję, bo to instrument do zupełnie innych zastosowań.

Grandstage: 8.5
ES8: N/A

Podsumowanie
Grandstage to świetnie brzmiące stage-piano, z barwami na najwyższym poziomie (dziadek Kronos), ale oszczędnymi możliwościami edycji. Klawiatura mogłaby być lepsza, za to ciekawie wygląda Smile

*Zauważyłem, że grając fortepianami z wciśniętym pedałem przez dłuższy czas, zaczyna pojawiać się narastający szum. Podejrzewam, że to zostało po prostu nagrane podczas sesji samplingu. Grając z poprawną techniką pedału zjawisko jest niezauważalne - napiszę więcej po zrobieniu kilku eksperymentów.
23.02.2019, 22:02
Przede wszystkim gratuluję zakupu!
Cieszę się również, że podzieliłeś się na forum swoimi pierwszymi wrażeniami z użytkowania Korga Grandstage, bo jak dotąd, na forum nie było żadnego użytkownika tego stage piana.

(23.02.2019 18:13)Qaroll napisał(a):  ‎... klawiatura Korga jest bardziej hałaśliwa, jeśli kogoś to obchodzi.‎

Dla mnie akurat to bardzo ważny czynnik więc tym bardziej doceniam to porównanie. 

(23.02.2019 18:13)Qaroll napisał(a):  *Zauważyłem, że grając fortepianami z wciśniętym pedałem przez dłuższy czas, zaczyna pojawiać się narastający szum. Podejrzewam, że to zostało po prostu nagrane podczas sesji samplingu. Grając z poprawną techniką pedału zjawisko jest niezauważalne - napiszę więcej po zrobieniu kilku eksperymentów.

Niestety mam ten sam problem we wtyczce Synthogy Ivory II Grand Pianos. Jeszcze nie wiem co jest przyczyną (najprawdopodobniej charakterystyka techniki samplowania lub brak obróbki odszumienia sampli) ale będę drążył temat. 

Tutaj są przykłady tego szumu nagranego z wtyczki Ivory II GP.
Na samplu Steinwaya D jest najbardziej wyraźny:
https://soundcloud.com/rychubil/steinway-german-d-noise
Bosendorfer szumi znacznie mniej:
https://soundcloud.com/rychubil/bosendorfer-noise
Natomiast Yamaha C7 nie szumi.

01.06.2019, 10:40
Znakomicie zostały w tym demie pokazane nie tylko różnice pomiędzy brzmieniami fortepianów ale też jak świetnie brzmią pianina upright, no i cała reszta z resztą też.
https://www.youtube.com/watch?v=g6ibz0mP...x=2&t=306s
Świetne demo Quaroll, dzięki Smile

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości