Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
macbook do muzykowania
01.03.2016, 00:49,
#1
macbook do muzykowania
Jaki mac book nadawałby się do muzykowania? o jakich parametrach? będę nagrywał wielościeżkowo ok.8 ścieżek, wykorzystywał jako sekwencer, fajnie by było do maca załadować jakieś wtyczki z brzmieniami, co polecicie? oczywiście w granicach rozsądku cenowego

Odpowiedz
01.03.2016, 09:57,
#2
RE: macbook do muzykowania
MacBook Pro 13 Retina, model z co najmniej 2012 roku, 8 GB, 256 SSD oraz procesor Intel Core i5 powinien wystarczyć na długi czas. Smile

Odpowiedz
01.03.2016, 11:12,
#3
RE: macbook do muzykowania
czy taki model będzie się nadawał?
https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablet...vg2ze-a-r1

Odpowiedz
01.03.2016, 11:55,
#4
RE: macbook do muzykowania
Lepiej zainteresuj sie modelem MacBook Pro.

Odpowiedz
01.03.2016, 12:36, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.03.2016, 13:04 przez Mike.)
#5
RE: macbook do muzykowania
dlaczego? air ma te same parametry co pro, tylko ekran mniejszej rozdzielczości, poza tym reszta to samo, air jest tańszy, pro to już poza zasięgiem, za 6200 za pro to już można niezły klawisz kupić, albo wypasiony komp z windowsem

Odpowiedz
01.03.2016, 15:29,
#6
RE: macbook do muzykowania
Pro ma mocniejsze procesory (w Air montowane są mniej wydajne, energooszczędne modele), swoją drogą możesz wziąć mocniejszą używkę.

Odpowiedz
01.03.2016, 16:51, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.03.2016, 16:54 przez Azzorek.)
#7
RE: macbook do muzykowania
Jeśli chcesz korzystać z rozbudowanych wtyczek VSTi to im mocniejszy procek tym lepiej. Jeśli chcesz nagrywać z syntezatorów to wystarczy Mac z IntelCore 2 Duo lub nawet PPC G5). Ja tworzę od 2009 roku na MacMini Intel Core2Duo 2,26GHz i 8GB RAM, oraz dyskiem 1TB (RAM i HD wymieniałem na pojemniejsze). Bez problemu daję radę, chyba, że za bardzo poszaleję z VSTi (Spectrasonic Omnisphere) to się zatyka. Na innym VSTi (Korg Legacy Collection) nie mam żadnych problemów z wydajnością nawet z 20 ścieżkami z tego VSTi.

Musisz policzyć. Koszt nowego, mocnego Maca + VSTi, albo koszt starego Maca np. taki jak mój (upgrade RAM i HD - jeśli trzeba) + jakiś syntezator (syntezatory). W mojej opinii przy obecnych cenach używanych syntezatorów, warto zainteresować się drugim rozwiązaniem. Jego wadą jest to, że potrzeba więcej miejsca w pokoju i dobrze posiadać mikser (aby podłączyć wyjścia audio z kilku syntezatorów).

W obu przypadkach nie zapomnij o interfejsie audio (karta dźwiękowa) o dobrych parametrach, z wejściem i wyjściem MIDI i obsługą full duplex (koszt około 800PLN, np. Roland Quad Capture). Do tego dobre słuchawki np. Sennheiser, AKG, KOSS - wg gustu) i jedziesz.... Smile

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
01.03.2016, 17:12,
#8
RE: macbook do muzykowania
Znajomy posiada Macbooka Pro 13 2009 z Core 2 Duo, 8 GB oraz 320 GB HDD. Podczas przeglądania internetu potrafi złapać zadyszkę, niestety przy większej ilości fx i ścieżek audio również można zaobserwować spadki wydajności...

Odpowiedz
02.03.2016, 08:58, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.03.2016, 09:00 przez Azzorek.)
#9
RE: macbook do muzykowania
Może ma zbyt nowego Logic'a i OSX'a? Ja "siedzę " na Snow Leopardzie i Logic Pro 9, na prawdę nie mam takich objawów.

Przecież samplowanie z syntezatora to nieskompresowane pliki wave. Jak mają obciążać procesor? Tutaj tylko dużo RAMu potrzeba i pojemny dysk. Samplować do wave 44100Hz 16 bit można już na Pentium I 166MHz (procesor z 1996 roku) i jakiejś karcie dźwiękowej na port ISA, która oferuje jakość CD (np. Gratis Ultrasound). Nawet na komputerze Amiga 500 (procesor 7Mhz !) z 1985r wraz z samplerem można samplować dźwięk stereo 22000Hz 8bit.

Przy muzyce, jedyne co obciąża procesor to wtyczki VSTi, efekty FX (można kupić sprzętowe i nie będą obciążać, np. TC Electronic MX350, lub nawet mikser Alesis z dobrymi efektami) i inne usprawniacze programowe i oczywiście DAW. Dlatego do starszych OS'ów używa się odpowiadające im czasowo DAW'y .

Do neta to korzystam z Firefox zamiast Safari, ale to z przyzwyczajenia. Może kumpel ma problem sprzętowy z tym Makiem, lub coś namieszał w systemie. Możliwe , że za dużo programów ładuje na starcie do pamięci.

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
02.03.2016, 12:27,
#10
RE: macbook do muzykowania
(02.03.2016, 08:58)Azzorek napisał(a): Może ma zbyt nowego Logic'a i OSX'a? Ja "siedzę " na Snow Leopardzie i Logic Pro 9, na prawdę nie mam takich objawów.

Owszem korzysta z 10.11 oraz Logica Pro X.

O ile w przypadku nowszego sprzętu można sobie pozwolić na używanie najnowszego oprogramowania to w przypadku starszych modeli sprawność działania wypada znacznie gorzej.
Wiadomo, większa zasobożerność etc. Jednak w przypadku Logica, warto zainwestować w nowsze edycje (sprzętu jak i oprogramowania), gdyż różnice pomiędzy 9 a X 10.2 są bardzo duże.

Odpowiedz
02.03.2016, 14:08,
#11
RE: macbook do muzykowania
to może iść w serie mac booka pro i5, 4 gb ramu i 128 ssd, i w razie czego go rozbudować,
wtyczek brzmieniowych dużo nie będę używał, na pewno nie 10 pakietów naraz, może góra 2, od brzmień mam klawisze, głównie zależy mi na nagrywaniu i pracy w sekwencerze

Odpowiedz
02.03.2016, 19:39,
#12
RE: macbook do muzykowania
8 GB ramu to standard, MacBooki z Retinką mają małe możliwości rozbudowy, więc lepiej ciut dopłacić za te dodatkowe 4 GB.

Odpowiedz
03.03.2016, 08:32,
#13
RE: macbook do muzykowania
Weź tego Macbooka tylko rozszerz do 8GB i weź najbardziej pojemny HD. Nie bierz drogich SSD, bo do sekwencera i samplowania, nie wykorzystasz ich prędkości chyba, że będziesz nagrywał w 192kHz/24bit.

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS