Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nagrywanie pianin akustycznych
03.11.2014, 17:17,
#1
Nagrywanie pianin akustycznych
Witajcie,
jak w temacie - co sądzicie na temat nagrywania pianin akustycznych w domowych warunkach (bez adaptacji akustycznej pomieszczenia) przy niewysokim budżecie (1000-1200 zł max)? Podstawowe pytanie - czy ma to w ogóle sens i możliwe jest uzyskanie w ten sposób w miarę przyzwoitej jakości dźwięku? Podkreślam - w miarę przyzwoitej, gdyż jestem świadoma, że to daleka droga do profesjonalnej jakości studyjnej. Słyszałam różne zdania: 1) konieczny zakup rejestratora dźwięku, 2) rejestrator + para mikrofonów, 3) niezbędny warunek - wytłumienie pomieszczenia i montaż paneli akustycznych.
Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie.

Odpowiedz
04.11.2014, 11:42,
#2
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Sądzę, że tanim rozwiązaniem będzie użycie rejestratora. To proste i skuteczne, aczkolwiek nie wiemy czy chcesz zapamiętywać pomysły, rejestrować swoje wykonania, czy potrzebujesz tego do nagrania płyt ?Smile

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
04.11.2014, 16:06,
#3
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Chcę tylko rejestrować swoje wykonania, nagrać płytę w domowych warunkach - to byłby dopiero wyczyn! Głównie zależy mi na eliminacji szumów z otoczenia i w miarę możliwości wiernym odwzorowaniu dźwięku - z uchwyceniem jego pełnej dynamiki i bez spłaszczenia. Najkrócej mówiąc: tak, aby dało się tego słuchać Smile

Odpowiedz
05.11.2014, 06:26,
#4
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Szumy z otoczenia trzeba samemu wyeliminować. Mikrofon tego za nas nie zrobi. Masz jakąś kartę muzyczną oprócz standardowej?

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
05.11.2014, 13:10,
#5
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Nie mam. Czy dobrze rozumiem - potrzebne mi będą: zewnętrzna karta muzyczna + rejestrator? Jestem początkująca w temacie, więc z góry przepraszam za zadawanie oczywistych pytańTongue

Odpowiedz
05.11.2014, 16:49,
#6
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
jeśli rejestrator to nie potrzeba karty muzycznej. Karta byłaby potrzebna gdybyśmy chcieli użyc do rejestracji mikrofonów.

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
05.11.2014, 18:12,
#7
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Myślę że do w.w. rejestratora, nie obejdzie się bez dodatkowej pary mikrofonów (przynajmniej dwóch), może jakieś ekrany akustyczne, wspomagające akustykę pomieszczenia. Potem będzie konieczna obróbka zapisu dźwiękowego w odpowiednim do tego programie i odsłuch poprzez kartę dźwiękową (jednak się przyda) i monitory. Dobre zamknięte słuchawki też mile widziane.
Tak to chyba mogłoby wyglądać. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

P.S. Tak nawiasem przydałby się na forum osobny dział poświęcony pianinom i fortepianom akustycznym.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
06.11.2014, 18:51,
#8
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
hi
http://www.youtube.com/watch?v=cZoNnjxKnjs
używam też taki magnetofonik. Można przesłuchać, swoją pracę, bez komputera. Nagrywa we wszystkich kompresjach wav. i mp3.

Odpowiedz
06.11.2014, 20:08,
#9
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
(06.11.2014, 18:51)Alien napisał(a): http://www.youtube.com/watch?v=cZoNnjxKnjs

Ale klimat akustyka! Nawet to skrzypienie stołka ma swój urok w tym nagraniu Smile
Bardzo mi się podobało Wink

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
08.11.2014, 15:03,
#10
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Czyli mamy rozwiązanie ?Smile

Kurzwei PC3x Pc2x , K2600x, fender Rhodes, Novation xio, Novation x station, Yamaha sk20, Yamaha motif rack es ,plg-150  vl . Virus ti Polar, Korg M3 76, Yamaha s90xs, Hammond Sk1 chętnie pomogę.
Odpowiedz
08.11.2014, 17:00,
#11
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Jest to jakieś rozwiązanie!
Alien - rozumiem, że używasz wyłącznie Tascama (bez dodatkowych mikrofonów) i nie przetwarzasz potem surowego pliku w jakichś programach? Zdradzisz, gdzie umieszczasz rejestrator podczas nagrywania? Słyszałam, że dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie obok płyty rezonansowej lub nad podniesioną nakrywą górną instrumentu (ewentualnie dodatkowo drzwiami górnymi). Co o tym sądzisz?

Odpowiedz
08.11.2014, 22:51,
#12
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
hi
Nie używam dodatkowych mikrofonów, te wbudowane są super. Można skupić zbierany sygnał, lub rozszerzyć panoramę. Nie należy umieszczać rejestratora bezpośrednio na instrumencie. Najlepiej na statywie do mikrofonu, z przejściówką do przykręcenia. Można też użyć statywu do kamery, gwint pasuje i statyw jest bardzo stabilny. Zbyt bliskie umieszczenie rejestratora głowy, nagra twój oddech, zbyt bliskie umieszczenie płyty rezonansowej, nagra głośne stukanie młotków. Na dole, niechciane stuki przyciskanych nogami pedałów, czy skrzypienie stołka. optymalnie u góry instrumentu ponad klapą. Na klapę dobrze położyć koc, dla stłumienia zbytniego rezonansu. Ale to nie jest regułą, najlepiej samemu poeksperymentować. Ja problemy miałem tylko z muchami w pokoju, reszta to pikuś. Pliki, które nagrywasz na pamięć rejestratora, możesz w tym urządzeniu uzupełnić o efekty, sali koncertowej, lub kameralnej. Dograć drugą parę rąk, lub śpiew i wykonać masę innych czynności. Instrukcja ma prawie 200 stron A4. Oczywiście, że możesz dodatkowo poddać pliki obróbce w komputerze. Ale równie dobrze możesz wypalić płytę audio, bez dodatkowej obróbki. Jakość plików wav. zwala z nóg.

Odpowiedz
09.11.2014, 17:02,
#13
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Problemy z muchami w pokoju? Czy mógłbyś podzielić się jakimiś swoimi nagraniami - bardzo chciałabym usłyszeć jak to brzmi u Ciebie Smile

Odpowiedz
09.11.2014, 21:46,
#14
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
To co upubliczniam znajduje się w dziale twórczości, na forum i na mojej stronie.. Stosuje również inne techniki rejestracji i obecnie nie jestem w stanie określić, którą kompozycję, nagrywałem rejestratorem.. Ale na yutube znajdziesz sporo przykładów, przy użyciu tego urządzenia.

Odpowiedz
09.11.2014, 22:12,
#15
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Kasandra_roxana5 - czy będzie decyzja na akustyka, czy na cyfrówkę, to i tak rejestrator się przyda a jeśli to będzie jednak akustyk, to z czasem i możliwościami, zawsze można rozszerzać swoje wyposażenie do rejestracji o kolejne akcesoria jak mikrofony pojemnościowe.

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz
09.11.2014, 22:24,
#16
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
tu znalazłem porównanie z innym rejestratorem
https://www.youtube.com/watch?v=mFBVAiAQWUs

Odpowiedz
10.11.2014, 18:07,
#17
RE: Nagrywanie pianin akustycznych
Racja - myślę, że na początek najlepszym rozwiązaniem będzie spróbowanie, co może zdziałać sam rejestrator, a w razie 'w' zainwestowanie w dodatkową parę mikrofonów.
Panowie, wielkie dzięki!

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Fabryka Pianin i fortepianów gosiagggie 2 6,642 14.03.2013, 16:54
Ostatni post: Vanderson

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS