Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nagrania archiwalne - dobór sprzętu
12.01.2016, 17:17,
#1
Nagrania archiwalne - dobór sprzętu
Witam, szukam możliwości archiwalnego nagrywania koncertów i prób swojego zespołu. Sytuacja jest dość złożona ponieważ zespół liczy do 20 osób (w zależności od koncertu), a i instrumentarium jest duże bo obejmuje:
1. instrumenty smyczkowe,
2. instrumenty dęte,
3. zestaw perkusyjny (rozrywkowy),
4. gitarę basową,
5. gitarę elektryczną,
6. fotepian/piano,
7. wokal.

W doborze sprzętu "studyjnego" jestem zielony, natomiast z tego co zdążyłem się zorientować ciekawe produkty z kategorii "interfejsów" proponuje firma Focusrite - mam na myśli konkretnie:
1. Focusrite Scarlett 18i20
oraz
2. Focusrite Scarlett 18i8

W związku z tym mam dwa podstawowe pytania:
1. Czy do wyżej wymienionych celów (nagrania archiwalne 20 os. zespołu) potrzebny mi jest taki sprzęt? Jeśli nie to proszę o sugestie w którym kierunku mam szukać Smile
2. Jeśli wymienione powyżej interfejsy są dobrym kierunkiem, która opcja jest lepsza? 18i20 czy 18i8?

Sory za głupie pytania ale tak jak podkreślałem nie mam pojęcia w tej materii... Będę wdzięczny za wyrozumiałość Smile

Odpowiedz
12.01.2016, 18:45, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.01.2016, 18:59 przez Azzorek.)
#2
RE: Nagrania archiwalne - dobór sprzętu
Tak nie do końca jest jasne te twoje pytanie Smile .

Masz na myśli nagrywanie każego muzyka i jego instrumentu osobno czy po prostu wszystkich razem?

Jeśli każdego osobno to oczywiście potrzebny ci będzie interfejs audio z 20 wejściami stereo/mono. Oprócz Focusrite rozważ produkty RME, Motu, Presonus i M-Audio. Jest też świetny Roland Studio Capture, tyle, że ma 12 wejść preampowych. Nagranie musisz robić w programie, który może obsłużyć nagrywanie z wielu źródeł na raz (jakiś DAW, itp.). Jako wynik będziesz miał nagranych tyle plików wave stereo/mono ile miałeś mikrofonów i instrumetów.

Jeśli chcesz nagrać po prostu wszytkich, to wystarczy mikser z 20 wejściami, którego wyjście podłączysz do jakiego interfejsu audio z nawet jednym wejściem stereofonicznym. Wtedy całe nagranie będzie jednym plikiem stereo tak jak na płycie CD. Oczywiście do miksera muszą być podłączone wszystkie instrumenty za pomocą kabli TRS/XLR lub mikrofonów jeśli nie są zasilane prądem.

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie rejestratora dźwięĸu np. Zoom H6. Jest to po prostu taki profesjonalny "dyktafon", używany przez wielu muzyków do nagrywania inspirujących dźwięków otoczenia (przejazd lokomotywy, szum fal morskich, ptaszki, itp.). Nagrywa to bezstratnych plików wave lub skompresowanych (MP3) na dołączonej karcie pamięci SD/SDHC, CF, itp. Rejestratory często mają inne funkcje, jak np. mogą być niezależnym interfejsem audio i jest to przez ludzi wykorzystywane. Nawet koledzy na tym forum go używają - np. Rychubil Smile .

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz
12.01.2016, 19:01,
#3
RE: Nagrania archiwalne - dobór sprzętu
Precyzując temat chodzi o nagrywanie zespołu 20 os. w miarę możliwości na wielu ścieżkach aby móc zachować możliwość masteringu w wspomnianych przez Ciebie programach.

Interfejs18i20 oferuje 18 wejść i 20 wyjść 96kHz/24-bit AD. Mamy do dyspozycji 6 wejść combo XLR/jack mic/ wejścia liniowe oraz 2 na panelu przednim XLR/jack mic/line/intrument z tłumikiem 10dB

• Wejścia:
- 8 Mic/Line Combo XLR / TRS w tym 2 wejścia instrumentalne
- 2 S/PDIF RCA Phono
- 8 ADAT Optical Lightpipe, 4 kanały SMUX 2 96kHz
- 16 MIDI, 5pin DIN, 16 kanałów MIDI
• Wyjścia:
- 2 Analogowe ¼” TRS Jack
- 8 Analogowe ¼” TRS Jack
• Wyjścia 7/8 i 9/10 dostępne są także niezależnie
na przednim panelu karty (na gniazdach słuchawkowych):

opis wedle muzycznypl

rozumiem że - 8 Mic/Line Combo XLR / TRS w tym 2 wejścia instrumentalne - to wejścia analogowe a reszta to cyfrowe? Czyli realnie jestem w stanie nagrać 8 ścieżek z mikrofonów/instrumentów akustycznych?

Dzięki za odpowiedź Smile

Odpowiedz
12.01.2016, 19:10, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.01.2016, 19:11 przez Azzorek.)
#4
RE: Nagrania archiwalne - dobór sprzętu
Wspomniany przeze mnie wcześniej Roland Studio Capture link ma 12 wejść analogowych, cztery z przodu i osiem z tyłu. Na pewno będzie bardziej wydajny no i ta jakość.

XLR/TRS to wejścia/wyjścia analogowe. Nie przesyła się nimi sygnału cyfrowego, do tego służy gniazdo Coaxial lub Toslink. Cyfryzację nagrań z tych wejść mogą zrobić tylko przetworniki i stosowna elektronika interfejsu lub miksera. Generalnie XLR/TRS są nagrywane analogowo z całym zakresem jaki oferuje instrument/mikrofon.

Pozdrawiam,

Azz

Kurzweil PC3K8+Kore64||Yamaha AN1X, CS1X||Waldorf Rocket, Streichfett, Pulse 2||Roland Juno-X, SH-4D, JV-1010+SR_98||KORG R3, Wavestate, 05/RW, X5DR, Monotron+Delay+Duo||Alesis SR18 i AirFX||KAWAI Q80||Novation Bass Station II ||Strymon BigSky||VSTi(KORG Legacy, Spectrasonics Omnisphere,Alpha-Ray)||Apple MacMini+Logic 9 Pro||PC+Cubase 12 Pro.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS